Kanadassa jouduttiin perumaan lento torstaina, kun vanhempi ja lentoyhtiön henkilökunta eivät saaneet kiinnitettyä pienen lapsen turvavöitä, CTV News kertoo.
Porter Airlinesin oli määrä lentää Victoriasta Torontoon. Lentoyhtiön tiedottajan mukaan matkustajalentokone oli jo suuntaamassa kiitotielle Victorian kansainvälisellä lentokentällä, kun miehistön jäsenet huomasivat taaperon seisovan istuimellaan. Hän ei suostunut pukemaan turvavyötään.
Yritykset saada lapsi istumaan turvallisesti epäonnistuivat.
– Lentokone ei voinut nousta ilmaan tässä vaarallisessa tilanteessa, joten miehistö päätti palata terminaaliin ja pyytää matkustajia poistumaan koneesta, Porter Airlines kertoo sähköpostitse CTV:lle.
Taaperon ja hänen vanhempansa poistuminen koneesta laukkuineen, lentosuunnitelmien uusiminen ja muiden paperitöiden tekeminen kesti kello 0.30 asti, jolloin Victorian kansainvälinen lentokenttä suljetaan yöksi. Tämän johdosta lennon matkustajat joutuivat yöpymään Victoriassa.
Porter Airlinesin mukaan lento onnistui seuraavana päivänä.
https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/9683376