Tulilahti 1959 (ketju 1)

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
papillon
Perry Mason
Viestit: 3630
Liittynyt: Su Joulu 23, 2007 11:12 am
Paikkakunta: Ei kenenkään maa.

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja papillon »

härkä kirjoitti: Joo , en mä yhtään Assmannia epäile :lol: :lol:
Menee varmaan paljon keskustelleille typerän tuntuiseksi , nämä jotkut postaukseni ?
Tiedän sen , kun hallitsen erään toisen jutun tapahtumat konkreettisesti ,ihan alusta alkaen :lol:
Kiitos sariolan olemme jo immuuneja lähes kaikelle typerälle. Eikä noissa edes ole mitään typerää.

Mutta kiinnostus heräsi että minkä jutun handlaat läpikotaisin? Ihan uteliaisuuttani kyselen? :lol:
- Sanos muuta ja älä muuta sano!
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja härkä »

Vainajan , vainajampa hyvinkin.
Oriveden vainajan
Tulee muuten justiinsa TV 2 lta kunniamurhista ohjelma , joka voi olla ko. tapauksessa yksi vaihtoehto.
papillon
Perry Mason
Viestit: 3630
Liittynyt: Su Joulu 23, 2007 11:12 am
Paikkakunta: Ei kenenkään maa.

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja papillon »

Ok, selvä juttu, Härkäsammakkoprofessori. :D
Muistakaa tiistaina Syyllinen vai syytön, JIM.
- Sanos muuta ja älä muuta sano!
Scythe

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Scythe »

Kyllikki Saari, Tulilahti, Bodom. Siinä kolme tunnetuinta selvittämätöntä henkirikostapausta joihin on myöhemmin yhdistetty myös nimi Hans Assmann. Jo ennen A:n nimen liittämistä ja mahdollista osuutta näihin rikoksiin, joillakin tahoilla pohdittiin että rikoksilla oli mahdollisesti sama tekijä. Poliisi on pitänyt em. rikoksia eri henkilöiden tekeminä. Tosin tekijä(t) ovat mahdollisesti ottaneet vaikutteita aiemmista rikoksista.

Assmannin nimi nousi jälleen 90-luvulla pinnalle Jorma Palon esim. Alibille antaman haastattelun ja v. 2003 julkaistun kirjan "Bodomin arvoitus" myötä. Samalla Assmann liitettiin Saaren, Tulilahden ja Bodomin murhiin. Samaa linjaa jatkoi seuraavana vuonna Palon ja Matti Paloaron kirja "Luottamus tai kuolema! - Hans Assmannin arvoitus."

Olen lukenut em. kirjat useaan otteeseen ja yrittänyt etsiä niistä jotakin selkeää konkreettista yksityiskohtaa, joka liittäisi Assmannin Tulilahden murhiin. Sellaista en ole löytänyt. Kun vertaa näitä kolmea tunnettua henkirikostapausta, on Assmann liitetty Tulilahteen kaikkein löyhimmin. Assmannin on epäilty olleen Punkaharjulla ja myöhemmin Jyväskylässä Tulilahden uhrien hautajaisten aikoihin, mutta kuinka luotettavia nämä havainnot oikeastaan olivat ja oliko kummassakaan havaittu henkilö Assmann?

Palon kirjoissa, niistä varsinkin jälkimmäisessä, joka perustuu A:n Paloarolle antamiin omiin kertomuksiin olisi odottanut jotakin konkreettisempaa. Siinä suhteessa kirja tuottaa pettymyksen: Tulilahtea käsittelevässä luvussa asioista puhutaan yleisellä tasolla, itse rikoksesta ja Holmströmista sitäkin enemmän.

Mikä olisi ollut Assmannin motiivi Tulilahdella? Assmannista ei ole havaintoja Tulilahdelta, ei sen paremmin Heinävedeltä. Ei ennen eikä jälkeen murhien. Lähimmät väitetyt havainnot ovat nuo em. Punkaharju ja Jyväskylä. Assmannin kohdalla on vielä vastassa mm. samat kysymykset kuin esim. Holmströminkin kohdalla: Kuinka hän olisi osannut upottaa polkupyörät lahden syvimpään kohtaan ja osannut hakea lapion lähitalosta? En usko Assmannin olleen Tulilahden murhien tekijä. On esitetty liian vähän seikkoja, jotka liittäisivät hänet tekijäksi.
Sariola
Horatio Caine
Viestit: 6051
Liittynyt: To Elo 30, 2007 11:55 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Sariola »

Scythe kirjoitti: ..... Mikä olisi ollut Assmannin motiivi Tulilahdella? Assmannista ei ole havaintoja Tulilahdelta, ei sen paremmin Heinävedeltä. Ei ennen eikä jälkeen murhien. Lähimmät väitetyt havainnot ovat nuo em. Punkaharju ja Jyväskylä. Assmannin kohdalla on vielä vastassa mm. samat kysymykset kuin esim. Holmströminkin kohdalla: Kuinka hän olisi osannut upottaa polkupyörät lahden syvimpään kohtaan ja osannut hakea lapion lähitalosta? En usko Assmannin olleen Tulilahden murhien tekijä. On esitetty liian vähän seikkoja, jotka liittäisivät hänet tekijäksi.
Sekä Punkaharjun että Jyväskylän havainnot sopivat hyvin yleensä saksalaiseen turistiin. Turistit esim. ostavat karttoja ja käyvät apteekissa.

Minua kiinnosti tuo Kermajärven syvin kohta. Otin siitä selvää. Se on tuosta leiripaikasta noin 7 km:n soutumatkan päässä ja on noin 55 m. Tulilahdessa syvin kohta on syvyyskäyrien mukaan vähän yli 4 m ja on tuo syvin kohta siellä lahden suulla saaren kohdalla. Polkupyörät on on upotettu yllättäen laiturista katsoen sinne lahden pohjukkaan päin mutta lähelle vastarantaa. Siellä on todennäköisesti vähän syvempi kohta. Hauta on siitä melko lähellä. Syvyyttä voi koetella esim. pitkällä airolla, olen itsekin tehnyt niin kalasteluhommissa. Minusta tuossa upotuspaikassa ei ole ihmettelemistä - tai jos on, niin yllättävän lähelle on upotettu. Aivan kokeilemalla tuo paikka on voitu löytää, ja on siis yllättävän lähellä hautaa, ja lähellä Tuliniemen puoleista rantaa. Varsin looginen paikka upotukselle, vaikka ei tuntisi järveä sen enmpää. Tulija on voinut ajaa ensin vähän tiehaarasta ohi ja ehtinyt nähdä sen lapion saunatyömaalla. Palannut sitten takaisin ja kääntynyt sinne Leirialueen tielle. Näin on voinut löytyä lapio käyttöön. Noilla asioilla ei mielestäni voi luotettavasti perustella.
Scythe

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Scythe »

^Kyllä noita seikkoja voi perustellusti ihmetellä, (upotuspaikan valinta ja lapion haku) ja noista seikoista on täällä ollut perusteellista keskustelua aiemminkin. Olisiko polkupyörien upottaja etsinyt siinä kiireessä airolla sopivaa upotuspaikkaa ja sattunut yllättäen lahden syvimpään kohtaan? Tuskinpa vain. Jos Jermon karttapiirroksen upotuspaikkaan on uskominen, niin se ei ole todellakaan looginen paikka upottamiselle, loogisempi on lahdelta järven selälle päin. Toisekseen miksi kahta polkupyörää ei löydetty ensimmäisten etsintöjen aikana? Sitäkin voi perustellusti ihmetellä. On päivänselvä asia, että upottamispaikka ja lapion alkuperä viittaavat enemmän paikalliseen tekijään/tekijöihin, kuin ulkopaikkakuntalaiseen(siin) tekijöihin.
papillon
Perry Mason
Viestit: 3630
Liittynyt: Su Joulu 23, 2007 11:12 am
Paikkakunta: Ei kenenkään maa.

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja papillon »

Sariola kirjoitti:
Sekä Punkaharjun että Jyväskylän havainnot sopivat hyvin yleensä saksalaiseen turistiin. Turistit esim. ostavat karttoja ja käyvät apteekissa.
Sinulla riittää Sariola noita päätelmiä. :lol:
Miten olisi kuitenkin voisitko vastata vuosilukukyselyyni, ettei jäisi väärää tietoa elämään.
Siksi olisi hyvä kuulla ne lähteesi mistä kaivoit tietosi.
- Sanos muuta ja älä muuta sano!
Anyone
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 11:15 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Anyone »

Sariola kirjoitti:
Sekä Punkaharjun että Jyväskylän havainnot sopivat hyvin yleensä saksalaiseen turistiin. Turistit esim. ostavat karttoja ja käyvät apteekissa.
Ketä ne saksalaiset olivat niin sitäkään ei tiedetä varman päälle. Että kyselivät karttaa ei tarkoita sitä että saivat kartan. Ei karttoja siihen aikaan ollut juuri missään. Kirjakaupoista löytyi koulukarttakirjoja mutta muuten ei siellä itäsuomessa ainakaan ollut karttoja. Muistan että jossain vaiheessa, saattoi olla -60 luvulla, ilmestyi Shellin tekemä mantiekartta, siinä oli keltapunaiset kannet kuten Shellin kyltissäkin. Bensa-asemiakaan ei juuri ollut kuin suuremmissa taajamissa, nekin olivat enempikin autokorjaamoja. Heinävedellä oli besanmyyntiä osuuskaupan yhteydessä. Pitäjän perukoilla sai bensaa joiltakin kyläkauppiailta. Kauppaiaalla oli bensatankki kaupan pihalla ja jos kauppa oli kiinni niin voi mennä kolkuttelemaan toista ulko-ovea sillä kauppias asui melkein aina kaupan kanssa samassa mökissä. Tietä kysytttiin ohikuokijoilta.
Minusta tuossa upotuspaikassa ei ole ihmettelemistä - tai jos on, niin yllättävän lähelle on upotettu. Aivan kokeilemalla tuo paikka on voitu löytää, ja on siis yllättävän lähellä hautaa, ja lähellä Tuliniemen puoleista rantaa. Varsin looginen paikka upotukselle, vaikka ei tuntisi järveä sen enmpää. Tulija on voinut ajaa ensin vähän tiehaarasta ohi ja ehtinyt nähdä sen lapion saunatyömaalla. Palannut sitten takaisin ja kääntynyt sinne Leirialueen tielle. Näin on voinut löytyä lapio käyttöön. Noilla asioilla ei mielestäni voi luotettavasti perustella.
Minustakaan ei se polkupyörien upotuspaikka ole ihmeellinen. Vaikka lahti ei ollut syvä niin sen pohjassa oli varmasti syvälti mutaa.

Leirialueelle menevä tie oli kapea ja se kulki piikkisuoraan Varkauden tieltä Multalahtea kohti. Juuri enne Multalahtea oli käännyttävä 95 astetta oikealle ja heti siinä melkein se telttapaikka ja laituri sijaitsivat. Tie meni talojen pihasta, asuinrakennusten ja ulkorakennusten välistä ihan hipoen seinää. Tie oli alunperin yksityistie (oli yksityistie vielä siihenkin aikaan) niihin muutamaan taloon jotka siinä tien varressa sijaitsivat. Ohikulkijat kulkivat siis aivan asuinrakennusten, aittojen ja saunojen edestä ja välistä. Tuskin oli vaikea löytää lapiota. Ei siihen aikaan siellä päin laitettu tavaroita lukkojen taakse, ei edes lukittu ulko-ovea.
Anyone
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 11:15 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Anyone »

Scythe kirjoitti:^Kyllä noita seikkoja voi perustellusti ihmetellä, (upotuspaikan valinta ja lapion haku) ja noista seikoista on täällä ollut perusteellista keskustelua aiemminkin. Olisiko polkupyörien upottaja etsinyt siinä kiireessä airolla sopivaa upotuspaikkaa ja sattunut yllättäen lahden syvimpään kohtaan? Tuskinpa vain. Jos Jermon karttapiirroksen upotuspaikkaan on uskominen, niin se ei ole todellakaan looginen paikka upottamiselle, loogisempi on lahdelta järven selälle päin. Toisekseen miksi kahta polkupyörää ei löydetty ensimmäisten etsintöjen aikana? Sitäkin voi perustellusti ihmetellä. On päivänselvä asia, että upottamispaikka ja lapion alkuperä viittaavat enemmän paikalliseen tekijään/tekijöihin, kuin ulkopaikkakuntalaiseen(siin) tekijöihin.
Tuskinpa murhaaja toimi niin loogisesti kuin luulisi peitellessään jälkiään. Voidaan spekuloida vaikuttiko siltä että kätkeminen oli paikallisten tai muiden touhuja. En oikein nää mitään eroa. Totta että on helppo löytää seikkoja jotka voisi viitata paikalliseen henkilöön mutta en tiedä siltikkään...

Varsinkin nyt kuin luin noita juttuja herra Assmannista, kuka hän nyt sitten olikaan, niin on vaikea uskoa mihinkään. Suomesta ja etenkin Itäsuomesta löytyi siihen aikaan noita assmanneja vähän joka kylästä ja jotkut olivat yhtä levottomia sieluja kuin alias Hans Assmannkin, ja yhtäläisiä mytomaaneja ja ihmisten naurattajia, pelottelojoita, petkuttajia ja valeheteleijoita.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja härkä »

Ohessa hieman matkailun historiaa Pohjois-Karjalan osalta.
Savosta en vastaavaa löytänyt , mutta tytöthän kävivät mm. Kolilla.
http://www.joensuunlumisetkerho.fi/pkm/ ... vuotta.php

Tällä pyrin todistelemaan , ettei karttaa Tulilahden leirintäalueesta voinut olla saatavana.
Ja kuten Anyone äsken kertoi , ei maantiekarttojakaan. Itse muistan Esson kartan 60 - luvun alusta , olisiko ollut noin -62 - -63
Toisaalta , mikäli Assmann olisi ollut syyllinen , olisi hän agenttina varmaan tuon karttatiedon jo aiemmin saanut ??
Kummastuttaa , kun tuo Punkaharjun kioskikäynti on noinkin paljon julkisuutta saanut ?
Minkähän takia ?
( Jos joku anylysoi , niin syyllinen saattaa vaihdella eri postauksissani , koska lopullinen kanta selkenee myöhemmin. ) :lol:
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja härkä »

Voisi olla ensinmäisiä ??
http://www.huuto.net/kohteet/vanha-maan ... /122260244

Logo vaihtui muistaakseni hieman -50 , ja -60 lukujen taitteessa.
Mielestäni tässä on -60 luvun logo , varma en ole.
Öljy-yhtiöt jakoivat näitä asiakkailleen ilmaiseksi , kuten vissiin nykyäänkin.
En tosin ole varma , koska en navigaattoria tällä planeetalla tarvitse. :lol:
Sijaltainen
Harjunpää
Viestit: 338
Liittynyt: Pe Maalis 14, 2008 1:08 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Sijaltainen »

Suomalainen tiekartta on hiukan vanhempi keksintö. Silloisen Maanmittaushallituksen Autoilijan Tiekarttaa on julkaistu vuodesta 1927 alkaen, aluksi kirjana sittemin lehtenä (ainakin 1946). Genimap julkaisi vuonna 2002 75-vuotispainoksen jossa on kummankin vuoden kartat vierekkäin aukeamilla.

1930-luvulla ilmestyi 12-osainen Suomen Tiekartta, nykyisen GT-kartan edeltäjä. Minulla on tuosta muutama lehti, vanhin vuodelta 1932. Tampereelta etelään oli mittakaava 1:200 000, sitten Sallan korkeudelle 1:400 000 ja Lappi 1:10000 000.

On tietenkin eri asia mitä maaseudulla oli siihen aikaan tarjolla.
Jos Sijaltainen nousisi, taivaaseen ota luoksesi.
Sariola
Horatio Caine
Viestit: 6051
Liittynyt: To Elo 30, 2007 11:55 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Sariola »

Järven syvin kohta on noin 7 km:n päässä (55m) ja lahden syvin kohta on noin 400 m:n päässä siellä lahden suulla (4-5). Syvyyskäyrien mukaan pyöriä ei ole upotettu järven syvimpään kohtaan, eikä edes lahden syvimpään kohtaan. Tosin en ole siellä mittaillut joka paikasta syvyyttä. Kartan mukaan se upotuspaikka ei ole järven eikä lahden syvin paikka. Jos veikata pitää, niin arvelen syvyyden olevan pyörien upotuspaikassa 2,5 - 3 m. Se "järven syvin paikka" tai "lahden syvin paikka" näyttää keksityltä jutulta. Se on saattanut hämätä, että pyörät on upotettu kauas laiturista katsottuna, ja yllättäen lähemmäs lahden pohjukkaa kuin laituri. On mahdollista, että pyöriä on haettu aluksi siitä laiturin läheltä ja siitä sitten keskijärvelle päin - ja sinne lahdenpohjukkaan päin ja paremmin vastarannan puolelle on jäänyt tutkimaton alue. Toisaalta se paikka on melko lähellä hautaa. Minusta tämä upotuspaikka ei anna vihjettä siitä oliko tekijä paikallinen vaiko kauempaa. Jos kuvittelen itseni tuohon, niin aivan hyvin olisin voinut upottaa polkupyörät juuri tuohon paikkaan, vaikka en tunne järveä ennestään.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja härkä »

Kartta asiasta.

Kyse on siitä , mitä Punkaharjulaisella kioskilla on voinut olla saatavilla.
Karttoja on tehty ammoisista ajoista alkaen , mutta se , mitä on voitu matkan varrella ostaa, tai saada kylkiäisenä jostain bensa-asemalta.
Ei Punkaharjulla ole Suomalaista kirjakauppaa , tänäkään , armon vuonna 2010.

Kartta sinänsä ei ole oleellinen , ihmettelen vaan sitä , miksi se on esille aikoinaan otettu ?
Sijaltainen on oikeassa siinä , mitä hän sanoo , tosin harhautui asiayhteydessä. :)
Anyone
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 11:15 am

Re: Tulilahti

Viesti Kirjoittaja Anyone »

härkä kirjoitti:Ohessa hieman matkailun historiaa Pohjois-Karjalan osalta.
Savosta en vastaavaa löytänyt , mutta tytöthän kävivät mm. Kolilla.
http://www.joensuunlumisetkerho.fi/pkm/ ... vuotta.php
Heinävesi tunnettiin kauniina seutuna ihan Eurooppaa myöten. Mitään suurenpaa turistitungosta ei kyllä ollut, ei eurooppalaista eikä kotimaista siihen aikaan. Heinävesi tunnettiin monista kanavistaan ja Heinävesilaivoista. Heinävesilaivat kulkivat Savonlinnan ja Kuopion väliä mutta useimmat matkustajat, kellä siihen oli varaa, eivät astuneet edes jalallaankan Heinäveden maaperälle. Katselivat vain laivasta käsin :lol: . Turismista alettiin jutella vasta -60 luvun puolella ja vielä tänäkin päivänä taitaa palvelut olla vähissä, saatikka että sieltä löytäisi kunnon karttaa mistään:lol:
Tällä pyrin todistelemaan , ettei karttaa Tulilahden leirintäalueesta voinut olla saatavana.
Kyllä luulisi olleen jonkinlaisia maantiekarttoja olemassa jo silloin mutta missä niitä olisi myyty tai tarjottu kun ei ollut edes kunnallisia palveluja, ei turistipalvelua, ei sitten yhtään mitään. :D Ei ollut kysyntääkään. Harva omisti auton ja harvalla oli varaa lähteä oikein turistimatkalle ympäri Suomea, Itä Suomen korpimaisemiin, paitsi jotkut rauhattomat sielut kuten Runar Holmström mopollaan ja Herra alias Assmann oikein oma autokuski mukanaan :lol:
Toisaalta , mikäli Assmann olisi ollut syyllinen , olisi hän agenttina varmaan tuon karttatiedon jo aiemmin saanut ??
Täysin samaa mieltä kanssasi.

Assmannilla ei ollut luonnetta agenttihommiin vaikka itse ehkä siitä haaveilinkin. Jos hän olisi ollut agentti niin johan joku olisi jo kauan sitten ottanut moisen pellen päiviltä :lol:

Taidankin tästä lähteä sinun mukaasi Heinävedelle ensi kesänä niin otetaan se murhaaja kiinni :lol: :wink:
Lukittu