Tässä pysäytyskuva kohdasta, kehnolaatu, katsokaa filmiltä.
Niin ja sariola, ei ei, ole korkeasaari.
Karralla on tuo sana hallussa. Ajatus taas...karra kirjoitti:Tse Tse...Missä Wagner?...Tse
Tiedä kenen koriin meni vika viestiniMariacka kirjoitti: Mutta olisiko heroiinia käytetty särkylääkkeenä vielä 60-luvulla? Ei välttämättä. Toki aineen käyttäjiä ja sitä epätoivoisesti hakevia varmasti vielä oli.
Asetyylisalisyyli ja kofeiini, ei siis mitään ihmeellistä ainakaan Wikin mukaan. Muualta en tietoa löytänyt. Sitten oli sinisissä pienissä paperikuorissa apteekin erittäin vahvaa särkylääkettä tjsp. (ei pervitiiniä), jota minäkin 60-70 -luvulla apteekista tälle sukulaiselleni kiikuttelin. Muutama kuori oli pussissaan, lie ollut samaa aspiriinia kuin Hotakin, ibu- ja muut profeiinit tulivat sitten myöhemmin ja parasetamoli.skoone kirjoitti:Hotapulveriahan syötiin pitkälle sodan jälkeen. Mikähän sen "lääkeaine" olikaan?
Kyllä nyt taitaa wikin tiedot olla vaillinaiset. Hotasta tuli riippuvaiseksi, aspeiinista tai siis asetyylisalisyylistä ei riippuvaiseksi tule. Kofeiinista voi tulla, mutta ei niin helposti.Mariacka kirjoitti:Asetyylisalisyyli ja kofeiini, ei siis mitään ihmeellistä ainakaan Wikin mukaan. Muualta en tietoa löytänyt. Sitten oli sinisissä pienissä paperikuorissa apteekin erittäin vahvaa särkylääkettä tjsp. (ei pervitiiniä), jota minäkin 60-70 -luvulla apteekista tälle sukulaiselleni kiikuttelin. Muutama kuori oli pussissaan, lie ollut samaa aspiriinia kuin Hotakin, ibu- ja muut profeiinit tulivat sitten myöhemmin ja parasetamoli.skoone kirjoitti:Hotapulveriahan syötiin pitkälle sodan jälkeen. Mikähän sen "lääkeaine" olikaan?
Kävin samalla sivulla ja perun siis puheeni. Eli Hotassa ei ilmeisesti ollut ainakaan amfetamiinia.Mariacka kirjoitti:^Lääkkeestä on vaikea saada tietoa näin jälkikäteen, koska sitä ei enää valmisteta. Pitäisi olla vanhoja Pharmacoita, uusissa ei ole vanhoja lääkkeitä. Googlen tietoihin ei ole hirveästi luottaminen.
Tuossa jotain.
Mutta jos ihminen kovasti johonkin uskoo, siihen voi kehittyä riippuvuus (uskonto, seksi, liikunta). Riippuvuus sinällään ei ole niinkään aineen kuin sen käyttäjän ominaisuus.
Tämä voi olla hyvinkin todennäköistä, muistelen, että HA:ta olisi leikeltykin ilman "varsinaista" syytä (löydöstä). Katselin eilen EVK:n Bodom-jakson, ja siinä annettiin ymmärtää, että julkisuuteen annetut tuntomerkit tulivat NG:n hypnoosista, mikä on nykytiedon valossa erittäin arveluttavaa johdatteluineen ym. Kivilahti antoi sitten kuusi vuotta myöhemmin "hämmästyttävän" samanlaiset tuntomerkit - miehestä jonka kuvan hän oli lehdissä nähnyt.teemu kirjoitti:Yrittikö hän saada aineita sairaalasta, hankkiutumalla hoitoon kuten Palo antaa ymmärtää?