Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5920
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Sirpa Anneli Vallenius (myöh./ent. Joronen, s. 2.2.1949, k. 24.1.2006) oli tulossa myöhään illalla/yöllä 29.11.1980 yksin kävellen ravintolasta kotiinsa Turun Itäiselle Pitkäkadulle, kun hänen kimppuunsa kävi tuntematon mieshenkilö. Verta oli rappukäytävä täynnä ja se muistutti kuvista päätellen paremminkin teurastamoa kuin tavallisen kerrostalon rappukäytävää. Verta oli lähes katonrajassa.

Ajankohta ja olosuhteet (kerrostalon rappukäytävä) huomioiden, meluhaittaa syntyi siinä määrin, että siihen heränneet naapurin rouvat soittelivat ensin keskenään ja lopulta päätyivät yöllisen palaverinsa jälkeen siihen, että kyllä tästä on virkavaltaa informoitava.
Se oli viisas ratkaisu niin uhrin kuin jopa rouvien itsensäkin kannalta, olisi voinut ilman virkavaltaa rapussa rouvia kohdata aamulla vieläkin kauheampi näky kuin mitä se on tuon päätöksen jälkeen ollut.

Paikalle kurvannut järjestyspoliisin partio tapasi kellarikerroksesta syvästi tajuttoman uhrin, 31 - vuotiaan naisen, jonka alavaralo oli paljaana, paikan päältä ja hänet toimitettiin sairaalahoitoon.
Epävarmaa oli, selviäisikö Vallenius elossa edes sairaalaan asti, mutta kun hän vielä elossa oli, niin sinne häntä lähdettiin sen enempää ihmettelemättä viipymättä ja kiireellä ambulanssilla viemään.

Ennen pitkään tarjoilijana työskennellyt Sirpa toipui mutta jäi loppuiäkseen invalidiksi eikä kyennyt enää koskaan työelämään.
Hän ei myöskään koskaan muistanut mitään tuosta kohtalokkaasta marraskuisesta yöstä.

Tekijästä jäi vain sormenjälki, jolle ei löytynyt omistajaa ennen kuin vuonna 1990 kun poliisi otti vähäisestä omaisuusrikoksesta kiinni vuonna 1965 syntyneen Ari-Pekan (hänen sukunimeään en nyt muista, mutta laitan sen myöhemmin) ja sormenjälki sai omistajansa.

Sirpan elämän tuhoaminen katsottiin 2 vuoden 4 kuukauden arvoiseksi, olihan Ari teon tehdessään vasta 15 - vuotias.
Todisteita ryöstöstä tai seksuaalisesta motiivista ei saatu, joten tekijän syyksi luettiin nuorena henkilönä tehty törkeä pahoinpitely, jonka rangaistusasteikko tuolloin oli 6 kk - 10 v.

Sirpa oleskeli paljon vielä vuonna 1990, kun rikos selvisi, isänsä Astor Valleniuksen (1924 - 2011) luona, sillä vaikka hän asui yksin, oli yksin pärjääminen erittäin vaikeaa vakavasti invalidisoituneelle naiselle.

Ylen arkistosta löytyy Rikostarinoita Suomesta - ohjelman jakso Surullinen ihmiskohtalo, jota on käytetty esitutkintamateriaalin lisäksi tässä lähteenä.

Tammikuussa 2006 hätäkeskus sai ilmoituksen Turkulaisesta yksityisasunnon kylpyhuoneesta elottomana tavatusta 56 - vuotiaasta Sirpa Vallenius (ent. Joronen) - nimisestä naisesta.
Paikalle kiiruhti poliisien lisäksi ensihoidon yksiköitä ja ensihoitolääkäri. Valitettavasti lopulta elvytys jouduttiin lopettamaan tuloksettomana. Sirpa oli kuollut. Hän eli 56 - vuotisesta elämästään yli 25 vuotta vaikeasti invalidisoituneena tämän pojankloppi "huonon päivän" tai muun vastaavan syyn takia. Sirpa maksoi siitä todella kovan hinnan, kärsien ensin yli 25 vuotta joka päivä ja yö. Lopulta käytännössä hengellään. Ei ole yhtään liioiteltua sanoa, että tämä 15 - vuotias poika pilasi Sirpan loppuelämän, jonka senkin pituutta hän teollaan huomattavasti lyhensi.

Aluksi kaikki asunnolle tulleet otettiin kiinni ja tapausta tutkittiin henkirikoksena, kunnes selvisi, että vuonna 1980 pahoinpitelyssä saamiensa vaikeiden vammojen vuoksi Vallenius oli pienessä kylpyhuoneessa joutunut ottamaan tukea pesukoneesta, joka oli kaatunut hänen päälleen kohtalokkain seurauksin, sen olivat asunnolle tulleet henkilöt nostaneet pois Sirpan päältä ja hälyttäneet apua.

Selvyyden vuoksi todettakoon, että tapaturman sattuessa Vallenius oli asunnossa yksin.
Sirpa tuhkattiin ja hänen tuhkansa on Turussa muistolehdossa.

Sirpaa jäivät kaipaamaan isä ja vuonna 1952 syntynyt veli.

Jakso: https://yle.fi/a/20-102012
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
mikko1979
Agentti Scully
Viestit: 678
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2011 4:09 pm

Re: Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Viesti Kirjoittaja mikko1979 »

Tämä on sattunut tiedotusvälineiden kohdalta ns. "huonoon aikaan". Tapahtumahetkellä oli käynnissä lehtialan lakko joka alkoi 13.11.1980 ja päättyi 3.12.1980. Joten uutinen tapauksesta on jäänyt lakon "jalkoihin". Ensimmäinen havainto uutisesta on 4.12.1980 ilmestyneen Iltalehden etusivulta.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18416
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Tuttu juttu, josta en harmikseni nyt löytänyt aiempaa ketjua, vaikka muistan selvästi nähneeni pesuhuoneesta valokuviakin.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5920
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 12:00 am Tuttu juttu, josta en harmikseni nyt löytänyt aiempaa ketjua, vaikka muistan selvästi nähneeni pesuhuoneesta valokuviakin.
Olin itsekin vakuuttunut, että tästä on täällä ketju, mutta väärässä olin ja siksi sellaisen avasin.

Lupasin laittaa tekijän nimen, kun se tulee mieleen; Ari-Pekka Tammi (s. 1964).
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
matlockb
Watson itse
Viestit: 5920
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Sirpa Valleniuksen (1949 - 2006) surullinen kohtalo - Törkeä pahoinpitely Turussa 29.11.1980 kuolema 24.1.2006

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Karma kerrankin edes jollain tavalla on hoidellut asian, nimittäin tämän sairaan ihmistä muistuttavan pedon, Ari-Pekka Tammen takia Sirpa kuoli vain reilu viikko (9 päivää) ennen kuin hän olisi täyttänyt 57 vuotta.
Hautakartta kertoo, että Ari-Pekka Tammi (s. 26.6.1964) ehti täyttää 60 vuotta ennen kuin Viikatemies poikkesi hänen luonaan 2.11.2024.

Ei irtoa sympatiaa puupennin vertaa. Toivottavasti elämänsä oli tavalla tai toisella samanlaista kärsimystä kuin Sirpalla, jolta ei edes anteeksi koskaan pyytänyt (ei sikäli, että se olisi tehtyä tekemättömäksi saanut, mutta paha se on anteeksi antaa, jos ei edes pyydä!)

Hautakartan mukaan Tammi on tosiaan esitutkintamateriaalista poiketen syntynyt vuonna 1964, mutta niin esitutkintapöytäkirjoihin kuin hautakarttaankin ihmiset kirjoittavat päivämäärät, joten kumpi vain voi olla oikein tai väärin, mutta mennään nyt hautakartan mukaan ennen kuin saadaan parempaa tietoa.

Sirpan haastattelu on jossain 1980 - luvun Alibissa. Muistaakseni siinä motiivin epäillään olleen seksuaalinen.

Ja OEK; olet todennäköisesti nähnyt mainitsemasi kuvat Rikostarinoita Suomesta - ohjelman tätä juttua käsittelevässä jaksossa ?
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Vastaa Viestiin