Helsingissä asianajotoimistoa pyörittänyt Kari Pekka Tauno Keto velkaantui 1990-luvun alun lamavuosina pahasti. Velkaa oli lopulta niin paljon, että Keto kavalsi vuosien 2001–2004 aikana kolmelta päämieheltään noin 550 000 euroa.
Ensimmäisessä tapauksessa Keto vei kahdelta alaikäiseltä orpopojalta, joiden edunvalvojaksi Espoon käräjäoikeus oli hänet määrännyt, rahoja lähes 250 000 euroa. Hänen piti valvoa lasten omaisuutta ja taloudellisia asioita.
Toisessa tapauksessa Keto oli palkattu kuolinpesän pesänjakajaksi, ja hän sai asiakasvarojen tililleen yli 300 000 euroa. Suurin osa kului omiin menoihin. Keto lähetti päämiehilleen väärennettyjä tiliotteita ja yritti näin salata kavallukset.
Kolmannessa tapauksessa Keto vei italialaiselta päämieheltään samalla tavoin asiakasvarojen tililtään noin 60 000 euroa.
Keto erosi Asianajajaliitosta juuri ennen kuin poliisi alkoi tutkia hänen liiketoimiaan.
20.4.2006 kihlakunnansyyttäjä Arto Rajamäki luki Kari Kedolle Helsingin käräjäoikeudessa syytteet kolmesta törkeästä kavalluksesta. Hän vaati asianajajalle vähintään kolmen ja puolen vuoden vankeustuomiota sekä liiketoimintakieltoa. Keto myönsi syytteet oikeiksi mutta vastusti liiketoimintakieltoa jyrkästi. Lisäksi hän toivoi, että tuomio olisi alle kahden vuoden pituinen.
4.5.2006 Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 62-vuotiaan Kari Kedon kolmeksi vuodeksi vankeuteen kolmesta törkeästä kavalluksesta ja määräsi tämän heti tavattaessa vangittavaksi. Tämän lisäksi hänet määrättiin isoihin vahingonkorvauksiin (yli 540 000 euroa + oikeudenkäyntikulut) ja kolmeksi vuodeksi liiketoimintakieltoon. Raskauttavana seikkana oikeus piti sitä, että Keto toimi nimenomaan asianajajana, joilla on lainsäädännössä erityinen asema muihin lakiasiaintoimea harjoittaviin lakimiehiin nähden. Lisäksi hän kavalsi varoja ollessaan käräjäoikeuden määräämä alaikäisten edunvalvoja ja pesänhoitaja. Keto ilmoitti, että hänellä ei ole varaa maksaa kavaltamiaan rahoja takaisin.
Kari Keto valitti Helsingin hovioikeuteen ja vaati rangaistuksen alentamista sekä liiketoimintakiellon purkamista. Keto korosti, että rangaistus oli liian ankara, koska hän teki kavallukset pitkäaikaisen, jo 1990-luvun lamasta alkaneen, velkaantumisen ja sitä seuranneen taloudellisen ahdingon vuoksi.
Hovioikeus ei ollut armollinen. Se piti käräjien päätöksen ennallaan syyskuussa 2006. Lisäksi Keto menetti sotilasarvonsa.
Lokakuussa 2006 Asianajajaliitto päätti korvata Kedon kuudelle asiakkaalle yhteensä 110 000 euroa vahingoista, jotka hän oli aiheuttanut rikollisella menettelyllä.
Lähteet:
Ilta-Sanomat 20.4.2006: Asianajaja kavalsi pikkupojilta satojatuhansia euroja
Helsingin Sanomat 20.4.2006: Velkaantuneelle ex-asianajajalle vaaditaan vuosien vankeustuomiota kavalluksista
Helsingin Sanomat 4.5.2006: Lapsilta rahaa kavaltanut asianajaja sai vankeutta
Ilta-Sanomat 28.9.2006: Orpojen rahat kavaltanut asianajaja pysyy vankilassa
Helsingin Sanomat 17.10.2006: Asianajajaliitto korvaa ex-asianajajan asiakkaille 110 000 euroa
Asianajaja velkaantui ja kavalsi asiakkailtaan
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6833
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
-
DollariExpress
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1682
- Liittynyt: Ti Heinä 01, 2008 9:05 pm
Re: Asianajaja velkaantui ja kavalsi asiakkailtaan
saman lakimies Kedon seikkailuja oli -90 luvun alibeissa aika laajastikin
kun linkität,niin kopioi asia samalla ketjuun,koska linkit kuolevat joskus jopa muutamassa viikossa ja asia katoaa bittiavaruuteen
Re: Asianajaja velkaantui ja kavalsi asiakkailtaan
Oudolta tuntuu että kyseessä olevan ammatinharjoittajan finanssipuoli tossa iässä on miinusmerkkinen.
Oiskohan sitä fyffee palanut johonkin muuhunkin kuin kalliiseen toimistovuokraan Kaivopuistossa?
Oiskohan sitä fyffee palanut johonkin muuhunkin kuin kalliiseen toimistovuokraan Kaivopuistossa?