RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
jaakok
Neuvoja-Jack
Viestit: 525
Liittynyt: Ti Elo 06, 2019 3:52 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja jaakok »

Shakawkaw kirjoitti: To Syys 10, 2026 10:42 am Ihminen voi allergisoitua mille tahansa allergeenille missä vaiheessa elämäänsä tahansa. Eli esim jos et ole saanut aikaisemmin ampiaisen pistosta vakavaa allergista reaktiota, voit silti seuraavalla kerralla sen saada. Joten allergisen reaktion mahdollisuus pistettäessä on aina olemassa.
Voi teoriassa ja aina joku voittaa lotossakin, mutta harvoin allerginen vaste kuitenkaan täysin yllättäen ilmestyy.

Muutenhan ihmisiä kuolisi päivittäin yllättävään pähkinämyrkytykseen, ja jokaisessa itseannettavassa pistoslääkkeessä olisi joka kerta kuolamanvaarassa?
Doris Watson
Neuvoja-Jack
Viestit: 576
Liittynyt: Ti Joulu 20, 2022 11:43 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Doris Watson »

Klinikalla joka leveilee hienoilla leikkaussaliolosuhteilla ja varustuksilla sekä asiantuntijoilla, tulisi myös olla valmiudet ja suunnitelmat mahdollisia komplikaatioita ja akuutteja tilanteita varten.
Herää epäilys oliko , jos hygieniatasokin on ollut epämääräinen?
Anestesialääkäri joka ties millä viiveellä hälytettiin paikalle on juuri se joka johtaa ja vastaa akuuttipotilaan hengityksen turvaamisesta, lääkityksestä, vastalääkityksestä.
Tarvittaessa esim intuboi jos spontaani hengitys ei toimi.
O sai siis toivon mukaan tarvittavaa hoitoa ja ensiapua klinikalla?
Antoiko puudutuksen tekijä mitään ensiapua vai tuliko viivettä ennenkuin anestesialääkäri ehti paikalle?
Jos oli lidokaiinimyrkytys niin oliko klinikalla siihen tarvittavaa vastalääkettä ja annettiinko sitä?
Klinikalla olisi pitänyt olla sopimus yksityisen ambulanssifirman kanssa siirroista.
Näin ei sitten ollut jos julkista ambulanssia hälytettiin.
Kyse oli ilmeisesti sairaalaan siirrosta. Ei ensiavun hälytyksestä koska ensiapuvalmiudet ja lääkärit olivat klinikalla paikalla suorittamaan sitä.
Jos ensiapua ei ole suoritettu asianmukaisella tavalla, välittömästi niin vaikea jatkohoitopaikassa korjata tilannetta.
Jotain peruuttamatonta on voinut jo tapahtua.
naavala
Poliisikoira Rex
Viestit: 264
Liittynyt: Su Touko 13, 2012 12:57 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja naavala »

Doris Watson kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:34 pm Klinikalla joka leveilee hienoilla leikkaussaliolosuhteilla ja varustuksilla sekä asiantuntijoilla, tulisi myös olla valmiudet ja suunnitelmat mahdollisia komplikaatioita ja akuutteja tilanteita varten.
Herää epäilys oliko , jos hygieniatasokin on ollut epämääräinen?
Anestesialääkäri joka ties millä viiveellä hälytettiin paikalle on juuri se joka johtaa ja vastaa akuuttipotilaan hengityksen turvaamisesta, lääkityksestä, vastalääkityksestä.
Klinikka tekee miljoonatiliä sillä että se viisveisaa potilasturvallisuudesta. Mihinkään ei ole varauduttu jotta ei tulisi lisäkuluja ja tuotto saataisiin maksimoitua. Jos operaatioissa jokin menee vikaan niin kaikki palvelut yritetään saada julkiselta puolelta ilmaiseksi. Ts. paskasilla välineillä epäpätevät työntekijät tekee kirurgisia operaatioita ja kun homma kusee niin soitto 112. Eikö tuossa täyty jo vähintään tapon kriteerit?
"Ainoa syy muuttaa maalle on insesti ja se, että kukaan ei kuule, kun vaimo huutaa apua"
- Fatim Diarra (vihr)
naavala
Poliisikoira Rex
Viestit: 264
Liittynyt: Su Touko 13, 2012 12:57 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja naavala »

Öyhö kirjoitti: To Syys 10, 2026 7:14 am
Hyvä tietää, että jollain paskaklinikalla on 112:n avun tuolla puolen. Meniköhän tämä nyt ihan mallikkaasti, epäilemättä hätänumero toimi täsmälleen ohjeiden mukaan ja HUS tietenkin myös.

Yllä spekuloitiin lidokaiinimyrkytyksellä, fiilis on vähän että klinikka tappoi ja 112-ohjeistus + byrokratia varmisti.

Tulevaisuuden ohjeistus: "Pyörryttääkö? Potilaan on hätätilanteessa syytä poistua klinikalta ja tuupertua kadulle." :D
Olivia oli jo sairaalassa. Se paskaklinikka oli siis sairaala. Mihin tossa enää 112 tarvitaan?

Leikitään että minä pistän pystyyn oman yksityisen klinikan. Vuokraan jonkun mörskän vastaanotoksi ja palkkaan pari puliukkoa leikkiin lääkäriä. Aina kun puliukot hoitelee potilaat henkihieveriin niin ei muutaku soitto 112 josta tilataan ambulanssi ja kuskataan potilas oikeaan sairaalaan ja yhteiskunta maksaa viulut.
"Ainoa syy muuttaa maalle on insesti ja se, että kukaan ei kuule, kun vaimo huutaa apua"
- Fatim Diarra (vihr)
mikkimouce
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 110
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2026 6:42 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja mikkimouce »

Päävastuu kuolemasta on klinikan johtajalla, yleislääkärillä, joka tekeee kouluttamattomana näitä rasvaimuja ja -siirtoja. Tiedä sitten kuinka paljon anestesia- ym muut lääkärit aktiivisesti olivat Karl Johan Svedjeholmin kanssa operaatioissa, koska valituksia oli tullut ja kollegat tiesivät yleislääkärin sooloilevan alalla, jota ei tarkoin hallitse. Sonja Aiello ja Suvi Pitkänen kertoivat Svedjeholmin tehneen heille ravaimut eli ilmeisesti vain hoitajia oli mukana. Kauhutarinoita on kerrottu, miten moraaliton, rahanahne lääkäri on tyrinyt ja kuinka suureen vaaraan on saattanut potilaansa.
Se, että sairaalat ovat joutuneet korjaamaan näitä pilalle menneitä operaatoita, on väärin, mutta niin se vaan menee. Nytkin Olivia kuoli Hussissa. Se, miten ambulanssi on kutsuttu ym, siittä emme tiedä mitään ja tietysti kohuklinikka syyttää nyt muita.
Nice shirt
Jessica Fletcher
Viestit: 3334
Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Nice shirt »

Katselin noita Olivian kuvia. Oli historiakuvia, joissa oli hoikka ja nyt loppukuvissa näkyi, että ruoka oli alkanut maistua ja ylensyönnin lopettaminen on vaikeaa. Sitten päässä takoo, että on saatava ylensyönnin "jäljet" nopeasti ilman vaivaa pois.
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
mandiliini
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: La Tammi 20, 2024 8:07 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja mandiliini »

Doris Watson kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:34 pm Klinikalla joka leveilee hienoilla leikkaussaliolosuhteilla ja varustuksilla sekä asiantuntijoilla, tulisi myös olla valmiudet ja suunnitelmat mahdollisia komplikaatioita ja akuutteja tilanteita varten.
Aamen! Jos klinikalla nukutetaan sekä tehdään laajoja puudutuksia asiakkaille, siellä pitää olla myös valmiudet hoitaa akuuttitilanteet (elvytys, anafylaksia jne.) ainakin ensi alkuun. Toki jatkohoito tapahtuu sitten julkisella puolella jos potilas tarvitsee esimerkiksi tehohoitoa. Aivan varmasti jokainen ensihoitoyksikkö ottaa hätätilapotilaan kyytiin. Tässä kyllä haiskahtaa aika vahvasti kyseisen klinikan aikomus siirtää vastuu tapahtumasta ensihoidon ja/tai HUS:n piikkiin, vaikka itse ovat sössineet ihan huolella.
Doris Watson kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:34 pmAnestesialääkäri joka ties millä viiveellä hälytettiin paikalle on juuri se joka johtaa ja vastaa akuuttipotilaan hengityksen turvaamisesta, lääkityksestä, vastalääkityksestä.
Tarvittaessa esim intuboi jos spontaani hengitys ei toimi.
Aika hurjalta kuulostaa, jos siellä tehdään noin isoja operaatioita ilman, että anestesialääkäri on välittömästi saatavissa paikalle. Julkisella puolella tehdään kyllä kyseisiä tumesenssipuudutuksia (tosin ei niin laajoja kuin kyseissä tapauksessa) niin, että potilas on anestesiahoitajan valvonnassa. Anestesialääkäri saadaan paikalle alle minuutissa, jos sille olisi tarve.
Doris Watson kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:34 pmO sai siis toivon mukaan tarvittavaa hoitoa ja ensiapua klinikalla?
----
Kyse oli ilmeisesti sairaalaan siirrosta. Ei ensiavun hälytyksestä koska ensiapuvalmiudet ja lääkärit olivat klinikalla paikalla suorittamaan sitä.
Jos ensiapua ei ole suoritettu asianmukaisella tavalla, välittömästi niin vaikea jatkohoitopaikassa korjata tilannetta.
Minun vahva veikkaus on se, että klinikalla on epäonnistuttu hätäensiavun annossa totaalisesti ja siinä vaiheessa kun Olivia on siirretty HUS:iin, on ollut jo liian myöhäistä, oli kyse sitten puudukemyrkytyksestä tai anafylaksiasta.

Sen verran pitää oikaista joidenkin käsityksiä lidokaiinin annosta, että sitä annetaan myös suonensisäisesti esim. laryngospasmin hoitoon. Jos Olivian kohdalla kyse oli lidokaiinimyrkytyksestä, niin laimeaa tumesenssi-liuosta on täytynyt mennä todella paljon suoneen. Toisaalta puudutettavat alueet (pakarat ja rinnat) ovat niin laajat, että puuduteseosta on mennyt isot määrät. Myöskään lidokaiini ei ole ainoa käytettävä puudutusaine, enkä minä ainakaan tiedä mitä puudutetta on käytetty kyseisessä tapauksessa. Esimerkiksi ropivakaiinia käytetään myös, ja se on paljon lidokaiinia toksisempi suonensisäiseti annosteltuna.

T: Anestesiahoitaja julkiselta puolelta
manearia
Martin Beck
Viestit: 782
Liittynyt: To Kesä 11, 2026 5:36 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja manearia »

Itseäni ihmetyttää vielä, että kun oli noinkin laaja operaatio kyseessä, miksi annettiin paikallispuudutusta eikä nukutusta? Varsinkin kun nyt saanut lukea puudutuksen vaaroista.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2499
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

*pltmtxtvp*tm
Avatar
Gruber
Nikke Knatterton
Viestit: 175
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 4:07 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Gruber »

Mitä olen asiaa tutkinut ympäri nettiä niin kyllä Svedjeholm rasvaimuja osaa tehdä ainakin nykyään, siksi niitä asiakkaita on riittänyt ihan julkkiksia myöten ja kokemusta ja osaamista on pitkältä ajalta ja tekee osaamista vaativia BBL operaatioita ja tehnyt rasvansiirtoja jo useita vuosia ja onnistumisprosentti on aika hyvä nykyään.

IG:ssä on paljon kuvia työnjäljestä, toki on varmasti niitä tapauksia joissa operaatio ei mennyt niin kuin olisi pitänyt tai asiakas ei ole ollut tyytyväinen tai on korjattu jälkeen päin jopa ilmaiseksi mutta fakta on että myös plastiikkakirurgeilla tulee huonompia suorituksia ja on myös niitä joilta on luvat lähtenyt kun ryssitty useamman kerran.
Rasvaimujen määrällisesti mitattuna voi olla jopa suomen kärkeä vaikkei olekkaan plastiikkakirurgi.

Kuten plastiikakkirurgi Kupi taisi jossain haastattelussa mainita niin perinteinen nukutus olisi suositeltavaa ja turvallisempaa kun tehdään isoja rasvaimualueita ja Svedjeholm on ilmeisesti tottunut tekemään paljon rasvaimuja/siirtoja paikalllispuudutuksessa.

Myöhemmin selviää toivottavasti Olivian kuolinsyy, oliko kyseessä puudutusaineesta johtuva myrkytystila vai jokin allerginen reaktio eli kun käytetään paljon puudutusaineita ja monesta kohtaa yhtäaikaa, tosin hyvin harvinaista et näin tapahtuu, vain muutama tapaus koko maapallolla.

Puudutusta on kahdenlaista, perus puudutuspiikkejä ja puuduttava suolaliuos jota ruiskutetaan operoitavaan kohtaan hieman aiemmin, tarkoitus supistaa verisuonia, vähentää sitä kautta sisäisiä verenvuotoja ja puuduttaa.

Entäs jos tulee itse rasvaimussa yllättäviä ongelmia, kuten isompia sisäisiä verenvuotoja ja ne pitäisi tyrehdyttää, tosin ei kovin yleisiä nekään.

Mitä noissa IL/IS yls maksullisissa osioissa on mainittu oikeustapauksista kun oli ihan otsikkona, koska on ollut viimeinen keissi ja luulisin et liittyy niihin tapauksiin jotka ei ole mennyt putkeen, näitä tullut varmasti varsinbkin uran alkuaikoina kun kokemusta ei ollut niin paljoa.
naavala
Poliisikoira Rex
Viestit: 264
Liittynyt: Su Touko 13, 2012 12:57 am

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja naavala »

Stonedar kirjoitti: To Syys 10, 2026 4:49 pm
naavala kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:54 pm Olivia oli jo sairaalassa. Se paskaklinikka oli siis sairaala. Mihin tossa enää 112 tarvitaan?

Leikitään että minä pistän pystyyn oman yksityisen klinikan. Vuokraan jonkun mörskän vastaanotoksi ja palkkaan pari puliukkoa leikkiin lääkäriä. Aina kun puliukot hoitelee potilaat henkihieveriin niin ei muutaku soitto 112 josta tilataan ambulanssi ja kuskataan potilas oikeaan sairaalaan ja yhteiskunta maksaa viulut.
Painu vittuun täältä leikkimästä.
Oho, ootko kenties kyseisen klinikan palveluksessa?
Viimeksi muokannut naavala, To Syys 10, 2026 5:03 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Ainoa syy muuttaa maalle on insesti ja se, että kukaan ei kuule, kun vaimo huutaa apua"
- Fatim Diarra (vihr)
Pipsa peppiina
Susikoski
Viestit: 30
Liittynyt: La Loka 19, 2024 6:23 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Pipsa peppiina »

Itse luulen, että tässä jutussa on eniten se mennyt pieleen, että klinikalla ei olla ylipäätänsä varauduttu hätätilanteisiin tai muihin (pienempiinkään) ongelmiin ja muutenkin toimittu täysin leväperäisesti..
Tuskinpa mikään ambulanssikyyti on ollut ratkaisevaa. Jos olisi heti hätätapauksessa toimittu oikein (oikeat välineet, henkilöt, lääkkeet paikalla), niin ehkä Olivia olisi pelastunut.
Jää toki nähtäväksi, mitä jutusta paljastuu.

Mitä tästä lääkäristä/pääjehusta ja hänen aiemmista tapauksista olen lukenut, niin häntä eivät aikaisemmatkaan varoitukset/kehoitukset ole kiinnostaneet. Nyt syytetään ambulanssia, joka ei ottanut kyytiin (en toki tiedä onko valituksen tehnyt hän vai joku muu), mutta myöhemmin hän itse löytää varmasti muut syylliset...

Toivon kuitenkin, että viimeistään tämän tapauksen jälkeen klinikalla ei enää riitä asiakkaita - ei ole yksittäistapaus.
Orge Gerwell
Jack Bauer
Viestit: 908
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Orge Gerwell »

jaakok kirjoitti: To Syys 10, 2026 12:50 pm Voi teoriassa ja aina joku voittaa lotossakin, mutta harvoin allerginen vaste kuitenkaan täysin yllättäen ilmestyy.
Allerginen reaktio saattaa tulla ihan puskista ja koska tahansa. Eikä ole harvinaista ensinkään. Toki hengenvaarallisen reaktion saaminen aivan yllättäen on harvinaisempaa. Mutta en nyt ihan käänteiseksi lottovoitoksi sellaistakaan kuvailisi.

Vaikka usein ihminen kärsii allergiasta koko ikänsä, niin usein ne myös tulee ja menee. Ja ovat perkeleen hankalia edes testeillä todeta.
Öyhö
Jack Bauer
Viestit: 936
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

naavala kirjoitti: To Syys 10, 2026 2:54 pm Olivia oli jo sairaalassa. Se paskaklinikka oli siis sairaala. Mihin tossa enää 112 tarvitaan?
Sanoisin että paskaklinikka on aika eri asia kuin sairaala ... tässä se nähtiin.

Ihmettelin joskus jossain yksityisellä, kun siellä oli seinällä ohje hätätilanteita varten. Jos asiat menee pahasti reisille ja tarvitaan järeämpää elvytystä, se on ihan varma että Jorvin ensiapu ottaa paremman kopin kuin joku peruspuoskari joka oli potilasta tappamassa.

Seinällä oli siis ohje, että soita hätätilanteessa 112. Tämä voi toteutua ilman klinikan virhettä vaikka siten, että potilaalla on akuutti sepsis, jota ei yksityisellä hoideta. Potilas marssii sisään ottamaan rokotusta, sitten valittaa korkeaa kuumetta ja märkivää haavaa. Menee tajuttomaksi.

112 on ihan oikea valinta, vaikka kuinka talossa tehtäisiin botox-pistoksia, luomenpoistoja tai jopa laaduttomia rasvaimuja.

Tämä potilaan hoito on sellainen Hippokrateen vala-asia, ei siinä vedota siihen, että sijaintisi on paskaklinikka, komplikaatio ei kuulu meille.

Mut nyt ilmeisesti törmättiin sellaisiin hiljaisiin käytäntöihin, niihin joiden takia miehen ei kannata saada aivoverenvuotoa humalassa ja huonoissa vaatteissa.

Mä uskon kyllä, että klinikka on tässä vahvasti päätekijä.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
manearia
Martin Beck
Viestit: 782
Liittynyt: To Kesä 11, 2026 5:36 pm

Re: RIP Olivia Oras - nuori somejulkkis

Viesti Kirjoittaja manearia »

Gruber kirjoitti: To Syys 10, 2026 4:55 pm Kuten plastiikakkirurgi Kupi taisi jossain haastattelussa mainita niin perinteinen nukutus olisi suositeltavaa ja turvallisempaa kun tehdään isoja rasvaimualueita ja Svedjeholm on ilmeisesti tottunut tekemään paljon rasvaimuja/siirtoja paikalllispuudutuksessa.
Kiitos, tämä artikkeli oli mennyt itseltäni ohi!
Puuduttamiseen liittyy monia seikkoja, joita ammattilaisen tulee miettiä, Kupi sanoo.

– Täytyy ottaa huomioon tarvittavan puudutteen määrä, ihmisen terveydentila, mitä aluetta puudutetaan, minkälainen kudosrakenne on, Kupi luettelee.

Rasvaimu on yksi tyypillisimmistä toimenpiteistä, joka tehdään puudutuksessa. Tavallisimmin puuduteaineena käytetään lidokaiinia.

Toisinaan voidaan tarvita isoja määriä puudutetta. Tällöin Kupin mukaan tulisi harkita sitä, että potilas ennemmin nukutetaan, koska tämä on turvallisempaa ja toimenpide helpompi tehdä kuin suurella puudutemäärällä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012259418.html
Vastaa Viestiin