Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Huutaja Jaana
Sherlock Holmes
Viestit: 7389
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Vasemmiston uusi nouseva tähti, Jessi Jokelainen.

punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Avatar
Ifigeneia
Perry Mason
Viestit: 3616
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Voima-lehteä plaratessa osui silmään että jonkun artikkelin mukaan kapitalismi on nujerrettava.

Mitä tilalle? Sovhoosi, kolhoosi? Sitä viinaakaan ei saisi enää kuin jonottamalla, ja ehkä olisi jonkinlainen kortti että saa sen oman viinakiintiönsä, kortti ei olisi pankkikortti kuten nykyään... Ja jälleen kerran "kaikki ovat tasa-arvoisia, mutta toiset ovat tasa-arvoisempia kuin toiset". Niin siinä aina käy.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Moonshiner
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: To Loka 24, 2024 7:08 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Moonshiner »

Vihervasemmistolainen Diarra ulisee, kun paljastui että kepposteleva saksalaismies on terrori-muslimi
https://x.com/Nightisnotday45/status/20 ... 1018239071
Huutaja Jaana
Sherlock Holmes
Viestit: 7389
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Moonshiner kirjoitti: Ma Heinä 27, 2026 6:58 pm Vihervasemmistolainen Diarra ulisee, kun paljastui että kepposteleva saksalaismies on terrori-muslimi
https://x.com/Nightisnotday45/status/20 ... 1018239071
Kyllä. Muslimiterrosristi ajaa Saksassa Friikkiparaatiin, 60+v puolalainen friikkimummo kuolee, suomalainen kaupunkilainen "viherpiipertäjä" kansanedustaja syyttää asiasta natseja. Erittäin vitun loogista.

Laitoin nuo lainausmerkit tuohon sitä varten että vaikka en todellakaan ole vihreiden kannattaja olen 100% varma että hiilijalanjäkeni on pienempi kuin Fatty Diarrhealla.
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Huutaja Jaana
Sherlock Holmes
Viestit: 7389
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Mohamed Abu Yasinin somepieruista ei vielä mitään mainintaa Minfolla?
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4956
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja McCall »

Hämeen Sanomat 21.8.2026 / https://www.hameensanomat.fi/uutissuomalainen/9722160

Aino-Kaisa Pekosen ja Aku Hirviniemen Rauli-isä kuoli yllättäen

Riihimäkeläinen vasemmistoliiton paikallispoliitikko Rauli Hirviniemi on kuollut.

Tytär, kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen (vas.) kertoi perjantaina suru-uutisen Facebook-päivityksessään:

– Rakkain tukijani, suurin neuvonantajani, poliittinen idolini on poissa. Meille niin rakas isä Rauli lähti tuonilmaisiin eilen.

Pekosen mukaan kuolema tuli kaikille todella yllätyksenä, kesken elokuisen päivän omalla kotipihalla, saappaat jalassa.

– Ollaan ihan kamalan pahoillamme ja syvästi järkyttyneitä. Elämä on ihmeellistä, päivitys kuuluu.

Julkaisussaan tytär kiittää myös OmaHämeen ensihoitoa.

Rauli Hirviniemi oli myös näyttelijä Aku Hirviniemen isä.
Avatar
McCall
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4956
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja McCall »

Iltalehti 29.8.2026 / https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d ... e3bb1a3520

Paikallispoliitikon sometilillä tappouhkaus Wille Rydmanille – Vasemmistoliitto reagoi heti

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen puheenjohtaja Veera Kiretti kertoo olevansa tietoinen uhkaavista kirjoituksista.

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen tilillä viestipalvelu X:ssä on julkaistu uhkaavia kirjoituksia.

Julkaisuissa sanotaan esimerkiksi eri kohteiden, kuten Eduskuntatalon, perussuomalaisten eduskuntaryhmän ja Seinäjoen poliisilaitoksen, räjähtävän tiettyinä ajankohtina.

Tammen X-tilillä on esitetty myös suora tappouhkaus sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania (ps) kohtaan ja uhkaavaksi tulkittavia kirjoituksia, jotka kohdistuvat Helsingin poliisin liikennevalvontatoiminnon johtajaan Dennis Pastersteiniin.

Mika Tammen X-tili on tällä hetkellä jäädytetty, eivätkä tilin julkaisut ole nähtävissä. Sen sijaan näkyvillä on teksti, jonka mukaan ”X jäädyttää tilit, jotka rikkovat X:n sääntöjä”.

Iltalehti ei ole tavoittanut Mika Tammea kommentoimaan kirjoituksia.

Iltalehti on nähnyt useita Tammen tilillä julkaistuja päivityksiä ennen kuin tili jäädytettiin. Tili on ollut Tammen omissa nimissä ja tilin profiilikuva vastaa Mika Tammen verkkosivujen kuvaa.

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen puheenjohtaja Veera Kiretti sanoo olevansa tietoinen Tammen X-tilillä julkaistuista kirjoituksista.

– Olemme käynnistäneet välittömästi prosessin jäsenyyden päättämiseksi, kun hänen kirjoittelunsa tuli tietoomme, Kiretti kertoo sähköpostitse.

– Vasemmistoliitto ei hyväksy minkäänlaista väkivaltaa ja tällaiset kirjoitukset ovat täysin tuomittavia, hän jatkaa.

Kiretin mukaan Tammi on valittu piirihallitukseen tälle kaudelle. Tammi ei ole kuitenkaan osallistunut piirihallituksen kokouksiin eikä ole muutenkaan ollut aktiivinen puolueen toiminnassa, Kiretti kirjoittaa.

Iltalehti tiedusteli, onko Kiretti tai piirihallitus muuten tavoittanut Tammea kirjoitusten tultua tietoon. Kiretti ei vastannut kysymykseen.

Mika Tammi oli vasemmistoliiton ehdokas vuoden 2025 kuntavaaleissa Vesilahdella. Hän sai seitsemän ääntä eikä tullut valituksi.
Mika Tammi.jpg
Mika Tammi.jpg (72.22 KiB) Katsottu 887 kertaa
viivahattu
Horatio Caine
Viestit: 6462
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Joku seitsemän äänen kuntavaaliehdokas kyllä lentää helvettiin suit sait sukkelaan ihan perus vasemmistohörhöilystä, mutta apulaispormestaria larppaava syöttöporsas saa tärvellä kaupunkilaisten yhteistä omaisuutta ja Lillukka kantaa väkivaltaisen äärijärjestön tarroja läppärissään, eikä mitään tapahdu. Sosialismissa kaikki ovat tasa-arvoisia, mutta jotkut ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.
Avatar
Ifigeneia
Perry Mason
Viestit: 3616
Liittynyt: La Helmi 18, 2023 6:16 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Ifigeneia »

Meinasin lukea että pirihallitus. Sitten kun selvisi että piirihallitus, piti selvittää että mikä perkele se sekin lienee. AI ainakin väittää näin:

Piirihallitus on alueellisen piirijärjestön tai piirin ylin toimeenpaneva ja johtava elin, joka vastaa käytännön toiminnasta, taloudesta ja päätösten toimeenpanosta yhdistyksen tai järjestön sääntöjen mukaisesti.

Onko tämä tappamisella uhkaaminen nyt hip ja hop, päivän trendi?
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Avatar
Rescuer
Angus MacGyver
Viestit: 6722
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Ifigeneia kirjoitti: Su Elo 30, 2026 9:48 am Onko tämä tappamisella uhkaaminen nyt hip ja hop, päivän trendi?
Punakaartilla alkaa olemaan.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Bird
Perry Mason
Viestit: 3615
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Bird »

Muutoksen tuuletko puhaltaa vasemmiston syvissä kansanriveissä?

https://emea01.safelinks.protection.out ... reserved=0

Ollaanko me vassarit kuitenkin vähän suvaitsemattomia?

Olen viime aikoina pohtinut paljon vasemmiston keskustelukulttuuria, erityisesti woke-piireissä. Kuulun itsekin siis sekä vassareihin että (ainakin itseidentifioituna) wokeen. Haluaisin näin anonymiteetin turvin herätellä keskustelua aiheesta nimenomaan muiden vassarien kanssa, en siis hae tällä mitään suosiota oikeistolaisilta.

Onko meidän keskustelukulttuuri siis kuitenkin vähän suvaitsematonta? Tiedän, että moni on ratkaissut tämän kysymyksen toteamuksella "suvaitsemattomuutta ei tarvitse suvaita", minkä itsekin allekirjoitan, mutta ehkä pohdinkin enemmän sitä, että leimaammeko mielipiteitä hieman liian herkällä kädellä "ongelmallisiksi". Mietitte varmaan, että mikäs kalikka se tähän koiraan on kalahtanut, kun näin älähtelen menemään. Olen ollut aktiivisesti mukana woke-porukalla erilaisissa keskusteluissa. Harmikseni olen joutunut toteamaan, että keskusteluilmapiiri on ollut hyvin ahdas, ja minulle on vihjailtu, että omaan ongelmallisia mielipiteitä. Tämän olen huomannut vasta, kun olen esittänyt tai halunnut esittää sellaisia näkemyksiä, jotka eroavat wokekulttuurin tämän hetkisistä "yleisistä linjoista". Ei siis välttämättä edes varsinaista kritiikkiä, eikä todellakaan mitään vihapuhetta. Esimerkiksi en uskaltaisi enää heittää ilmoille pohdintoja siitä, miten lähtökohtaisesti kaikilla suurilla nisäkkäillä on sukupuolirooleja, joten niiden muodostamiseen liittynee jonkinlainen biologinen komponentti. Piireissäni tämänkaltaisiin kommentteihin liittyy aina "ongelmallinen sävy". Puhun nuorehkoista, korkeakoulutetuista aikuisista.

Olen joutunut toteamaan, että keskustelu on huomattavasti helpompaa, avoimempaa ja hyväksyvämpää lähes minkä tahansa muun maailmankatsomuksen omaavan kanssa. Herääkö muilla tästä ajatuksia? Toivoisin erityisesti kommentteja muilta vassareilta, vaikka tiedän, että tämä avaus nyt kutkutteleekin kivasti kaikkien teidän subreddittiin eksyneiden oikeistolaisten tyytyväisyyshermoja.


Lisäksi> Entäs aiemmin Twitterissä ja Feministipuolueessakin vaikuttanut, käsittääkseni voimakkaita tunteitakin herättänyt (en tiedä vaikuttaako nykyäänkin) Johannes Koski nykyisine X-kommentteineen?

Itseäni Johannes Kosken jutut turhautti aiemmin paljonkin, pidin häntä pitkälti kapeakatseisena oman vassarileirinsä vahvistusharhan sekä ryhmäajattelun sanansaattajana. En myöskään ole silloinkaan ollut "vassari" enkä kannattanut valtavirran nykyfeminismiäkään.

Olikin itse asiassa aikamoinen yllätys lukea Koskelta tällaisia juttuja. Mutta mielestäni erittäin positiivista. Niin ne asiat, näkemykset, mielipiteet ym. muuttuu, kun informaatio/tieto lisääntyy. :)


https://x.com/johanneskoski/status/2074152771129909546

https://x.com/johanneskoski/status/2067256644451315951

https://x.com/johanneskoski/status/2066861978656571785
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”
— Bertrand Russell

"If thought corrupts language, language can also corrupt thought." — George Orwell
Moonshiner
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: To Loka 24, 2024 7:08 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Moonshiner »

Jaahas, Arhis haluaa eduskuntaan. Tarvii kyllä kommentoista hlökohtaista ominaisuutta, että on kyllä viihtynyt kupittelun ja laittomien graffittien lisäksi ruokapöydissä. Parempi olis viihtyä niissä, kuin sössimässä yhteisiä asioita.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012287606.html
"Paavo Arhinmäen (vas) vegenakkiannos ehtii jäähtyä, kun syömistä tärkeämpää on Petteri Orpon (kok) hallituksen moukarointi. IS:n haastattelussa hän haukkuu saamansa veronalennukset ja antaa Sdp:lle vakavan varoituksen."
Öyhö
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1434
Liittynyt: La Touko 23, 2026 1:51 pm

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Öyhö »

Ifigeneia kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 10:01 am Esko Ravila:
Sosialistit luulevat luovansa utopiaa, kunnes huomaavat elävänsä kalifaatin alaisuudessa.
Iranin tarina. .... ja vasemmisto ajaa teokratian asiaa edelleen, myös Iranin puolesta.
Konservatiivi-libertaari, entinen vihreä. Ei lue al-Hesaaria. Nuiva. Antinatsi. Antikommunisti. Anti-antifantti. Arhinmäki syytteeseen. GWh CO2++ U238 CPU AI UKR IL RSA ICE++ SCOTUS X
viivahattu
Horatio Caine
Viestit: 6462
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Moonshiner kirjoitti: La Syys 26, 2026 10:43 am Jaahas, Arhis haluaa eduskuntaan. Tarvii kyllä kommentoista hlökohtaista ominaisuutta, että on kyllä viihtynyt kupittelun ja laittomien graffittien lisäksi ruokapöydissä. Parempi olis viihtyä niissä, kuin sössimässä yhteisiä asioita.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000012287606.html
"Paavo Arhinmäen (vas) vegenakkiannos ehtii jäähtyä, kun syömistä tärkeämpää on Petteri Orpon (kok) hallituksen moukarointi. IS:n haastattelussa hän haukkuu saamansa veronalennukset ja antaa Sdp:lle vakavan varoituksen."
– Ay-liikkeestä on tullut viestiä, että pitää saada näkyvä karvaperseduunari ehdolle, Arhinmäki sanoo hieman huvittuneena.
Olisin minäkin elinikäisenä poliittisena broilerina huvittunut, jos tultaisiin duunariksi haukkumaan. Paavo voi kyllä kumartaa sirpille ja vasaralle, mutta tuskinpa vaan kumpikaan pysyisi kädessä.
Paikalla
Avatar
Kumisilmä
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1463
Liittynyt: La Touko 31, 2025 8:39 am
Viesti:

Re: Vasemmisto yleensä ja Vasemmistoliitto

Viesti Kirjoittaja Kumisilmä »

Öyhö kirjoitti: La Syys 26, 2026 10:00 pm
Ifigeneia kirjoitti: Su Kesä 28, 2026 10:01 am Esko Ravila:
Sosialistit luulevat luovansa utopiaa, kunnes huomaavat elävänsä kalifaatin alaisuudessa.
Iranin tarina. .... ja vasemmisto ajaa teokratian asiaa edelleen, myös Iranin puolesta.
vitut aja :D
Antifa Free Palestina
Vastaa Viestiin