Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystävänsä

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystävänsä

Viesti Kirjoittaja otus »

Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystävänsä

4.9.2009 7:27

Lontoo. Britannian terveydenhuollossa on paljastunut karmiva tapahtumaketju, joka sai alkunsa vaarallisen potilaan ennenaikaisesta päästämisestä pois sairaalasta vuonna 2004.

Tuoreen raportin mukaan lontoolaisessa sairaalassa vuosia psykiatrisessa hoidossa olleen miehen onnistui huijata henkilökuntaa niin, että nämä luulivat häneen kohdistuneen hoidon tepsineen. Yli kolmekymppisen miehen tila oli kuitenkin jotain aivan muuta kuin uskottiin, sillä pian vapautumisensa jälkeen mies murhasi ystävänsä raa'asti. Mies muun muassa paloitteli ja söi uhriaan.

Viranomaisten raportissa tuodaan esiin useita virheitä sairaalasta päästämisen lisäksi. Raportin mukaan miestä avohuollossa valvonut psykiatri oli hyvin kokematon. Lisäksi valvonnassa avustaneella sosiaalityöntekijällä ei ollut mielenterveyteen liittyvää koulutusta.

Alun perin mies oli toimitettu hoitoon, koska hän oli hakannut kauppa-apulaisen vasaralla kuoliaaksi vuonna 1993.

Ystävänsä murhaamisen jälkeen mies toimitettiin jälleen sairaalaan, jossa tämä tappoi vielä potilastoverinsa. Mies tuomittiin ystävänsä ja potilastoverinsa murhista elinkautiseen.

https://www.ksml.fi/ulkomaat/Sairaalast ... %A4/480862

04.09.2009 11:17
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Redwolf
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2009 6:03 pm

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystäväns

Viesti Kirjoittaja Redwolf »

Ihmismieli on hyvin arvaamaton. Tässäkin hyvä esimerkki.
:evil: mut täytyy kyllä olla erittäin sairas tehdäkseen jtn tuollaista.
Life asked death,
"Death Why do people love me, but hate you?"
Death responded,
"Because you are a beatiful lie and i am a painful truth.."
Wagner
Adrian Monk
Viestit: 2670
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2007 12:29 pm
Paikkakunta: Uusimaa
Viesti:

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystäväns

Viesti Kirjoittaja Wagner »

Ruokailutottumuksista päätellen taisi olla eteläämaalaisen oloinen poloinen moloinen.
DollariExpress
Christopher Lorenzo
Viestit: 1682
Liittynyt: Ti Heinä 01, 2008 9:05 pm

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystäväns

Viesti Kirjoittaja DollariExpress »

huhhuh mikä hullu,tuota ei kyllä saa päästää kenenkään lähelle.

tässä voitais mielestäni käyttää eliminointia ihan surutta,ei tuollaisella ole oikeutta elää.
kun linkität,niin kopioi asia samalla ketjuun,koska linkit kuolevat joskus jopa muutamassa viikossa ja asia katoaa bittiavaruuteen
Seea
Armas Tammelin
Viestit: 72
Liittynyt: Ke Tammi 23, 2008 5:05 pm
Paikkakunta: Jokela

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystäväns

Viesti Kirjoittaja Seea »

Valitettava totuus on kyllä se, että mieleltään sairaskin ihminen oppii ajan kanssa sanomaan sen, mitä hoitajat ja lääkärit haluavat kuulla, mikäli siis (potilas) haalii päästä sairaalasta pois..

Ja tiedä hänestä, mikä sairaus lienee ollut kyseessä. Toiset potilaat kun aina vaikuttavat toisia terveemmiltä. Oikein tehty haastattelu usein osoittaa, onko kyseessä terve ihminen.
Suomessa ainakin tavataan pitää hoitokokouksia, jolloin "haastattelemassa" on useampi ihminen ja joskus myös potilaan lähiomaisia. Usein näissä nähdään, onko potilaan käyttäytyminen sellaista, joka voidaan laskea normaaliksi, tai täytyisikö huolestua vielä enemmän.

Toki varmasti näissäkin kokouksissa joku pääsee liian helpolla.....
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Kuva
Peter Bryan.

Tällaisia epäihmisiä ei pitäisi päästää koskaan vapaaksi. Niin kuitenkin kävi, kun skitsofreniaa sairastava Peter Bryan vapautettiin vankisairaalasta avohoitoon. Vuonna 1993 hän oli murhannut kauppa-apulaisen Nisha Shethin vasaralla, jonka jälkeen hän oli ollut hoidossa 2000-luvun alkupuolelle asti.

Kuva
Nisha Sheth.

Avohoidossa ollessaan Bryania oli arvioinut epäpätevä sosiaalityöntekijä, jolla ei ollut koulutusta mielenterveysalalta sekä psykiatri, joka ei ollut koskaan aikaisemmin työskennellyt henkirikoksen tehneen potilaan kanssa.

Vain neljä viikkoa myöhemmin Bryan murhasi ystävänsä Brian Cherryn, 43. Naapurit soittivat poliisin paikalle kuullessaan Cherryn asunnosta meteliä. Poliisien tullessa paikalle Peter Bryan oli valmistamassa Cherryn aivoja paistinpannulla.

Kuva
Brian Cherry.

Peter Bryan toimitettiin Broadmooren mielisairaalaan, mutta jo kahden kuukauden kuluttua hän kuristi potilastoveriaan Richard Loudwellia, 59, ja hakkasi hänen päätänsä lattiaan. Loudwell kuoli vammoihinsa kuusi viikkoa myöhemmin. Bryan oli ilmoittanut, että hän olisi halunnut syödä myös Loudwellin lihaa.

Minä niin toivon, että tällainen saasta tullaan pitämään aina ja ikuisesti lukkojen takana ja avain heitetään huitsin kuikkaan. :cry: Ei enää tippaakaan ymmärrystä.

Kuva
Poliisin kuvaus Brian Cherryn ruumiista löytöhetkellä.
Avatar
Sajaki
Jack Bauer
Viestit: 986
Liittynyt: Pe Maalis 19, 2010 7:53 pm
Paikkakunta: Left-hand path

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja Sajaki »

NancyDrew kirjoitti: Minä niin toivon, että tällainen saasta tullaan pitämään aina ja ikuisesti lukkojen takana ja avain heitetään huitsin kuikkaan. :cry: Ei enää tippaakaan ymmärrystä.
Britanniassa onneksi on sellainen hieno termi kuin whole life tariff tai whole life order, johon tuomittua ihmistä ei saa päästää enää vapaaksi. Ikinä. Tässä (epätäydellinen) lista tuon rangaistuksen ansainneista ihmisistä.

Miksei termiä "elinkautinen" käytetä vain silloin kun kyseessä on oikeasti elinkautinen vankeusrangaistus, kuten tässä? Varsinkin Suomen "elinkautinen" on jo aika huono vitsi (eikös se ole keskimäärin 14 vuotta tai sinnepäin? Aika lyhyt on elämä).
"Karkea kysymys koko kriminaalipolitiikan historian ajan on ollut, onko rikoksiin syyllistynyt (tai muuten poikkeava) henkilö paha vai hullu."
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

Joo, ihan oikeasti. Ei tällaisen ihmisen paikka ole vapaus muiden ihmisten keskuudessa yhteiskunnassa, vaan lukkojen taakse iänkaikkisesti ilman mitään toiveita päästä enää vapaaksi. Mutta siellä vankimielisairaalassakin pitäisi eristää muista potilaista, koska ei heitäkään pidä tappaa ja syödä, kuten tällä on ollut sen yhden uhrin suhteen toiveena.
Gods made heavy metal.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

NancyDrew kirjoitti:[Minä niin toivon, että tällainen saasta tullaan pitämään aina ja ikuisesti lukkojen takana ja avain heitetään huitsin kuikkaan. :cry: Ei enää tippaakaan ymmärrystä.
Saasta? Mielisairas ihminen. Toivottavasti sinä tai läheisesi eivät koskaan sairastu.

Tarjosi teille jännityksen, tirkistelyn, käsienvääntelyn ja ylemmyydentunteen kokemisen mahdollisuuksia, vielä näin viiden vuoden jälkeenkin. Olisitte kiitollisia.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
silves
Remington Steele
Viestit: 209
Liittynyt: Ti Heinä 09, 2013 9:25 pm

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja silves »

Kuolemannaakka kirjoitti:
NancyDrew kirjoitti:[Minä niin toivon, että tällainen saasta tullaan pitämään aina ja ikuisesti lukkojen takana ja avain heitetään huitsin kuikkaan. :cry: Ei enää tippaakaan ymmärrystä.
Saasta? Mielisairas ihminen. Toivottavasti sinä tai läheisesi eivät koskaan sairastu.

Tarjosi teille jännityksen, tirkistelyn, käsienvääntelyn ja ylemmyydentunteen kokemisen mahdollisuuksia, vielä näin viiden vuoden jälkeenkin. Olisitte kiitollisia.
Mielestäni Kuolemannaakalla on tässä hyvä näkemys. Kysymys on sairaudesta, joka on johtanut näihin hirmutekoihin. Tekoja ei tietysti voi koskaan hyväksyä, mutta tekijä on ilmeisesti mieleltään vakavasti sairas.

On selvää, että yhteiskunnan jäseniä - ihmisiä - ja myös hoitolaitosten potilaita tulee varjella tämän sairaan henkilön karmeilta teoilta.

Briteissä ja ilmeisesti myös Suomesssa on rankasti leikattu mielenterveyspotilaiden hoidoista. Kun näin on, niin tällaisia käsittämättömiä hirmutekoja ilmenee. Voisi tosin tapahtua muutenkin. Ns. hullu toimii hullun tavoin, ja tällaista voi tapahtua, jos yk ei heitä pysty hoitamaan tai turvaa muille ja sairaalle tarjoamaan.

Tässä on myös lääketieteelle suuri haaste.
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Sairaalasta päästetty brittipotilas teurasti ja söi ystä

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Kuolemannaakka kirjoitti:Saasta? Mielisairas ihminen. Toivottavasti sinä tai läheisesi eivät koskaan sairastu.
Toivottavasti sinä tai läheisesi eivät joudu koskaan tällaisten tekojen kohteiksi, koska joutuisit silloin ehkä säästelemään sanojasi..

No joo. Ymmärsin pointin. En tietenkään tarkoita, että mielisairaat ihmiset olisivat saastaa. Ehkä annoin vähän liikaa valtaa sille ajatukselle, että uskon mielisairaudesta huolimatta tällaisin tekoihin yltävän ihmisen persoonassa olevan myös jotain puhtaasti pahaa.

Miksi kaikki skitsofreniaa sairastavat eivät koskaan murhaa ketään? Se, joka erottaa heidät Peter Bryanista, on juuri sitä, joka aiheutti minussa halveksuntaa.

Bryan oli muistaakseni matkallaan Brian Cherryn luokse poikennut kaupassa ja ostanut vasaran. Sekin on ihan rationaalista toimintaa verrattuna siihen, että hän olisi harhoissaan ottanut ensimmäisen käteen osuneen esineen ja huitaissut sillä Cherryn kuoliaaksi. Varmaan se olisi vaikuttanut tuomioonkin, jos kyse olisi ollut syyntakeisesta ihmisestä.
Vastaa Viestiin