AOL 14.10.2026 /
https://www.aol.com/articles/missing-tr ... 40000.html
Poliisia syytetään epäonnistumisesta kadonneen transnaisen tapauksessa – ei kertonut henkilön biologista sukupuolta

- Samantha Granger - Southampton_.jpg (46.43 KiB) Katsottu 234 kertaa
Poliisia on syytetty siitä, ettei se ole hoitanut tehtäväänsä asianmukaisesti kadonneen transnaisen tapauksessa, sillä se jätti kertomatta yleisölle, että kyseessä on biologinen mies.
Hampshiren poliisi julkaisi etsintäkuulutuksen Samantha Grangerista, joka nähtiin viimeksi Southamptonissa sunnuntaina.
Poliisi ei maininnut tiedotteessaan, että Granger on biologinen mies, vaan viittasi häneen ainoastaan naissukupuolta osoittavilla termeillä.
Sananvapauden puolestapuhuja ja sukupuolikriittinen aktivisti Harry Miller syytti poliisia siitä, että se asetti sukupuolipolitiikan haavoittuvassa asemassa olevan ihmisen turvallisuuden edelle.
Hän totesi: ”Kun ihminen katoaa, hän on haavoittuvassa asemassa – ja viimeinen asia, jota haavoittuvassa asemassa oleva ihminen kaipaa, on se, että poliisi harjoittaa sukupuolipolitiikkaa.”
”Poliisin tulisi antaa selkeä ja tarkka kuvaus, ja sen kaikkein olennaisin osa on henkilön biologinen sukupuoli.”
”Sukupuolipolitiikan tuominen päätöksentekoon on karhunpalvelus sille haavoittuvassa asemassa olevalle ihmiselle, jota asia koskee.”
”Yksinkertaisesti sanottuna kadonneen ihmisen henki on suuremmassa vaarassa, jos poliisi ei anna hänestä tarkkaa kuvausta etsintäkuulutuksessa.”
Poliisi kertoi etsintäkuulutuksessaan, että 38-vuotias Granger nähtiin viimeksi sunnuntaina 11. lokakuuta noin kello 9 aamulla Southamptonissa.
Tiedotteessa lisättiin: ”Samantha on noin 183-senttinen (6 jalkaa) ja ruumiinrakenteeltaaan suurikokoinen. Hänellä on lyhyet vaaleat hiukset: toisella puolella päätä on hiuksia, toinen puoli on ajeltu.”
”Julkaisemme etsintäkuulutuksen yhteydessä kuvan Samanthasta sekä valvontakamerakuvan, joka on otettu Southamptonin rautatieasemalla 11. lokakuuta kello 11.37. Kuvassa näkyvät vaatteet, jotka hänellä oli yllään, kun hänet nähtiin viimeksi.”
”Uskomme hänen käyneen katoamisensa jälkeen Lontoon Embankmentin alueella, mutta hän saattaa nyt olla takaisin Southamptonin seudulla. Hänellä on myös yhteyksiä Winchesteriin.”
”Lukkiutunut sukupuolipolitiikkaan”
Miller totesi, että Hampshiren poliisi vaikuttaa ”lukkiutuneen sukupuolipolitiikkaan”.
”Poliisityössä on kyse ihmisten turvallisuuden takaamisesta ja henkien suojelemisesta; jos joku on kadonnut, on annettava tarkkaa tietoa”, hän sanoi.
Poliisialan viranomainen College of Policing on antanut ohjeistuksen kadonneita henkilöitä koskevista tiedotteista. Sen mukaan kaiken tiedon – mukaan lukien kuvaukset henkilöstä, vaatetuksesta, ajoneuvoista ja viimeisimmistä havainnoista – on oltava täsmällistä.
Hampshiren poliisin edustaja kertoi, että tiedotteet on ”suunniteltu maksimoimaan mahdollisuudet löytää haavoittuvassa asemassa oleva henkilö mahdollisimman nopeasti ja turvallisesti”.
”Tiedotteissa annettavat kuvaukset perustuvat siihen, mikä todennäköisimmin auttaa yleisöä tunnistamaan henkilön. Tällaisia tietoja voivat olla nimi, vaatetus, ulkonäkö, viimeisin havaintopaikka, yleisesti tunnettu kutsumanimi ja – mikä tärkeintä – valokuva”, hän lisäsi.
”Toimimme aina yhteistyössä kadonneen henkilön omaisten kanssa varmistaaksemme, ettei tiedote aiheuta haavoittuvassa asemassa olevalle henkilölle lisää kärsimystä.
”Väite, jonka mukaan poliisit asettaisivat ideologian turvallisuusnäkökohtien edelle, sivuuttaa tiedotteen varsinaisen tarkoituksen: suojella haavoittuvassa asemassa olevaa henkilöä ja hankkia tietoa, joka voi auttaa hänen löytämisessään. Kyse on operatiivisten päätösten tekemisestä kunkin tapauksen olosuhteiden perusteella.
”Ensisijaisena tavoitteenamme on edelleen yksinomaan kadonneen henkilön turvallisuuden takaaminen ja hänen turvallisen paluunsa varmistaminen.”