https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012232606.html
Synkkä epäily Norjassa: 16-vuotias suunnitteli kirveshyökkäystä päiväkotiin
Poliisi tutkii, onko pojalla yhteyksiä väkivaltaiseen The Com -verkostoon.
16-vuotias poika suunnitteli kirvesiskua päiväkotiin Norjassa, kertovat norjalaislehdet Aftenposten ja VG.
Oikeuden päätöksestä käy ilmi, että poika oli suunnitellut hyökkäävänsä useiden ihmisten kimppuun tietyssä päiväkodissa. Hänellä oli useita kirveitä ja veitsiä, jotka hänen uskotaan hankkineen hyökkäystä varten.
Poliisi tutkii, onko pojalla yhteyksiä väkivaltaiseen The Com -verkostoon. Kyse on kansainvälisestä verkostosta, jossa lapsia ja nuoria manipuloidaan ja painostetaan käyttämään äärimmäistä väkivaltaa itseään ja muita kohtaan.
https://poliisi.fi/-/poliisi-huolestunu ... -ja-nuoret
Poliisi varoittaa kansainvälisestä "The Com" -verkostosta, jossa lapsia ja nuoria houkutellaan, manipuloidaan, kiristetään ja pakotetaan käyttämään äärimmäistä väkivaltaa itseään ja muita kohtaan. Toimintaan kuuluvat myös erilaiset vahingonteot, tuhopoltot sekä graffitit. Viranomaiset ovat maailmanlaajuisesti varoittaneet verkostoista, jotka pyrkivät saamaan uhrikseen usein haavoittuvassa asemassa tai mielentilassa olevia nuoria.
Kansainvälisellä tasolla "The Com" -verkoston toiminnassa on havaittu piirteitä jopa väkivaltaisesta ekstremismistä ja terrorismista, sillä lasten ja nuorten vahingoittamiseen liittyvällä toiminnalla on joissain yhteyksissä pyritty kiihdyttämään yhteiskuntien romahduttamista. Verkoston piirissä toimivaan "764"-organisaatioon on liitetty myös väkivaltaisen satanismin piirteitä.
Poika suunnitteli kirveshyökkäystä päiväkotiin Norjassa
-
PaikallaTarkastaja Levisi
- James Bond (George Lazenby)
- Viestit: 11907
- Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm
Poika suunnitteli kirveshyökkäystä päiväkotiin Norjassa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.