Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
pasi_nieminen
Lauri Hanhivaara
Viestit: 126
Liittynyt: To Touko 28, 2026 10:11 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja pasi_nieminen »

Kräki kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 10:49 am
Lauha kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 10:45 am Kyllä kuka tahansa puolustaa sitä maata, jossa on hänen lapset, perhe ja omaisuus. Ei siellä rintamalla kukaan ihonväriä katsele. Samanlailla se rynnäkkökiväärin luoti kaikkia kohtelee, jos kohdalle sattuu.
Hmmm… miksiköhän ne lapset ja naiset jäi kotimaihinsa,kun kikkareet saapuivat tänne valmiin pöydän ääreen?!?
Joutuuko lähteen taas sotaa pakoon, kyselee somali ja ylenanto kirjottaa siitä sydäntäsärkevän uutisen. Pitäisikö tässä Suomeen sodan jalkoihin jäävien tuntea sääliä rintamakarkureita kohtaan vai mikä tuon ylen oksennuksen tavoitteena oikein oli?

Ensin kiljutaan vuosikymmeniä miten ne somalit on ihan samanlaisia suomalaisia kuin muutkin, mutta tässä se taas nähtiin ettei niiltä edes odoteta osallistumista yhtään mihinkään, ei edes siihen kaikkein tärkeimpään elin maanpuolustukseen.
pasi_nieminen
Lauri Hanhivaara
Viestit: 126
Liittynyt: To Touko 28, 2026 10:11 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja pasi_nieminen »

pasi_nieminen kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 11:03 am Sitten kun Helsinkiinkin pamahtaa yhdessä päivässä 70 risteilyohjusta ja 700 droonia, kuten Kiovaan tässä taannoin, niin alkaa vihreiden naisten latten siemailu Espalla käymään haastavaksi.
Itse itseäni lainaten, tässä vähän esimakua siitä millaista se latten siemalu Espalla tulee olemaan:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ac2 ... 9563e8di25
Järkyttävä video Ukrainasta leviää: "He tietävät tarkalleen, mitä tekevät"

Sosiaalisessa mediassa leviää video siviiliä jahtaavasta venäläisdroonista Ukrainan H’ersonissa. Aiheesta uutisoi muun muassa AFP.

Videolla mies yrittää hakea suojaa pakettiautosta, jonka ympärillä drooni vaanii. Lopulta drooni laukaisee räjähteensä.
Kun Putte sen 700 droonia ampuu Helsinkiin niin siitä varmasti riittää muutama Espan terasseillekin pörräilemään. Ainakaan toimittelijan ei tarvitse lähteä illalla aerobic tunnille kun jumppahetki tulee suoritettua siinä kahvittelun lomassa. Rasismitutkijaa varmaan ilostuttaa tieto siitä että droonit noudattaa tasa-arvoa prikulleen, ne ei valikoi kohteitaan ihonvärin, sukupuolen tai uskonnon perusteella vaan niille kelpaa kaikki.
Viimeksi muokannut pasi_nieminen, Ti Elo 04, 2026 2:20 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3405
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Nyt äkkiä Youtubeen video jossa Hitler kuulee että ihmisten ampuminen sodassa on rasismia. :lol:

Onhan tuollaiset neekerin huutamiset väärin. Mutta pitääkö jokaikisestä aivovammaisesta käytöksestä tehdä niin suuri numero että varmasti kuuluu toiselle puolelle palloa asti?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Kalle-Ville
Adrian Monk
Viestit: 2858
Liittynyt: To Tammi 17, 2008 4:48 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Kalle-Ville »

En kohdannut varusmiesaikanani minkäänlaista rasismia, sillä koko joukko-osastossa eikä missään muissa sotilaskoulutusyksilöissä, joissa palvelin, ei ollut muita kuin valkoihoisia suomalaisia. Nykymittapuun mukaan rangaistavaa simputusta kohtasin kyllä todella paljon, mihin varmaan myös itsekin sen ajan tapojen mukaan esimiesasemassa syyllistyin.
Avatar
Keyser Söze
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Pe Joulu 03, 2021 9:09 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Keyser Söze »

98/1 Kajaanissa ei ollut ensimmäistäkään neekeriä.
Ilmankos kaikki lutviutui niin hyvin.
Paikalla
Kräki
Jane Marple
Viestit: 1054
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2020 8:34 am

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Kräki »

Oman varusmiesaikana v.2000 oli eräs irakilainen heppu samaan aikaan. Ei puhunut sanaakaan suomea tai lontoota,ei ymmärtänyt mitään käskyjä.
Sille ei jaksettu edes huutaa enää mitään,ku ei vaan mennyt kaaliin.
Kotiin kun läheettiin,puhuikin ihan normaalisti hyvin pienellä aksentilla suomea🤣🤣kusettanu vittu koko ajan.
Silloin palveluksen aikana vitutti ja totuus ku selvisi,nauratti
naavala
Remington Steele
Viestit: 223
Liittynyt: Su Touko 13, 2012 12:57 am

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja naavala »

Kräki kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 2:43 pm Oman varusmiesaikana v.2000 oli eräs irakilainen heppu samaan aikaan. Ei puhunut sanaakaan suomea tai lontoota,ei ymmärtänyt mitään käskyjä.
Sille ei jaksettu edes huutaa enää mitään,ku ei vaan mennyt kaaliin.
Kotiin kun läheettiin,puhuikin ihan normaalisti hyvin pienellä aksentilla suomea🤣🤣kusettanu vittu koko ajan.
Silloin palveluksen aikana vitutti ja totuus ku selvisi,nauratti
Poterossa kökkiessäsi kun taisteluparinasi on moinen kusettaja ja horisontissa kohti rynnii pataljoonan verran Iivanoita yhdessä niitä seuraavan droonipilven kanssa niin voi olla että naurattaa vähemmän.
"Ainoa syy muuttaa maalle on insesti ja se, että kukaan ei kuule, kun vaimo huutaa apua"
- Fatim Diarra (vihr)
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1869
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

Uskoisin vahvasti maassamme elävien ulkomaalaisten katoavan muille maille vierahille siinä vaiheessa, kun Iivanat rynnii rajan yli suomeen, eikä Naton avusta näy tietoakaan ja sossulta kuin Kelalta ei heru mania latiakaan, kun sitä mania ei ole jaettavaksi. Eipä liiaksi ruokaakaan, kun Suomi elää autuaassa "Ruususen unessaan", kuvitellen EU:n auttavan ja ruokkivan. Niin ei kuitenkaan tule tapahtumaan tosipaikassa.
Viljat loppuu, kun varastotkin on auttamatta liian pienet ja omat peltomme isolta osin kasvavat paskaruohoa.
Lehmät ja siat, mitä niitä suomessa jäljellä onkin, on äkkiä syöty suihin, eikä turpiin. EU:sta ei lihaisaa apua heru, kun niiden lihantuottajat keskittyvät omien maittensa varastoja täydentämään, kun huomaavat ryssän laajentumishalut.

Sinällään sota- ja nälkäajat toimivat kuitenkin hyvänä ulkomaanelävien automaattisina haluna poistua perseaukisesta maasta. Nälänhätä ja KELAn ja sossun sponssaamisen loputtua, se antaa kummasti intoa, kuten matkakuumeetta, hakeutua muihin maihin vieraisiin, vaikkapa kapeamman leivän syrjään kiinni, kunhan joku nyt ees vähän ruokkii. Yhtä hyvää ruokkijaa ja ylläpitäjää he eivät tule löytämään, mutta kaiketi ees jonkun... :roll:
Punavihreät tietty pieree verta, kun suomen kansainvälistymisprojekti mennee persiilleen, vastoin heidän suunnitelmiaan. Todennäköisesti maamme homppelilaumakin hakeutuu muihin maihin, missä voivat "rakkauttaan" harjoittaa rauhallisimmissa merkeissä, mitä sotaisassa suomessa. :idea:

Oikeastaan ryssän tulo suomeen on ainoa pelastus, ettei suomalaiset kuolisi sukupuuttoon, eikä maamme muuttuisi sodomaksi ja gomorraksi. :evil:
Sodalla, kun on taipumus "siistiä" maan moraalia- ja oikeuskäsitteitä, kansalaisten saadessa oikein perusteellisesti kärsiä vilua ja nälkää. ´Sodan lain´ mukaan käy väestössä myös luonnollisesti oikein helvetinmoinen harvennus. Ennusteen mukaan väkilukumme pienenee muun maalaisten ja homppelilauman muuton myötä sadoissa tuhansissa ja hautuumaalla on shit sitäkin vilkkaampaa... 8)
Tämän päivän Suomi kerjää kerjäämällä verta nenästään kokkaripellejen johdolla, hevoshampaan pyllistellessä, milloin mihinkin suuntaan. On vain pienen ajan kysymys, kun ryssä tulee kutsumatta tervehtiin Suomi Finlandiaa... :twisted:
Sitä ventatessa..., tällä erää..., se on moro! 🫶😎
Kaikella on aikansa.
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1869
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

Erikseen vielä "rasismista" sen verran...
Rasismi on vain yksi kiusaamisen muoto, versio...
Meitä ihmisiä pilkataan ja kiusataan, jos vaikka mistä syistä. Ihonvärin, kansalaisuuden ja rodun lisäksi kiusataan, jos olet savolainen, karjalainen, raumalainen, turkulainen, stadilainen, hämäläinen, mansesta nääs, lappalainen, mustalainen / romani, tahi ranta-hurri, åålandiasta puhumattakaan.
Yhtä hyvin päädyt kiusaamiskohteeksi jonkun vamman vuoksi, tahi olet cp-vammainen, mielenvikainen, raajarikko, lihava tai laiha, tahi muuten erikoisen, tai eksoottisen näköinen.
Niin ikään sulle vittuillaan, josa avoimesti ilmaiset poliittisen kantasi. Vasurina olet punikki, porvarina taas lahtari.
Rasismi on vain yksi kiusaamisen muoto.

En pidä itseäni rasistina, vaikka en todellakaan halua maahamme ensimmäistäkään muhamettilaista ja haluaisin jokaisen muslimin pois maasta.
Mutta niin haluaisin jokaisen kommunistinkin muuttavan ihannoimaansa autuuteen Pohjois-Koreaan, olipa hän syntyperäinen suomalainen, tahi suomeen eksynyt ulkomaan elävä, joka on kommari.
Suomi on kristitty maa ja sen tuleekin pysyä kristittynä.
Kaikella on aikansa.
pasi_nieminen
Lauri Hanhivaara
Viestit: 126
Liittynyt: To Touko 28, 2026 10:11 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja pasi_nieminen »

ajanpatina kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 3:48 pm Uskoisin vahvasti maassamme elävien ulkomaalaisten katoavan muille maille vierahille siinä vaiheessa, kun Iivanat rynnii rajan yli suomeen, eikä Naton avusta näy tietoakaan ja sossulta kuin Kelalta ei heru mania latiakaan, kun sitä mania ei ole jaettavaksi. Eipä liiaksi ruokaakaan, kun Suomi elää autuaassa "Ruususen unessaan", kuvitellen EU:n auttavan ja ruokkivan. Niin ei kuitenkaan tule tapahtumaan tosipaikassa.
Viljat loppuu, kun varastotkin on auttamatta liian pienet ja omat peltomme isolta osin kasvavat paskaruohoa.
Lehmät ja siat, mitä niitä suomessa jäljellä onkin, on äkkiä syöty suihin, eikä turpiin. EU:sta ei lihaisaa apua heru, kun niiden lihantuottajat keskittyvät omien maittensa varastoja täydentämään, kun huomaavat ryssän laajentumishalut.
Loistava huomio tuo ruokahuolto. Jopa EU:ssa ihmettelevät että mitä se Suomi oikein touhuaa, ei ne tällaista tuhoa ole käskenyt tekemään. Esimerkiksi sikatiloja oli Suomessa vuonna 1995 6200 kappaletta, vuonna 2026 niitä on enää 357, vähennys 94%. Mutta eihän sekään riitä seinähullulle vihervasemmistolle jolla on isoja suunnitelmia lopettaa loputkin.

Toinen aspeki on energiaomavaraisuus jota siis sitäkään ei enää ole. Suomi on muutaman ydinvoimasta ja tuulivoimasta sähkönsä saavan runkoverkon varassa ja kun Iivana ampuu ne alas niin koko maa pysähtyy. Mitään varavoimaa ei ole. Turpeessa olisi ollut enemmän omavaraista energiaa kuin Barentsin merellä öljyä, eikä ympäri maata hajaantunutta turvetuotantoa olisi voinut tuhota muutamalla ohjuksella, mutta tietenkin sekopäinen vihervasemmisto sai paskannettua tämänkin turvaverkon. Suomi on muuten maailman ainoa turpeesta merkittävän osan energiaansa hankkinut maa joka on ajanut sen tuotannon kokonaan alas. Tällaistä itsetuhoisuutta ei yksinkertaisesti ole missään muualla.
Viimeksi muokannut pasi_nieminen, Ti Elo 04, 2026 4:46 pm. Yhteensä muokattu 6 kertaa.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3405
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

manearia kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 4:05 pm
Anom kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 3:50 pm Oppikirjaesimerkki vastakkainasettelun ilmapiirin ylläpitämisestä. Hienoa iltapaska.
Kohta tulee artikkeli "64% armeijan käyneistä on kokenut rasismia." :lol:
Rasismia voi kokea myös vaikka ei olisikaan rasismin uhri tai erirotuinen. Kokeminen on juuri tuo jutussa mainittu, että pitäisi huutaa neekeriä vastoin tahtoaan. Tätä kutsutaan nimellä sosiaalinen pakottaminen rasismiin.
Hiphei, nyt valkoihoisetkin PÄÄSEVÄT kärsimään mustaihoisia koskevasta rasismista, vaikkei paikalla olisi ainuttakaan mustaihoista.

Vielä kun tajutaan sekin millaista suunnatonta kärsimystä islamin haukkuminen aiheuttaa ei-muslimeille, niin antirasismin jalo Oikea Oppi on huipentunut siihen etevimpään älynväläykseensä.

Puolesta- ja kanssakärsiminen, ah autuus.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
manearia
Neuvoja-Jack
Viestit: 554
Liittynyt: To Kesä 11, 2026 5:36 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja manearia »

Ifigeneia kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 4:27 pm
manearia kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 4:05 pm
Anom kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 3:50 pm Oppikirjaesimerkki vastakkainasettelun ilmapiirin ylläpitämisestä. Hienoa iltapaska.
Kohta tulee artikkeli "64% armeijan käyneistä on kokenut rasismia." :lol:
Rasismia voi kokea myös vaikka ei olisikaan rasismin uhri tai erirotuinen. Kokeminen on juuri tuo jutussa mainittu, että pitäisi huutaa neekeriä vastoin tahtoaan. Tätä kutsutaan nimellä sosiaalinen pakottaminen rasismiin.
Hiphei, nyt valkoihoisetkin PÄÄSEVÄT kärsimään mustaihoisia koskevasta rasismista, vaikkei paikalla olisi ainuttakaan mustaihoista.

Vielä kun tajutaan sekin millaista suunnatonta kärsimystä islamin haukkuminen aiheuttaa ei-muslimeille, niin antirasismin jalo Oikea Oppi on huipentunut siihen etevimpään älynväläykseensä.

Puolesta- ja kanssakärsiminen, ah autuus.
Toimiiko puolustusvoimat sinun mielestäsi siis oikein, kun pakottavat varusmiehiä huutamaan neekeriä jos haluaa tupaan sisään, vaikka joukossa ei olisikaan mustia? Mielestäni ei. Se antaa prikaatista erittäin lapsellisen kuvan, ja on puolustusvoimille mainehaitta. Tähän kuuluu muukin passiivinen rasismi, ja neekeri-sanan kanssa "hassuttelu."
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1869
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

pasi_nieminen kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 4:26 pm
ajanpatina kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 3:48 pm Viljat loppuu, kun varastotkin on auttamatta liian pienet ja omat peltomme isolta osin kasvavat paskaruohoa.
Lehmät ja siat, mitä niitä suomessa jäljellä onkin, on äkkiä syöty suihin, eikä turpiin. EU:sta ei lihaisaa apua heru, kun niiden lihantuottajat keskittyvät omien maittensa varastoja täydentämään, kun huomaavat ryssän laajentumishalut.
Loistava huomio tuo ruokahuolto. Jopa EU:ssa ihmettelevät että mitä se Suomi oikein touhuaa, ei ne tällaista tuhoa ole käskenyt tekemään. Esimerkiksi sikatiloja oli Suomessa vuonna 1995 6200 kappaletta, vuonna 2026 niitä on enää 357, vähennys 94%. Mutta eihän sekään riitä seinähullulle vihervasemmistolle jolla on isoja suunnitelmia lopettaa loputkin.

Toinen aspeki on energiaomavaraisuus jota siis sitäkään ei enää ole. Suomi on muutaman ydinvoimasta ja tuulivoimasta sähkönsä saavan runkosähköverkon varassa ja kun Iivana ampuu ne alas niin koko maa pysähtyy. Mitään varavoimaa ei ole. Turpeessa olisi ollut enemmän omavaraista energiaa kuin Barentsin merellä öljyä, eikä turvetuotantoa olisi voinut tuhota muutamalla ohjuksella, mutta tietenkin sekopäinen vihervasemmisto sai paskannettua tämänkin turvaverkon. Suomi on muuten maailman ainoa turpeesta merkittävän osan energiaansa hankkinut maa joka on ajanut sen tuotannon kokonaan alas.
Hyviä huomioita sinulla, kiitos niistä.
Aatteles, ensi töikseen ryssä tuhoaisi sähköverkostomme ja sen jälkeen ei mikään toimisikaan. Ei kulkisi junat, ei ratikat, ei latailtaisi sähköautoja. Internet pimeenä, ja YLEstä ei vihervasemmistokaan saisi normaaleja propaganda uutisiaan lähetettyä, jos ei liioin Sanomala media omia vastaaviaan. Puhelimet ei toimisi. Kerrostaloissa, kuten muissakin sähkölämmitystaloissa nähtäisiin talvella "unta eskimoista ja jäämeren aalloista". Siitä tulisi todella katastrofi. :shock:
Pankeista ei rahojaan saisi, eikä kauppojen kassatkaan toimisi. Sen myötä jengi alkaisi ryöstään kauppoja.

Yksi perustavan laatuinen kysymys jäisi, mitä tehdä epäisänmaallisille puolueille ja niiden aisankannattajille, joita edustaa nimenomaan vihervasemmisto? :?:
SDP + Vihreät ovat EU-puolueita ja ajavat EU;n etu ensin periaatetta. Tuppuraiska on jo 20 vuotta huutanut pää punaisena, "ei pidän suinkaan katsoa suomen etua ensin, vaan EU:n edut etusijalla". 🤢
Kommarit ovat yhä lukkarin rakkautta ryssään päin kallellaan olevaa poppoota. :!: :evil:
Toisaalta SDP:n pääpiruna on vanha natsi, Antti Lindtman, jonka ulkoinen olemus, kuin habituskaan ei luottamusta herätä. Synkän näköinen karju, jonka olemus jo huokuu, "älä missään tapauksessa ole tämän karpaasin kanssa missään tekemisissä". Samaan kastiin kuuluu myös silmät nurin päin päässä aina istuvat sosdem-kanat Tuppuraiska ja Kiuru. 🥶
Sitä välillä tulee ihmeteltyä, miten ihmeessä vihervasemmiston akkalauma onkin niin helvetin happaman näköisiä naamaltaan? Oiskohan se jokin sortin poliittinen "kansantauti"!? :roll: :twisted:
Kaikella on aikansa.
Calabash
Axel Foley
Viestit: 2072
Liittynyt: To Heinä 09, 2015 2:54 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Calabash »

Varusmiesaikanani kohtasin huutamista, kiroilua, simputusta, tappeluja ja sain aivan erinomaisen koulutuksen taitoihin, joita en onneksi tarvinnut mutta joiden avulla olisin puolustanut tätä maata ja kansaa.

Kyllä, teitäkin lurjukset, ja ihan riippumatta ihonväristänne tai poliittisista mielipiteistänne tai siitä, mitä ylipäänsä maanpuolustuksesta ajattelette.

Silloin yleensä kukaan ei keskeyttänyt ainakaan meidän yksikössämme. Komppaniassa palveli yksl Hagert kahdeksan kuukautta. Hyvin kesti sen herjanheiton, minkä kaikki kohtasivat, ja antoi samalla mitalla takaisin.
Avatar
Ifigeneia
Jessica Fletcher
Viestit: 3405
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Kohtasitko varusmies aikanasi rasismia?

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

manearia kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 4:46 pm
Ifigeneia kirjoitti: Ti Elo 04, 2026 4:27 pm
manearia kirjoitti: Ma Elo 03, 2026 4:05 pm

Rasismia voi kokea myös vaikka ei olisikaan rasismin uhri tai erirotuinen. Kokeminen on juuri tuo jutussa mainittu, että pitäisi huutaa neekeriä vastoin tahtoaan. Tätä kutsutaan nimellä sosiaalinen pakottaminen rasismiin.
Hiphei, nyt valkoihoisetkin PÄÄSEVÄT kärsimään mustaihoisia koskevasta rasismista, vaikkei paikalla olisi ainuttakaan mustaihoista.

Vielä kun tajutaan sekin millaista suunnatonta kärsimystä islamin haukkuminen aiheuttaa ei-muslimeille, niin antirasismin jalo Oikea Oppi on huipentunut siihen etevimpään älynväläykseensä.

Puolesta- ja kanssakärsiminen, ah autuus.
Toimiiko puolustusvoimat sinun mielestäsi siis oikein, kun pakottavat varusmiehiä huutamaan neekeriä jos haluaa tupaan sisään, vaikka joukossa ei olisikaan mustia? Mielestäni ei. Se antaa prikaatista erittäin lapsellisen kuvan, ja on puolustusvoimille mainehaitta. Tähän kuuluu muukin passiivinen rasismi, ja neekeri-sanan kanssa "hassuttelu."
Puolustusvoimatko käski huutaa? Vai joku työssään leipiintynyt juntti? Leimataanko koko sakki yksittäistapauksen vuoksi?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Vastaa Viestiin