Ääripiirteillä tarkoitetaan koirille ja kissoille jalostuksen tuloksena aikaansaatuja, liioiteltuja piirteitä. Sellaisia on mm. lyhyt kuono tai lyhyet jalat. Ääripiirteet aiheuttaa eläimille esim. hengitysvaikeuksia ja kroonista kipua.
Meneillään on kansalaisaloite, jolla ääripiirteiden jalostaminen halutaan kieltää. Allekirjoituksia on tällä hetkellä pitkästi yli 30 tuhatta. Niitä tarvitaan 50 tuhatta, että aloite voidaan lähettää Eduskuntaan. Määräaika nimien keräämiselle on 2.10., eli aikaa on enää muutama viikkoa jäljellä.
Allekirjoita aloite ja jaa siitä tietoa muillekin, että tarvittava nimimäärä saadaan kasaan. Linkki: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/17138
Ääripiirteisten koirien ja kissojen jalostuksen kieltäminen -kansalaisaloite
-
kansalaisaloite2026
- Alokas
- Viestit: 1
- Liittynyt: Su Elo 30, 2026 1:16 pm
Re: Ääripiirteisten koirien ja kissojen jalostuksen kieltäminen -kansalaisaloite
Hieno kansalaisaloite. Samalla voisi kieltää tietyt rodut, niinkuin muutkin pohjoismaat ovat tehneet.
Ehkä myös kirsikkana kakun päälle se koira-ajokortti (tietyille roduille nyt vähintäänkin) .
Ehkä myös kirsikkana kakun päälle se koira-ajokortti (tietyille roduille nyt vähintäänkin) .
Kirjoittaja McCall » "On kyllä loistava ketju. Upeaa seurata asiantuntijoiden argumentointia." 
JesseHames » "Olen siis parikymppinen, syrjäytynyt huumeidenkäyttäjä, joka on vieläpä älykkyydeltään simpanssin tasoa."
JesseHames » "Olen siis parikymppinen, syrjäytynyt huumeidenkäyttäjä, joka on vieläpä älykkyydeltään simpanssin tasoa."