Teillähä on kerta kaikkiaan kirjallisia kykyjä. Kuin Maria "Malmö" Pettersonilla ikään.Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:36 am Kävin eilen Puhoksessa. Kiertelin siellä reilut puoli tuntia. Olen käynyt aiemminkin, joskus ehkä 20 vuotta sitten, jolloin se oli puolityhjä ja rapistunut. Nyt se oli erittäin eläväinen, täynnä porukkaa, täynnä ruokakauppoja, ravintoloita, kahviloita, partureita, erilaisia pikkuliikkeitä. Kukaan ei kiinnittänyt minuun huomiota, mitään levottomuutta tai vaaran tuntua ei ollut.
Kokemus oli mielenkiintoinen, metrolipun hinnalla pääsi ulkomaille. On totta että ei se Suomelta vaikuttanut. Ehkä 90% porukasta oli selvästi maahanmuuttajataustaisia.
Kokemus oli myös positiivinen. Vasta myöhemmin tajusin, että tämä taisi nyt olla sitä rinnakkaisyhteiskuntaa. Pieninä annoksina ihan OK, mutta helsinkiläisessä lähiössä asuvana kyllä soisin että joka lähiöstä ei tulisi Puhosta.
Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
-
Moonshiner
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 551
- Liittynyt: To Loka 24, 2024 7:08 pm
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Re: Halla-aho kertoo: Somalinuoret vilkuttelivat Puhoksen ostarilla
Vihervassareita pelottaa, ne ovat täällä joukoolla tuomassa esille typeryyttään ja pelkuruuttaan.JudgeCooper kirjoitti: Su Loka 11, 2026 3:15 pm Persujen kuuluukin pysyä busseissaan tärisemässä. Sujuu vaalikiertueetkin välikohtauksitta. Pelottaahan se hikiän ihmistä mamu, kun ei ole ennen nähnyt. Vain lukenut persu-lehtisistä ja somesta persu-kommenteista.
Re: Halla-aho kertoo: Somalinuoret vilkuttelivat Puhoksen ostarilla
Ei ikinä maanpettturi vihreisiin kannata liittyä, niillä ja vassareilla on vihanhallinta ongelma, ja ne ovat todella tietämättömiä ja sivistymättömiä Kremlin lakejoita.Chinaski kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 11:07 am Tarina on sydäntä lämmittävä. Se myös kertoo sen, että Halla-aho kulkee Itäkeskuksessa ja Puhoksessa lastensa kanssa ihan kuin normaali ihminen. Hyvin ei-persua. Halla-aho on muutenkin vähän epäpersu: ajaa pyörällä, kannattaa uusiutuvaa energiaa jne.
Jos hän hoitaisi vihanhallintaongelmat pois pitkällisellä terapialla, hän voisi vaikka palata Vihreisiin. Tervetuloa!
Re: Halla-aho kertoo: Somalinuoret vilkuttelivat Puhoksen ostarilla
Älä viitsi valehdella ja lietsoa vihaa ja vastakkainasettelua tyypilliseen vihervassari tyyliin. Halla-aho on rauhallisin ja asiallisin polittikko, josta Sofia Virran ja muiden vihreiden, sekä vassarien tulisi ottaa mallia.Chinaski kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 6:23 pmHalla-aho on useita kertoja kertonut ihmisten päähän ampumisfantasioistaan, lähinnä homouden tai somaliuden takia. Hän on myös vihjannut että tietäisittepä mitä siellä päässä pyörii mitä en voi sanoa. Hänellä on myös fantasioita vihervasemmistolaisten naisten raiskatuksia tulemisesta. Hän ei ole tasapainoinen eikä terve.Anom kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 11:11 amMitkä vihanhallintaongelmat? Ulkoisen olemuksensa ja ulosantinsa perusteella hän on rauhallisin poliitikko mitä olen ikinä nähnyt tässä n. 20 vuoden aikana, kun olen politiikkaa seurannut.Chinaski kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 11:07 am Tarina on sydäntä lämmittävä. Se myös kertoo sen, että Halla-aho kulkee Itäkeskuksessa ja Puhoksessa lastensa kanssa ihan kuin normaali ihminen. Hyvin ei-persua. Halla-aho on muutenkin vähän epäpersu: ajaa pyörällä, kannattaa uusiutuvaa energiaa jne.
Jos hän hoitaisi vihanhallintaongelmat pois pitkällisellä terapialla, hän voisi vaikka palata Vihreisiin. Tervetuloa!
Vertaa vaikka Sofia Virtaan.Hirveä kälättäjä-ämmä ja jos vähänkin sanot vastaan, tai asia ei miellytä, niin tunteisiin menee.
![]()
![]()
Sanoisinko siis, että perus nainen, mutta vihervasemmistolaisella twistillä.
Viimeksi muokannut Karhere, Pe Loka 16, 2026 4:47 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
pasi_nieminen
- Remington Steele
- Viestit: 232
- Liittynyt: To Touko 28, 2026 10:11 pm
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:36 am Kävin eilen Puhoksessa. Kiertelin siellä reilut puoli tuntia. Olen käynyt aiemminkin, joskus ehkä 20 vuotta sitten, jolloin se oli puolityhjä ja rapistunut. Nyt se oli erittäin eläväinen, täynnä porukkaa, täynnä ruokakauppoja, ravintoloita, kahviloita, partureita, erilaisia pikkuliikkeitä. Kukaan ei kiinnittänyt minuun huomiota, mitään levottomuutta tai vaaran tuntua ei ollut.
Kokemus oli mielenkiintoinen, metrolipun hinnalla pääsi ulkomaille. On totta että ei se Suomelta vaikuttanut. Ehkä 90% porukasta oli selvästi maahanmuuttajataustaisia.
Kokemus oli myös positiivinen. Vasta myöhemmin tajusin, että tämä taisi nyt olla sitä rinnakkaisyhteiskuntaa. Pieninä annoksina ihan OK, mutta helsinkiläisessä lähiössä asuvana kyllä soisin että joka lähiöstä ei tulisi Puhosta.
Sulla oli ihan ok käveleskellä siellä koska islamistit eivät ole vielä ottaneet aluetta hallintaansa. Toisin on länsinaapurissa Tukholmassa. Tässä kaksi raavasta äijää ajetaan pois Tukholman esikaupunkialueen kahvilasta koska edustavat väärää uskontoa/etnisyyttä:
https://youtu.be/qlcoDZGzxwE?si=TvySDGGOFkmDXZle
https://youtu.be/9OpM0CAV-Sk?si=USmpJTG-vA0ZemIo
Täsmälleen sama on edessä myös Suomessa ja Puhos on varmastikin niitä ensimmäisiä no-go lähiöitä Suomessa.
Silloin kun yhteiskunnalla menee lujaa, rahaa riittää ja on rauhallista, niin rinnakkaisyhteiskuntienkin kanssa voi elää kunhan pääosan ajasta pysyttelee niistä kaukana ja jos niissä vierailee niin nopeasti, päiväsaikaan ja miesporukassa. Mutta annas olla kun yhteiskunta ajautuu kriisiin. Silloin paljastuu että maassa on valtava määriä yhteiskunnan ulkopuolella elävää jengiä jota ei kiinnosta työnteko, ei verojen maksu eikä varsinkaan maanpuolustus. Jengiä jonka kaikki arvot ovat päinvastaisi kantaväestön kanssa ja jolla ei ole mitään yhteenkuuluvaisuudentunnetta ympäröivän yhteisön kanssa. Tämä on se hetki kun monikulttuuri konkretisoituu.
Ruotsissa menee edelleen taloudellisesti hyvin eikä Venäjä suoraan sitä uhkaa, joten kantissvedut voi vielä sulkea silmänsä ympärillään olevilta tapahtumilta. Suomessa taas on päinvastainen tilanne. Talous on romahduspisteessä ja Venäjän hyökkäys vaanii kulman takana. Kuvitellaan tilanne että Putin ajaa tankit itärajalle ja taivaalta alkaa sadella risteilyohjuksia. Montako miestä Puhoksesta lähtee kohti rintamaa? Moniko puhoislainen osallistuu siviilipuolen tehtäviin väestön suojaamiseen ymv? Kuinka moni on tuottavissa töissä ja tukee taloutta.
Vastaus kaikkiin kysymyksiin lienee hyvin lähellä nollaa.
Pahimmillaan sotatilanteessa rinnakkaisyhteiskunnasta kehkeytyy viideskolonna. Potentiaali nähtii jo silloin kun Suomesta lähti väestöön suhteuttettuna eniten maailmassa taistelijoita ISIS:iin. Näitä janttereita ei taatusti ole vaikea Kremlinkään rekrytoida, vaikka pikkurahalla, tekemään terrori-iskuja tai muuta hallaa Suomen sisällä. Mitä fanaatikot edellä, sitä maltilliset perässä. Yhtäkkiä Venäjällä onkin tuhansia tai jopa kymmeniä tuhansia "omia miehiä" Suomen sisällä. Islamisaatio on Putinin märkä päiväuni. Vihreitä miehiä ei tarvitse lähettää rajan yli koska ne on jo täällä.
Tätä on rinnakkaisyhteiskunta käytännössä, ei fantsuja kebabhetkiä ja monikulttuurista puheensorinaa.
"Aidon vassarin tunnistaa siitä, että se pyytää toisia tuomaan todisteet omille horinoilleen"
- McCall
- McCall
-
Moonshiner
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 551
- Liittynyt: To Loka 24, 2024 7:08 pm
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Puhoksessa ei taida olla metsää Sofialle aukkohakattavaksi. Mutta voihan siellä mustaa diesel-katkua polkea matkailuauton kopista käsin.
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
No, kai tuolla sitten joku Soldiers of Odin päivittäin partioi, jos se on niin paha paikka?
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Soldiers of odinia ei enää ole eikä mitään muutakaan vastaavaa katupartiota. Ei Puhokseen tai mihinkään muuhunkaan matulähiöön mene enää mikään kantisporukka partioimaan ihan sama paljonko siellä raiskaillaan.Stonedar kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 8:50 pm No, kai tuolla sitten joku Soldiers of Odin päivittäin partioi, jos se on niin paha paikka?
"Ainoa syy muuttaa maalle on insesti ja se, että kukaan ei kuule, kun vaimo huutaa apua"
- Fatim Diarra (vihr)
- Fatim Diarra (vihr)
-
Paikallawalluhusuri
- Armas Tammelin
- Viestit: 77
- Liittynyt: Ke Elo 26, 2026 8:59 pm
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Otahan live-striimiä sieltä sitten, ettei jää mitään näkemättä. Omankin oikeusturvasi takia.Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 11:47 amOlen suunnitellut Tukholman risteily kohokohdaksi vierailua Rinkebyssä. Omia silmiä ei voita mikään.Anom kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 10:31 amSeuraavaksi voitkin käydä tsekkaamassa Rinkebyn, Tenstan tai Husbyn. Tai kerää vaikka kaikki, jos onni suosii.Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:36 am Kävin eilen Puhoksessa. Kiertelin siellä reilut puoli tuntia. Olen käynyt aiemminkin, joskus ehkä 20 vuotta sitten, jolloin se oli puolityhjä ja rapistunut. Nyt se oli erittäin eläväinen, täynnä porukkaa, täynnä ruokakauppoja, ravintoloita, kahviloita, partureita, erilaisia pikkuliikkeitä. Kukaan ei kiinnittänyt minuun huomiota, mitään levottomuutta tai vaaran tuntua ei ollut.
Kokemus oli mielenkiintoinen, metrolipun hinnalla pääsi ulkomaille. On totta että ei se Suomelta vaikuttanut. Ehkä 90% porukasta oli selvästi maahanmuuttajataustaisia.
Kokemus oli myös positiivinen. Vasta myöhemmin tajusin, että tämä taisi nyt olla sitä rinnakkaisyhteiskuntaa. Pieninä annoksina ihan OK, mutta helsinkiläisessä lähiössä asuvana kyllä soisin että joka lähiöstä ei tulisi Puhosta.![]()
-
Paikallawalluhusuri
- Armas Tammelin
- Viestit: 77
- Liittynyt: Ke Elo 26, 2026 8:59 pm
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
Itse en ole niin kova salmonellan ja muoviriisin fani. Toki pilaantunut tonnikalakin värjätään likaiselta lattialta noston jälkeen ennen asiakkaille tarjoilua, joten kai se on sitten hyvää ruokaa.Le chat bleu kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:53 pmJuu, kinkit kokkaa hyvää ruokaa eikä juuri raiskaile, ei niitä vastaan mitään.walluhusuri kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 1:44 amOlisiko ollut parempi jos olisi ollut kuin Chinatown?Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:36 am Kokemus oli mielenkiintoinen, metrolipun hinnalla pääsi ulkomaille. On totta että ei se Suomelta vaikuttanut. Ehkä 90% porukasta oli selvästi maahanmuuttajataustaisia.
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/9878778Puhoksen ostarilla havaittu uusi ilmiö, joka liittyy naisiin: "Pidän sitä erittäin hyvänä asiana"
Toimitusjohtaja Maria von Flittner toivoo, että jatkossa Puhoksen ostarilla olisi vieläkin enemmän erilaisia kulttuureja.
Helsingin Uutiset jalkautui Puhoksen ostarille Itäkeskuksessa ja selvitti, koska rakennusten purkaminen alkaa. Naisyrittäjien määrä on selvässä kasvussa.
Tänään 7:50
– En tiedä olenko jäävi sanomaan, mutta en ole koskaan kokenut, että täällä olisi turvatonta. Onhan tämä eksoottinen. On kuin ulkomailla olisi.
Toimitusjohtajan mukaan ostarin todelliset ongelmat ovat tällä hetkellä päihteidenkäyttäjät ja pulut, joita lennähtelee isoina parvina ostarin tasanteilla ja katoilla. Lintujen jätöksiä on kaikkialla.
Päihteidenkäyttäjiä ostarilla on toimitusjohtajan mukaan ennen kaikkea, koska liikenneyhteydet ovat hyvät. Sama tilanne on hänen mukaansa muissakin liikenteen solmukohdissa Helsingissä.
– Tämä on yleinen vitsaus koko kaupungissa.
Säilytettävä A-osa alkaa olla nuhjuisessa kunnossa.
Havainnekuva Puhoksen uudesta ostarista, kun A-osa on remontoitu ja nykyisen B-osan (oik.) tilalle on rakennettu uusi kortteli. Keskelle tulee uusi aukio.
Re: Puhoksen ostoskeskus Itä - Helsingissä: Vierailut, skandaalit, rikollisuus
En tiedä. Olen eläkkeellä oleva tummatukkainen (mitä siitä on jäljellä) partainen äijä, joten en varmaan pistänyt erityisemmin kenenkään silmään.vastarannansääski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 2:25 pmSuosittelisitko noin 15-vuotiaalle vaaleahiuksiselle suomalaistytölle käyntiä Puhoksella yksin? Esim. syömässä lounasta yhdessä monista ravintoloista.Chinaski kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 12:36 am Kävin eilen Puhoksessa. Kiertelin siellä reilut puoli tuntia. Olen käynyt aiemminkin, joskus ehkä 20 vuotta sitten, jolloin se oli puolityhjä ja rapistunut. Nyt se oli erittäin eläväinen, täynnä porukkaa, täynnä ruokakauppoja, ravintoloita, kahviloita, partureita, erilaisia pikkuliikkeitä. Kukaan ei kiinnittänyt minuun huomiota, mitään levottomuutta tai vaaran tuntua ei ollut.
Kokemus oli mielenkiintoinen, metrolipun hinnalla pääsi ulkomaille. On totta että ei se Suomelta vaikuttanut. Ehkä 90% porukasta oli selvästi maahanmuuttajataustaisia.
Kokemus oli myös positiivinen. Vasta myöhemmin tajusin, että tämä taisi nyt olla sitä rinnakkaisyhteiskuntaa. Pieninä annoksina ihan OK, mutta helsinkiläisessä lähiössä asuvana kyllä soisin että joka lähiöstä ei tulisi Puhosta.
Re: Halla-aho kertoo: Somalinuoret vilkuttelivat Puhoksen ostarilla
No te persut olette tutkitusti kaikkein Kreml-myönteisin puolue, Vihreät kaikkein Kreml-kielteisin. Voit googlata jos et usko, mutta ethän sinä sitä tee.Karhere kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 4:11 pmEi ikinä maanpettturi vihreisiin kannata liittyä, niillä ja vassareilla on vihanhallinta ongelma, ja ne ovat todella tietämättömiä ja sivistymättömiä Kremlin lakejoita.Chinaski kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 11:07 am Tarina on sydäntä lämmittävä. Se myös kertoo sen, että Halla-aho kulkee Itäkeskuksessa ja Puhoksessa lastensa kanssa ihan kuin normaali ihminen. Hyvin ei-persua. Halla-aho on muutenkin vähän epäpersu: ajaa pyörällä, kannattaa uusiutuvaa energiaa jne.
Jos hän hoitaisi vihanhallintaongelmat pois pitkällisellä terapialla, hän voisi vaikka palata Vihreisiin. Tervetuloa!
Re: Halla-aho kertoo: Somalinuoret vilkuttelivat Puhoksen ostarilla
En tiedä yhtään mistä puhutte, mutta aidon vassarin tunnistaa siitä, että se pyytää toisia tuomaan todisteet omille horinoilleen. Eihän Harvardista saa yhtään paperia läpi ilman lähdeviittauksia, mutta vassarien tapauksessa Harvard on vain paikka kartalla.Chinaski kirjoitti: La Loka 17, 2026 2:38 pmNo te persut olette tutkitusti kaikkein Kreml-myönteisin puolue, Vihreät kaikkein Kreml-kielteisin. Voit googlata jos et usko, mutta ethän sinä sitä tee.Karhere kirjoitti: Pe Loka 16, 2026 4:11 pmEi ikinä maanpettturi vihreisiin kannata liittyä, niillä ja vassareilla on vihanhallinta ongelma, ja ne ovat todella tietämättömiä ja sivistymättömiä Kremlin lakejoita.Chinaski kirjoitti: Ma Loka 12, 2026 11:07 am Tarina on sydäntä lämmittävä. Se myös kertoo sen, että Halla-aho kulkee Itäkeskuksessa ja Puhoksessa lastensa kanssa ihan kuin normaali ihminen. Hyvin ei-persua. Halla-aho on muutenkin vähän epäpersu: ajaa pyörällä, kannattaa uusiutuvaa energiaa jne.
Jos hän hoitaisi vihanhallintaongelmat pois pitkällisellä terapialla, hän voisi vaikka palata Vihreisiin. Tervetuloa!

