Kadonnut Juha Niemi Anjalankoskella 2008

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Kadonnut Juha Niemi Anjalankoskella 2008

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Iltalehti kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008062 ... 8_uu.shtml

Missä on Juha?
25.6.2008 15:14

Kadonnut Juha Niemi vaatii jatkuvaa huolenpitoa.

56-vuotias Juha Niemi katosi eilen kello 19.15 terveydenhuollon sijoitusyksiköstä Anjalankosken Rautakorvesta. Miehen terveydentila vaatii jatkuvaa huolenpitoa.

Sekä poliisi että vapaaehtoiset pelastuspalvelun apujoukot etsivät miestä. Etsinnöistä huolimatta hänen olinpaikastaan ei ole tietoa.

Ristiverinen Niemi on noin 176 senttimetriä pitkä ja hänellä on lyhyet hiukset. Kadotessaan hänellä oli yllä punainen collegepaita, tummat maastopuvun housut ja lenkkitossut.

Poliisi toivoo vinkkejä kadonneesta. Tiedot voi ilmoittaa virka-aikana lähimmälle poliisille ja virka-ajan jälkeen hätäkeskukseen.

SARA KESKINARKAUS
[email protected]
Otsikkoa muutettu pyynnöstä.

-Dante
etsijä
Remington Steele
Viestit: 210
Liittynyt: Ti Touko 13, 2008 4:50 pm
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja etsijä »

'vapaaehtoiset pelastuspalvelun apujoukot'.... Huoh. :roll:

Taitaa olla niin ettei toimittajat tulee koskaan oppimaan sanaa Vapepa tahi vapaaehtoinen pelastuspalvelu.

Ei poliisistakaan kirjoiteta että 'poliisijoukkojen etsintapartiot'...

Mutta tää nyt on tätä.

Tavan tallaajia ei ole vuosikymmeniin enää otettu etsintöihin, kyllä ne on järkiään koulutettuja Vapepalaisia mitä siellä menee. Muista voi mainita vaikka Puolustusvoimien virka-apuosastot ja Meripelastuksen.

'Vanitas vanitatum et omnia vanitas.'
viikate
Sofia Karppi
Viestit: 443
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 9:22 pm

Viesti Kirjoittaja viikate »

Anjalankoskella kadonnutta etsitään yhä
18.7.2008 11:44

Niemi katosi terveydenhuollon sijoitusyksiköstä Anjalankosken Rautakorvesta kesäkuun 24. päivä kello 19.15. Poliisi kaipaa yhä havaintoja Niemen liikkeistä.

56-vuotias Niemi on 176 senttimetriä pitkä, hoikka ja hänellä on lyhyet hiukset. Kadotessaan hänellä oli yllä punainen collegepaita, tummat maastopuvun housut ja lenkkitossut.

Niemen terveydentila vaatii jatkuvaa huolenpitoa.

Poliisi pyytää tietoja kadonneesta numeroon 0718735600 tai lähimpään poliisiin ja virka-ajan jälkeen hätäkeskukseen.

IL
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Viesti Kirjoittaja Luupää »

Kateissa on ukko vieläkin, ollut tietymättömissä nyt jo yli kolme viikkoa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008071 ... 7_uu.shtml

EDIT: uups, olikin viikate jo ehtinyt uutisoida tämän, mutta tuossa joka tapauksessa linkki kuvan kera uteliaimmille.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Tulikettu
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: La Elo 30, 2008 6:36 pm

Viesti Kirjoittaja Tulikettu »

Ei taida tästäkään miehestä olla mitään uutta, vai? :?

Mistäköhän tämäkin löydetään, vai löydetäänkö ollenkaan. Ollut jo sen verran kauan kadoksissa, että kuolleena kuitenkin :cry:
miinushka
Agentti Scully
Viestit: 696
Liittynyt: La Elo 23, 2008 1:13 am
Paikkakunta: valtatie 12. varrella

Viesti Kirjoittaja miinushka »

Kuva

Juha Niemi, kuva iltalehden sivuilta
Quis custodiet ipsos custodes?
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Millainenkohan sijoitusyksikkö on kyseessä? Olisiko mahdollisesti joku kehitysvammaisille tarkoitettu yksikkö? Ikävää, että ei pystytä valvomaan tarpeeksi hyvin huolenpitoa tarvitsevia ihmisiä :(

Googlettelin vähän ja jos löytyi oikea paikka niin siellä sanotaan olevan vanhuksille palveluja, mutta varmaan vanhainkodeissa on myös nuorempia ihmisiä, jotka ovat avun tarpeessa.

http://www.yritysopas.com/tiedot/Anjala ... unnot.html
Avatar
Mäsä-Masa
Neuvoja-Jack
Viestit: 571
Liittynyt: Ti Joulu 04, 2007 1:33 am

Viesti Kirjoittaja Mäsä-Masa »

Aivan, kuvan mies näyttää siltä, että on suuria vaikeuksia pärjätä omillaan. Minä tunnen useita noin 40-vuotiaita ihmisiä, jotka eivät osaa pärjätä omillaan, vaan heidät on sijoitettu palveluasuntoihin. Ohjaajat ja hoitajat huolehtivat vajaakuntoisten asukkaiden raha-, ruoka-, puhtaus- ja terveysasioista. Jotkut heistä saavat työskennellä ns."helpoissa aloissa" pieniä päivärahoja vastaan. Asukkaat ovat kuin isoja lapsia.
:?
"Moon Leka-Veka, soot Mäsä-Masa", sanoi koulutoveri minulle ennen muinoin.
aamu
Sofia Karppi
Viestit: 414
Liittynyt: Ti Loka 21, 2008 10:11 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja aamu »

Alzheimerintauti voi tulla nuoremmillekin henkilöille...Mutta oli sairaus mikä hyvänsä, niin ei tällaista saisi päästä tapahtumaan. Ovet pitäisi pitää lukossa, jos talossa on yksikin ihminen, kellä on taipumusta karkailuun.

Tosin kyseessä voi olla henkilö, joka on tuohon päivään asti voinut kulkea ilman ongelmia esimerkiksi laitoksen pihalla. Ja sitten, yksi kaunis kerta hän karkaakin, tai lähtee harhailemaan. Nämä ovat asioita, joita ei voi ennustaa, luotetaan liikaa siihen, että "ei se mihinkään lähde, kun ei ole ennenkään lähtenyt"
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Poliisi kaipaa edelleen tietoja Kouvolan Myllykosken alueelta kesäkuussa 2006 ja 2008 kadonneista miehistä

Vuonna 1956 syntynyt Asko Lomperi nähtiin viimeksi asunnollaan Myllykoskella juhannuksena 24.6.2006. Tämän jälkeen hänestä ei ole saatu mitään havaintoja. Lomperi on 180-185cm pitkä ja vartaloltaan hoikka. Lomperilla on harvat vaaleanruskeat hiukset ja huonot hampaat.
Vuonna 1951 syntynyt Juha Niemi poistui Myllykoskella sijaitsevasta palveluasunnostaan 24.6.2008 ja sen jälkeen hänestä ei ole varmoja havaintoja. Niemen fyysinen kunto on hyvä, mutta hän tarvitsisi sairauksiensa vuoksi jatkuvaa hoitoa. Niemi on 176 cm pitkä ja hoikkavartaloinen

Kadotessaan hänellä oli päällä punainen college-paita, musta-ruskeat maastopuvun housut ja lenkkarit.

Kadonneisiin liittyvistä havainnoista tai tiedoista voi ilmoittaa Kouvolan poliisiasemalle numeroon 071 87 35600.

http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... a&Itemid=4
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Juhannus taitaa olla riskialtista aikaa tuolla suunnalla. Asuiko Asko Lomperi myös palveluasunnossa?
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Mikäli vanhat merkit pitää paikanssa, ei tänä vuonna ole hätää. (2006, 2008
eli ei parittomia vuosia.)

Silti olisi ehkä syytä keskittää tutkimuksia enemmänkin tuonne asuntolan suuntaan.
Ja minä en kyllä etsisi eläviä...
Kuullostaa karmivalle, että samana päivnä....
Nuotio & Äreät Tiput
WhoIam
Remington Steele
Viestit: 231
Liittynyt: Pe Elo 08, 2008 6:54 pm

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja WhoIam »

Oiskohan tää Kymessä.. Aika omituista että samana päivänä kadonnut kaksi joskin eri vuonna ja molemmat vielä Myllykoskelta. Olikos tääkin sieltä Palvelutalosta?
Eiliselle emme voi mitään, Huommisesta me ei tiedetä joten pitää elää päivää.
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3284
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Nostetaas tätä, kun Poliisi-TV:n sivuilta löysin pienen jutun pätkän. En tiedä milloin tämä on julkaistu:
Kuva

Kymenlaakson poliisia askarruttaa Juha Niemen kohtalo. Hän katosi 24. päivä kesäkuuta 2008 Rautakorven palveluasunnolta klo 19 aikoihin illalla. Tämän jälkeen ei miehestä havaintoja ole. Tiedossa ei myöskään ole, onko Niemi lähtenyt Rautakorven palveluasunnolta pohjoiseen kohti Kouvolan keskustaa vai etelään kohti Myllykoskea.
Vinkkejä poliisille on miehen liikkeistä tullut mutta eivät ne eivätkä poliisin suorittamat lähietsinnät ole tuottaneet tulosta.

Vuonna 1951 syntynyt Niemi on 176 senttiä pitkä ja hoikka. Hänellä oli yllään punainen college-paita, tummat maastopuvun housut ja lenkkarit. Niemen fyysinen kunto on hyvä, mutta hän tarvitsisi sairauksiensa vuoksi jatkuvaa hoitoa. Sukulaisia ja tuttavia Niemi ei ole tavannut.

Tiedot kadonneesta Kouvolan poliisille.

071 873 5600
http://ohjelmat.yle.fi/poliisitv/etsimm ... juha_niemi
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Juha Niemi

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Juha Niemi on edelleen kateissa. Näin sanoo Kouvolan Sanomat 27. helmikuuta. "Heitäkään ei ole löydetty". Artikkeliin oli haastateltu Kymenlaakson poliisin rikoskomisario Juha Paukkusta.

Kuten Lomperin kohdalla, niin tässäkin on Kymijoella mahdollinen osuus. Rautakorvesta on tosin melkoinen matka köpötellä - tuntomerkeistä päätellen Niemi oli tosin hyväkuntoinen... Jokea suuremman todennäköisyyden saa noin viiden kilometrin säteellä katoamispaikastaan oleva metsikkö. Sinne lie lopulta luhistunut.
Vastaa Viestiin