Oriveden vainaja 2007

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Vielä lisäys: Jos nainen olisi ollut X:n luona Vilppulassa ja mies olisi vipannut hänet ulkoruokintaan ja pussukka olisi jäänyt asuntoon, mies on hypännyt autoonsa ja tehnyt kierroksen asemalla. Hän on huomannut, että juna meni jo. No eikun Oriveden asemaa kohti ajamaan ja pussi sinne. Nainen on kuitenkin jäänyt Oriveden keskustan rautatiepysäkillä pois junasta eikä ole ikinä tullut tietämään, että kalsaripussi olisi rautatieasemalla.
Tässä on yksi huono puoli: noi kelit ei sovi tuohon kassin löytymisajankohtaan.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Ailarin teoriasta :

Entäs jos herra X olikin " hyvis", ja odotti vainajan palaavan.
Hänelle , siis vainajalle tapahtui jotain odottamatonta , joko hän kohtasi jonkin " pahiksen" tai jokin sai hänet tappamaan itsensä ?
Kun vainajaa ei kuulunut , X palautti kassin rauratieasemalle. ?????????????????
Tämä aikaväli voisi olla useitakin päiviä.

Tämä ei tosin sovi teoria J:n 16-19.2 / 20.2 kanssa yhteen.
Voitaisiin muuten numeroida teoriat :mrgreen:
Lopuksi arvotaan oikea. :roll:

T
Härkä
Skorpioni
Poliisikoira Rex
Viestit: 283
Liittynyt: Ti Kesä 09, 2009 12:25 am

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Skorpioni »

Juu eli havaintopaikka on noin kartassa näkyvien tähden ja junan kuvan puolivälissä radanpuolella keskuskatua.
skoone
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4648
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 9:59 pm

Re: Oriveden vainaja, onko sormenjälkiä tutkittu+

Viesti Kirjoittaja skoone »

skoone kirjoitti:Tuli mieleeni semmoinen asia, että onkohan kassista ja muista tavaroista plus vainajasta saatu talteen sormenjäljet. Olisi mielenkiintista nähdä, jos vaikka naisen eri tavaroissa olisi samoja vieraita sormenjälkiä. Tämähän takoittaisi sitä, että jos esim. löydetystä kassista ja vesipulloista löytyisi samat sormenjäljet (muut siis kuin naisen omat), olisi aika epäilyttävää. Eli joku vieras olisi pitänyt näitä molempi käsissään.

Ja tietysti sormenjälkiä voisi verrata myös joihinkin kansainvälisiin sormenjälkipankkeihin?
lainaan tässä itseäni, kun ei ole kukaan reagoinut viestiini.

Siis, onko sormenjälkivertailua tehty eri tavaroiden ja löydetyn naisen vaatteiden jne kanssa? Mielestäni näin nähtäisi, onko tavaroita käpelöinyt joku (sama) ulkopuolinen.
Muista lähdekritiikki!
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Skoonen kysymys :

Sorry , en huomannut vastata aiemmin.
Luulen , ettei mainittuja toimenpiteitä ole tehty.
Tapausta on tutkittu ( ainakin alkuvaiheessa ) uskoakseni itsemurhana, ja ko. toimenpiteet jätetty tekemättä.
Korostan , että tämä on oma mielipiteeni.

T
Härkä
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Minä mietin jo aiemmin tuota skoonen kirjoittamaa, mutta kun en osannut sanoa asiaan juuta enkä jaata. Eli en tiedä, onko otettu vai ei.
Vesipulloissa tietty saattaa olla vaikka kenenkä sormenjälkiä; mm. kaupan asiakkaiden ja kassan. Kyllähän se varmaan niin on kuten Härkä kirjoitti, että vaikutti niin selvältä itsemurhalta, ettei nähty tarpeelliseksi. Ei tietysti jokaisesta itsemurhan tehneestä kannatakaan alkaa sormenjälkiä talteen ottamaan, mutta ehkä se kuitenkin kannattaisi silloin, jos ruumis löytyy jostain epämääräisestä paikasta ja voidaan olettaa jo alussa, että hankaluuksia asian selvittämiseksi voi tulla.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Opisto :

Olen jättänyt tiedustelupyynnön Oriveden opistoon , koskien aiemmin esilletuomaani kurssia ko ajankohtaan. Asia selvitetään.

Eilen, muuten tuli kolmoselta CSI Miami , jossa poliisi selvitti mp-3 soittimesta omistajan henkilöllisyyden lataustietojen perusteella.
Elokuvissa toki kaikki on mahdollista , mutta minua silti vieläkin hiertää , etteikö soittimesta mitään voisi selvittää ?

T
Härkä
Carina
Neuvoja-Jack
Viestit: 524
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 3:05 pm
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Carina »

Tuo skorpionin pointti on hyvä, itsekkin veikkaan, ettei niitä ole koskaan otettu. Varmuutta tähän ei taida olla kellään?

Härkä: Minuakin on aika ajoin vaivannut se soitin. Kuka sanoi, ettei siitä voi saada enempää tietoa?
Minulla ei ole mitään niitä vastaan, joilla ei ole mitään minua vastaan.
jusi
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: To Tammi 29, 2009 2:00 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja jusi »

Tuo soitin on varmastikin pelkkä tyhmä koneeseen ilmestyvä massamuisti, eikä se tallenna mitään erityisempiä tunnistetietoja. Eri laita on esim. Applen vehkeissä, joista ei ole kovinkaan suuri homma saada omistajaa selville, mikäli hän on rekisteröinyt laitteensa tai ladannut siihen iTunes-storesta ostettua musiikkia.

Muistikorteista saa myös softalla ongittua tiedon siitä, mitä tiedostoja siellä on aiemmin ollut ja hyvällä tuurilla myöskin jopa palautettua siellä joskus olleita tiedostoja, vaikka ne olisi poistettu
Carina
Neuvoja-Jack
Viestit: 524
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 3:05 pm
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Carina »

Hyviä uutisia! Alibi on kiinnostunut tekemään asiasta isomman jutun seuraavaan numeroon!
Nyt kun paljastui tämä Ulvilan murhan ratkeaminen, voi olla että se vie seuraavan Alibin palstatilaa, mutta toivotaan että Orivesikin pääsisi jo seuraavaan lehteen!
Minulla ei ole mitään niitä vastaan, joilla ei ole mitään minua vastaan.
Petrus
Harjunpää
Viestit: 340
Liittynyt: Ma Elo 18, 2008 10:45 am

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Petrus »

Oriveden vainajan kuolinsyytä ei haluta aivan tarkkaan kertoa. -MIKSI? Toinen kysymys; MIKSI hänet on jo haudattu? Ja miksi Orivedelle?
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Petrus kirjoitti:Oriveden vainajan kuolinsyytä ei haluta aivan tarkkaan kertoa. -MIKSI? Toinen kysymys; MIKSI hänet on jo haudattu? Ja miksi Orivedelle?
Kuolinsyyhyn on haluttu jättää ehkä pieni varaus. Jos homma sittenkin menee ns. persiilleen. (Kuten on mennyt). Orivedelle haudattiin sen vuoksi, että mihinkä muualle olisi? Hänet löydettiin Orivedeltä eikä kotipaikkaa tiedetä. Se on pahin kysymys, miksi hänet on haudattu. Yleensä ei haudata ilman henkilöllisyyttä. Nyt ja joissain muissa tapauksissa näin on tehty. Mutta miksi?
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja härkä »

Petruksen kyselyyn :

Tietotoimisto Ailar jo kahteen kysymykseen näkyi vastanneenkin. :mrgreen:
Loppukevennyksenä mahdollinen vastaus kolmanteen kysymykseen

http://www.youtube.com/watch?v=L7dnvxvcGRc

T
Härkä
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja Ailar »

härkä kirjoitti:Petruksen kyselyyn :

Tietotoimisto Ailar jo kahteen kysymykseen näkyi vastanneenkin. :mrgreen:
Loppukevennyksenä mahdollinen vastaus kolmanteen kysymykseen

http://www.youtube.com/watch?v=L7dnvxvcGRc

T
Härkä
Tietotoimisto!!!
Älä Härkä vi...kettuile mulle tai meidän ystävyys on vaarassa irtisanoutua. :?
No ei vais!
Tuossa Härän kanssa onkin väännetty, että jospa tämä nainen olisi ollut Oriveden opistolla sarjakuvakurssilla. Hänellähän oli sarjakuvakirja mukanaan. Olisiko se ollut hänelle jonkinmoinen "esikuva"? Sekö oli se vihje häneltä? Tosin selvitettävää riittäisi tuonkin lisäksi...
No, onhan tuo Härkä (meidän duracell-pupu) ottanut yhteyttä sinne opistoon, josko jotain selviäisi. Jos ei, sitten aloitetaan taas alusta.
En ole saanut Vilppulan Koivuniemestä tänään selville mitään. Henkilö jolle soitin, on myös sairaana, kuten itsekin. Jatkan kun jaksan. :D
nurich
Poliisikoira Rex
Viestit: 269
Liittynyt: To Loka 30, 2008 3:03 pm

Re: Oriveden vainaja

Viesti Kirjoittaja nurich »

Minusta tuo sarjakuvakurssi on ihan hyvä oivallus, kuitenkin oletan että tuollaisia kursseja pidetään vain suomen kielellä.

Jos kunnollinen kuva olisi olemassa, verkostoa löytyisi kyllä niin että saisi selvitettyä, onko nainen ollut jossain kansanopiston suomenkursseilla. Harmi ettei tähän ole mahdollisuutta. Itsekin tiedän pari naista, jotka innostuivat suomen kieltä opettelemaan tutustuttuaan suomalaiseen mieheen, en kylläkään yhtäkään miestä joka olisi opetellut suomea tutustuttuaan suomalaiseen naiseen.

Se taannoin identifyme:n vieraskirjaan kirjoittanut taksikuski ei vissiin ottanut toista kertaa yhteyttä vai miten se menikään?

Kysymys tyhmältä asiantuntijoille: jos lataan biisin soittimeeni, pystyykö siitä siis näkemään miltä tarjoajalta olen sen ladannut? Siis olisko myös vissiin naiivia kuvitella että jos lähestyisin yksityiskohtaisen biisilistan (latauspäivämäärineen) kanssa eri musiikintyrkyttäjiä, he voisivat sanoa, jos haluaisivat,miltä tililtä maksu ko. biiseistä on vedetty? Kun itse lataan vaan napsterilta kotikoneelle ja poltin cd:n kaverille, joka sitten sanoi että mitä sieltä napsterilta lataat, on niitä halvempiakin, ja kun ihmettelin että mistä hän sen näki, hän sanoi että oli lykännyt cd:n tietokoneeseensa ja täten nähnyt tiedostojen ominaisuudet.

Ei, en ole tietokoneammattilainen, anteeksi. :oops:
Vastaa Viestiin