Mies ei hyväksynyt eroa Valkeakoskella – seurasi, vainosi ja näytti asetta naisen uudelle kumppanille

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Anom
Axel Foley
Viestit: 2198
Liittynyt: Ti Kesä 30, 2015 9:07 am

Re: Mies ei hyväksynyt eroa Valkeakoskella – seurasi, vainosi ja näytti asetta naisen uudelle kumppanille

Viesti Kirjoittaja Anom »

Öyhö kirjoitti: Ti Syys 29, 2026 7:54 am
manearia kirjoitti: Ti Syys 29, 2026 2:10 am
moimoimoi kirjoitti: Ti Syys 29, 2026 1:42 am Suomi on perheväkivallan pimeä persereikä Euroopassa ja verrattavissa lähinnä Venäjään. Se taas ei ole ihme kun Suomi on kuulunut Venäjään lähes yhtä kauan kuin on ollut itsenäinen.
EU-maista ainoastaan Unkarissa esiintyy enemmän naisiin kohdistuvaa perheväkivaltaa kuin Suomessa.

"Hungary is the country where the prevalence of violence perpetrated by a partner is the highest: 42.2% of Hungarian women experience it at some point in their lives. Finland (37.4%) and Romania (34.5%) follow."

https://unric.org/en/europe-violence-ag ... lth-issue/
Niin, ja tuossa on vasta naisiin kohdistuva perheväkivalta. Lasketaas jannepuhakat mukaan kanssa.

Musta vakava väkivalta on parempi mittari, koska se on helpommin maittain kalibroitu samoin.

Mitenkään nyt mitään väkivaltaa sinänsä hyväksymättä.

Tuollainen pyssyn kanssa heiluminen on tietysti vakavaa.
Niin ja kun ottaa niistä Suomen prosenteista vielä ne pahat sanat, jotka joidenkin mielestä ovat väkivaltaa, niin kappas eipä ollakaan enää lähelläkään kärkeä. :lol:
Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta; joutuu alentumaan niiden tasolle ja lopulta ne voittaa sut kokemuksella.
ed_gein
Javier Pena
Viestit: 1752
Liittynyt: Ma Touko 30, 2011 2:19 pm

Re: Mies ei hyväksynyt eroa Valkeakoskella – seurasi, vainosi ja näytti asetta naisen uudelle kumppanille

Viesti Kirjoittaja ed_gein »

Saksipotku kirjoitti: Ma Syys 28, 2026 10:00 pm
Sarjahurmaaja kirjoitti: Ma Syys 28, 2026 9:57 pm Eli käytännössä tuollaiset rikokset ovat Suomessa puoliksi laillista toimintaa jos niistä selviää pelkällä ehdollisella.
Totta kai on. Siksi Suomi onkin perheväkivallan luvattu maa.
Siellä taas yksi simp-mies joka uskoo vihervassurien propagandan.
Sipi
Michael Knight
Viestit: 4163
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Mies ei hyväksynyt eroa Valkeakoskella – seurasi, vainosi ja näytti asetta naisen uudelle kumppanille

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Monestihan kyseessä on ilmoituskynnyksen mataluus. Sama ilmiö toistuu esimerkiksi lasten räjähdysmäisessä neurokirjon diagnoosien kasvussa. Niitä on opittu tunnistamaan ja diagnosointi on tehostunut valtavasti. Suomessa on uusi seksuaalirikoslaki, joka turvaa uhrin oikeuksia sekä tasa-arvon eetos, joka antaa olettaa naisten saavan asiallista ja tasapuolista kohtelua ilmoittaessaan väkivallasta. Toisaalta tätä vastaan puhuu se, että muut Pohjoismaat eivät ole tilastojen kärjessä, vaikka myös niissä on mahdollista saada apua ja turvaa viranomaisilta.

Sen sijaan esimerkiksi Afganistanissa (voisin kuvitella) tilastoidaan vain ojasta hapot naamalla löytyneet naiset jos aina heitäkään. Sen sijaan pikku läpsiminen, nöyryyttäminen ja nyrkkihippa, joka ei johda kuolemaan, jää takuulla ilmoittamatta. Kenelle naiset ilmoittaisivat? Taleban -hallinnon all male panelilleko?

Tuosta lähestymiskiellosta sen verran, että jos paperinpala ei sekopäätä pysäytä, ei se ehdollinenkaan sitä tee. Turha tuomio. Ei ota lainkaan huomioon uhrin tilannetta. Hän ei edelleenkään voi olla rauhassa kodissaan, ei tuntea turvallisuutta tai jättää asiaa taakseen. Pelko on aina läsnä niin kauan, kun ukko pyörii vapaalla jalalla.
Vastaa Viestiin