Turku, Raisio 2024 / Pedohunt - neljälle nuorelle ehdolliset tuomiot

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4606
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Turku, Raisio 2024 / Pedohunt - neljälle nuorelle ehdolliset tuomiot

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 28.8.2026 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9748187

Pedofiilejä metsästäneet lapset sopivat viesteillä tapaamisesta iäkkään miehen kanssa ja pahoinpitelivät tämän

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi neljä tekoaikaan alaikäistä poikaa törkeästä pahoinpitelystä. Käräjäoikeuden mukaan alkuvuoden 2024 tapahtumissa oli kyse pedohunt-ilmiöstä.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi torstaina ehdollisiin vankeusrangaistuksiin neljä nuorta niin sanottuun pedofiilien metsästykseen liittyvässä jutussa. Pedohunt-ilmiössä lapsista seksuaalisessa mielessä kiinnostuneita henkilöitä houkutellaan tapaamaan lasta ja uhataan tämän jälkeen esimerkiksi paljastamisella.

Syytettynä oli kaikkiaan seitsemän nuorta, jotka olivat tekoaikaan alaikäisiä. Nuoria syytettiin tapahtuma-aikaan 68-vuotiaan miehen törkeästä pahoinpitelemisestä Raisiossa sekä miehen pahoinpitelyn yrityksestä Turussa alkuvuonna 2024.

Miestä puolestaan syytettiin lapsenraiskauksen yrityksestä Turussa.

Tapahtumat saivat alkunsa, kun mies viestitteli Grindr-deittipalvelussa pojan kanssa, joka kertoi olevansa 15-vuotias. Mies kertoi oikeudelle, että uskoi keskustelukumppanin olevan viestien tyylistä päätellen 18–20-vuotias.

Todellisuudessa mies viestitteli 17-vuotiaan pojan kanssa, joka oli yksi syytetyistä käräjäoikeudessa.

Mies ja poika sopivat tapaamisesta Raisiossa. Miehen saavuttua tapaamispaikkaan, tuli paikalle neljä poikaa, jotka hyökkäsivät miehen kimppuun ja potkivat tätä lukuisia kertoja. Miehen kanssa viestitellyt 17-vuotias kuvasi väkivaltaa.

Lopulta mies pääsi poistumaan tilanteesta.

Oikeuden mukaan pojat kuuluivat Telegram-viestipalvelussa Pedohunters-nimiseen ryhmään, missä keskusteltiin teosta jälkikäteen. 17-vuotias myös jakoi väkivallasta kuvaamansa videon Telegramissa.

Uusi tapaaminen

Alle kuukausi Turun tapahtumista mies sopi jälleen Grindr-sovelluksessa tapaamisen alaikäisen kanssa, tällä kertaa huoltoasemalle Turussa.

Tietämättään mies viestitteli saman 17-vuotiaan kanssa. Oikeudessa kirjallisina todisteina esitetyistä viesteistä ilmeni, että viesteissä keskusteltiin seksistä.

– Viesteissä (17-vuotias poika) kertoo olevansa alle 16 vuotta vanha, johon (mies) vastaa "okei…se on vähän huono juttu…lakihommia". Viestit päättyvät siihen, että osapuolet sopivat tapaamisajan, tuomiossa sanotaan.

Tapaamiseen huoltoasemalle meni 15-vuotias poika, joka kertoi oikeudessa, että häntä pyydettiin niin sanotuksi syötiksi. Mies ja 15-vuotias juttelivat hetken huoltoaseman kahvilassa, minkä jälkeen poika ehdotti miehelle ulos menemistä. Tilanteessa ei ollut pojan mukaan mitään seksuaalissävytteistä.

17-vuotias poika ja kaksi muuta poikaa olivat odottamassa ulkona. Mies kertoi, että hänet kohdatessaan pojat huutelivat pedofiliasta ja ryskyttivät hänen pyöräänsä. Mies kertoi 17-vuotiaan kysyneen, muistaako mies hänet ja ”tehdäänkö sulle sama juttu kuin tehtiin Raisiossa”.

17-vuotias päätekijänä

Tuomiossaan oikeus katsoi, että Raisiossa olleet neljä poikaa syyllistyivät nuorina henkilöinä tehtyihin törkeään pahoinpitelyyn.

Pojista kolme tuomittiin vuoden ehdolliseen vankeuteen. Miehen kanssa viestitellyt 17-vuotias tuomittiin vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen, koska hänen katsottiin olevan päätekijä.

Turun tapahtumien osalta käräjäoikeus hylkäsi nuorten syytteet pahoinpitelyn yrityksestä. Miehen syyte lapsenraiskauksen yrityksestä hylättiin, kuten myös vaihtoehtoiset syytteet.

Oikeuden mukaan sukupuoliyhteyden mahdollisuuden olisi pitänyt olla selvästi todennäköisempää kuin se nyt oli, jotta konkreettinen ja varteenotettava vaara sukupuoliyhteyden sisältävän lapsen raiskauksen täyttymisestä olisi syntynyt.