Hoitaja myrkyttäjänä

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
viikate
Sofia Karppi
Viestit: 443
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 9:22 pm

Viesti Kirjoittaja viikate »

Lääkkeitä kadonnut edelliseltä työpaikalta ja epäselviä kuolemia sattunut joita poliisi tutkii. Kohta voitaisi laittaa äänestys pystyyn että kuinka korkeaksi uhri luku lopulta nousee.
Loka
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5206
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: On The Edge

Viesti Kirjoittaja Loka »

^Eiköpähän sieltä vuodeosastolta ainakin pari ole pelastettu. :päänraaputtelio:
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

MTV:n uutisten tietojen mukaan epäillyllä oli suunnitelmia lähteä mukaan suoramyyntityöhön, jossa kaupataan erilaisia tuottaita kotikutsuilla. Heinäkuun alussa hän kuitenkin aloitti työnsä Ylisen kuntoutuskeskuksessa Ylöjärvellä.

Herää kysymys minkälaisia tuotteita noilta kotikutsuilta olisi voinut kotiinsa mukaan saadakaan. :?
pmv
Alibin satunnaislukija
Viestit: 62
Liittynyt: Pe Elo 10, 2007 3:39 pm

Viesti Kirjoittaja pmv »

Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Kyllikki S kirjoitti:MTV:n uutisten tietojen mukaan epäillyllä oli suunnitelmia lähteä mukaan suoramyyntityöhön, jossa kaupataan erilaisia tuottaita kotikutsuilla. Heinäkuun alussa hän kuitenkin aloitti työnsä Ylisen kuntoutuskeskuksessa Ylöjärvellä.

Herää kysymys minkälaisia tuotteita noilta kotikutsuilta olisi voinut kotiinsa mukaan saadakaan. :?

Olisihan kahvissa voinut olla jotain terästystä.
TupperVAARA ja muilla ns.kotimyynti periaatella toimivilla yritelmillä kun on aina nuita muitakin tarjoiluja.
Siinä sitä oliskin ollut selvittämistä kun mammaa olisi alkanut kaatua siellä täällä. :shock:
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

No johan on!
Olen muuten tehnyt yhden harjoittelun tuossa Nokian terveyskeskuksessa, mutta olin kirurgisella vuodeosastolla.
Ihan asiallinen paikka se oli.
(En tappanut ketään)
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Tampereen Tyttö kirjoitti: (En tappanut ketään)

Mitä tossa lukee?
Näkyy vähän huonosti 8)
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

Tampereen Tyttö kirjoitti:Varkaudet ovat mielestäni sellaisia rikoksia, ettei niitä tarvitsisi ilmoittaa.
Kaikki henkilöön kohdistuvat TÖRKEÄKSI luokitellut teot on eri asia.

40 000 euron omaisuusrikos, pitkään jatkunut vielä, on aika törkeä kyllä.
Eri juttu voiko sellaisen perusteella alkaa rajoittamaan hoitotyötä..
En niiden perusteella pystyisi arvaamaan, että alkaa myrkyttää potilaita. :shock:

Vielä vähän rikoksista. Kyllä hoitaja voi mielestäni vaikka tapella vapaa-aikanaan , eikä se silti tee hänestä epäkelpoa hoitajaa.
Kännissäkin saa olla, mielestäni saa vaikka tupakkaa polttaa vapaa-ajallaan, eikä se todellakaan kuulu kellekkään.

Ei hoitajan ammatti ole mikään pyhimyksen virka, vaan ammatti muiden ammattien joukossa. En puuttuisi esimerkiksi opettajankaan yksityiselämään, tai mahdollisiin hairahduksiin, kunhan ne eivät kohdistu lapsiin.
Ei varkauksien perusteella tietenkään voi olettaa, että joku alkaa listimään ihmisiä. Mutta tilaisuus tekee varkaan, ja lääkkeillä on aina hyvä menekki katukaupassa, joten tuskin epärehellistä ihmistä kovin kannattaa vastuulliseen hommaan ottaa. Tietysti näpistys on eri asia kuin jatkuva varastelu, mutta miksi sairaide ihmisten kanssa pitäisi päästä helpommin duuniin kuin jonkun IT-firman ohjelmanpätkän?

Mielestäni myöskään ihminen, joka joutuu helposti tappeluun, ei ole oikein sopiva hoitamaan vakavasti sairaita. Potilaidenkin kanssa tulee usein kahnausta, joten pitäisi päinvastoin olla teräshermoinen tyyppi.

Opettajaksi ei sovi väkivaltarikollisen lisäksi huumehörhelö. Enpä myöskään törkeistä varkauksista tuomittua haluaisi lasteni opeksi. Opettaja kuitenkin välittää arvojaan lapsille monessa asiassa, joten esimerkiksi vaimonpieksännästä tai diilaamisesta tuomittu pitäisi kenkäistä myös opettajan hommasta ulos saman tien.
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Nokian poliisi vahvisti tänään MTV:n uutisille, että lääkevarkaudet ovat tapahtuneet kyseisen henkilön ollessa työvuorossa.

MTV:n uutisten saamien tietojen mukaan anastettuja lääkkeitä voi luonnehtia huumelääkkeiksi, jotka ovat tarkoitettu kovempiin kiputiloihin. Lääkevarkaudet loppuivat vammaismurhasta epäillyn irtisanoi itsensä Nokian terveyskeskuksesta toukokuussa 2007.
Irtisanoi itsensä?
murhavaari
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2007 8:54 pm
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja murhavaari »

Tampereen Tyttö kirjoitti: 40 000 euron omaisuusrikos, pitkään jatkunut vielä, on aika törkeä kyllä.
Eri juttu voiko sellaisen perusteella alkaa rajoittamaan hoitotyötä..
En niiden perusteella pystyisi arvaamaan, että alkaa myrkyttää potilaita.
Minusta on hiukan huolestuttavaa jos hoitajalla alkaa mennä omat ja vieraat rahat/omaisuus sekaisin. Miten vanhukset voivat luottaa sellaiseen hoitajaan? Ettei vahingossa lähde potilailta rahoja väärään taskuun?

Tässä tapauksessa rikos on jatkunut jo niin pitkään että ihmettelen oikeuden tuomiota, enkä ole varmasti ainut.
murhavaari
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ti Huhti 24, 2007 8:54 pm
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja murhavaari »

Rezah kirjoitti: Irtisanoi itsensä?
Työnantaja on ollut kiltti ja antanut mahdollisuuden irtisanoa itsensä ettei työtodistuksessa lue että henkilö sai potkut.
Avatar
Zodiac
Olivia Benson
Viestit: 714
Liittynyt: To Heinä 26, 2007 7:58 pm

Viesti Kirjoittaja Zodiac »

Onneksi meillä on Suomi24 muualta emme saisi tietää mitä oikeasti tapahtui:
Ryhmä huomasi liian myöhäään että Alien-DNA on myrkyllistä potilaalle. Koe asuoritettiin kuitenkin loppuun jotta kaikki todisteet kokeesta voitaisiin hävittää. Kyseessä oli koe jolla voitaisiin poistaa se mikä aiheuttaa ihmiselle itkua - kuolema. Mutta koe epäonnistui ja ryhmän oli pakko peittää jälkensä. Nainen on syytön. Oikea syyllinen on eräs mies joka vaihtoi hänen jakamansa lääkkeet. Naisesta saatiin oiva syntipukki koska hänellä havaittiin olevan hieman pikurikollinen tausta. MUtta kukaan ei tule uskoman hänen selityksiään. Ryhmä onnistui kuin onnistuikin peittämään jälkensä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi? ... 0028412336


Leikki sikseen. Saattaapi olla meillä tässä käsissämme nyt oikea sarjamurhaaja. Tietääkseni monet sarjamurhaajat näpistelivät yms.. toimintaa harrastivat ennen kuin rupesivat murhaamaan.
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Sarjamurhaajia näyttää yhdistävän mm. seuraavat seikat
- eläinrääkkäys
- näpistely ja varastaminen
- tuhopoltot
- tirkistelyt tms. lievät seksirikokset
- päähän osunut vamma
hyeena
Alibin satunnaislukija
Viestit: 65
Liittynyt: Ti Elo 14, 2007 6:36 pm

Viesti Kirjoittaja hyeena »

Noista varkauksista,
Kauppiaan arvion mukaan nainen olisi vienyt tavaraa ainakin 400 työpäivänä suunnilleen 100 euron edestä kunakin. Tällä logiikalla vahingon osuus nousee yli 43 000 euroon.
Eli varsinaisia todisteita ei ollut etta nainen olisi nain paljon vienyt.
Kaykaapa itse kerailemassa 100e edesta tavaraa ostoskarryyn, sellaista tavaraa mita puoliso ei ihmettelisi.. Akkiahan tuon 100e saa kasaan elektroniikalla/dvd/lastenvaatteet, mutta etta joka paiva?
Ja muutenkin, 400x100=>43000..

Ja julkisuuteen ei ole tainnut vuotaa mitaan siita millaisin todistein vangitsemisesta paatettiin?
Onko perusteet siina etta "rikollinen" menneisyys & paikalla tapahtuma aikaan & juuri aloittanut talossa vai ihan oikeita todisteita?

Eikos naiden kehitysvammaisten kohdalla ole viela epaselvaa milla myrkylla myrkytetty, eli siis myoskaan taytta varmuutta ei ole etta myrkytetty?

Ja Nokian tapauksiahan poliisi sanoo kayvansa lapi jotta saadaan omaisille varmuus etta onko siella tapahtunut jotain hamaraa vai ei..

noo, sinansa hyva etta oikeus tutkii ja sitten vasta hutkii (tosin yleensa aivan liian pehmealla kadella), yleisohan olisi taman naisen ripustanut orteen ajat sitten..
pmv
Alibin satunnaislukija
Viestit: 62
Liittynyt: Pe Elo 10, 2007 3:39 pm

Viesti Kirjoittaja pmv »

Uhri määrä näyttäisi vaan kasvavan. Iltalehden etusivulla on jo lukema 11 ... :shock:

Kuva
Vastaa Viestiin