Ebola tulee ja Ebola tappaa - kaikki Ebolasta tähän ketjuun

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15581
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ebola tulee ja Ebola tappaa - kaikki Ebolasta tähän ketjuun

Viesti Kirjoittaja URSA »

Näin karulla tavalla ebola saattoi alkaa levitä Kongossa

Julkaistu 13.06.2026 07:45

Tutkijat selvittävät Kongon ebolaepidemian alkuperää, ja huomio on kohdistunut helmikuussa kuolleen pastorin hautajaisiin.

Kongon demokraattisessa tasavallassa tutkijat yrittävät selvittää käynnissä olevan ebolaepidemian alkuperää ja pyrkivät tunnistamaan niin sanotun potilas nollan eli varhaisimman tiedetyn tartunnan.

Tutkinnan keskiöön on noussut helmikuussa kuolleen pastorin tapaus ja hänen hautajaistensa tapahtumat Ugandan ja Etelä-Sudanin rajalla sijaitsevassa Iturin maakunnassa, kertoo Reuters.

Pastori Paluku Makundi Denis, 44, kuoli 3. helmikuuta Bunian kaupungissa. Häntä oli hoidettu sairaalassa infektion vuoksi, eikä häntä testattu ebolan varalta, koska epidemiasta ei tuolloin ollut tietoa.

Deniksen ruumis kuljetettiin seuraavana päivänä maasturin takaosassa Mongbwalun kaivoskaupunkiin kuoppaista soratietä pitkin. Matkan aikana arkku rikkoutui sen päällä istuneiden sukulaisten painosta.

Perillä ruumis siirrettiin uuteen arkkuun, ja ennen hautajaisia siihen koskivat useat paikalliset asukkaat. Asiantuntijoiden mukaan tällainen kontakti on erittäin riskialtis, sillä ebola tarttuu herkästi vainajasta.

Hautajaisiin osallistui kymmeniä ihmisiä. Tutkijoiden mukaan tilaisuus saattoi muodostaa yhden varhaisimmista niin sanotuista supertartuntatapahtumista.

Lähes 50 kuolemaa

Seuraavien päivien ja viikkojen aikana Mongbwalussa alettiin raportoida nopeasti lisääntyneistä sairastumisista.

Paikallisviranomaisten mukaan kahden viikon kuluessa hautajaisista kirjattiin lähes 50 kuolemaa. Monilla kuolleista oli ebolalle tyypillisiä oireita, kuten kuumetta, oksentelua ja verenvuotoa.

Tutkinnan mukaan kyse on toistaiseksi varhaisimmasta tapauksesta, johon epidemian alkuvaihe voidaan jäljittää.

Asiantuntijat huomauttavat, ettei potilas nolla välttämättä ole yksi selkeä henkilö.

Arvioiden mukaan harvinainen Bundibugyo-ebolavirus on voinut levitä alueella jo 4–6 kuukautta ennen kuin epidemia vahvistettiin virallisesti 15. toukokuuta.

Pastorin rikkoutunut arkku poltettiin myöhemmin epäselvissä oloissa. Tapaus synnytti paikallisyhteisössä uskomuksia kirouksesta taudin taustalla. Samaan aikaan sosiaalisessa mediassa levisi tarinoita "liikkuvasta arkusta", joka levittää kuolemaa.

Huhut ja väärät käsitykset ovat lisänneet epäluottamusta viranomaisia kohtaan ja johtaneet väkivaltaisiin välikohtauksiin. Toukokuussa terveydenhuollon työntekijöiden kimppuun hyökättiin, ja sairaalan eristystiloja tuhoutui tulipalossa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/rik ... sa/9352762

Mistähän pastori oli ebolan saanut.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15581
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ebola tulee ja Ebola tappaa - kaikki Ebolasta tähän ketjuun

Viesti Kirjoittaja URSA »

WHO: Ebola levinnyt Afrikassa rajummin kuin aikaisemmissa epidemioissa

WHO:n mukaan ebola on levinnyt Afrikassa rajummin kuin aikaisemmissa epidemioissa.
Kongossa on vahvistettu yli 1 000 ebolatartuntaa ja 267 kuolemaa.
Kenia keskeytti Yhdysvaltojen suunnitteleman ebola­karanteenikeskuksen valmistelut.

Kuva
Kansalaiset osoittivat mieltään Yhdysvaltojen suunnittelemaa karanteenikeskusta vastaan Kenian Nanyukissa 9. kesäkuuta.

15:53

Maailman terveysjärjestö WHO kertoi tiistaina, että ebola on levinnyt ensimmäisen kuukauden aikana voimakkaammin kuin Afrikan aiemmissa epidemioissa. WHO vertasi nykyistä epidemiaa aiempiin vahvistettujen tartuntojen määrällä mitattuna.

Vahvistettujen ebolatapausten määrä on noussut yli tuhanteen Kongon demokraattisessa tasavallassa. Maan hallituksen mukaan vahvistettuja tautitapauksia oli tiistaina 1 048 ja kuoleman­tapauksia 267, kun epidemian puhkeamisesta on kulunut hieman yli kuukausi. Ugandassa vahvistettuja tautitapauksia oli tiistaina 20.

Kenia on keskeyttänyt Yhdysvaltojen Keniaan suunnitteleman ebola­karanteenikeskuksen valmistelut. Asiasta kertoi Reutersin mukaan Kenian terveysministeri Aden Duale tiistaina tuomioistuimessa.

Terveysministeri oli joutunut oikeuden eteen, koska Kenian korkein oikeus oli määrännyt jo aiemmin karanteenikeskuksen valmistelun keskeytettäväksi, mutta maan hallitus ei välittänyt päätöksestä.

Yhdysvallat ei ole toistaiseksi kommentoinut Kenian päätöstä.

Yhdysvalloilla on ollut aikeena perustaa kansalaisilleen Keniaan karanteeni- ja hoitokeskus Kongon demokraattisessa tasavallassa puhjenneen ebolaepidemian varalle. Aiemmissa epidemioissa Yhdysvallat on evakuoinut kansalaisensa kotimaahan hoidettaviksi.

Karanteenikeskuksen perustamisesta vastaa Yhdysvaltain asevoimat ja se on ollut määrä perustaa Laikipian lentotukikohtaan Kenian keskiosiin. Laikipiasta on noin 200 kilometriä maan pääkaupunkiin Nairobiin. Keskukseen on suunniteltu AFP:n mukaan 50 karanteenipaikkaa.

Kenialaiset ovat vastustaneet voimakkaasti Yhdysvaltojen hanketta. Karanteenikeskusta vastustavissa mielenosoituksissa on kuollut kolme ihmistä. Keniassa ei ole koskaan todettu yhtään ebolatapausta, ja monet paikalliset vastustavat tarttuvaan tautiin sairastuneiden tuomista Keniaan.

Yhdysvallat on luvannut 13,5 miljoonaa dollaria Kenian ebolavarautumisen tukemiseen, mutta AFP:n mukaan monet karanteenikeskuksen vastustajat näkevät Yhdysvaltojen suunnitelmissa kolonialistisia piirteitä.

Nykyisessä epidemiassa on kyseessä ebolaviruksen harvinainen Bundibugyo-kanta, johon ei ole olemassa hoitoa. Virus leviää suorassa kosketuksessa ruumiin­nesteiden tai veren välityksellä. Tartunnan saanut muuttuu tartuttavaksi vasta oireiden alettua. Itämisaika voi kestää jopa kolme viikkoa.

Tautia vastaan on kehitteillä rokotteita. Ensimmäiset rokote-ehdokkaat voivat siirtyä ensimmäisen vaiheen kliinisiin tutkimuksiin heinäkuussa.
Ebola | WHO: Ebola levinnyt Afrikassa rajummin kuin aikaisemmissa epidemioissa https://www.hs.fi/maailma/art-2000012096792.html
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4327
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Ebola tulee ja Ebola tappaa - kaikki Ebolasta tähän ketjuun

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 9.7.2026 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9607030

Afrikan unioni: Ebola leviää Kongossa nyt nopeammin kuin aiemmat ebolaepidemiat

Ebola leviää Kongon demokraattisessa tasavallassa nyt nopeammin kuin mikään aiempi ebolaepidemia. Asiasta kertoi torstaina Afrikan unionin tautienehkäisy- ja -valvontakeskus (Africa CDC).

YK:n alaisen Maailman terveysjärjestön (WHO) mukaan Kongossa on todettu yli 1 750 ebolatartuntaa sen jälkeen kun epidemia alkoi toukokuun puolivälissä. Vahvistettuja kuolemantapauksia on kuutisensataa.

Vuosien 2013–2016 epidemiassa, joka oli tappavin ennen nykyistä epidemiaa, tartuntoja rekisteröitiin ensimmäisen kuuden viikon aikana liki tuhat.

– Valitettavasti virus etenee edelleen nopeammin kuin vastatoimemme, sanoi Africa CDC:n edustaja Wessam Mankoula.

Mankoulan mukaan tartuntojen määrän odotetaan kaksinkertaistuvan vajaan kuukauden välein.

Ebola tarttuu ruumiinnesteiden ja suoran kontaktin välityksellä. WHO:n nykytietojen mukaan 34 prosenttia tartunnan saaneista kuolee. Tautiin ei ole rokotetta tai ehkäisevää lääkitystä.
Vastaa Viestiin