Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja joey »

Kyllikki S kirjoitti: Ei ollenkaan vaikea kuvitella, että vanhemmat antaisi jopa vääriä lausuntoja kun esillä on oma kunnia ja maine. Vai onko tavallista tulla julkisuuteen huutamaan kuolleen omaisen suhteesta murhattuun varsinkin kun juttu epävirallisilla keskustelupalstoilla halutaan sitkeästi yhdistää homosuhteeksi.
En tosin usko, että mitään varsinaisesti väärää lausuntoa on annettu, mutta kuten aiemmat jo sen sanoivat: vanhemmat viimeisenä tietävät lastensa kuvioista, tuttavista, salaisuuksista.
Yleensäkään en antaisi vanhempien lausunnoille kovin suurta painoarvoa kun haetaan faktaa jonkun elämästä.
En oikein tajua, miten vanhempien kunnia ja maine tähän juttuun liittyvät. Puputin vanhemmat varmasti tiesivät Puputin homoudesta. Ja eikös maineen ja kunnian nimissä nimenomaan kannattaisi auttaa murhatutkintaa kaikin mahdollisin keinoin? Ja miten maine ja kunnia tahraantuvat siinä, jos sanoo ettei tuntenut pojansa kavereita eikä osaa siksi sanoa, tunsiko poika Lahtea vai ei?

Kertaan pointtini vielä kerran, kun se tuntui menneen useammaltakin lukijalta ohi: palstalaistenkin - ja minunkin - mielestä on normaalia, että vanhemmat eivät tiedä aikuisen lapsensa menemisistä. Eivät tiedä omatkaan vanhempani. Mutta jos näin on, luulisi etteivät he silloin väitäkään tietävänsä. Tässä ei kaiken lisäksi ole kyse mistään kevyestä jutusta, vaan murhasta ja mahdollisesti kuolemantuottamuksestakin. Luulisi, että jokainen vanhempi tekee silloin kaiken voitavansa tutkintaa edistääkseen.
Vertailukohtia voi etsiä esimerkiksi kadonneiden (ja/tai sittemmin kuolleena löydettyjen) henkilöiden vanhempien käytöksestä.

Mitä tulee Puputin ja Lahden yhteyteen, en näe mitään syytä sillekään ylivarovaisuudelle, että he olisivat salaperäisesti sopineet tapaamisensa aina suullisesti. Tuo tulisi kyseeseen ehkä silloin, jos he olisivat olleet tekemisissä laittomuuksien kanssa, mutta kummankaan profiili tai ammatti ei oikein tue sitäkään mahdollisuutta.
Kyllikki S kirjoitti:Oliko jossain faktaa siitä, oliko Puputti tehnyt itsemurhan, päätynyt vahingossa veteen vaiko työnnetty jonkun muun toimesta sinne?
Faktatieto olisi nyt hakusessa!
Virallinen faktatieto on se, että tapaukseen ei katsota liittyvän rikosta. Mutta tuosta veteen työntämisestähän ei voi edes olla faktaa, kun siitä ei jää jälkiäkään, jos uhri yllätetään tai on tarpeeksi puolustuskyvyttömässä tilassa.
tes kirjoitti:Voisi olla mahdollista, että perheellisen miehen melkeinpä ainut tilaisuus vuodessa olisi livahtaa yöksi ilman epäilyksiä tietymättömiin olisi silloin, kun emäntä on pikkujouluissa ja varmuudella poissa aamuyölle tai jopa seuraavaan päivään asti. Tiedän useita sellaisia perheitä, jotka eivät ole vuosikausiin olleet poissa kotoa yötä... tai ainakaan ilman kumppaniaan.

Ei ainakaan meikäläisellä onnistuisi hävitä yöllä moneksi tunniksi ilman, että vaimo huomaisi mitään.
Tätä on täällä sivuttu aiemminkin, mutta teoria on kyllä mielenkiintoinen. Tosin se edellyttää sitä, että surmaajalla on vaimo, mitä itse puolestani pidän epätodennäköisenä siksi, että tuollaista vihaa olisi mahdotonta salata henkilöltä jonka kanssa on niinkin paljon tekemisissä kuin puolison kanssa ollaan. Ja jos se viha sitten sattuisi olemaan sen puolisonkin tiedossa, luulisi puolison maininneen siitä edes ohimennen jollekin ulkopuoliselle taholle.

Ylipäätään haluaisin herätellä keskustelua tästä aiheesta. Okei, yksi asia, josta kaikki lienemme kohtalaisen samaa mieltä, on se, että surmaajan ja Lahden kytköksistä ei todennäköisesti tiedä kukaan ulkopuolinen. Eli kellään ei ole tiedossa, että Lahti ja surmaaja edes tunsivat toisiaan, siksi surmaajaa ei löydetä.

Tästä päästään mielenkiintoiseen seikkaan: kuinka joku voi vihata toista noin paljon kertomatta siitä koskaan kellekään? Yksi selitys olisi se, että tappamista olisi suunniteltu alusta alkaen, siitä lähtien, kun viha syttyi.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Jos se vaimo oli kuskina. :mrgreen:
pahis
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 15, 2008 12:09 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja pahis »

joey kirjoitti:
Kyllikki S kirjoitti:

Ylipäätään haluaisin herätellä keskustelua tästä aiheesta. Okei, yksi asia, josta kaikki lienemme kohtalaisen samaa mieltä, on se, että surmaajan ja Lahden kytköksistä ei todennäköisesti tiedä kukaan ulkopuolinen. Eli kellään ei ole tiedossa, että Lahti ja surmaaja edes tunsivat toisiaan, siksi surmaajaa ei löydetä.

Tästä päästään mielenkiintoiseen seikkaan: kuinka joku voi vihata toista noin paljon kertomatta siitä koskaan kellekään? Yksi selitys olisi se, että tappamista olisi suunniteltu alusta alkaen, siitä lähtien, kun viha syttyi.
Hmm...eli olisi täydellisesti "kaapissa" olevia bi-/homomiehiä Lahti ja ehkä myös surmaaja... pidempiaikainen rakkaudellinen suhde missä ollut tunteet suuret, ja esim painostusta siihen että Lahti eroaa vaimostaan ja tulee kaapista ulos ja alkaa täysipainoiseen parisuhteeseen.. tai että vakituiselle homorakastajalle on selvinnyt/luulo että Lahdella on joku muukin miespuolinen rakastaja?

Luulisi että sekä kodin että työpaikan tietokoneet ja sitä kautta tapahtuva yhteydenpito on selvitetty tarkoin? Entäs onko tarkistettu todella tarkkaan ettei Lahdella ole kotona/kodin yhteydessä/työpaikalla/muualla salaista puhelinta, missä prepaid liittymä moisten arkaluontoisten salattavien "kaappiasioiden" hoitoon? Tai pelkkä prepaid sim-kortti joka ei piilotettuna tilaa vie!!!!

Se on selvä asia että kaapissa olevan homon homoudesta ja kumppaneista ei varmastikkaan tiedä kukaan sivullinen! Samaa sukupuolta olevista rakastajista ei varmastikkaan rehennellä kavereille, kuten tavataan rehennellä heteroseksiin pohjautuvista syrjähypyistä

Pitää myös muistaa, että todennäköisesti tappamista ei ole suunniteltu ollenkaan, kaikki hienot juonet voi unohtaa, ehkäpä vihainen mustasukkainen tappaja on vaan vihanpuuskassaan tullut yöllä sisään taloon ja tappanut ja poistunut, sivuilleen katselematta..vain kohde mielessään....ja kuten monissa pimeissä henkirikoksissa, on vain tekijällä käynyt järjetön säkä, ja hän itse ehkä eniten ihmeissään siitä että käry ei ole käynyt jo.

Myös pidän mahdollisena että asialla voisi olla rouvan salarakastaja, tai uhrin salarakkaan puoliso..oli se salarakas sitten kumpaa sukupuolta tahansa! Mutta pakko tähän on liittyä mustasukkaisuutta, kukaan ei muutoin sekoa noin! Sairaalloinen mustasukkaisuus on miltei ainut motiivi ja moottori noin järjettömälle teolle ja noin vahvalle suoraviivaiselle toiminnalle!
Erään kuusikymppisen heimopäällikön tapauksessa tehokkaimmaksi lahjaksi osoittautui neljä sinistä Viagra-pilleriä.

- Hän totesi, että olemme mahtavia miehiä. Sen jälkeen saimme tehdä hänen alueellaan mitä halusimme, agentti kertoi.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja joey »

Ailar kirjoitti:Jos se vaimo oli kuskina. :mrgreen:
:lol:

Mutta silloin vaimonkin olisi täytynyt tietää alusta saakka, että tuosta Lahteen kohdistuneesta vihasta ei parane puhua ulkopuolisille.
pahis kirjoitti:Mutta pakko tähän on liittyä mustasukkaisuutta, kukaan ei muutoin sekoa noin! Sairaalloinen mustasukkaisuus on miltei ainut motiivi ja moottori noin järjettömälle teolle ja noin vahvalle suoraviivaiselle toiminnalle!
Tämä mustasukkaisuusteoria on minusta senkin takia hyvä, että se selittäisi myös sen, miksi tekijän tunteista ei tiedä kukaan ulkopuolinen: mustasukkaisuutta hävetään ja se salataan mielellään. Se ei ole samaan tapaan loogisesti selitettävissä (etenkään, jos varsinaista syytä kuten oikeaa syrjähyppyä ei ole tapahtunut) kuin esimerkiksi yt-neuvottelujen seurauksena tulleet potkut.
Caracalla
Remington Steele
Viestit: 222
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 5:05 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Caracalla »

joey kirjoitti: Kertaan pointtini vielä kerran, kun se tuntui menneen useammaltakin lukijalta ohi: palstalaistenkin - ja minunkin - mielestä on normaalia, että vanhemmat eivät tiedä aikuisen lapsensa menemisistä. Eivät tiedä omatkaan vanhempani.
Mielestäni on aivan mahdollista, että Puputin vanhemmat ovat hyvin selvillä tämän menemisistä ja ihmissuhteista. Kun ei ole omaa puolisoa ja perhettä, joille jutella kuulumisistaan, niin silloin varmasti kyläilee useinkin vanhempiensa luona ja juttelee näille kaikenlaista. Tällöin on todennäköistä näissä keskusteluissa on joskus sivuttu, että onko Puputti ollut tekemissä vanhan tuttunsa Jukka S. Lahden kanssa. Iäkkäät vanhemmat taas muistavat hyvin kaiken poikansa kertoman, ovathan oman lapsen tekemiset heistä aina kiinnostavia.

Mitä taas tulee pohdintaan mustasukkaisuusrikoksesta ja jopa siitä, että kyse olisikin ollut Lahden vaimoon liittyvästä asiasta, niin eihän se mahdotonta olisi. Tämä on tietysti pelkkää arvailua, mutta eikö olisi luontevaa, ettei vaimo haluaisi paljastaa poliisille, mistä on kyse, jos tajuaa mustasukkaisen rakastajansa surmanneen miehensä? Oma maine miehelleen loppuun asti uskollisena leskenä siinä menisi. Mitä ajattelisivatkaan sukulaiset, tutut ja ystävät, jos tällainen paljastuisi? [Yllä esitetty oli pelkkää hypoteettista pohdintaa, enkä tarkoita sitä loukkaukseksi.]

Tai sitten toinen vaihtoehto, että joku Lahden vaimon ystävä tai sukulaismies on saanut tietää Lahden kohdelleen vaimoaan kaltoin. Esim. pettäneen tai hakanneen, ja vaimon luottomies on päättänyt lähteä kostamaan naisenhakkaajalle tai aviorikoksen tekijälle.

Kaikkein helpoin olisi tietysti ajatus siitä, että Lahden surmaaja olisi henkilö, jonka puolison kanssa Lahdella on ollut suhde. Mutta miksi tämä suhteen toinen osapuoli ei olisi tuonnut epäilyjään poliisin tietoon? Pakkohan hänen olisi tällöin arvata, että kuka Lahden on surmannut. Pelkkä pelko ei voisi selittää vaikenemista näin kauheasta asiasta. Minä en ainakaan haluaisi elää murhaajan kanssa painolastina tällainen kauhea salaisuus. Kuka siihen edes pystyisi?

Mikä muu tunne kuin mustasukkaisuus saa ihmisen niin suunniltaan, että tekee todella raa'an murhan? Vihan täytyy olla todella suuri ja pitkään kytenyt. En jaksa millään uskoa, että raha-asiat voisivat olla syynä tähän. Silloin surmatapa ei olisi ollut niin raaka, ja Lahdella oli kuitenkin omaisuutta, joten eikö olisi ollut fiksumpaa lypsää tämä rahoistaan kiristämällä eikä tappaa vain. Nyt surmaaja ei saanut mitään muuta hyötyä kuin Lahden kuoleman.

Aina on toki se vaihtoehto, että surmaaja on mielenvikainen. Esimerkiksi Lahden asiakas, joka on päättänyt alkaa vihata tätä. Mutta hieman hankala uskoa, että mieleltään järkkynyt henkilö pystyisi peittelemään jälkensä niin hyvin, ettei ole tähänkään päivään mennessä jäänyt kiinni.

Vielä vaihtoehtona ihminen kaukaa menneisyydestä. Koulu- tai opiskelukaveri, jonka viha Lahtea kohtaan on kytenyt vuosikymmenet. Joku niin kaukaa, ettei Lahti osaa arvatakaan, kuka mystisten uhkailusoittojen takana voisi olla.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Caracalla kirjoitti:
Mikä muu tunne kuin mustasukkaisuus saa ihmisen niin suunniltaan, että tekee todella raa'an murhan? Vihan täytyy olla todella suuri ja pitkään kytenyt.
Vielä vaihtoehtona ihminen kaukaa menneisyydestä. Koulu- tai opiskelukaveri, jonka viha Lahtea kohtaan on kytenyt vuosikymmenet. Joku niin kaukaa, ettei Lahti osaa arvatakaan, kuka mystisten uhkailusoittojen takana voisi olla.
Mustasukkaisuuden kannalla täälläkin vahvasti.
Tuli mieleen, että yksi tilanne voisi olla sellainenkin, että kyseessä on joku vaimon ihailija menneiltä vuosilta. On haaveillut yhteisestä elämästä ja sitten paikalle on tömistellyt Lahti ja vienyt naisen.
Ehkä vaimo ei ole ollut edes tietoinen tästä ihailijasta.
Kohtalokkaana iltana Lahti on Turussa ja tapaa tämän ihailijan ja loukkaa tätä joko tietoisesti tai tietämättään (riippuen siitä tuntevatko toisensa vai eivät). Ja muuta ei tarvitakaan.

Olisi jälleen mielenkiintoista tietää kuinka paljon on tutkittu vaikka vaimon menneisyyttä ja sinne liittyviä ihmisiä.
Välillä kyllä pahasti tuntuu siltä, että tekijä on kaukoihailija jonka henkilöllisyydestä uhrilla ja perheellä ei ole mitään käsitystä.

Joka tapauksessa Lahti on ollut miehelle elämää suurempi kysymys. Jos edelleen elelee jossain, niin mikään muu asia ei ole saanut häntä tekemään vastaavaa.
Totuus
pahis
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 15, 2008 12:09 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja pahis »

Caracalla kirjoitti:
joey kirjoitti:

Aina on toki se vaihtoehto, että surmaaja on mielenvikainen. Esimerkiksi Lahden asiakas, joka on päättänyt alkaa vihata tätä. Mutta hieman hankala uskoa, että mieleltään järkkynyt henkilö pystyisi peittelemään jälkensä niin hyvin, ettei ole tähänkään päivään mennessä jäänyt kiinni.
väittäisin että suurinosa henkirikoksista jotka ovat edelleen selviämättä ovat tehty aika impulsiivisesti ja suunnittelematta ja sitä kautta myös jälkien peittely on ollut huonoa tai olematonta. Kun lukee tätä selvittämättömien tapausten ketjua niin on monta tällaista. Hyvä säkä vaan tekijällä. Jos ei tutkijat saa langan päästä kiinni niin ei selviä. Mitä hullumpi ja epäloogisempi on rikoksen tekijä, sitä vaikeempi selvittää. Itse kans pohdin sitä että olisi mielenvikainen ihminen asialla, ja uhri valittu summanmutikassa... ja onhan siis jälkien peittely ollut olematonta..on kengän jälkeä...DNA ta ja hätäkeskuksen nauhaa ja silminnäkijä......käsittämätöntä ettei ole selvinnyt asia jo.

Jos Ulvilan tapauksessa olisi ns ammattilainen asialla niin olisi asia hoidettu eri tavalla... olisi varmasti helpompaa tappaa ihminen aika moneen muuhun paikkaan kuin ihmisii täynnä olevaan taloon.

voihan olla että joku erehtyi henkilöstä ja osoitteesta..

Onko media antanut tietoa että millä surmaaja rikkoi oven ikkuna sisääntullessaan?
Erään kuusikymppisen heimopäällikön tapauksessa tehokkaimmaksi lahjaksi osoittautui neljä sinistä Viagra-pilleriä.

- Hän totesi, että olemme mahtavia miehiä. Sen jälkeen saimme tehdä hänen alueellaan mitä halusimme, agentti kertoi.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja joey »

pahis kirjoitti:onko media antanut tietoa että millä surmaaja rikkoi oven ikkuna sisääntullessaan?
Ei. Ja osittain siksi ainakin itse oletan, että ikkuna rikottiin toisella surmavälineellä.
Kyllikki S kirjoitti: Olisi jälleen mielenkiintoista tietää kuinka paljon on tutkittu vaikka vaimon menneisyyttä ja sinne liittyviä ihmisiä.
Välillä kyllä pahasti tuntuu siltä, että tekijä on kaukoihailija jonka henkilöllisyydestä uhrilla ja perheellä ei ole mitään käsitystä.
Vaimon menneisyyttä on varmasti tutkittu siinä missä Lahdenkin... laihoin tuloksin. Pelkäänpä, että olet tuossa jälkimmäisessä lauseessasi oikeassa.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Eihän näistä kumpikaan, siis rouva tai herra Lahti, ollut sekaantunut työnsä puolesta kenenkään huoltajuuskiistaan tai jotain? Myönnän, en ole perehtynyt lainkaan rouvan työnkuvaan. Nämä huoltajuuskiistat vain usein paisuvat aivan järjettömyyksiin ja saavat mielettömät mittasuhteet. Ruumiita on siltä saralta tullut ennenkin! Lähinnä äidit ja isät nyt ovat tappaneet toisiaan tai lapsiaan, mutta voisihan huoltajuuden menettämisestä syyttää jotakuta siihen sekaantunutta ulkopuolistakin.
Leo Summeri
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 93
Liittynyt: La Elo 29, 2009 8:24 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Leo Summeri »

Kuten aiemmin kirjoittelin, olen edelleen sitä mietä, että Lahden on tuominnut joku jolla on enemmän valtaa kuin tuolla surkealla murhaajalla, siis mafiatyyppinen johtaja, jolla meni sukset ristiin Lahden kanssa tai jonka juoksupojaksi Lahti ei alistunut. Surman tehneelllä ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin tehdä käskyn mukaan ja tappaa. Niinpä hänellä ei tarvinnut olla lainkaan vihaa Lahtea kohtaan, ei tarvinnut edes entuudestaan tuntea Lahtea. Adrenaliinia mies tarvitsi. Hänen lausahduksensa taas tappotilanteessa ovat spontaaneja adrenaliinin kohottamiseksi. Hän oli ehkä ensi kertaa tappamassa. Kyllä minä ainaskin joisin vähintään puolikkaan kossua alle, jos joutuisin käskettynä moiseen.
Naamio osoittaa jonkinlaista suunnitelmallisuutta. Toiminta murhatalossa muuten vain härkämäistä runnomista. Tekonsa tehtyään hän vapautui mafia-isäntänsä velasta ja elelee nyt rauhoittuneena miehenä jossain lapsiaan silitellen.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Leo Summeri kirjoitti:Kyllä minä ainaskin joisin vähintään puolikkaan kossua alle, jos joutuisin käskettynä moiseen.
:lol: :lol: :lol:

Ei kuule Leo! Minä en vaan voi uskoa, että käskyläinen tappaisi tällä tavalla perheen edessä. Jossain muualla olisi hoidellut homman.
Teko on nii-in henkilökohtainen...
Totuus
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja joey »

Kyllikki S kirjoitti: Ei kuule Leo! Minä en vaan voi uskoa, että käskyläinen tappaisi tällä tavalla perheen edessä. Jossain muualla olisi hoidellut homman.
Teko on nii-in henkilökohtainen...
Aivan.
Ensinnäkään ihmistä ei tapeta noin, ellei tätä kohtaan tunneta henkilökohtaista kaunaa (tai olla ihan helvetin sekaisin, jolloin toisaalta oltaisiin todennäköisesti jo tuomittu jostain vastaavasta). Toisekseen surmaaja on tehnyt joukon niin uskomattomia valintoja, että vain mielettömien onnenkantamoisten seurauksena hän ei ole jäänyt kiinni. Pelkästään se, että Lahti on tapettu paikassa jossa varmasti on silminnäkijöitä, olisi ollut ammattitappajalle aivan älytön valinta. Puhumattakaan sitten siitä surmavälineestä...

Osaako joku sanoa, miten ja missä tilanteessa porilainen sosiaalipsykologi, yrittäjä ja neljän lapsen isä ylipäätään törmää mafiosoon (älkääkä saatana vastatko, että huoltoasemalla Turun ja Porin välillä)? Ja suututtaa tämän? Onko mafiosolla valkoinen kissa ja pyörivä työtuoli? Onko joku nyt katsonut ihan pikkuisen liikaa leffoja?

Millainen on muuten mielestänne Suomen järjestäytyneen rikollisuuden tila? Kuinka paljon Suomen järjestäytynyt rikollisuus on tehtaillut surmia, jotka ovat kohdistuneet järjestöihin kuulumattomiin, korkeakoulutettuihin henkilöihin, kuten esimerkiksi porilaisiin sosiaalipsykologeihin?

Ja osaako joku samalla osoittaa esimerkkitapauksen, jossa poliisit eivät henkilön toimia suurennuslasilla tutkimallakaan ole löytäneet jälkiä hämäräbisneksistä, vaikka niitä onkin ollut?

edit: lisäys
Leo Summeri
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 93
Liittynyt: La Elo 29, 2009 8:24 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Leo Summeri »

joey kirjoitti:
Kyllikki S kirjoitti: Ei kuule Leo! Minä en vaan voi uskoa, että käskyläinen tappaisi tällä tavalla perheen edessä. Jossain muualla olisi hoidellut homman.
Teko on nii-in henkilökohtainen...
Aivan.
Ensinnäkään ihmistä ei tapeta noin, ellei tätä kohtaan tunneta henkilökohtaista kaunaa (tai olla ihan helvetin sekaisin, jolloin toisaalta oltaisiin todennäköisesti jo tuomittu jostain vastaavasta). Toisekseen surmaaja on tehnyt joukon niin uskomattomia valintoja, että vain mielettömien onnenkantamoisten seurauksena hän ei ole jäänyt kiinni. Pelkästään se, että Lahti on tapettu paikassa jossa varmasti on silminnäkijöitä, olisi ollut ammattitappajalle aivan älytön valinta. Puhumattakaan sitten siitä surmavälineestä...

Osaako joku sanoa, miten ja missä tilanteessa porilainen sosiaalipsykologi, yrittäjä ja neljän lapsen isä ylipäätään törmää mafiosoon (älkääkä saatana vastatko, että huoltoasemalla Turun ja Porin välillä)? Ja suututtaa tämän? Onko mafiosolla valkoinen kissa ja pyörivä työtuoli? Onko joku nyt katsonut ihan pikkuisen liikaa leffoja?

Millainen on muuten mielestänne Suomen järjestäytyneen rikollisuuden tila? Kuinka paljon Suomen järjestäytynyt rikollisuus on tehtaillut surmia, jotka ovat kohdistuneet järjestöihin kuulumattomiin, korkeakoulutettuihin henkilöihin, kuten esimerkiksi porilaisiin sosiaalipsykologeihin?

Ja osaako joku samalla osoittaa esimerkkitapauksen, jossa poliisit eivät henkilön toimia suurennuslasilla tutkimallakaan ole löytäneet jälkiä hämäräbisneksistä, vaikka niitä onkin ollut?

edit: lisäys
Enpä ala kinaamaan tästä enempää. Pidän toistaiseksi mielipiteeni voimassa. Muutama sivu sitten selitin enemmän aatostani. Haluaisin sentään oikaista mm kohdan "ammattitappaja" . Sitä termiä en ole käyttänyt eikä ammattitappaja tekisikään noin.
Kyllä "pienempiä mafiosoja" Suomestakin löytyy.
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Matula »

HerloCCi Solmunen kirjoitti: Jos tässä ei ketjussa ei voi enää kukaan spekuloida yhtään millään muut kuin sinä niin jatketaan siitä b-rapusta sitten.
Ei helvetti, miten rautalankaa enaa voi vaantaa siten, etta asianomainen sen ymmartaisi....
Tama HerCCu antaa ymmartaa olevansa monen alan erityisasiantuntija, mutta ulosanti on tata luokkaa...

"Jos tässä ei ketjussa ei voi enää kukaan spekuloida yhtään millään... "
http://www02.oph.fi/etalukio/aidinkieli/


HerCCu on varmaan tehnyt joskus vaitoksen........ ei kun gradun........ eikun .......
....
.............
.....ehka se "jokin" sielta joskus tullee...... .... . .. ..... .. . ... . . ... .
Tapaus Ulvila
MissHolmes kirjoitti:
Siksi, että poliisi on minusta jotenkin vajaavaisesti aloittanut koko tutkinnan, minusta välillä tuntuu, että se jalanjälkikin voi olla vaikka naapurin sedän.
Matula
Jack Bauer
Viestit: 970
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 6:31 pm

Re: Ulvilan tapaus ( ketju 3 )

Viesti Kirjoittaja Matula »

Caracalla kirjoitti:
joey kirjoitti: Kertaan pointtini vielä kerran, kun se tuntui menneen useammaltakin lukijalta ohi: palstalaistenkin - ja minunkin - mielestä on normaalia, että vanhemmat eivät tiedä aikuisen lapsensa menemisistä. Eivät tiedä omatkaan vanhempani.
Mielestäni on aivan mahdollista, että Puputin vanhemmat ovat hyvin selvillä tämän menemisistä ja ihmissuhteista. Kun ei ole omaa puolisoa ja perhettä, joille jutella kuulumisistaan, niin silloin varmasti kyläilee useinkin vanhempiensa luona ja juttelee näille kaikenlaista.
Ja faktatieto tasta on.........
Tapaus Ulvila
MissHolmes kirjoitti:
Siksi, että poliisi on minusta jotenkin vajaavaisesti aloittanut koko tutkinnan, minusta välillä tuntuu, että se jalanjälkikin voi olla vaikka naapurin sedän.
Lukittu