Outokummussa Pohjois-Karjalassa kuolonkolari 3.10.25, turman aiheuttaneessa autossa kansanedustaja Hanna Räsäsen tytär

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Perilla
Jack Bauer
Viestit: 929
Liittynyt: Ma Tammi 13, 2025 7:52 am

Re: Outokummussa Pohjois-Karjalassa kuolonkolari 3.10.25, turman aiheuttaneessa autossa kansanedustaja Hanna Räsäsen tyt

Viesti Kirjoittaja Perilla »

HattuTäti kirjoitti: To Loka 16, 2025 8:03 pm Onko infossa tietoa, miten autossa olleille nuorille kävi? Kuski oli päässyt kotiin kai ja kansanedustajan tytär selvinnyt pienin vammoin - entä muut?
Tässä ketjussa kerrottiin:

Tällä kansanedustajan tyttärellä oli ollut pienimmät vammat. Eräs kyydistä olleista nuorista on erittäin huonossa kunnossa sairaalassa ja jos hän selviää niin saattaa olla todennäköistä ettei paljoa liiku enää loppuelämänsä aikana :( kuski itse on saanut aikaisemminkin poliisilta huomautuksia mutta tämmöstä se täällä suomessa tuppaa olemaan että ennen kun ei satu mitään katsotaan sormien läpi


Toisaalta tässäkin ketjussa Leeviä puolustava jonne kertoi:

Kuskillekkin kävi pahasti mutta ei ehkä jalkoihin vaan vähän huonompiin paikkoihin
.
Suomessa loisii 5% nuorten muslimimiesten joukko

joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista


Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
HattuTäti
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 10
Liittynyt: To Loka 16, 2025 3:28 pm

Re: Outokummussa Pohjois-Karjalassa kuolonkolari 3.10.25, turman aiheuttaneessa autossa kansanedustaja Hanna Räsäsen tyt

Viesti Kirjoittaja HattuTäti »

Niin, olen seurannut keskustelua kyllä. Pohdin vain, että onko tuoreempaa tietoa jaettavaksi.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17917
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Outokummussa Pohjois-Karjalassa kuolonkolari 3.10.25, turman aiheuttaneessa autossa kansanedustaja Hanna Räsäsen tyt

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Outokummussa kuolemaan johtaneen liikenneonnettomuuden esitutkinta on valmistunut
Itä-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Kuusjärventiellä Outokummussa 3.10.2025 tapahtuneen kuolemaan johtaneen liikenneonnettomuuden esitutkinnan.

Kahden henkilöauton välinen liikenneonnettomuus tapahtui perjantaina 3.10.2025 noin kello 20 Kuusjärventien ja Keretintien risteyksessä Outokummussa. Tapahtumapaikalla Kuusjärventiellä on 60 km/h nopeusrajoitus.

Kuusjärventietä Outokummusta Kuopiontien suuntaan ajaneen henkilöauton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä kuolemantuottamuksesta sekä törkeistä vammantuottamuksista. Henkilöautoa kuljetti onnettomuushetkellä 17-vuotias paikkakuntalainen mies, jolla oli ikäpoikkeusluvalla myönnetty B-luokan ajo-oikeus. Henkilöautossa oli kuljettajan lisäksi neljä 16–18-vuotiasta nuorta, jotka saivat onnettomuudessa eriasteisia vammoja.

Kuusjärventietä Outokummun suuntaan ajanutta henkilöautoa kuljetti 75-vuotias paikkakuntalainen mies, joka menehtyi tapahtumapaikalla.

Esitutkinnan perusteella ajoneuvojen törmäys tapahtui risteysalueella. Poliisi epäilee Kuopiontien suuntaan ajaneen henkilöauton kuljettajan ajaneen huomattavaa ylinopeutta ennen ajoneuvojen törmäystä.

Tapauksen esitutkinta on valmistunut, ja asia siirtyy poliisilta syyttäjälle syyteharkintaan.

https://poliisi.fi/-/outokummussa-kuole ... almistunut
Vastaa Viestiin