Riihimäki 2024 / Netissä sovitut kaupat menivät pieleen: myyjä sai pippurisumutetta silmiinsä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4606
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Riihimäki 2024 / Netissä sovitut kaupat menivät pieleen: myyjä sai pippurisumutetta silmiinsä

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 20.8.2026 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/9715453

Netissä sovitut kaupat menivät pieleen: myyjä sai pippurisumutetta silmiinsä ja menetti tietokoneensa

Kaksi miestä sumutti myyjää Riihimäellä. Hovioikeus ei muuttanut tuomioita.

Verkon suositulla kauppapaikalla sovittu käytetyn tietokoneen myynti muuttui kauhistuttavaksi ja kivuliaaksi kokemukseksi Riihimäellä maaliskuussa 2024.

Mies oli tehnyt arvokkaasta tietokoneestaan myynti-ilmoituksen Tori.fi -kauppapaikalle. Koneelle löytyi halukas ostaja ja tingityksi hinnaksi sovittiin 2500 euroa.

Sovitulla tapaamispaikalla ei kuitenkaan tehty reiluja kauppoja. Tietokonetta ostamaan saapui kaksi parikymppistä miestä.

Kun myytävä tietokone oli tarkistettu ja puhe kääntyi maksuun, suihkutti toinen miehistä yllättäen pippurisumutetta myyjän silmille. Tämän jälkeen miehet poistuivat paikalta arvokkaan tietokoneen kanssa.

Kirvelevistä silmistään huolimatta myyjä ehti nähdä poistuvan auton rekisterinumeron ennen hätänumeroon soittamista. Hän sai ambulanssissa apua silmilleen.

Mies pystyi myöhemmin tunnistamaan henkilöt muun muassa tatuointien perusteella. Myös verkon kauppapaikalle taltioituneet tiedot auttoivat poliisin ostajien jäljille. Arvokas tietokone jäi kuitenkin kateisiin.

Kanta-Hämeen käräjäoikeus antoi tietokonekauppoja tekemään tulleille miehille tuomiot varkaudesta viime vuoden elokuussa. Selvittämättä jäi, kumpi miehistä oli pippurisumutetta käyttänyt, mutta oikeus katsoi miesten toimineen yhdessä.

Miehistä toinen tuomittiin 50 päiväksi valvontarangaistukseen. Toisen tuomioksi tuli kolme kuukautta ehdollista vankeutta, sillä hän oli syyllistynyt varkauteen myös muutamaa päivää aiemmin Hämeenlinnan Gigantti-myymälässä.

Tuomituista toinen valitti tuomiostaan Turun hovioikeuteen, jossa käytiin uusi oikeudenkäynti. Hovioikeus päätti kuitenkin pitää tuomion ennallaan.
Blondie
Nikke Knatterton
Viestit: 173
Liittynyt: Ti Heinä 10, 2018 12:40 am

Re: Riihimäki 2024 / Netissä sovitut kaupat menivät pieleen: myyjä sai pippurisumutetta silmiinsä

Viesti Kirjoittaja Blondie »

Tuomittiin varkaudesta? Eikö tuo ole ryöstö kun on suihkutettu kaasut silmille ja viety kone?
Vastaa Viestiin