Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja skoone »

MissHolmes kirjoitti:Niin.
Tai jospa tuo syrjähyppy on päättynyt niin, että surmaaja ja puolisonsa eroaa esim. järkyttävän väkivallan seurauksena.

Surmaaja on ollut aina väkivaltainen ja ex pelkää. Ottanut selkäänsä jo liiton aikana niin monta kertaa, että varsinkin surman jälkeen tietää ex-miehensä pystyvän vaikka mihin. Vaikka elinkautisen jälkeen.

Ja jos tuossa avioliitossa on lapsia ja surmaaja on kohdistanut uhkailunsa heihin, voi ex-vaimo pysyä ikuisesti hiljaa peloissansa.
Voisi pitää tämäkin paikkansa.

Ja taas on muuten tämä tutkimus tyrehtynyt, sillä uunisurma vaikuttaa mielenkiintoisemmalta.
Muista lähdekritiikki!
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Surmaajan raivon on voinut laukaista mikä vaan, jos ajatellaan yllä kuvatun kaltaista tilannetta.

Ja se, että lahti on juuri tuona iltana ollut poissa kotoa myöhään, ei välttämättä liity mitenkään asiaan.

Surmaajan ex-vaimo on esim. puhunut pitkään puhelimessa, kun surmaaja on koittanut tätä syystä tai toisesta tavoittaa ja käyrän kohottua on päättänyt ''käydä listimässä sen paskan'', vaikka todellisuudessa ex-vaimo olisi puhunut puhelimessa äitinsä kanssa.

Onkohan poliisi koittanut nähdä asiaa sillä tavalla ''randomina'', ettei oikeastaan millään tapahtumalla Lahden lähimenneisyydessä ole mitään tekemistä asian kanssa.

Vain yksi pikku syrjähyppy vuosia sitten ja siihen liittyvät kuviot, jotka eivät mitenkään helpolla ja järjellä yhdisty Lahteen????
Nuotio & Äreät Tiput
ashtray
Alibin satunnaislukija
Viestit: 59
Liittynyt: Pe Elo 17, 2007 6:34 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja ashtray »

Eikä siihen tarvita edes mitään oikeaa syrjähyppyä. Tarpeeksi mustasukkainen mies riittää. Sopiva skenaario täytyisi vain ensin keksiä..
Relax.. it's only paranoia.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja skoone »

ashtray kirjoitti:Eikä siihen tarvita edes mitään oikeaa syrjähyppyä. Tarpeeksi mustasukkainen mies riittää. Sopiva skenaario täytyisi vain ensin keksiä..
Minä kun edelleen luulen (sorry vaan Matula), että vaimon syrjähyppy on ollut se "riidan" aihe.
Muista lähdekritiikki!
Sijaltainen
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: Pe Maalis 14, 2008 1:08 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Sijaltainen »

skoone kirjoitti: Minä kun edelleen luulen (sorry vaan Matula), että vaimon syrjähyppy on ollut se "riidan" aihe.
Minä en usko syrjähyppyyn. Se epäyhtälö on <intohimoinen syrjähyppy joka johtaa murhaan> versus <niin huomaamaton suhde, joka ei löydy teletiedoista tai muustakaan>. Tämä jälkimmäinen tulee aika selvästi ilmi siitä että poliisi on todennut vaimon syyttömäksi. En myöskään usko että nykypäivän poliisi on yhtä tumpelo tutkinnassa kuin joskus Kyllikki Saaren tai Tulilahden murhien aikaan.

Syyllinen löytyy jos ja kun perataan niitä Lahden asiakkaita entisistä työpaikoista.
Jos Sijaltainen nousisi, taivaaseen ota luoksesi.
Lautamies
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ma Heinä 21, 2008 10:08 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Lautamies »

Mustasukkaisuus on yksi motiivi se on totta.

Nostaisin keskusteluun kuitenkin mahdollisuuden loukatusta ylpeydestä ja ammatillisesta nollaamisesta, siis työstä jota Jukka teki syntyy varmasti katkeroitumia (tätä varten on konsultit). Henkilö joka on ollut organisaatiossa pitkään ja kaivanut itselleen sopivan poteron toimia on varmasti katkera menetyksestään. Siis onko siitä ollut keskustelua missä muissa kuin Luvatassa on oltu järkeistämässä toimintaa? Keskittyisin isoihin yrityksiin kuten jääkaappitehdas, konepajat ja telakat. Aloittaisin etsimällä keski- tai ylemmässä johdossa toimineita henkilöitä joille tuli muutos suunnitelmiin. Kävi vaan niin ikävästi että muutti myöhemmin paikkakunnalle jossa oli käynyt konsultoimassa, voisiko tämä olla motiivi tai sen siemen?
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Niin.
Minä uumoilinkin, että kyse olisi vanhasta, vuosien takaisesta jutusta, joka on sairaaloisesti vaivannut surmaajaa pitkään.

Laukaiseva tekijä sen sijaan onkin ollut jokin aivan muu kuin Lahti tai yhteys Lahteen. Mahdollisesti viimeinen sysäys onkin lähtenyt surmaajan vilkkaasta mielikuvituksesta ja pääkopan sisältä.

Toinen skenaarioni jo aikanaan oli, että surmaajan vaimo on joutunut jo vuosia sitten pois töistä, masentunut ja tehnyt itsemurhan.
Katkeroitunut mies on ruumillistanut koko episodin syyksi Lahden, vaikka todellisuudessa Lahdella ei ole mitään tekoa asian kanssa.
Nuotio & Äreät Tiput
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

^
^
Totta. Poliisi on kuitenkin ymmärtääkseni keskittynyt juuri tuollaisen motiivin etsintään.
Tuloksetta.

Löytyisiköhän mistään tilastoa siitä, minkälaisilla motiiveilla suomalaiset henkirikokset tehdään noin yleensä?
Nuotio & Äreät Tiput
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja joey »

MissHolmes kirjoitti:Niin.
Minä uumoilinkin, että kyse olisi vanhasta, vuosien takaisesta jutusta, joka on sairaaloisesti vaivannut surmaajaa pitkään.
Tässäkin tapauksessa jutusta olisi edes jotain jälkiä, mikäli kyse olisi Lahden ja vaimonsa suhteen aikaisesta syrjähypystä. Pidän itse edelleen kiinni siitä teoriasta, että kyse on jostain niin vanhasta jutusta että Lahti ei ole tajunnut edes mainita siitä viimeiselle vaimolleen.
MissHolmes kirjoitti: Löytyisiköhän mistään tilastoa siitä, minkälaisilla motiiveilla suomalaiset henkirikokset tehdään noin yleensä?
En tiedä riittääkö sinulle oma sanani tästä, mutta käsittääkseni motiivit liittyvät yleensä mustasukkaisuuteen, mikäli hetken mielijohdetta kummempaa motiivia ylipäätään on. Tämä tapaus on niin monella tapaa harvinaislaatuinen, että en tosin lähtisi soveltamaan tilastoja suoraan tähän... Vaikka kylläkin, johonkin mustasukkaisuuden/katkeruuden tapaiseen juttuun tapaus ilmiselvästi liittyy.

edit: typoja pois
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Matula »

Mutta kun muistellaan, että uhkailut alkoivat surmavuoden keväällä, voisi helposti johtaa jonkun sen aikaisen tapahtuman surman motiiviin...
Mitä tapahtumia uhrilla oli tuohon aikaan??
Eikö Luvatalaiset todellakaan seuraa tätä(kään) ketjua???
Tapaus Ulvila
MissHolmes kirjoitti:
Siksi, että poliisi on minusta jotenkin vajaavaisesti aloittanut koko tutkinnan, minusta välillä tuntuu, että se jalanjälkikin voi olla vaikka naapurin sedän.
Virveli
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: To Syys 18, 2008 3:22 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Virveli »

Sori ei ole nyt aikaa kahlata kaikkia ketjuja läpi mutta tulipahan mieleen yks asia. Korostan että en halua mustamaalata tätä syytettyä ja vapautettua mutta ajattelinpahan tässä yhtenä iltana tätä tapausta ja mieleen tuli seuraavanlaista. Eikös tuo pidätetty ollut viettänyt aikaisemmin yhteisiä iltoja Lahden asunnossa? Voihan olla että joku dna näyte olisi täsmännytkin mutta hän pystyi selittämään tämän aikaisemmalla käynnillään paikalla. Entäs jos tuo poliisin julkisuuteen kertoma motiivi oli keksitty. Mitä jos vaimo on sanonut että on melko varma murhaajasta mutta ei halua tai uskalla kertoa ja poliisi sitten lupasi käyttää toisenlaista keksittyä motiivia julkisuuteen. Eli siis tämä "halusi kostaa mutta erehtyi talosta" motiivi. Jos vaikka nainen muistaa yhteisistä illoista jotain minkä tietää voivan liittyä veritekoon. Esimerkiksi kolmiodraaman tapaista tai sitten joku loukkaus tai muu. Tämän tietäen ja nähneen murhaajan naamioituna on sitten aika varma tekijästä mutta mitään todisteita ei ole. Poliisi sitten päätti yrittää uhkapelillä saada pidätys ja lisää todisteita ja veti vesiperän. Useinkin on julkisuuteen annnetut tiedot hyvinkin vajaita ja pinnan alla tiedetään paljon enemmän.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Virveli kirjoitti: Eikös tuo pidätetty ollut viettänyt aikaisemmin yhteisiä iltoja Lahden asunnossa?
Onko tämä siis tieto? Oletan, että tarkoitat henkilöä KT?
Totuus
Virveli
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: To Syys 18, 2008 3:22 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Virveli »

Kyllikki S kirjoitti:
Virveli kirjoitti: Eikös tuo pidätetty ollut viettänyt aikaisemmin yhteisiä iltoja Lahden asunnossa?
Onko tämä siis tieto? Oletan, että tarkoitat henkilöä KT?
Ihan pelkkää puhetta mitä kuulin paikalliselta kun hänen kanssaan juttelin. Eli saattaa olla ja toden näköisesti onkin huhua joita aina liikkuu tämän kaltaisissa jutuissa. Kuten kerroin en ole ehtinyt kahlata läpi näitä ketjuja ja oletin että asiasta olisi ollut muuallakin jo mainintaa. Ilmeisesti kyseessä on siis sitten pelkkä huhu mutta jos siis näin on ollut niin koko tapaus on mielestäni nähtävä aivan uudessa valossa.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Itse löysin aikoinaan ainoastaan yhden maininnan, muistaakseni iltasanomien jutusta siitä, että JL ja KT tunsivat toisensa henkilökohtaisesti. Tästä seikasta ei ole juuri puhuttu täälläkään (paitsi nyt)vaikka mielestäni seikka on tosi mielenkiintoinen ja liittyy ilman muuta näihin KT:n vangitsemisperusteisiin vaikkei sitä virallisesti missään mainitakaan.
Olen aika vakuuttunut kuitenkin, etteivät miehet olleet sentään mitään kyläilytuttuja vaan tuttavuus perusti enemmän työasioihin ja samoihin kiinnostuksenaiheisiin. Allaolevassa linkissä viitettä siihen mitä tarkoitan:
http://www.rakastajat.com/sivu.aspx?taso=0&id=18
Toki voi olla, että ystävyys on ollut enemmänkin... tai se mitä mietin, että murhan tekijä voi löytyä samoista kuvioista/ samalta suunnalta kuin KT.
Porissahan piirit on pienet mitä kuvastaa sekin, että sekä naapuri, että uhri ja KT tunsivat toisensa.
Tiedä vaikka kaikki kolme olisivat olleet samalla yrityskurssilla- ja joku neljäs henkilö joka on päässyt kuin koira veräjästä.
Totuus
MotiivitOn
Rico Tubbs
Viestit: 1271
Liittynyt: Ti Syys 02, 2008 8:10 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja MotiivitOn »

Kyllikki S kirjoitti:Tästä seikasta ei ole juuri puhuttu täälläkään (paitsi nyt)vaikka mielestäni seikka on tosi mielenkiintoinen ja liittyy ilman muuta näihin KT:n vangitsemisperusteisiin vaikkei sitä virallisesti missään mainitakaan.
Onhan täällä toki siihen suuntaan vihjailtukin.
Kyllikki S kirjoitti:Toki voi olla, että ystävyys on ollut enemmänkin... tai se mitä mietin, että murhan tekijä voi löytyä samoista kuvioista/ samalta suunnalta kuin KT.
Tämän kuvion selvittäminen olisi mielenkiintoista. Ongelmanahan vain on, että tietyissä kuvioissa poliisin on mahdoton suorittaa tutkintaa monestakin syystä. Jäljet päättyy jo ennen kuin ne edes alkaa.
"Remember, the faint-hearted never fucked a pig!" -Brigadier Graeme Lamb (DSF)-
Lukittu