Ailar kirjoitti:
Jos Jannu A tapaa esim. baarissa Jannu B:n. Iltaa mennään istumaan B:n luokse. Aamulla B makaa lattialla 134 moran reikää ruhossaan. Jannut olivat vasta tavanneet toisensa. Jannu A sanoo aamulla: En mä sitä edes tuntenu, enkä lyöny kun korkeintaan 4-5 kertaa. Mitään saakelin henkilökohtaista ei ole jannujen tapaamisessa. Miks hitossa Lahden ja hänen murhaajansa tapaus on niiiin henkilökohtainen? Selittäkää mulle, kun en ymmärrä. Esimerkkinä Henkirikokset kotimaa -osiossa Helin tapaus (nainen sai yhden illan tuttavaltaan melkomoisen määrän puukoniskuja).
Noin yleensä, musta tuntuu, että nyt on lähdetty 'kalastelemaan avovesille, kun isoimmat hauet odottaa rantakaislikossa`. Tarkoitan, että tällä palstalla jutusta on tehty liian monimutkainen. Ratkaisu saattaa olla sitä luokkaa, että jos se joskus ratkaistaan, me hymähdetään, että ai, noinks se menikin. Olipa simppeliä! Yleensä nää jutut tuppaa olemaan yksinkertaista laatua.
Totta, useimmat tapot tapahtuu akuuteissa tilanteissa, sellaisissa joita mainitsit. Kapakkarähinöissä, jatkoilla ja tilanteissa missä aviopuoliso yllättää puolisonsa.
Mutta tässä tapauksessa Uhri ei ollut murhan tapahtuessa missään räkälässä eikä myöskään yhdenillan tuttavan luona kännispäiten häiläämässä.
Oli ajanut ilmeisen selväpäisesti omaan kotiinsa nukkumaan.
Ensimmäisenä tosin tästä ehdotuksesta tulee mieleen, että siellä turun pikkujoulujuhlissa on joku pultannut. Mutta luulisi ajomatkan Turusta Ulvilaan jäähdyttäneen kuumimmat tappofiilikset jos ne on tulleet ihan spontaanipohjalta.
Välillä täytyy uida laajemmillakin vesillä että keskustelu pysyy yllä.
Mutta itsekin uskon, että lähistöltä se ratkaisu juttuun löytyy lopulta.
Spekulaatio alkaa: Olisiko Lahti kuitenkin yllättänyt puolisonsa toisen miehen kanssa? Olivat ehkä keskustelleetkin tunnin pari kunnes tilanne oli riistäytynyt käsistä.
Olisiko vaimo voinut siinä tilanteessa sanoa hätäkeskukseen: "Täällä on joku tappaja, tulkaa pian!" ?
Spekulaatio loppuu.