viewtopic.php?t=53593
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000012368913.htmlIltalehti 28.10.2026 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f690 ... d2d54be646
HS: Humalainen nainen ei pystynyt maksamaan taksia – Aloitti koskettelun
Helsingin Sanomien mukaan päihtyneet naisasiakkaat ahdistelevat taksinkuljettajia.
Taksinkuljettajat kertovat kokevansa häirintää päihtyneiden naisasiakkaiden taholta Helsingissä, uutisoi Helsingin Sanomat.
– Joka viikonloppu tulee naisia kysymään, lähdenkö mukaan. Sanon heille, että minulla on vaimo ja lapset, taksinkuljettaja Ahmed Abdul Hafiz kertoo lehdelle.
Myös Boltia ja Uberia ajava Valentine kertoo HS:lle kokeneensa häirintää.
– Kaksi viikkoa sitten viikonloppuna taksiini tuli humalassa nainen, jolla ei ollut rahaa maksaa taksia. Hän pyysi minut kotiinsa ja alkoi kosketella. Lähdin, enkä saanut rahojani takaisin, hän kertoo HS:lle.
HS:n mukaan taksinkuljettajien tekemät seksuaalirikokset ovat moninkertaistuneet vuoden 2018 taksilakiuudistuksen jälkeen. Uhrit ovat yleensä päihtyneitä naisia tai tyttöjä.
Lehden haastattelemat kuljettajat tuomitsevat rikokset. He kuitenkin toivovat, ettei kaikkia maahanmuuttajia leimattaisi rikosten vuoksi.