Oriveden vainaja 2007

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Video :

Katsokaas pahuuttanne www.hear.fi linkin kautta youtuben video sinking of the estonia.
Siinä tuodaan kaksi tanssityttöä esille ja soi taustalla yllätys, yllätys Aha:n Take on me. Iso hitti juuri noihin aikoihin. En perehtynyt asiaan sen paremmin, mutta se antaa kuvan näiden tanssityttöjen osuudesta itse onnettomuuteen.
Jos näin on ollut, Orivesi ei ole hassumpi paikka olla piilossa vaikkapa isolta pahalta taholta. ( en sano ääneen mitä ajattelen )

T
Härkä
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Sorry :

Ei näköjään löydykään suoraan äskeisestä linkistä. Jotenkin sinne päädyin.
Nyt en muista miten, kun en viitsinyt kirjata koko linkkiä.
Löytyy nimellä youtubesta

T
Härkä
nevermind
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 12:03 am
Paikkakunta: JKL

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja nevermind »

Take On Me on kestohitti ja vuodelta -84, mut tosiaan oli kasarimusa muodissa noihinkin aikoihin. Onkos niistä kyselyistä tullu mitään tietoo?
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Linkki :

On siis , kun hakee youtubesta the sinking of the estonia, se eka video, kun tulee esiin. Kesto noin 10 min, tytöt loppuosassa.
Vahti tsiikaa kimmoja, ja sillä välin roisto räjäyttää keulan.

Mitä tiedusteluja tarkoitat Nevermind ?
Orivedeltä ei mitään uutta.
Eräs taksinkuljettaja on lähettänyt identifyme.orgiin yhteydenottopyynnön.
Laitoin hänelle viestin ottaa myös minuun yhteyttä, kun buraceesta ei ole vähään aikaan kuulunut. Toivottavasti ottaa yhteyttä.
Taksikuskilla saattaa olla ratkaisevaakin tietoa- Kuskannut henkilön Pirkkalan kentältä johonkin samoihin aikoihin. Kertonut aikoinaan myös poliisille, mutta he eivät kuulemma mukaan reagoineet kertomukseen.

T
Härkä
nevermind
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 12:03 am
Paikkakunta: JKL

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja nevermind »

Tarkoitin noita keski-euroopan kadonneet kyselyitä, mitä Blues, sinä Härkä ja Nurich olitte tekemässä.
Muuten itse olen aika taiteellinen ihminen, niin harmittaa että tosiaan ei parempia kasvokuvia saatu. olisipa kuvat niin tietäisin olisiko mitään mahdollisuutta esim. minun tehdä parempia.
Jäipä joskus penskana muisto tuolta laivalta, tosin se on Wasa Kingin treenikassi :)
nevermind
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 12:03 am
Paikkakunta: JKL

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja nevermind »

Niin tuli myös mieleen tälläinen mahdollisuus, hampaitten välistä löytyi verta, eli ,lyöty taju pois, hänet olisi viety paikalle kuolleena/tajuttomana, asetettu kuolonasentoon. Nuo 3 vesipulloa minun mielestä antaa mahdollisuuden olettaa toisen henkilön paikallaolon ja tumpit myös
:shock: :?:
(hyvin epätodennäköistä tosin)
piiga
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Heinä 06, 2009 12:18 am

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja piiga »

Morientes! Löysin tien tänne kaverini välityksellä ja luin tämän Orivesi-ketjun siltä istumalta! Ja koko yön (unessani) ratkosin rikoksia :D
Koska Juliet Jones oli esittänyt julkisen pyynnön, päätin toimia ja lähetin emailia Imre Kaasille. Aika näyttää, vastaako hän siihen vai ei.
Mikä tulee sovieettien tunnistamiseen, sit ainakin tietyllä ikäryhmällä (sodanjälkeinen ja Brezhnevin aikainen) pitäisi olla käsivarressa isorokko-rokotearpi. Nuoremmista en osa sanoa. Niin että jos sillä Oriveden vainaajalla oli sattumoisin rokotearpi jommassakummassa käsivarressa, voi vapaasti olla kyseessä joko Virosta tai Venäjältä tullut.
Itselleni tuli sellainen versio mieleen että jos tämä nainen on liftannut jonkun kyytiin, pari tyrmäystippaa, pieleenmennyt raiskausyritys ja sitten jätetty heitteille. Kapsäkit on viety vaan sattumavaraisesti asemalle. Musiikkilaite voi olla hyvinkin varastettua tavaraa ja saatu jostain käyttöön, ei ole välttämättä naisen omaa.
Pari tuttuani nuoruudesta on joutunut liftaamalla raiskauksen uhriksi, siitä sellainen ajatuksen kulku...
buracee
Martin Riggs
Viestit: 642
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 9:47 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja buracee »

härkä kirjoitti: Eräs taksinkuljettaja on lähettänyt identifyme.orgiin yhteydenottopyynnön.
Laitoin hänelle viestin ottaa myös minuun yhteyttä, kun buraceesta ei ole vähään aikaan kuulunut.
Juu, niinhän se oli.. Ei vaan toiminut mun kristallipallo niin hyvin, ett osaisin soittaa juur oikeelle Jarille suomesta :P k.o. henkilön mailikaan kun ei tunnu toimivan.

Muuten tuo nettisivu on kyl poikinut ihan järkyttävän määrän monenlaista yhteydenottoa suuntaan jos toiseenkin kyllä, meinaa loppua aika kesken kun on tota muutakin elämää olevinaan. :shock: Noinkin pieni rykäisy kyl tarttis melkeen täyspäiväisen työntekijän vastailemaan noihin juttuihin, vaikka melko rankalla kädellä noita tulee karsittuakin. Ja kun joku tosta Imrestä aiemmin puhui, häneenkin on oltu kyl yhteydessä mut saahan toki muutkin olla halutessaan.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Kid pohti tuolla aiemmin missä olisi toinen kaksonen, jos toinen olisi kuollut Orivedellä. Kaksosethan ovat usein erittäin läheisiä toisilleen, kuin sama ihminen kahdessa kehossa. Voisihan olla, että tämä asia on juuri ollut se viimeinen oljenkorsi, joka kamelin selän katkaisee. Jospa toinen kaksosista kuolikin jossainpäin maailmaa ja toinen jäi kuin tyhjän päälle räpiköimään ilman minkäänlaista turvaverkkoa. Näin hän päätyi itsemurhaan, koska tunsi itsensä puolinaiseksi.

Jos tuollainen porukka olisi häippässyt Estonialta uuteen elämään, heidän on ilmeisestikin täytynyt sopia asiasta yhteistuumin. Tuskin noin monelle yhtäaikaa mäjähtäisi tällainen tuuma päähän. Jos on yhdessä päätetty, on varmaan sovittu siitäkin miten toimitaan, jos elämä käy ylipääsemättömäksi. Mahdollisesti on annettu ohjeet, kuinka kaikki tunnistettavat tavarat tulee hävittää. Muutoinhan myös muiden "kadonneiden" kohtalo saattaisi selvitä.

Mietin, miksi tällainen porukka lähtisi yhdessä. Oliko heillä muuta yhteistä kuin, että he kuuluivat laivan henkilökuntaan ja esiintyjiin. Juuri nuo tanssitytöt hämää tässä. Muut olivat korkeammissa asemissa olevia. Ehkä heillä oli joku "projekti" tiedossa. Tietysti voisi olla, että naisilla olisi ollut rakkaussuhde näihin miehiin. (Kyllä tää on itellekin raskasta, kun on noin pirun vilkas mielikuvitus ! :mrgreen: )
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Terve, Piiga!

Kiitokset kun viitsit nähdä vaivaa asian kanssa. Minä kun pelkään päästeleväni sammakoita, jos yritän vieraalla kielellä kirjoittaa.. :D Tässä olisi toinenkin mailiosoite, johon voisi laittaa postia Oriveden vainajasta, ellei joku jo kaikessa hiljaisuudessa sitä ole tehnyt, buracee? Toisin kuin aiemmin luulin, on ElaEstonia sellainen järjestö, johon kuuluu turman uhrien omaisia.

http://www.elaestonia.org/eng/index.php?kat=159

Noista rokotuksista.. Suomessakin annettiin aikoinaan isorokkoa vastaan rokotteita, tiedän muutamalla tuttavalla olevan myös olkavarressa, kun sellainen on itselläni reidessä. Rokotejälki olisikin niin ollen ehkä vain suuntaa- antava.

Oriveden tuntemattoman vainajan tapauksessa mielessäni on pyörinyt kysymys, jonka monet muutkin ovat täällä esittäneet: "Miksi kukaan ei kaipaa häntä?"
Sain varteenotettavan vastauksen käydessäni ajatustenvaihtoa erään henkilön kanssa, eli tätä vainajaamme tuskin osattaisiin yhdistää sellaiseen henkilöön, joka oli jo valmiiksi "kuollut". Kaksi kertaa kuollut?
Silloin Oriveden vainaja voisi olla kuka tahansa. Mistä tahansa. Jo aiemmin kuolleeksi luultu.

Ailar, tuota porukalla kadonneiden tapausta voisimme puida Estonia- ketjussa.. minullakin on joku ajatus siitä.
P.S. Vilkas mielikuvitus ei varmaankaan ole pahitteeksi palstalla, jolla keskustellaan rikosten lisäksi myös erilaisista mysteereistä :wink:
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Keski-Euroopan Kyselyt :

Nevermind kyseli näistä tiedusteluista.

Ainoa paikka, mistä on vastattu oli Baijerin poliisi. ( B. Kottmayr )
Hieman muuten ihmetyttää, ettei ole tullut muita , edes lisätiedusteluja ?
Britanniaankin mennyt niin moneen paikkaan, että luulisi jonkun olevan " lähellä vainajan olemusta ", ja näin ollen kyseltäisiin.
Estonia- kytkentä vainajaamme saattaisi lisätä lehdistön kiinnostusta asiaan.

T
Härkä
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

piiga kirjoitti: Itselleni tuli sellainen versio mieleen että jos tämä nainen on liftannut jonkun kyytiin, pari tyrmäystippaa, pieleenmennyt raiskausyritys ja sitten jätetty heitteille. Kapsäkit on viety vaan sattumavaraisesti asemalle. Musiikkilaite voi olla hyvinkin varastettua tavaraa ja saatu jostain käyttöön, ei ole välttämättä naisen omaa.
Tuo ei (ainakaan eräisiin muihin esitettyihin teorioihin verrattuna... 8)) ole yhtään pöllömpi vaihtoehto. Tosin tuo naisen joutuminen noinkin syvälle metsään pois autoteiltä panee hiukan pohtimaan. Periaatteessa voisi ajatella, että raiskaaja ajaisi Teerimaantielle ja metsätien päähän ja tekisi tai yrittäisi tehdä siellä tekosensa ja tokkurainen nainen lähtisi siitä uraa pitkin pitemmälle metsään ja aukiolle kunnes voimat ehtyivät ja mies ei syystä tai toisesta halunnut seurata häntä vaan ajoi pois.

Ainoat isommat ongelmat skenaariossa on, oliko Teerimaantie tuolloin lumesta vapaa ja ajokelpoinen ja tuo Teerimaantien portti heti 9-tien risteyksessä. Oliko se auki ja jos ei, niin alkaisiko raiskausta harkitseva mies availla sitä? Toki mahdollista, mikäli oli saanut naiselle uskoteltua, että portista läpi ajo olisi perusteltua (ei ehkä kauhean uskottavaa, ELLEI nainen tuntenut miestä ja luottanut tähän), TAI mikäli nainen oli kolkattu ja/tai huumattu TAI autossa oli useampia miehiä, joista toiset pitivät naista aloillaan kun yksi meni avaamaan portin.

Tietyllä tavalla portin taakse ajo olisi kyllä raiskaajille sopivakin juttu, sillä todennäköisyys, että kukaan tulisi heitä häiritsemään olisi aika pieni. Toisaalta portilla seisoskelu sekä mennessä että tullessa (tieltähän ei muuta ulospääsyä autolla ole) lisäisi toki riskiä tulla nähdyksi.

Eli ei ihan ongelmaton skenaario tämäkään, mutta ehkä hiukan realistisempi kuin meren pohjasta nousevat haamut, mistä btw. OT:na pitää mainita, että tänä iltanahan kakkoselta tulee John Carpenterin alkuperäinen Usva (The Fog, 1980), ihan tymäkkä ja öklö pikku kauhupätkä, mukana myös mm. Jamie Lee Curtis äitinsä Janet Leigh'n kera... 8)

- http://en.wikipedia.org/wiki/The_Fog
Pari tuttuani nuoruudesta on joutunut liftaamalla raiskauksen uhriksi, siitä sellainen ajatuksen kulku...
Niinikään OT:na, saatiinko tekijät kiinni? Saivatko tuomioitakin...?? :?
cracker
Remington Steele
Viestit: 222
Liittynyt: Ke Touko 20, 2009 6:28 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja cracker »

piiga kirjoitti:Niin että jos sillä Oriveden vainaajalla oli sattumoisin rokotearpi jommassakummassa käsivarressa, voi vapaasti olla kyseessä joko Virosta tai Venäjältä tullut.
Itselläni on kyseinen arpi käsivarressa myös ja ihan suomalainen olen. Rokotuskortin mukaan vuonna -71 pistetty.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Ailar kirjoitti: Ymmärrän sinänsä, että Valdovas kirjoittaa kuten kirjoittaa, koska hän on omasta puolestaan todistellut (ihan asiantuntevastikin välillä), ettei koko Estonian "kadonneita eläviä" ole olemassakaan.
"Välillä"...?? 8)
Olen myös itse kiinnostunut noista tyttöjen pituuksista ym. Voipi olla vaikea löytää tietoja, mutta jatketaan.
No, tanssityttöjen eräs keskeisimpiä kriteerejä lienee pitkät soreat sääret ja sellaisethan Veiden sisaruksillakin ainakin kuvien perusteella näyttäisi olleen... Tarkempaa tietoa saisi varmasti esim. heidän muutenkin asian tiimoilta aktiivisesti esiintyneeltä isältään Ulolta (äitihän muuten ei ainakaan joidenkin artikkelien perusteella tunnu niinkään uskovan tytärten selviytyneen) tai heidän todistettavasti selviytyneeltä kolleegaltaan Marge Rullilta, jolta muuten jalka näyttää mukavasti nousevan edelleen! :D Hän on allaolevassa kuvassa tuo oikeanpuoleisin tumma tyttö.

Kuva
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Piti juur tulla kyseleen Buraceelta&Bluesilta, että onko sivusto poikinut yhteydenottoja, no nythän sekin selvisi.

Varmaan hirveä homma alkaa setviin niitä, löytyisköhän täältä joku pätevä apuri? :mrgreen:
There are no crimes behind enemy lines
Vastaa Viestiin