Nikolai Tesla & ilmaisenergia

Parapsykologia, PSI, rajatieto, kummitukset, salaliitot.
Judge Dredd
Hetty Wainthropp
Viestit: 481
Liittynyt: Ma Kesä 23, 2008 9:14 pm

Nikolai Tesla & ilmaisenergia

Viesti Kirjoittaja Judge Dredd »

Nikolai Tesla

Erittäin mielenkiintoinen tutkija oli Nikolai Tesla (1856-1943). Tällä kookkaalla ja näyttävällä miehellä on joltisenkinlaisia yhtymäkohtia Semjonov Kirlianiin. Hänellä oli ennakkoluulottomuutta, mielikuvitusrikkautta ja kokeilunhalua.

Eräs Teslan ystävistä kertoo, miten tutkija suhtautui poikamaisen uteliaasti kaikkiin uusiin ilmiöihin. Tesla saattoi järjestää näytöksiä, joissa ikään kuin helvetti pääsi irti ja asiat poukkoilivat päätä pahkaa mihin sattuivat. Elämänsä loppupuolella Tesla suunnitteli laitteita, joilla voisi kuvata ajatuksiaan oman silmänsä pinnalta.

1900-luvun alkupuolella näyttää kiinnostus sähkövalokuvaukseen heikentyneen. Ennen toisen maailmansodan puhkeamista julkaisi Journal of Biological Photography kahden prahalaisen tutkijan Silvester Pratin ja Jan Schlemmerin artikkelin, missä he selvittivät "sähkövalokuvaustaan".

Läntisen pallonpuoliskon ensimmäinen Kirlian-ilmiöitä käsittelevä konferenssi pidettiin New Yorkissa 1972. Joukosta erottuivat professorit Moss, Dean ja Tiller. Kokoukseen osallistui runsaasti lääkäreitä, psykologeja, opettajia, biologeja ja insinöörejä sekä tietenkin valokuvaajia eri maista.
http://teknokekko.vuodatus.net/blog/5585

http://www.gravitycontrol.org/Nikola-Tesla.html

http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=25976

http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtop ... &sk=t&sd=a
On vaikea katsoa, kun Stalin makaa vain murtuneena sohvalla.
"Ovatko suomalaiset pystyneet tekemään niin suuria tuhoja kunniakkaalle puna-armeijalle? Selittäkää minulle," vaatii Stalin.
konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

Onkohan tuo tarina Teslan sähköautosta ylipäätänsä totta? Luulisi, että löytyy leikkeitä vanhoista sanomalehdistä?

Tesla oli erikoinen tiedemies ja suunnittelija ja ilmeisesti tämän johdosta häneen liitetään kaiken maailmaan kummallisuuksia ja mystiikkaa. Samalla lailla lahjakas ja pakko-oireinen, kuin Howard Hughes.
teemu
Javier Pena
Viestit: 1794
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 1:39 pm

Viesti Kirjoittaja teemu »

Nikola Teslan mukaan on nimetty SI-järjestelmän mukainen magneettikentän (magneettivuon tiheyden) yksikkö, tesla. Häntä pidetään vakavasti otettavana tiedemiehenä. Keksinnöt ovat värikäs toinen puoli hänen työhistoriaansa. Tieteen alalta hän mm. keksi v. 1892 Tesla-kelan.

Suomen kartaston (1990) mukaan Maan pääkentänvoimakkuus on Suomessa, etelästä pohjoiseen välillä 51000-53000 nT (nanotesla), ja maan kuorikerroksesta johtuvat kentän paikalliset poikkemat tästä yleensä alle 1200 nT. Maan pääkenttää mitataan Nurmijärven ja Sodankylän geomagneettisissa observatorioissa ja maankuoresta johtuvia poikkeamia Geologian tutkimuskeskuksen valtakunnallisen kartoituksen yhteydessä. Nämä tieteelliset laitokset ilmoittavat magneettikentän mittausten tulokset Nikola Teslan mukaan nimetyn yksikön avulla. Näin tehdään kaikkialla maailmassa, kaikkien magneettikentän mittausten yhteydessä. Tällainen kunnia suodaan vain perustavaa laatua olevan tieteellisen ansioitumisen johdosta.

Edit: typo
Viimeksi muokannut teemu, Ma Loka 27, 2008 6:19 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
konsta
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4610
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 1:09 am

Viesti Kirjoittaja konsta »

Teemu, se on selvä, että Teslan ansioita ei kiistä kukaan. Tosin tosin hänen liittämisensä kaikkeen huuhaa-tieteeseen on kuulemma ainakin osittain hänen oma vikansa. Hänhän mm kertoi saaneensa radioviestejä Mars-planeetalta.

Veikaan, että Tesla jujutti tuon sähköauton suhteen. Hän ei ikinä hyväksynyt Einsteinin suhteellisuusteoriaa, vaan väitti kaiken vuorovaikutuksen perustuvan eetteriin. Siksi hän ilmeisesti antoi tuon teatraalisen näytöksen eettin voimasta.
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

MIelenkiintoinen veikko totta tosiaan. Pannaas tähän wikilinkkikin vielä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla
Vuonna 2006 ensi-iltansa saaneessa Christopher Nolanin ohjaamassa elokuvassa The Prestige Nikola Teslaa näyttelee David Bowie.
Suosittelen tuota elokuvaa pimeän talvi-illan ratoksi.
teemu
Javier Pena
Viestit: 1794
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 1:39 pm

Viesti Kirjoittaja teemu »

^^Mahdollisesti Teslalla oli autonsa voimalähteenä joku langaton sähkömagneettinen energiansiirto, joka toimi paikallisesti suppealla alueella. Jos sellainen oli niin sen on pitänyt näyttää magialta niistä, jotka eivät ymmärrä jujua, eli suunnilleen kenestä tahansa muusta. Tai sitten juttu on suurempi kuin todellisuus, ehkä tarkoituksena saada rahoitusta. Vaikea sanoa enempää.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re:

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

teemu kirjoitti:^^Mahdollisesti Teslalla oli autonsa voimalähteenä joku langaton sähkömagneettinen energiansiirto, joka toimi paikallisesti suppealla alueella. Jos sellainen oli niin sen on pitänyt näyttää magialta niistä, jotka eivät ymmärrä jujua, eli suunnilleen kenestä tahansa muusta. Tai sitten juttu on suurempi kuin todellisuus, ehkä tarkoituksena saada rahoitusta. Vaikea sanoa enempää.
Tässä hiukan lisäinfoa ja linkkejä etiäpäin, jos aihe kiinnostaa:

- http://skepticwiki.org/index.php/Nikola_Tesla
- http://www.rotten.com/library/bio/mad-s ... ola-tesla/
- http://prometheus.al.ru/english/phisik/ ... ategen.htm
- http://educate-yourself.org/fe/radiantenergystory.shtml

Ja tokihan Tunguskan meteoriittikin, jonka 100-vuotispäivää vietettiin viime kesänä, on saatu kytkettyä Teslaan ;)

- http://www.rotten.com/library/history/n ... /tunguska/

Tuo Wardenclyffen torni Long Islandilla on kyllä kieltämättä ollut komea häkkyrä. Sääli, ettei se ole enää pystyssä, mutta viereinen laboratoriorakennus on säilynyt ja sitä ollaan muokkaamassa Tesla-museoksi. Toivotaan, että hanke toteutuu! :D

Kuva

Kuva

Kuva

- http://wardenclyffetower.com/
- http://en.wikipedia.org/wiki/Wardenclyffe_Tower
- http://www.teslascience.org/
- http://www.teslascience.org/pages/dream.htm
- http://www.tfcbooks.com/articles/monument.htm

Jos hanke kovasti kiinnostaa, niin sen jäseneksi/tukijaksikin voi liittyä näppärästi tässä:

- http://www.teslascience.org/pages/application-101.htm
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Valdovas kirjoitti: Ja tokihan Tunguskan meteoriittikin, jonka 100-vuotispäivää vietettiin viime kesänä, on saatu kytkettyä Teslaan ;)

- http://www.rotten.com/library/history/n ... /tunguska/
No ei nyt ole tarkoitus "rakastella pilkkua", mutta Tunguskan räjähdys on vielä hieman kiistanalainen alkuperältään. Tällä hetkellä niskan päällä taitaa olla komeetta-teoria.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Tunguskan_ ... %C3%A4hdys
Vastaa Viestiin