Mut kaikki voi käydä panees Turuus.
Toivottavasti tästä seuraa vauvoja
Kokonainen artikkeli: https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000012294346.htmlPariskunta harrasti seksiä poliisiautossa
Toisistaan nauttinut pari ei välittänyt ohikulkijoista eikä poliiseista.
Edes virkavalta ei pystynyt estämään alkoholista ja toisistaan humaltunutta paria nauttimasta toisistaan kesäisenä päivänä Turussa.
Poliisipartio sai hätäkeskukselta ilmoituksen, että kaksi ihmistä harrastaa seksiä Turun kauppatorin pusikossa.
Kovin piiloon ei pariskunta arvatenkaan ollut mennyt, sillä kauppatorilla on hyvin vähän pusikoita, missä harrastaa haureutta syrjässä muiden katseilta.
Poliisit löysivät paikan päältä kaksi vartijaa sekä humaltuneet, noin 40-vuotiaan naisen ja noin 50-vuotiaan miehen.
– He kierivät kauppatorin istutuksen seassa, toistensa kimpussa, tuomiossa todetaan.
Poliisipartio irrotti miehen ja naisen toisistaan ja sijoitti heidät partioauton takatilaan.
Vartija kertoi partiolle, että he olivat parinsa kanssa saaneet ilmoituksen kahdesta henkilöstä, jotka harrastivat oraaliseksiä Kauppiaskadun viereisessä istutuksessa.
Kun vartijat olivat saapuneet paikalle, nainen oli ollut ilman housuja ja mies oli tyydyttänyt häntä. Kauppatorilla ja parin läheisyydessä oli ollut lukuisia muita ihmisiä.
Poliisipartio lähti kuljettamaan paria pois kauppatorilta. Tilanne ei kuitenkaan ollut ohi, sillä kuljetuksen aikana pari alkoi harrastaa sukupuoliyhdyntää ja oraaliseksiä.
Syyttäjälaitoksen rangaistusmääräyksessä todettiin, että kiinni ottaminen oli perusteltua, sillä parin humalatilan ja käytöksen perusteella oli ilmeistä, ettei pelkkä paikalta poistaminen olisi ollut riittävä toimenpide.
Molemmille määrättiin sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta päiväsakkoja.