Anton, 4, kaapattiin
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
Rajavartiolaitos on nyt sitten aloittanut esitutkinnan Paavo Salosen toimista. Salosta epäillään valtionrajarikoksesta ja Simo Pietiläistä avunannosta siihen. Paavo Salonen aikoo puolestaan haastaa Venäjän Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Venäjä on hävinnyt kyseisessä tuomioistuimessa useita tapauksia, jotka koskevat muun muassa tshetsheenien kohtelua.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1688884
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1688844
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1688884
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1688844
-
Mike Manner
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3147
- Liittynyt: Ke Touko 28, 2008 10:37 am
Re: Anton, 4, kaapattiin
Eikös asiaa ole tutkittu jo sen ilmitulosta lähtien?Aizerbaidzan kirjoitti:Rajavartiolaitos on nyt sitten aloittanut esitutkinnan Paavo Salosen toimista. Salosta epäillään valtionrajarikoksesta ja Simo Pietiläistä avunannosta siihen.
Mitenkän em. asit liittyy toisiinsa?Paavo Salonen aikoo puolestaan haastaa Venäjän Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Venäjä on hävinnyt kyseisessä tuomioistuimessa useita tapauksia, jotka koskevat muun muassa tshetsheenien kohtelua.
Huoltajuuskiistat ja kapinaan nousseen maakunnan kansalaisten kohtelu?
"Mä olen sitä mieltä, et jos 5 senttiä on liikaa OMASTA viestistä Minfoon, kannattaa harkita poistumista kokonaan. Perusteena se, että "harrastuneisuus" palstalle, ei ole likimainkaan riittävä!" -John Doe
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
IS:n toimittaja varmaan halusi korostaa Venäjän epäoikeudenmukaisuutta ja hehkuttaa herra Salosen mahdollisuuksia menestyä valituksessaan.Mike Manner kirjoitti:Mitenkän em. asit liittyy toisiinsa?
Huoltajuuskiistat ja kapinaan nousseen maakunnan kansalaisten kohtelu?
Mene ja tiedä.
-
Damien
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5194
- Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
- Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
- Viesti:
Re: Anton, 4, kaapattiin
Ei mitenkään..Kyse on vain naapurirakkaudesta.Mike Manner kirjoitti:Mitenkän em. asit liittyy toisiinsa?Paavo Salonen aikoo puolestaan haastaa Venäjän Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Venäjä on hävinnyt kyseisessä tuomioistuimessa useita tapauksia, jotka koskevat muun muassa tshetsheenien kohtelua.
Huoltajuuskiistat ja kapinaan nousseen maakunnan kansalaisten kohtelu?
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
-
jamppa
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1326
- Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 4:05 pm
- Paikkakunta: Korpi pohjoisessa
Re: Anton, 4, kaapattiin
jommassa kummassa päivän ilta-puluista oli mielenkiintoinen lausunto äidin asianajalta, joka oli venäjän tv:eessä kertonut salosilla olleen kaksi lasta ja huoltajuuksista olisi sovittu niin, että äiti saa nuoremman ja Paavo vanhemman joka oikeasti on Rimman aikaisemmasta avioliitosta oleva 17 vuotias poika jonka tämä hyvä äiti on jättänyt suomeen (todennäköisesti veronmaksajien rahoilla elelemään). Pikku kömmähdys tältä huippu juristilta 
Olette lukinneet itsenne pelon häkkeihin, ja katso, valitatteko nyt vapauden puuttumisesta.
-
Damien
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5194
- Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
- Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
- Viesti:
Re: Anton, 4, kaapattiin
Hups...jamppa kirjoitti:jommassa kummassa päivän ilta-puluista oli mielenkiintoinen lausunto äidin asianajalta, joka oli venäjän tv:eessä kertonut salosilla olleen kaksi lasta ja huoltajuuksista olisi sovittu niin, että äiti saa nuoremman ja Paavo vanhemman joka oikeasti on Rimman aikaisemmasta avioliitosta oleva 17 vuotias poika jonka tämä hyvä äiti on jättänyt suomeen (todennäköisesti veronmaksajien rahoilla elelemään). Pikku kömmähdys tältä huippu juristilta
Minnehän isä sitten kadonnut vai "toiko Rimma lapsensa tänne turvaan väkivaltaiselta mieheltään"?
Hassu sopimus kun Paavo Salonen on kuitenkin Antonin yksinhuoltaja täällä.
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
Ilta-Sanomat kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1690239
Antonin isä vastaa Venäjälle: Suomen kansalaista ei tarvitse tavata
26.05.2009 13:48
5-vuotiaan Anton Salosen isä Paavo on ihmeissään nyt julki tulleesta uudesta pyynnöstä, jossa Venäjän lähetystö vaatii edustajilleen oikeutta tavata Anton.
Venäjä perustelee pyyntöään sillä, että heillä on oikeus tavata Suomessa oleskeleva kansalaisensa.
- Anton on Suomen kansalainen. Minkä takia ha haluavat tulla Suomen kansalaista tapaamaan? Paavo Salonen kyselee vastavuoroisesti.
Suomi sai Venäjältä virallisen tapaamispyynnön Antoniin liittyen viime viikolla, samoihin aikoihin kun Venäjä jätti myös diplomaattisen noottinsa asiasta ulkoministeriölle.
Ulkoministeriö ei ole vielä muotoillut Suomen virallista vastausta sen paremmin noottiin kuin tapaamispyyntöönkään.
Paavo Salosen mukaan Venäjän nykyinen innostus Antonin suhteen on erikoista, sillä aiemmin maan viranomaiset jättivät huomiotta vastaavat suomalaisten pyynnöt.
Äiti kaappasi pojan Venäjälle maaliskuussa 2008 eikä kellään ollut pitkään aikaan tietoa, missä äiti ja poika oleskelevat.
- Pyysimme Venäjän viranomaisia tuolloin muun muassa selvittämään, missä kunnossa Anton on, mutta mitään vastausta ei tullut.
- Nyt voin kertoa heille itse, että Anton voi erittäin hyvin ja juoksee parhaillaankin jalkapallon perässä kuin herhiläinen, joten sen takia ei tarvitse häntä tapaamaan tulla.
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
Ilta-Sanomat kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1691613
Venäjä: Anton sai kansalaisuuden, koska asui Venäjällä!
28.05.2009 10:56, päivitetty 28.05. 11:03
Koska 5-vuotias Anton asui Venäjällä, hänelle voitiin myöntää Venäjän kansalaisuus ilman suomalaisen isän erillistä lupaa.
Näin tulkitsee Venäjän ulkoministeriö, joka on julkaissut nettisivuillaan virallisen selityksen siitä, miksi diplomaattisen sodan keskiöön joutunut poika on todellakin heidän käsityksensä mukaan Venäjän kansalainen.
Venäjän mukaan mitään ristiriitaa ei ole siinä, että Antonin kansalaisuus purettiin ensiksi venäläisissä oikeusasteissa ja annettiin sitten uudelleen.
Kansalaisuus myönnettiin Antonille äidin pyynnöllä pikaisesti vasta sen jälkeen, kun Paavo Salonen oli jo hakenut poikansa Balahnasta, mutta ei ollut vielä päässyt rajan yli Suomen puolelle.
- Kansalaisuus annettiin lapselle tuolloin kansalaisuuslain eri pykälän perustella. Sen mukaan toisen vanhemman suostumusta ei tarvita, jos toinen vanhemmista on Venäjän kansalainen ja lapsi asuu Venäjällä, lukee Venäjän ulkoministeriön selostuksessa.
Kyse on pykälästä numero 14 ja sen momentista 6a, jossa määritellään erilaisia helpotettuja menettelyjä kansalaisuuden saamiseksi.
Lain mukaan lapselle voidaan pääsääntöisesti antaa kansalaisuus, jos Venäjän kansalaisuuden omaava vanhempi sitä pyytää ja jos hänellä on myös toisen vanhemman suostumus siihen.
"Tällaista suostumusta ei vaadita, jos lapsi asuu Venäjän federaation alueella", lukee kuitenkin momentin 6a lopussa - ja juuri siihen Venäjä siis vetoaa.
Venäjän ulkoministeriö korostaa myös sitä, että päätös Antonin isän yksinhuoltajuudesta tehtiin Suomessa vasta sen jälkeen, kun äiti oli jo muuttanut pojan kanssa Venäjälle.
- Itse asiassa pojan (Venäjälle) vientihetkellä oli voimassa vanhempien yhteishuoltajuus, ja lapsi oli määrätty asumaan äidin kanssa, julkilausumassa huomautetaan.
Yhteishuoltajuuteen on vedonnut myös Rimma Salosen asianajaja Dmitri Glazov. Venäläisen tulkinnan mukaan äiti oli yhteishuoltajuussopimuksen perusteella vapaa muuttamaan lapsensa kanssa minne tahtoi, ja isä olisi voinut käydä tapaamassa lasta Venäjällä.
Venäjän selitys kansalaisuuden myöntämisestä perustuu maan ulkoministeriön virallisen edustajan Andrei Nesterenkon tiedostustilaisuuteen, joka pidettiin 21. toukokuuta.
Re: Anton, 4, kaapattiin
Juttu kokonaisuudessaan alla olevasta linkistä...Suomi on vastannut Venäjän antamaan noottiin Anton Salosen tapauksesta. Ulkoministeriön mukaan Suomen vastauksessa todetaan, että konsuli, joka kuljetti Antonin ja tämän isän diplomaattiauton takakontissa, on hoitanut virkavelvollisuuksiaan auttamalla Suomen kansalaista. Konsuli ei kuitenkaan ministeriön mukaan ole toiminut mallikelpoisesti.
– Päätöksen salakuljettamisesta konsuli teki itsenäisesti ja siitä etukäteen kenellekään kertomatta. Tässä lähdetään siitä, että toimintatapa ei ole silti asianmukainen eikä mikään malli tällaisten ongelmien ratkaisemiseksi, kertoi kansalaispalvelupäällikkö Lauri Aaltonen ulkoministeriöstä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... /05/887453
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
-
Damien
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5194
- Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
- Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
- Viesti:
Re: Anton, 4, kaapattiin
Näitähän nyt tulee :
Lähestymiskielto on ainakin melko näpäkkä tässä tapauksessa.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=1691718Venäläinen lapsikaappauksesta syytetty Irina Belenkaja on päässyt vapaaksi pidätyksen jälkeen ja odottaa nyt ranskalaisen tuomioistuimen ratkaisua sieppauksesta.
Belenkaja pidätettiin Unkarin ja Ukrainan rajalla 13. huhtikuuta sen jälkeen kun hän oli kaapannut kolmivuotiaan tyttärensä Elise Andren tämän ranskalaiselta isältä.
Kaappauksen yhteydessä isä mukiloitiin.
Unkarilaisviranomaiset luovuttivat myöhemmin Belenkajan Ranskan poliisille.
Toistaiseksi Belenkaja on määrätty pysyttelemään 50 kilometrin päässä lapsen isän Jean-Michel Andren kodista.
Pienen Elise Andren tilannetta on seurattu tarkasti Venäjän mediassa, ja sitä on verrattu suomalaisvenäläisen Antonin tapaukseen.
Molemmissa tapauksissa venäläinen äiti on vienyt lapsen ensin Venäjälle ilman isän suostumusta, minkä jälkeen isä on tullut perässä ja siepannut lapsen takaisin lähtömaahan.
Äiti yritti kaapata Elisan toistamiseen.
Lähestymiskielto on ainakin melko näpäkkä tässä tapauksessa.
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Re: Anton, 4, kaapattiin
Olisikohan mahdollisesti kannattanut olla myöntämättä skuuppia iltapäivälehdelle, kun salakuljettaa kersansa kotiin Venäjältä diplomaatin avustuksella...?
Every ship must sail a world.
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
Satakunnan Kansa kirjoitti:http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satell ... lesta.html
Päivitetty 2.6. 12:36, julkaistu 2.6. 12:30
Anton-vyyhti paisuu: Helsingissä osoitetaan mieltä venäläisäitien puolesta
Satakunnan Kansa
Kokemäelle Venäjältä viime kuussa tuodun Anton-pojan ja tapaukseen liittyvien yksityiskohtien saama huomio jatkuu. Helsingissä järjestetään huomenna mielenosoitus "Anton-pojan ja venäläisten äitien puolesta". Tapahtuma alkaa kello 15.
– Suomen lehdistössä on käyty törkeää parjauskampanjaa lapsen äitiä Rimma Salosta vastaan. Suomen valtiojohto on tv-haastatteluissa tunnustanut olleensa tietoinen Antonin kaappauksesta etukäteen. Lapsen isä ja suomalaiset diplomaatit ovat kiistäneet kaikki väitteet lapsen väärästä kohtelusta, mielenilmausta perustellaan.
– Anton Salonen on asunut koko ikänsä vain äitinsä kanssa. Nyt hänet on väkivaltaisesti erotettu äidistään, äidinkielestään, uskonnostaan, kotimaastaan ja kultuuristaan. Antonin asiasta on tullut valtava diplomaattinen skandaali ja monimutkainen oikeudellinen sekasotku. Suomen valtiojohto on ollut sitä mieltä, että Antonin kaappaaminen diplomaattien avustuksella oli oikein ja että syyllinen on Venäjä, jonka pitäisi liittyä Haagin lapsikaappaussopimukseen. Lapsen äidillä Rimma Salosella tuntuu olevan tilanteessa häviävän vähän mahdollisuuksia taistelussaan lapsensa kaappausta tukevaa Suomen valtiojohtoa vastaan.
Mielenosoituksen järjestää Suomen antifasistinen komitea yhdessä kansalaisaktivistien kanssa.
Antonin tapaus saa huomiota jo aiemmin. Ajankohtainen Kakkonen käsittelee aihetta tänä iltana.
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
Ilta-Sanomat kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1696224
Venäjä palkitsi Antonin salakuljettajan keväällä rauhanmitalilla
09.06.2009 06:07, päivitetty 09.06. 06:24
Vielä tänä keväänä pikku-Antonin Suomeen salakuljettanut konsuli Simo Pietiläinen oli Venäjän silmissä erittäin toivottu henkilö, sillä hänelle myönnettiin rauhan ja ystävyyden mitali maiden välisen oikeusyhteistyön edistämisestä.
Asemamaan kelkka kuitenkin kääntyi pian keväisen pikku-Antonin salakuljetusjupakan jälkeen. Maanantaina Venäjä julisti suomalaisdiplomaatin ei-toivotuksi henkilöksi eli persona non grataksi.
Pietiläiselle maahantulokielto on isku, sillä hän on ahkera venäjän kielen ja Venäjän historian harrastaja.
- Olen pettynyt, niin kai sitä voisi kuvailla, hän kommentoi Ilta-Sanomille myöhään maanantai-iltana.
- Tiedän, että diplomaatteja on julistettu ei-toivotuiksi henkilöiksi esimerkiksi, kun he ovat sotkeutuneet prostituutioon, laittomaan viinan ja tupakan myyntiin sekä vakoilijan salakuljettamiseen. Minä toin vain kaksi suomalaista Suomeen, Pietiläinen vertasi.
Pietiläinen itse ja Suomen ulkoministeriö tekivät jo aiemmin päätöksen, ettei hän palaa Venäjälle diplomaattina.
Venäjän maanantainen julistus tarkoittanee sitä, että Pietiläisen on turha hakea jatkossa maahan edes turistiviisumia. Epäselvää on, kuinka kauan boikotti tulee kestämään.
- Ei minun kannata sitä edes ajatella, vaikka venäjän kielen harrastukseni menee tietysti jatkossa vähän hukkaan. Tämä ei muuta minun perusteitani toimia miksikään, hän sanoi.
Venäjän syyttäjäviranomaiset ovat ottaneet vastikään todistajalausunnon Antonin äidiltä Rimma Saloselta ja käyneet myös tapahtumapaikalla selvittääkseen, miten Paavo Salonen otti Antonin haltuunsa.
Tätä ennen syyttäjäviranomaiset olivat kuitenkin jo kertaalleen ehtineet todeta, että isä haki lapsen laillisin perustein.
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Anton, 4, kaapattiin
MTV3 kirjoitti:http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /06/899584
KRP tutkii, syyllistyikö diplomaatti rikokseen Antonin kuljettamisessa
15.06.2009 14:52
Keskusrikospoliisi on päättänyt käynnistää esitutkinnan siitä, onko suomalaisdiplomaatti syyllistynyt johonkin rikokseen kuljettaessaan salaa Anton -pojan ja hänen isänsä Venäjältä Suomeen.
Suomalaisdiplomaatti kuljetti isän ja pojan toukokuun alussa autonsa peräkontissa.
Keskusrikospoliisin selvitysten mukaan on syytä epäillä suomalaisdiplomaattia virkavelvollisuuksiensa vastaisesta toiminnasta.
Esitutkinnan käynnistämiseen on päädytty muun muassa konsulipalvelulain ja konsulisuhteita koskevan Wienin yleissopimuksen perusteella, joihin on kirjattu toimintatavat lasten huostaanottoon ja palauttamiseen liittyvissä asioissa.
Kaakkois-Suomen rajavartiosto on käynnistänyt asiassa esitutkinnan epäillystä valtionrajarikoksesta. Asiakokonaisuudesta ja tapahtumaketjusta johtuen keskusrikospoliisi selvittää jatkossa molempia rikosepäilyjä.
(MTV3)
-
Damien
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5194
- Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
- Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
- Viesti:
Re: Anton, 4, kaapattiin
On tätä jo odotettukin:
Eipä varmasti ole karkaamassa.
Nyt vaan odottelemaan lisätietoja miksi Rimma on Suomeen saapunut, epäilys asiasta kyllä on.
edit. Ja hesari kirjoitti:
IlPoliisi on ottanut kiinni Anton-pojan äidin
Naista kuulustellaan Tampereen poliisiasemalla, jossa tehdään myös Anton-tapauksen esitutkinta.
Poliisi on ottanut eilen kiinni venäläisen Rimma Salosen, joka kuljetti poikansa Antonin Venäjälle vuonna 2008. Salosta kuulustellaan Tampereen pääpoliisiasemalla, jossa tehdään myös tapauksen esitutkinta.
Venäläisen Rimma Salosen vangitsemisoikeudenkäynti käydään hänen asianajajansa mukaan Tampereen käräjäoikeudessa maanantaina.
Salosta edustava Heikki Lampela ei ole vielä saanut virallista vangitsemisvaatimusta, mutta hän on saanut poliisilta tiedon, että Salosta vaaditaan vangittavaksi.
Salonen on tällä hetkellä pidätettynä. Lampelan mukaan häntä epäillään lapsikaappauksesta.
Lampela vaatii, ettei Salosta vangita, sillä hänen mukaansa ei ole vaaraa, että epäilty pakenisi ennen oikeudenkäyntiä.
Eipä varmasti ole karkaamassa.
Nyt vaan odottelemaan lisätietoja miksi Rimma on Suomeen saapunut, epäilys asiasta kyllä on.
edit. Ja hesari kirjoitti:
Rimma Salonen ilmoittautui perjantaina itse poliisille satamassa Helsingissä. Kaario ei osaa arvioida, miksi Salonen ilmoittautui poliisille vapaaehtoisesti.
Satakunnan Kansan mukaan Rimma Salonen noudatti ex-miehensä Paavo Salosen nauvoa tässä asiassa.
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."