Belgia: Opettaja ja sarjamurhaaja Ronald Janssen

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
John Doe
Christopher Lorenzo
Viestit: 1591
Liittynyt: Su Helmi 22, 2009 3:28 pm
Paikkakunta: Desert Island

Belgia: Opettaja ja sarjamurhaaja Ronald Janssen

Viesti Kirjoittaja John Doe »

Ronald Janssen, 38v. kyyditsi kaksi lastaan kouluun Belgialaisessa Leuven kaupungissa. Kun hän palasi kotiin, poliisi iski ja nyt hän istuu pidätettynä kolmesta brutaalista murhasta.

Hän oli se ystävällinen naapuri joka kuljetti aina lapsensa kouluun ja pidetty opettaja, mutta hä eli täydellistä kaksoiselämää.

Belgian poliisin tutkijat epäilevät hänen olevan mahdollisesti maan pahin sarjamurhaaja, raportoi Standaart sanomalehti.
Hän on tunnustanut kolme murhaa ja häntä kuulustellaan muista, selvittämättömistä tapauksista Belgiassa.
Janssen pidätettiin viime kekiviikkona, kun hänen kännykkänsä yhdistettiin erääseen murhapaikkaan Leuvenissa.

Uudenvuodenpäivänä löydettiin kahden ruumiin jäännökset palaneesta autosta. Selvisi, että kyseessä oli nuoripari, Shana Appeltans,18, ja Kevin Paulus, 22, jotka murhattiin uudenvuoden aattona. Oikeuslääkäri totesi, että ensin heidät oli ammuttu ja sitten poltettu autoonsa. Poliisilla ei ollut todistajia tähän kaksoismurhaan, mutta tutkittuaan kännykkäliikennettä murhapaikalla, he löysyvät Janssenin, joka oli lisäksi Shanan naapuri.
- Emme olleet kovin paljoa tekemisissä, mutta emme silti osanneet aavistaa, että hän saattaisi tehdä jotakin tälläistä, toteaa tytön isä Standaardille.
Poliisikuulusteluissa Janssen tunnusti myös kolme vuotta vanhan, 18v. Annick Van Uytselin murhan, joka tapahtui Diestin kaupungissa. Tyttö nähtiin viimeksi elossa 27.4.2007 eräissä juhlissa.

Kun hän ei palannut kotiin, perhe ilmoitti hänet kadonneeksi poliisille.

Muutaman päivän kuluttua, löytyi säkkiin pakattu, kivien avulla puroon upotettu ruumis.
Belgialaislehdistö tekee nyt vertailuja maan tunnetuimpaan sarjamurhaajaan (Marc Dutroux) joka raiskasi ja tappoi neljä 19v. tyttöä/naista 1990 luvun aikana.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6412162.ab
Linkki Standaartin juttuun: (mulla loppu kielitaito tällä kohtaa)
http://www.standaard.be/artikel/detail. ... naalid=871
Linkissä useampia juttuja ja käännöskoneella saa jotakin irti tekstistä.
Kuka,mikä ja missä olen...tiedätkö sinä?
Avatar
NancyDrew
Christopher Lorenzo
Viestit: 1613
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 8:02 am

Re: Belgia: Opettaja ja sarjamurhaaja Ronald Janssen

Viesti Kirjoittaja NancyDrew »

Janssen.jpg
Janssen.jpg (27.49 KiB) Katsottu 393 kertaa
Ronald Janssen.

Ronald Janssen tuomittiin lopulta elinkautiseen kolmesta murhasta, jotka mainittiin aloituksessa. Häntä epäillään kuitenkin vuodesta 1991 lähtien kaikkiaan 15 murhasta. Janssen on kertonut aloittaneensa murhaamisen silloin, mutta hän ei ole osannut kertoa nimiä, eikä päivämääriä.

Annick Van Uytsel oli ollut pyöräilemässä kotiinsa, kun Janssen oli pakottanut hänet asella uhaten autoonsa. Kotonaan Janssen lukitsi Annickin tunneiksi kellariin ja myöhemmin pahoinpiteli hänet kuoliaaksi. Janssen upotti hänen ruumiinsa painojen kanssa järveen. Annickin ruumis löydettiin vasta vuotta myöhemmin.

Olisi mielenkiintoista tietää totuus. Esimerkiksi vuonna 1993 Tanja Groen katosi Maastrichtissa Hollanissa ollessaan pyöräilemässä juhlista kotiinsa. Hänen ruumistaan ei löydetty koskaan. Janssen asui niihin aikoihin muutaman kilometrin päässä katoamispaikalta.

Kuva oli pudonnut. Palautettu.
-NILS-
Vastaa Viestiin