Mikäli Kari Uotin tämän päivän kirjoitus fb:ssa pitää paikkansa, että kenttäjohtaja olisi komentanut Kekkin pois alueelta, mutta tämä ei ollut noudattanut käskyä, niin saamme lisää ihmeteltävää..QWERTY kirjoitti: Ke Elo 12, 2026 1:18 pmSil5: vaikuttaa siltä, että olet lukinnut vastauksesi, ja pidät linjastasi kiinni.Sil5 kirjoitti: Ke Elo 12, 2026 1:10 pm
…
Poliisi puolestaan suoritti hänelle määrättyä liikenteen valvontatehtävää. Juuri sillä tavalla kuin hänen odotetaankin tekevän.
…
Useimmilla on kuitenkin silmät päässään, ja kiilausvideoita katsoessa juttu ei lainkaan näytä ”hänelle määrätyn liikenteen valvontatehtävän suorittamiselta”, ja erityisesti, ainakaan ”Juuri sillä tavalla kuin hänen odotetaankin tekevän”.
Kari Uoti:
” Mopo on karannut aika rajusti käsistä poliisilla. Media tekee työtään ja selvittää mitä todellisuudessa on tapahtunut, minkä jälkeen viranomaiset korjaavat kertomaansa. Ei asioiden pitäisi näin mennä. Poliisi on saanut osumaa ehkä kohtuuttomasti yksittäisen poliisin toheloinnin ja sitä seuranneen peittely-yrityksen jälkeen. Voisi olla aika poliisiylijohtajan astua esiin ja siivota tätä sotkua.
Ymmärtääkseni tämä kiilaajapoliisi oli ennen väkivallantekoa käsketty alueelta pois poliisin kenttäjohtajan toimesta. Miksi poliisi ei totellut esimiestään ja jatkoi partiointia, etsikö hän sopivaa saalista, jonka voisi väkivaltavaltuutensa perusteella laittaa järjestykseen, vai oliko konstalla kuulossa vikaa, kun käsky ei mennyt perille, voisikohan tätäkin selvittää samalla, koska sillä on merkitystä arvioitaessa poliisin jatkotekemistä.”