Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Fillaristi205
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Su Heinä 06, 2025 11:48 am

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Fillaristi205 »

Onpa harvinaisen kova tausta naiseksi. Malliesimerkki näistä kuntoutuskelvottomista marginaalitapauksista, jotka pitäisi saada loppuelämäkseen neljän seinän sisään muun yhteiskunnan turvaamiseksi.
Avatar
matamimimmi
Jane Marple
Viestit: 1064
Liittynyt: To Elo 16, 2018 10:32 am
Paikkakunta: Costa del Crime

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja matamimimmi »

Onkos kellään tuon akan aikasemmista tekosista etpk ta ?
Vainajat eivät vaikene
Murha ei vanhene koskaan
8) 8)
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15884
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja URSA »

Minä ainakin kutsun vähintään kolmesti puukottanutta ja kahdesti tappanutta henkilöä ämmäksi ja akaksi varsinkin nyt kun se on taas lukkojen takana. Onkohan tämänkertainen uhri kenties nainen.

(Poistettu väärä etunimi.)
Viimeksi muokannut URSA, La Syys 19, 2026 4:28 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18127
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Teillä on väärä henkilö tähtäimessä!
Tuossa ketjussa, jota tarjottiin nainen oli 10 vuotta nuorempi!

Nainen tuo­mit­tiin mie­hen­sä taposta ja pa­hoin­pi­te­lyis­tä vuo­sik­si van­ki­laan
Oulun käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1970 syntyneen Nina Christa Kaarina Oksasen kymmenen vuoden ja kuuden kuukauden vankeustuomioon.

Oikeuden mukaan Oksanen oli syyllistynyt tappoon, törkeään pahoinpitelyyn sekä kahteen pahoinpitelyyn. Lisäksi tuomiossa otettiin huomioon naisen aiemmat rikokset, joista hänellä oli menossa ehdonalainen vapaus. Aiemmat tuomiot lisäsivät vankeusrangaistuksen mittaa kahdella vuodella ja viidellä kuukaudella.
Oksanen tappoi aviomiehensä lyömällä häntä puukolla kaulaan Oulussa elokuussa 2014. Sitä ennen nainen oli tönäissyt miehen sängylle ja istunut hänen päälleen. Puukonisku ulottui 10 sentin syvyyteen ja katkaisi kaulalaskimon kokonaan.

Oksanen kiisti syyllistyneensä tappoon mutta myönsi, että mies oli saanut surmansa hänen tekojensa seurauksena. Naisen mukaan veritekoa oli edeltänyt painitilanne, jossa mies oli uhannut naista veitsellä. Tapahtuman yhteydessä veitsi oli osunut miehen kaulaan.

Oikeuden mukaan asunnossa ei ollut kamppailun jälkiä, eikä nainen ollut loukkaantunut. Lisäksi hän oli käyttäytynyt aggressiivisesti pihalla hetki ennen verityötä. Oksanen on lisäksi myöntänyt, että hänellä olisi ollut mahdollisuus poistua asunnosta.

Puukotti miestä aiemminkin
Törkeä pahoinpitely tapahtui joulukuussa 2013 Vantaalla, kun Oksanen oli lyönyt samaa miestä veitsellä selkään. Isku oli osunut vasemman lapaluun seudulle. Oikeuden mukaan puukonisku oli tullut yllättäen.

Pahoinpitelyt sattuivat Oulussa kesällä 2014. Kesäkuussa Oksanen löi naista nyrkillä pään alueelle sekä potki kylkiin. Uhrille tuli useita mustelmia ja haavoja.

Heinäkuussa 2014 Oksanen oli puolestaan kiskonut toista naista hiuksista ja lyönyt useita kertoja nyrkillä päähän ja kasvoihin sekä tyhjällä olutpullolla päähän. Mustelmien ja hiertymien lisäksi uhrille tuli ompelua vaatinut haava päähän.

Oulun käräjäoikeus antoi tapauksesta välituomion viime vuoden joulukuussa, jossa päätettiin tehdä Oksaselle mielentilatutkimus sekä pyytää vaarallisuuslausunto. Terveyden- ja hyvinvoinnin laitos antoi lausuntonsa huhtikuussa 2015. Sen mukaan Oksanen on syyntakeinen.

Vankeustuomion lisäksi käräjäoikeus määräsi naisen maksamaan yhteensä lähes 10 000 euroa korvauksia neljälle eri henkilölle.

https://www.kaleva.fi/nainen-tuomittiin ... ly/1848355

Ketju tästä:
viewtopic.php?t=17165
Haisunäätä
Lauri Hanhivaara
Viestit: 134
Liittynyt: Pe Joulu 18, 2020 4:17 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Haisunäätä »

Eikös tää nainen ollu siinä suomalaisessanaisvanki ohjelmassa? Vai muistanko väärin. Toinen on kans se mikä osuis niin se rikollisen mieli. Mutta enemmän uppois se vankila sarja
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18127
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Haisunäätä kirjoitti: La Syys 19, 2026 5:12 pm Eikös tää nainen ollu siinä suomalaisessanaisvanki ohjelmassa? Vai muistanko väärin. Toinen on kans se mikä osuis niin se rikollisen mieli. Mutta enemmän uppois se vankila sarja
Taidat muistella "Puukko-Katjaa"? Ei ole sama tyyppi. Katja on Kotkan ruusu.
Lady Luna
Nikke Knatterton
Viestit: 177
Liittynyt: La Helmi 17, 2018 11:35 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Lady Luna »

Onks someja tällä?

Ja voi Puukko-Katjaa, kiinnostais miten silläkin menee, pitääpä kaivella ketju ja kysellä..
Vargas81
Martin Riggs
Viestit: 600
Liittynyt: La Elo 08, 2026 5:39 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Vargas81 »

Lady Luna kirjoitti: Su Syys 20, 2026 6:57 pm Onks someja tällä?

Ja voi Puukko-Katjaa, kiinnostais miten silläkin menee, pitääpä kaivella ketju ja kysellä..
Eikö se ole jo vapaalla, ainakin meripäivillä kun kävin niin yksi tuttu puhui että on nähty vapaalla. Onhan se voinut tietysti olla lomillakin.
"Don't do the crime if you can't do the time"
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18127
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Poliisioperaatio Sastamalassa 16.9.2026

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Nainen ja mies vangittiin epäiltynä Sastamalan taposta – naisella rankka rikostausta
Sastamalassa taposta epäillyt nainen ja mies vangittiin Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa sunnuntaina. Molemmat vangittiin vahvemmalla todennäköisin syin -perusteella.

Molemmilla epäillyillä on ennestään rankkaa rikostaustaa. Kaksikon epäillään tappaneen uhrin keskiviikkona. Poliisi sai tehtävän yksityisasuntoon Sastamalassa kello 18:n jälkeen keskiviikkona 16. syyskuuta.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jari Luoto sanoo, että tutkinta on niin alkuvaiheessa, että sitä ei voi kommentoida.
Vangitseminen käytiin Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa, koska käräjäoikeuksien viikonloppupäivystys oli siellä.
Poliisi ei ole kommentoinut esimerkiksi uhrin ikää tai sukupuolta tai sitä, miten tapahtumat ovat edenneet ennen poliisin saapumista paikalle.

Sunnuntaina vangittu nainen on 55-vuotias ja mies 36-vuotias. Heidän osoitetietonsa on salattu, mutta ainakin naisen kotikunta on Sastamala.
Molemmilla vangituilla on ennestään rankkaa rikostaustaa.

Tappoi miehen
55-vuotias nainen on tuomittu aiemmin aviomiehensä taposta yli 10 vuoden ehdottomaan vankeuteen. Nainen on jo rangaistuksensa suorittanut, sillä teosta on yli kymmenen vuotta aikaa. Rikos tapahtui toisella paikkakunnalla Suomessa.
Nainen kiisti aikoinaan syytteen taposta. Hän vetosi itsepuolustukseen. Naisen mukaan veitsi oli ensin miehellä ja he kävivät kamppailua, minkä seurauksena veitsi osui miehen kaulaan.
Naisen mukaan isku miehen kaulaan ei ollut tarkoituksellinen. Nainen ilmoitti hätäkeskukselle miehen puukottaneen itseään.
Käräjäoikeus tai hovioikeus eivät pitäneet naisen kertomusta uskottavana, sillä asunnosta ei esimerkiksi löytynyt kamppailun merkkejä eikä nainen loukkaantunut. Käräjäoikeus tai hovioikeus eivät lopulta katsoneet, että naisella olisi ollut aihetta puolustautua veitsellä.
Nainen yritti saada asiaa korkeimman oikeuden käsiteltäväksi, mutta ei saanut valituslupaa.

Erittäin vaarallinen
Nainen tuomittiin tapon lisäksi myös aviomiehensä törkeästä pahoinpitelystä, joka oli tapahtunut ennen henkirikosta. Tuolloin nainen löi miestä veitsellä selkään. Nainen tuomittiin myös kahdesta muusta pahoinpitelystä.
Naisella oli tapon tehdessään jo ennestään väkivaltarikostaustaa.
Naiselle tehtiin vaarallisuusarvio ja mielentilatutkimus ennen käräjäoikeuden tuomiota. Naisen katsottiin olleen teon aikaan syyntakeinen.
Vaarallisuusarviossa hänen arvioitiin olleen erittäin vaarallinen toisen hengelle, terveydelle ja vapaudelle. Myös naisen uusimisriski väkivaltarikoksiin todettiin arviossa korkeaksi.
Vaarallisuusarvion tuloksen ja naisen rikostaustan vuoksi nainen määrättiin suorittamaan koko tuomionsa vankilassa, mikä on Suomessa harvinaista.

Väkivaltaa
Myös sunnuntaina vangitulla miehellä on taustallaan erilaisia rikoksia. Osa on väkivalta- ja osa omaisuusrikoksia. Pirkanmaan käräjäoikeudessa hänet on tuomittu useita kertoja vuosien varrella. Mies on määrätty ehdottomiin vankeusrangaistuksiin ja hän on istunut vankilassa.
Yksi vakavimmista miehen tekemistä rikoksista on törkeä ryöstö, jossa mies muun muassa löi uhria useita kertoja nyrkillä ja viilsi uhria puukolla. Saaliiksi epäilty ja tämän kumppani saivat kannettavan tietokoneen ja rahaa.
Mies kiisti osallistuneensa tekoon, mutta oikeus katsoi miesten toimineen yhdessä.

https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000012287601.html
Vastaa Viestiin