Joillekin kyseessä on rakastava kasvattaja, hyvä isä, joka ei koskaan voisi tehdä mitään pahaa lapselleen. Joissakin sama sana herättää kaunaa ja närkästystä, inhoa ja ärsyyntymistä. Joidenkin isä on poissa, ehkä ei ole koskaan ollutkaan paikalla tai jotain on tapahtunut ja aika on loppunut aivan liian aikaisin.
Oli mielikuva millainen tahansa, niin valitettavasti Ryan T. Junglas on yksi niistä isistä, joiden aika ei ole loppunut ennenaikaisesti - vieläkään.

Mitä pitäisi sanoa? Päällisin puolin kaikki oli loistavasti, kuten yleensäkin näissä tapauksissa. Ryanilla oli vielä loka-marraskuussa 2008 tyttöystävä ja pieni, vain kaksi kuukautta vanha poikavauva. Heillä oli asunto, suhde oli toimiva ja lapsi tuntui vain täydentävän perheidylliä.
Kaiken tämän keskellä Ryanilla oli kuitenkin salaisuus; hän oli sairaalloisen kateellinen tyttöystävästään, jopa omalle lapselleen. Vauvat eivät ole kaikkein vaatimattomampia olentoja tässä maailmassa, eikä Ryan ilmeisesti ollut käsittänyt sitä vielä siinä vaiheessa kun lapsi tuotiin kotiin; vajaassa kahdessa kuukaudessa hän kuitenkin oppi ymmärtämään yöheräämisten salat, väsyneen tyttöystävänsä ja huomiota vaativan vauvan. Itseasiassa vauva vaati ihan liikaakin huomiota, jolloin tyttöystävällä ei ollut enää puoliakaan siitä ajasta antaa Ryanille, mitä tuota ennen. Mitä siis olisi tehtävä?
Normaali isä sopeutuisi tilanteeseen. Ehkä siitä syntyisi riitaa ja pari päätyisi eroamaan lopulta, äidin jäädessä yksin kasvattamaan lastaan. Mutta tämä ei käynyt Ryanin mielessäkään. Tyttöystävä oli vain ja yksin hänen, joten vauvan oli lähdettävä.
Ryan ei kuitenkaan voinut tappaa lasta noin vain, johtui se sitten kiinni jäämisen pelosta tai yleisestä vajavaisuudesta pään sisällä. Hän pahoinpiteli lasta kahden kuukauden ajan, usein ravistellen lasta jopa viisi minuuttia kerrallaan, purren häntä, istuen vauvan päällä, tönien ja iskien erilaisilla karateliikkeillä lasta, potkien, vääntäen vauvan kiveksistä ja kiskoen tätä silmäluomista. Lisäksi hän yritti tukehduttaa lapsen tyynyllä. Tämä kaikki vain siksi, ettei hän kestänyt sitä kuinka lapsi sai enemmän huomiota kuin hän itse.
Lopulta poliisi pysäytti tilanteen marraskuun 27. päivä 2008 kun lapsi toimitettiin sairaalaan; vauvalla todettiin kolme murtunutta kylkiluuta ja murtunut jalka. Sosiaaliviranomaisiin otettiin yhteyttä ja pian Ryan pidätettiin. Tiedossa ei ole, miksi Ryanin tyttöystävä ei tehnyt tilanteelle mitään, sillä vammat olivat takuulla näkyviä jo ennen viimeisintä pahoinpitelyä.
29. marraskuuta Ryan esittää nuken avulla videonauhalle poliisien seuratessa vieressä, kuinka hän pahoinpiteli lasta. Hän myös myöntää syyllisyytensä ja kertoo aikomuksenaan olla tappaa lapsi, koska hän ei kestänyt olla vasta toisena huomion kohteena.
Ryan todettiin syylliseksi oikeudenkäynnissä 20. maaliskuuta ja hänet tuomittiin 20 vuodeksi vankilaan. Tuomion täytäntöönpano alkaa 8. toukokuuta 2009. Tällä hetkellä hän on Lehighin vankilassa putkassa 500 000 dollarin takuita vastaan, odottamassa vankilatuomionsa alkua.
Ryanin MySpace-sivuihin voi halutessaan tutustua täällä: Ryan Junglas MySpace