Poliisi ihmettelee: Näkikö vain yksi ihminen kadonneen Hermannin?
30.10.2009 07:00
Etelä-Karjalan poliisin tietoon on tullut ainoastaan yksi silminnäkijähavainto Lappeenrannassa lähes kolme viikkoa sitten kadonneesta Hermanni Vanhalakasta, 28.
Poliisia kiinnostaa erityisesti, näkikö kukaan Vanhalakkaa lokakuun 11. päivänä heti puolenyön jälkeen, jolloin Vanhalakka varmuudella liikkui Lappeenrannan keskustassa.
Viimeksi yksin kävellyt Vanhalakka on tallentunut kahdelle Lappeenrannan keskustan valvontakameralle: Viittä yli puolenyön hän kulki Kauppakatua alamäkeen eli satamaan päin ja kymmenen minuuttia myöhemmin hän ohitti kävellen Valtakadulla Yliopiston apteekin kulman ja jatkoi matkaansa Lauritsalan suuntaan.
Sen koommin Vanhalakan liikkeistä ei ole mitään havaintoja.
- Olemme erityisen kiinnostuneita Vanhalakan liikkeistä tuon kymmenen minuutin aikana, jota ennen ja jonka jälkeen hänestä on valvontakamerakuvaa, sanoo tutkintaa johtava rikosylikonstaapeli Veikko Joukainen.
Joukaisesta on epätodennäköistä, että Hermanni Vanhalakka olisi kadonnut vapaasta tahdostaan.
- Ystävien kuvausten mukaan hän on myönteinen ja tunnollinen ihminen, sellainen joka ei jäisi töistäkään pois ilmoittamatta.
Tapauksen tekee oudoksi myös se, että Vanhalakka oli varannut lomamatkan ja oli katoamistaan seuraavana keskiviikkona lähdössä etelään yhdessä vanhempiensa ja sisarensa kanssa.
Ystävänsä syntymäpäiviä Lappeenrannassa lauantaina, lokakuun 10. päivän iltana kaveriporukassa viettänyt Vanhalakka katosi sunnuntaiyönä.
Sitä ennen hän oli ollut kaveriensa kanssa ravintolakierroksella kaupungin keskustassa. Poliisin saamien tietojen mukaan Vanhalakka oli käännytetty humalatilan takia Oksasenkadulla sijaitsevan ravintolan ovelta.
Vanhalakka käytti viimeksi kännykkäänsä lauantai-iltana puolen yhdentoista maissa, jolloin hän soitti kaverilleen.
Seuraavana yönä kello kahden jälkeen kaverit tavoittelivat Vanhalakkaa, mutta mies ei vastannut, vaan puhelu ohjautui suoraan vastaajaan.
Ulla Ylönen, Lappeenranta
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1747023
Tosi erikoista jos "näkijöitä" on vain tuo yksi.
