Nuoret riehuivat leirikeskuksessa

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Asatru
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2008 8:53 am

Nuoret riehuivat leirikeskuksessa

Viesti Kirjoittaja Asatru »

Nuoret riehuivat leirikeskuksessa
Humalaiset nuoret rikkoivat Pieksämäellä leirikeskuksesta useita ikkunoita. Sisältä he hajottivat muun muassa huonekaluja.
Pieksämäki
Asta Tenhunen, Martti Ripaoja

Poliisi joutui useaan kertaan puuttumaan päihtyneiden nuorten riehumiseen Pieksämäellä lauantai-iltana ja varhain sunnuntaina aamuyöllä.

Ensimmäisen kerran poliisi hälytettiin lauantaina noin kello 18:n aikaan Pieksämäen Kukkaroniementiellä sijaitsevaan Kukkaroniemen leirikeskukseen. Paikalla oli 10–15 alaikäistä nuorta, jotka hajottivat leirikeskuksen ikkunoita ja irtainta omaisuutta.

Poliisi tyhjensi paikan ja soitti nuorten huoltajia hakemaan lapsensa pois paikalta.

Muutamia tunteja sujui ongelmitta, mutta kello 2.30 poliisi joutui ajamaan leirikeskukselle taas. Paikalle oli tullut uudestaan nuoria, jotka olivat jälleen tuhoamassa leirikeskuksen omaisuutta. Poliisi toimitti jälleen nuoria kotiin.

Ainakin osa nuorista oli hyvin humalassa tapahtuma-aikaan.

Nuoret rikkoivat leirikeskuksen päärakennuksesta ja piharakennuksesta useita ikkunoita. Sisältä he hajottivat muun muassa huonekaluja.

Sunnuntaina huonekalujen kappaleita oli levällään myös ulkona päärakennuksen ympärillä. Puinen keittiötuoli, radionauhuri ja jauhesammutin oli viskattu ulkorakennusten katoille. Rakennusten ympäristössä lojui myös runsaasti oluttölkkejä ja siideripulloja.

Etelä-Savon poliisi tutkii tapausta vahingontekona. Noin viiden kilometrin päässä Pieksämäen ydinkeskustasta sijaitsevan leirikeskuksen omistaa Pieksämäen kaupunki.
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 78337.html
Mies Kunto
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: Ke Syys 03, 2008 4:08 pm
Paikkakunta: kaukana muista

Re: Nuoret riehuivat leirikeskuksessa

Viesti Kirjoittaja Mies Kunto »

Voi saatana... vapaan kasvatuksen tuloksia, veikkaan.

Mitään muuta kuin miniläppärit yms ottaa pois noilta nulikoilta, ja tuppivyöstä perseelle. Ja jos ei riitä, niin pitkin korvia sivaltaa, luulisi oppivan kunnioittamaan toisten omaisuutta.

Helevetin finninaamat. Vihaksi pistää.
Rover, wanderer. Nomad, vagabond. Call me what you will.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Sitä rikosoikeudellisen vastuun alarajaa voisi vähitellen alentaa. :?
Every ship must sail a world.
maffe

Viesti Kirjoittaja maffe »

kyllä joutaisi vähän pyöritellä noita pussihousuja :evil:
vittu että keittää ajatellallakkin...

pitäähän sitä nuorilla olla harrastuksia... :evil: "höhöh, vittux Eki kato ku mä hetiän tän tuolin tost ikkunast, vitun siistii, anna lisää siideriiii... vittu jee"
Toivottavasti saavat kunnon laskun.
esmes-
Javier Pena
Viestit: 1815
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 9:28 am

Viesti Kirjoittaja esmes- »

on tullu joskus käytyä tuolla kyseisellä leirikeskuksella, ihan hieno paikka ja syrjässä sijaitsee. sinne on saatu luvat järjestää sähköjänis-tapahtuman jatkot ja ne on sujunu ihan rauhallisesti. sillonkin on ollu mukana enempi ja vähempi humalaisia mut täysi-ikäisiä suurinosa kuitenkin. ja jäljet on aina siivottu eikä suurempia valituksia ole tullut.
harmittaa että tollasten riehujien takia muutkin joutuu kärsimään. voi olla että vaikeampi saada tota leirikeskusta enää vastaisuudessa järjestettyä jatkopaikaksi jos kiristävät sääntöjä :x
"Jos jokaisen päivän kadoksissa olleen teinin perään laitettaisiin etsintäpartio, niin sillä saataisiin kyllä koko Suomi harrastamaan ulkoiluliikuntaa ympäri vuorokautisesti". -Sergei
Yökiitäjä
Frank Drebin
Viestit: 393
Liittynyt: To Maalis 29, 2007 7:22 am
Paikkakunta: Kallio

Viesti Kirjoittaja Yökiitäjä »

Voisi olla aiheellista kehittää jokin uudelleenkoulutusleiri alaikäisille rikoksentekijöille. Sellainen missä lähdetään perusasioista, kuten kurin ja järjestyksen opettelusta. Seuraavalla tasolla opeteltaisiin kunnioittamaan vanhempia ja muita ihmisiä. Kolmostasolla lähdettäisiin käytöstapojen alkeisopiskelusta ja yleisen siisteyden ylläpitämisestä. Leiri olisi vuoden kestävä, edellyttäen että oppi on mennyt perille. Jos taas oppilas on huomattavan kovapäinen, voitaisiin leiriä pidentään kolmeen vuoteen kunnes kaikki opintokokonaisuudet on hyväksytysti suoritettu.

On selvää että tuollainen pikkuvandaali ei kunnioita mitään eikä ketään, joten hänen tiensä johtaa vankilaan ennemmin tai myöhemmin. On parempi hänelle itselleenkin että rikoskierre katkaistaan heti alussa.
exgod777
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Ma Elo 04, 2008 10:23 am
Paikkakunta: Finland

pelottaa

Viesti Kirjoittaja exgod777 »

Kun ajattelee omaa lastaan, milläm sen sais käyttämään omaa päätään ettei juosis lauman mukana ihan älyttömyyksii. Ja vois kai noitten lastensa liikkumisaikoja hieman kartoittaa??
*6 §* Kohtele muita niin, kuin tahtoisit heidän itseäsi kohtelevan.
Vastaa Viestiin