TV-ohjelmasuosituksia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Alice Cullen
Roger Murtaugh
Viestit: 885
Liittynyt: Ma Kesä 29, 2009 5:40 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Alice Cullen »

Jimiltä tänään klo 21:00
tiistai 26.1JIM D: Kadonnut Madeleine. Madeleine McCann katosi 3.5.2007 lomamatkalla Portugalin Praia da Luzissa. Portugalin poliisi on lopettanut etsinnät tuloksettomina, mutta vanhemmat toivovat yhä löytävänsä tyttärensä. Katoamisen kaksivuotispäivän lähestyessa Gerry McCann palaa ensimmäistä kertaa Praia da Luziin ja käy silminnäkijähavaintojen avulla läpi Madeleinen katoamista edeltäneiden päivien tapahtumia. Amerikkalainen dokumenttisarja.
observer
Nikke Knatterton
Viestit: 180
Liittynyt: Ke Syys 23, 2009 12:49 am

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja observer »

Aika rankka ja ajatuksia herättävä dokumentti, suosittelen!

Ykkösdokumentti: Ei kuulu minulle - vai? (K13)

(Would You Save a Stranger?)

Ei kuulu minulle - vai kuuluuko? Yksi kolmesta sanoo, ettei aio puuttua nähdessään pahoinpitelyn, jossa uhrina on tuntematon. Mutta miltä tuntuu 12-vuotiaasta tulla pahoinpidellyksi bussissa, aikuisten katsellessa ulos? Palkitussa dokumentissa Ei kuulu minulle - vai? uhrit kertovat tapahtumista.

Joukko nuoria lyö ja potkii 12-vuotiasta tyttöä täpötäydessä bussissa. Mies kaadetaan maahan ja häntä potkitaan päähän syrjäisellä alueella Lontoossa. Aseistautuneet ryöstäjät uhkaavat kassatyöntekijää bensa-asemalla. Kohdatessaan väkivaltaa julkisella paikalla sivullinen joutuu päättämään puuttuako tilanteeseen ja riskeerata oma turvallisuutensa vai kääntääkö selkänsä. Valitsipa hän mitä tahansa, päätös seuraa häntä läpi elämän.

Britanniassa 700 000 ihmistä joutuu vuosittain hyökkäyksen kohteeksi kadulla. Dokumentti tarkastelee katuväkivaltaa muutaman tapauksen itsensä kertomana. Ohjelmassa esitellään valvontakameroiden tallentamia väkivallantekoja ja selvitetään tapahtumien kulkua. Toiset sivullisista joutuvat paniikin valtaa ja menettävät toimintakykynsä, toiset puuttuvat tilanteeseen. Jotkut pakenevat, jotkut joutuvat maksamaan kalliin hinnan rohkeudestaan. Nämä kertomukset tavallisten ihmisten kovista päätöksistä ovat esimerkkejä klassisesta moraalisesta dilemmasta.

Onko nykyajan valtio epäyhtenäinen, kasvottomien muukalaisten joukko, joille on tärkeää vain oma selviytyminen, vai voiko se toimia kansakuntana, jossa toinen huolehtii toisesta? Kuten erään uhrin äiti dokumentissa ongelmaa kuvailee: "Jos sinua sattuu, en voi kävellä ohi näkemättä onko jotain mitä voisin tehdä hyväksesi. Jokainen jonka tapaan on osa maailmaani, useimmiten hetkellisesti... En odota muilta mitään, vaan odotan itseni ja sinun toimivan."

Ohjaus: Ashley Gething. Tuotanto: Century Films, Britannia 2009.

Katsottavissa Yle Areenassa: http://areena.yle.fi/video/753778
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

^Olipa järkyttävä dokumentti, en ymmärrä miten kukaan voi katsoa, täpötäydessä linja-autossa kun lasta pahoinpidellään, puuttumatta siihen? Järkyttävää!
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
observer
Nikke Knatterton
Viestit: 180
Liittynyt: Ke Syys 23, 2009 12:49 am

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja observer »

Joo, ne molemmat busseissa tapahtuneet pahoinpitelyt olisivat olleet sivullisten aikuisten estettävissä, tai ainakin keskeytettävissä. Aloitteen tekeminen voi olla tuollaisissa varmaan hankalaa, jos muut vaan katselevat ikkunasta ulos. Jollain sivullisista pitäisi olla kyky saada joukko aktivoitumaan. Se olisi varmin tapa saada tilanne loppumaan. Britanniassa on tosin nuortenkin kohdalla melko suuri riski päästä helposti hengestään menemällä väliin, kuten sen yhden kaverin kohdalla kävi. Aika monet lapsetkin kun tuntuvat kantavan siellä mukaanaan vähintään teräasetta, tai jotakin muuta kättä pidempää.
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Minäkin olen niitä, jotka ovat heti menossa väliin. Ei siinä vaiheessa tule edes mieleen, että itselle voisi jotain tapahtua. Minäkään en ymmärtänyt, miksei bussissa olijat tehneet mitään. Samaten minua jäi ihmetyttämään niiden kassaneitien passiivisuus. Soittiko ne poliisit&ambulanssin, vai kuka? Ja eikö ne tullut sen puukotetun miehen luo auttamaan, kun käsitin, että uhrin tyttökaveri tuli häntä auttamaan.

Hyvä esimerkki vuosien takaa, olin kolmen muun kaverini kanssa kaupungilla. Oltiin tultu baarista ja kävelytiellä riehui kolme nuorta miestä. Soittivat siinä suutaan ja riehuivat, kunnes kaveri tuli hakemaan meitä ja pysäytti auton siihen, jolloin me mentiin sisään. Suunsoittaminen jatkui ja me lähdettiin paikalta, kunnes yksi niistä alkoi potkia autoa. Nämä kolme muuta kaveriani, mukaan luettuna auton omistaja, vain istuivat autossa. Minä sen suurempia miettimättä ampaisin ulos autosta ja yhden tyypin perään. Juoksin jonkun tyypin ohi, jolle huusin, että soittaa poliisin. Samaan aikaan autossa istuneet nuoret miehet olivat kai miettineet asiaa ja ainakin yksi niistä lähti kahden riehujan perään. Ajoi ne ansaan ja poliisit kävi ne keräämässä talteen. Itse sain siitä tyypistä, jota ajoin takaa, kiinni molemmin käsin ja tarkoitus oli kaataa tämä katuun. Kävi vähän toisin ja löysinkin itseni kadulta makaamasta.
Vaikka kenellekkään ei sattunut pahemmin, muutoin kuin autolle ja minulle (sairaalan kautta kotiin), en silti vähättele tilannetta. Tuo porukka näin jälkikäteen mietittynä vaikutti erittäin uhkaavalta ja oli suoranainen ihme, että meille, jotka lähdimme yksin niiden perään, ei käynyt sen pahemmin.
Nanika ga tooku matteiru to
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

observer kirjoitti:Joo, ne molemmat busseissa tapahtuneet pahoinpitelyt olisivat olleet sivullisten aikuisten estettävissä, tai ainakin keskeytettävissä. Aloitteen tekeminen voi olla tuollaisissa varmaan hankalaa, jos muut vaan katselevat ikkunasta ulos. Jollain sivullisista pitäisi olla kyky saada joukko aktivoitumaan. Se olisi varmin tapa saada tilanne loppumaan. Britanniassa on tosin nuortenkin kohdalla melko suuri riski päästä helposti hengestään menemällä väliin, kuten sen yhden kaverin kohdalla kävi. Aika monet lapsetkin kun tuntuvat kantavan siellä mukaanaan vähintään teräasetta, tai jotakin muuta kättä pidempää.
Itseäni häiritsi todella, kun kuljettaja pisti porukan ulos, niin olisi nyt katsonut, että tämä poika olisi saanut jäädä autoon turvaan tai sitten ne todelliset pissikset jotka pahoinpitelivät sitä tyttöä, niin en tajua miten kukaan ei mene väliin ja karjase kunnolla, että nyt riittää! Itse olisin mennyt molemmissa tapauksissa väliin. Hävetti oikeen kun aikuiset miehetkin vaan istuivat ja katselivat ikkunasta ulos.
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Kiitos vihjeestä JD:
John Doe kirjoitti:Ihan pikku vinkkinä:
http://www.jimtv.fi/ohjelmat/rikosmuseo/etusivu
tiistai 09.03.2010 klo 01:00

Happomurhaaja John Haigh. SARJA ALKAA. Ensimmäisen tuotantokauden uusinnat. Ohjelma ma-to klo 1.00.
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Iltavirkuille: Jimiltä (ks. ed) tänä yönä: Rikosmuseo ja sarjamurhaaja John Christien tapaus!
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Solmu
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 2:19 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Solmu »

Kylmäverisesti Sinun - alkaa tänään pyöriä uusintana. Neloselta klo 22.00.
Mielestäni parhaimpia suomalaisia poliisisarjoja.

Kuva
"Yöperho on koteloitunut"
Anilè
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 116
Liittynyt: To Maalis 18, 2010 4:51 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Anilè »

Dokumentti: CIA:n salaiset kokeet

"Amerikkalainen biologisiin aseisiin erikoistunut tiedemies Frank Olson osallistuu 50-luvulla salaisiin kokeisiin ja kuolee. Mitä näistä kokeista nyt tiedetään ja oliko Olson ainoa uhri? "

http://areena.yle.fi/video/875470


Oikein mielenkiintoinen. Nauhalta löytyy kahdeksan laukauksen ääni mutta luoteja löytyy useampia.
Anile= Anilé. Unohdin salasanani siksi tämä uusi lookki.

Mieskuoro Kuuntelijat.
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Miestä ei voi raiskata (K15)
(1978) Märta Tikkasen romaaniin perustuvassa elokuvassa raiskattu nainen päättää kostaa miehelle samalla mitalla. Vastaako miehen nöyryytys naisen kokemaa tuskaa? Elokuvassa ahdistavia kohtauksia.
Ihan katsottava leffa ja kun ajattelee et on tehty 70-luvulla Suomessa.

http://areena.yle.fi/video/878711
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
John Doe
Christopher Lorenzo
Viestit: 1591
Liittynyt: Su Helmi 22, 2009 3:28 pm
Paikkakunta: Desert Island

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja John Doe »

Tänään PoliisiTVssä juttua myös Ulvilan tapauksesta! 8)
Kuka,mikä ja missä olen...tiedätkö sinä?
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

Tallentimet kehiin! Ensi yönä Nelosella klo 0.15 alkaen Kill Bill 1 ja 2 tietysti viikon päästä... :D

- http://www.youtube.com/watch?v=ueiL0THV ... re=related
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Tänä iltana Silminnäkijässä: Mitä seksuaalirikollinen ajattelee teoistaan? Päähenkilö 41-vuotias mies, joka istuu tuomiotaan kymmeniin 13-15-vuotiaisiin lapsiin sekaantumisesta.

telkku.com
Silminnäkijä: Seksirikoksen jälkeen
TV2 Klo: 22.05 Pvm: 24.05.2010

Katuuko lapsiinsekaantuja vankilassa? Mitä hän ajattelee teoistaan? Mikä pysäyttää seksuaalirikollisen? Toimittaja Nina Malmberg
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Avatar
HBIC
Remington Steele
Viestit: 244
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 5:06 am
Paikkakunta: Blue Ridge Mtns

Re: TV-ohjelmasuosituksia

Viesti Kirjoittaja HBIC »

Tänään (8.6.) alkaa uusi sarja Voicella/TV Viidellä klo 22:

"Syntynyt tappajaksi

(K-15) UUSI SARJA ALKAA. Fred West. Frederick West ja hänen vaimonsa Rosemary West olivat murhanhimoinen ja sadistinen pariskunta, joka kidutti, raiskasi ja tappoi nuoria tyttöjä Englannissa 1970-1990-luvuilla. Saiko Fredin väkivaltainen ja insestintäyteinen lapsuus hänet tekemään nämä hirmuteot, vai oliko hän syntynyt tappajaksi? Sarja paneutuu maailmaa järisyttäviin sarjamurhiin ja syväluotaa maailman pahimpien sarjamurhaajien taustoja. (Born to Kill, dokumentti, USA, 2001)."
Vastaa Viestiin