Britannia: Fred ja Rose West
-
Polar
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 113
- Liittynyt: To Marras 05, 2009 6:22 pm
- Paikkakunta: Pohjoisnapa
Britannia: Fred ja Rose West
Fred West syntyi vuonna 1941 Much Marclen kylässä parin sadan kilometrin päässä Lontoosta. Hänen vanhempansa olivat Daisy ja Walter West, köyhiä maatyöläisiä, jotka saivat Fredin lisäksi vielä kuusi lasta. Fredillä oli hyvät välit molempien vanhempiensa kanssa; hän oli äidin lemmikki ja arvosti isäänsä roolimallina. Fred ei pärjännyt koulussa ja joutui usein ongelmiin opettajien kanssa. Hänen äitinsä kävi usein koululla puolustamassa poikaansa ja huutamassa opettajille. Tämän vuoksi Frediä alettiin kiusata ja nimitellä mamman pojaksi. Fred lopetti koulunkäynnin 15-vuotiaana ja hankkiutui työhön maatilalle apupojaksi.
Fred väitti, että hänen isänsä olisi harrastanut seksiä hänen siskojensa kanssa. Lisäksi hän väitti itse saattaneensa yhden sisaristaan raskaaksi. Fredin tiedettiin kuitenkin olleen kova valehtelemaan, eikä näiden väittämien todenperäisyydestä saatu koskaan varmuutta. Fred oli itse hyvin kiinnostunut vastakkaisesta sukupuolesta ja ajautui seksisuhteisiin jokaisen tytön kanssa, joka vain vähänkin osoitti kiinnostusta.
17-vuotiaana Fred joutui moottoripyöräonnettomuuteen ja loukkasi itsensä pahoin. Tämän jälkeen Fred kerran työnsi kätensä erään tytön hameen alle, kun he yhdessä seisoivat nuorisotalon palotikkailla. Tyttö tyrkkäsi Fredin alas tikkailta, jolloin Fred löi päänsä pahasti. Sittemmin on pohdittu, aiheuttiko näiden tapausten aikaansaama aivovamma osaltaan Fredin myöhemmän käytöksen.
Parikymppisenä Fred syyllistyi myymälävarkauksiin ja saattoi myös tuttavaperheen 13-vuotiaan tyttären raskaaksi. Fred itse ei näyttänyt juurikaan katuvan seksiä varhaisteinin kanssa, vaan totesi:"Eivätkö kaikki tee sellaista?" Hänet tuomittiin ehdonalaiseen vankeusrangaistukseen ja välit perheeseen huononivat näiden tapausten seurauksena.
Vuonna 1962 Fred meni naimisiin Rena Costellon kanssa. Rena oli prostituoitu ja tuomittu useasti mm. myymälävarkauksista. Heidän avioitumisensa aikaan Rena oli raskaana, mutta lapsi ei ollut Fredin vaan jonkun aasialaisen bussikuskin. Fredin vanhemmat kuitenkin luulivat, että lapsi oli parin yhteinen. Lapsen syntymän jälkeen Fred valehteli heille, että vauva oli kuollut synnytyksessä ja he olivat adoptoineet tilalle aasialaista syntyperää olevan lapsen.
Tuohon aikaan Fred ajoi työkseen jäätelöautoa ja hänellä oli useita avioliiton ulkopuolisia suhteita. Hän oli hyvin mustasukkainen ja omistuksen haluinen Renasta ja tytärpuolestaan Charmainesta. Vuonna 1964 pari sai yhteisen tyttären, joka nimettiin Anna Marieksi. Fred menetti työnsä jäätelöauton kuljettajana ajettuaan sillä vahingossa nuoren pojan hengiltä. Perhe muutti Gloucesteriin ja Fred sai työtä teurastamolta. Heidän mukanaan muutti Anna McFall niminen tyttö, johon he olivat tutustuneet aiemmin ja joka nyt ryhtyi heidän lastenhoitajakseen. Fredillä oli suhde hänenkin kanssaan ja lopulta Rena sai tarpeekseen ja halusi eron. Fred ei kuitenkaan suostunut siihen, että Rena veisi lapset mukanaan, joten Rena lähti yksin Glasgow`hun. Hän palasi kuitenkin pian takaisin tytärtensä vuoksi.
1967 Anna McFall tuli raskaaksi ja yritti saada Frediä eroamaan Renasta ja naimaan hänet. Tämä ei kuitenkaan onnistunut ja lopulta Fred tappoi raskaana olevan rakastajattarensa, paloitteli ruumiin ja hautasi sen. Fred leikkasi ruumiilta irti sormet ja varpaat, joita ei koskaan löydetty. Rena alkoi työskennellä jälleen prostituoituna elättääkseen perheensä ja Fred alkoi varsin avoimesti osoittaa seksuaalista kiinnostusta Charmainea kohtaan.
Tammikuussa 1968 15-vuotias Mary Bastholm siepattiin bussipysäkiltä Gloucesterissa. Fredin epäillään olleen hänen katoamisensa takana, sillä se muistutti paljon Fredin myöhemmin tekemiä sieppauksia. Tuohon aikaan Gloucesterin seudulla tapahtui myös kaikkiaan kahdeksan raiskausta tai raiskauksen yritystä, joissa tekijän tuntomerkit täsmäsivät Fred Westiin
_______________________________________________________________________________________
Rosemary Letts syntyi vuonna 1953 Devonissa, Englannissa. Hänen vanhempansa olivat Daisy ja Bill Letts. Bill oli skitsofreenikko sekä väkivaltainen ja sadistinen tyranni, joka haki vain syitä saadakseen piestä lapsiaan tai keksiä näille muita ankaria rangaistuksia. Daisy puolestaan kärsi masennuksesta ja sai siihen sähköshokkihoitoa odottaessaan Rosea. Pienenä Rose kärsi oudoista neurologisista oireista. Rosella oli neljä vanhempaa sisarusta sekä nuorempi veli ja Rose oli isänsä lemmikki.
Rose menestyi koulussa huonosti ja oli koulukiusattu. Murrosikäisenä hänestä tuli hyvin seksuaalisesti aktiivinen. Hän jopa ahdisteli nuorempaa veljeään. Rose ei ollut kovin suosittu ikäistensä poikien keskuudessa, eikä hänen isänsä olisi antanutkaan hänen tapailla ikäisiään poikia. Niinpä Rose päätyi suhteisiin itseään vanhempien miesten kanssa.
1969 Rose tapasi Fred Westin. Rosen isä ei hyväksynyt suhdetta, mutta huomattuaan olevansa raskaana Fredille, Rose muutti hänen kotiinsa ja ryhtyi hoitamaan Charmainea ja Anna Marieta. Fred oli tuolloin vankilassa mm. useiden varkauksien vuoksi. 1970 syntyi Fredin ja Rosen ensimmäinen yhteinen lapsi, tytär, joka sai nimekseen Heather ja myöhemmin päätyi omien vanhempiensa surmaamaksi.
1971 Charmaine katosi yllättäen eräänä päivänä ja Rose kertoi Anna Marielle, että Rena oli hakenut tytön ja vienyt tämän Glasgow´hun. Todellisuudessa Rose oli kuitenkin menettänyt malttinsa ja se koitui Charmainen kohtaloksi. Fred leikkasi Charmainen sormet ja varpaat irti ja hautasi ruumiin.
Nyt Frediä ja Rosea yhdisti yhteinen kaamea salaisuus, eikä Rose enää uskaltanut torjua Frediä, vaikka olisi ehkä halunnutkin. Lisäksi Fred ja Rose olivat kiinnostuneita samanlaisesta seksistä. S/M-leikit, sitominen ja erilaiset välineet kuuluivat molempien kiinnostuksen kohteisiin. Rose hankki suuren kokoelman mm. ruoskia, suukapuloita ja jättikokoisia dildoja. Rose ryhtyi toimimaan prostituoituna ansaitakseen lisätuloja perheelleen. Hän laittoi ilmoituksia pornolehtiin ja asiakkaat tulivat Westien kotiin.
Salatakseen Charmainen kuoleman, Fred ei keksinyt muuta keinoa, kuin tappaa Renakin. Fred juotti hänet humalaan, kuristi kuoliaaksi, leikkasi taas ruumiilta sormet ja varpaat ja hautasi sen samaan paikkaan Anna McFallin kanssa.
1972 Fred ja Rose avioituivat ja saivat toisen yhteisen tyttärensä Maen. He tarvitsivat lisää tilaa kasvavalle perheelleen ja hankkivat talon Gloucesterista, osoitteesta 25 Cromwell Street, joka sittemmin tuli kuuluisaksi Kauhujen talona. Talossa oli iso kellari, jonne Fred rakensi äänieristetyn tilan, jota kutsui Kidutuskammioksi. Westit testasivat Kidutuskammiota ensimmäistä kertaa Fredin 8-vuotiaan tyttären Anna Marien avulla. He sitoivat tytön, laittoivat hänelle suukapulan ja kertoivat, kuinka hänen tuli olla tyytyväinen, koska hänellä oli vanhemmat, jotka opettivat häntä tulevaa aviomiestään varten. Sitten Fred raiskasi tytön. Anna Marie oli raiskauksen jälkeen niin kipeä, ettei päässyt kouluun moneen päivään.
Westit palkkasivat lastenhoitajakseen 17-vuotiaan Caroline Owensin. Sekä Fred että Rose yrittivät vietellä tyttöä ja kilpailivat kumpi onnistuisi ensin. Carolinen sai pian tarpeekseen leikistä ja sanoi itsensä irti. Silloin Westit pakottivat hänet kellariin, sitoivat ja raiskasivat. Fred uhkasi tappaa Carolinen, mikäli tämä kertoisi kenellekään. Carolinen äiti kuitenkin huomasi tyttärensä mustelmat ja lopulta Caroline kertoi hänelle, mitä oli tapahtunut. He tekivät rikosilmoituksen ja Westit vietiin kuulusteltaviksi. Westit väittivät, että Caroline oli suostunut seksiin vapaaehtoisesti. Westejä uskottiin ja juttu oli siltä erää käsitelty.
1973 Westit palkkasivat lastenhoitajakseen Lynda Gough -nimisen nuoren naisen. Lynda muutti Cromwell Streetin taloon ja jonkin ajan kuluttua hän päätyi Westien surmaamaksi. Fred leikkasi tapansa mukaan ruumiilta sormet ja varpaat ja ruumis haudattiin takapihalle. Lyndan perhe huolestui tyttärensä katoamisesta ja kävi kyselemässä tätä Westeiltä. Westit kertoivat Lyndan asuneen heillä kyllä jonkin aikaa, mutta sitten yllättäen lähteneen eikä enää palanneen.
Samana vuonna syntyi Westien ensimmäinen poika, Stephen. Westit sieppasivat 15-vuotiaan Carol Ann Cooperin ja huvittivat itseään raiskaamalla ja kiduttamalla tätä kellarissaan, kunnes lopulta tappoivat tytön. Ruumis paloiteltiin ja haudattiin Westien takapihalle. Saman kohtalon koki myös Lucy Partington, jonka Westit sieppasivat bussipysäkiltä. Paloitellessaan Lucyn ruumista, Fred leikkasi ison haavan käteensä ja joutui ensiapuun tikattavaksi.
Huhtikuun 1974 ja huhtikuun 1975 välisenä aikana Westien uhreiksi joutuivat Therese Siegenthaler 21, Shirley Hubbard 15 ja Juanita Mott 18.
Fred raiskasi säännöllisesti myös vanhinta tytärtään Anna Marieta ja kaiken lisäksi luovutti tämän välillä miespuolisten tuttaviensa seksileluksi.
1977 yhteen talon huoneista muutti vuokralaiseksi Shirley Robinson, 18-vuotias entinen prostituoitu ja biseksuaali, joka ryhtyi suhteeseen sekä Fredin että Rosen kanssa. Pian Shirley tulikin raskaaksi Fredille, samaan aikaan, kun Rose odotti lasta eräälle asiakkaalleen. Shirley yritti syrjäyttää Rosen Fredin elämästä. Tämä ei tietenkään sopinut Roselle ja Shirley päätyi myös haudatuksi Westien puutarhaan.
Joulukuussa 1977 Rose synnytti Taran ja lokakuussa 1978 Louisen. Fred saattoi myös Anna Marien raskaaksi, mutta raskaus oli kohdun ulkopuolinen ja täytyi keskeyttää.
1979 Westit murhasivat Alison Chambers -nimisen teinitytön, raiskattuaan ja kidutettuaan häntä ensin kellarissaan. Alisonkin haudattiin muiden tyttöjen tapaan puutarhaan.
Anna Marie muutti kotoa pois poikaystävänsä luo ja Fred alkoi osoittaa seksuaalista kiinnostustaa seuraaviksi vanhimpiin tyttäriinsä Heatheriin ja Maehin. Heather vastusti isäänsä voimakkaasti ja tuli hakatuksi siitä hyvästä.
1980 Westit saivat toisen poikansa Barryn. 1982 syntyi Rosemary Junior ja 1983 Lucyanna. Rosemary Junior ja Lucyanna, kuten myös Tara, olivat puoliksi mustia ja Rosen asiakkaiden siittämiä. Rose oli aivan uuvuksissa monilapsisen perheen talouden pyörittämisestä ja sai usein väkivaltaisia raivokohtauksia, joiden uhreiksi joutuivat hänen omat lapsensa.
Vuonna 1986 Heather kertoi eräälle ystävättärelleen perhehelvetistään. Westit päättivät vaientaa tyttärensä lopullisesti. Stephen auttoi isäänsä kaivamaan puutarhaan kuopan, johon Heatherin ruumis myöhemmin sijoitettiin, tietämättä kuitenkaan, mitä varten kuoppa kaivettiin. Muille lapsille kerrottiin, että Heather oli lähtenyt kotoa.
1992 eräs Westien raiskaamaksi joutunut hyvin nuori tyttö uskaltautui tekemään rikosilmoituksen. 25 Cromwell Streetin taloon suoritettiin kotietsintä, jossa löytyi mm. valtavat määrät lapsipornoa ja muuta todistusaineistoa Westien tekemistä seksuaalirikoksista. Fred ja Rose pidätettiin ja Westien vielä alaikäiset lapset otettiin huostaan. Anna Marie kertoi poliiseille karmeasta lapsuudestaan ja myös Heatherin katoamista ryhdyttiin tutkimaan. Muitakin Westien lapsia puhutettiin useita kertoja ja tutkijat alkoivat yhä enemmän epäillä Westejä syyllisiksi oman tyttärensä murhaan.
Rose oli päästetty väliaikaisesti vapaalle jalalle ja hän yritti itsemurhaa ottamalla yliannoksen lääkkeitä. Stephen kuitenkin löysi hänet ja hälytti apua. Tämän jälkeen Rose keskittyi lähinnä syömään valtavat määrät karamelleja ja katselemaan Disney-videoita.
25 Cromwell Streetin puutarhaa ryhdyttiin kaivamaan auki ja sieltä löydettiinkin Heatherin ruumiin jäänteet. Toinen puutarhasta löydetty ruumis tunnistettiin pian Shirley Robinsoniksi hänestä aikoinaan tehdyn katoamisilmoituksen pohjalta. Lisää ruumiita löytyi ja Fred alkoi sitä myöten tunnustaa murhia. Lopulta hän kertoi myös, missä Renan, Charmainen ja Anna McFallin ruumiit olivat. Ainoastaan Mary Bastholmin tapausta Fred ei tunnustanut, eikä ruumista koskaan löydettykään. Rose kiisti koko ajan tappaneensa ketään ja jos todisteita häntä vastaan löytyikin, hän väitti Fredin pakottaneen häntä. Kun Fred ja Rose vielä kerran kohtasivat oikeudessa, Fred yritti koskettaa Rosea, mutta tämä torjui hänet. "Hän saa minut voimaan pahoin", Rose sanoi vieressä olevalle vartijalle.
13. 12. 1994 Fred Westiä syytettiin kahdestatoista murhasta. Uuden vuoden päivänä hän hirttäytyi sellissään Winson Greenin vankilassa Birminghamissa.
Rose kielsi edelleen tienneensä mitään murhista, vaikka Anna Marie, Caroline Owens ja lukuisat Westien kotona vierailleet prostituoidut sekä raiskausten uhrit todistivat, että Rose oli ollut hyvin aktiivisesti mukana erilaisissa seksuaalirikoksissa. Fred oli kuitenkin ennen kuolemaansa kertonut kaiken Rosen osuudesta rikoksiin, vaikka ensin olikin luvannut suojella Rosea ja ottaa syyt niskoilleen. Lopulta Rosen katsottiin olevan murhiin yhtä syyllinen kuin edesmennyt aviomiehensäkin. Charmainen ja Shirley Robinsonin murhista oli yksin vastuussa Rose. Rosemary West tuomittiin vuonna 1995 elinkautiseen vankeuteen kymmenestä murhasta. Hän on myöhemmin sanonut, ettei aio edes anoa armahdusta. Omasta mielestäänkin hän kuuluu vankilaan loppuiäkseen tekojensa tähden.
Fred väitti, että hänen isänsä olisi harrastanut seksiä hänen siskojensa kanssa. Lisäksi hän väitti itse saattaneensa yhden sisaristaan raskaaksi. Fredin tiedettiin kuitenkin olleen kova valehtelemaan, eikä näiden väittämien todenperäisyydestä saatu koskaan varmuutta. Fred oli itse hyvin kiinnostunut vastakkaisesta sukupuolesta ja ajautui seksisuhteisiin jokaisen tytön kanssa, joka vain vähänkin osoitti kiinnostusta.
17-vuotiaana Fred joutui moottoripyöräonnettomuuteen ja loukkasi itsensä pahoin. Tämän jälkeen Fred kerran työnsi kätensä erään tytön hameen alle, kun he yhdessä seisoivat nuorisotalon palotikkailla. Tyttö tyrkkäsi Fredin alas tikkailta, jolloin Fred löi päänsä pahasti. Sittemmin on pohdittu, aiheuttiko näiden tapausten aikaansaama aivovamma osaltaan Fredin myöhemmän käytöksen.
Parikymppisenä Fred syyllistyi myymälävarkauksiin ja saattoi myös tuttavaperheen 13-vuotiaan tyttären raskaaksi. Fred itse ei näyttänyt juurikaan katuvan seksiä varhaisteinin kanssa, vaan totesi:"Eivätkö kaikki tee sellaista?" Hänet tuomittiin ehdonalaiseen vankeusrangaistukseen ja välit perheeseen huononivat näiden tapausten seurauksena.
Vuonna 1962 Fred meni naimisiin Rena Costellon kanssa. Rena oli prostituoitu ja tuomittu useasti mm. myymälävarkauksista. Heidän avioitumisensa aikaan Rena oli raskaana, mutta lapsi ei ollut Fredin vaan jonkun aasialaisen bussikuskin. Fredin vanhemmat kuitenkin luulivat, että lapsi oli parin yhteinen. Lapsen syntymän jälkeen Fred valehteli heille, että vauva oli kuollut synnytyksessä ja he olivat adoptoineet tilalle aasialaista syntyperää olevan lapsen.
Tuohon aikaan Fred ajoi työkseen jäätelöautoa ja hänellä oli useita avioliiton ulkopuolisia suhteita. Hän oli hyvin mustasukkainen ja omistuksen haluinen Renasta ja tytärpuolestaan Charmainesta. Vuonna 1964 pari sai yhteisen tyttären, joka nimettiin Anna Marieksi. Fred menetti työnsä jäätelöauton kuljettajana ajettuaan sillä vahingossa nuoren pojan hengiltä. Perhe muutti Gloucesteriin ja Fred sai työtä teurastamolta. Heidän mukanaan muutti Anna McFall niminen tyttö, johon he olivat tutustuneet aiemmin ja joka nyt ryhtyi heidän lastenhoitajakseen. Fredillä oli suhde hänenkin kanssaan ja lopulta Rena sai tarpeekseen ja halusi eron. Fred ei kuitenkaan suostunut siihen, että Rena veisi lapset mukanaan, joten Rena lähti yksin Glasgow`hun. Hän palasi kuitenkin pian takaisin tytärtensä vuoksi.
1967 Anna McFall tuli raskaaksi ja yritti saada Frediä eroamaan Renasta ja naimaan hänet. Tämä ei kuitenkaan onnistunut ja lopulta Fred tappoi raskaana olevan rakastajattarensa, paloitteli ruumiin ja hautasi sen. Fred leikkasi ruumiilta irti sormet ja varpaat, joita ei koskaan löydetty. Rena alkoi työskennellä jälleen prostituoituna elättääkseen perheensä ja Fred alkoi varsin avoimesti osoittaa seksuaalista kiinnostusta Charmainea kohtaan.
Tammikuussa 1968 15-vuotias Mary Bastholm siepattiin bussipysäkiltä Gloucesterissa. Fredin epäillään olleen hänen katoamisensa takana, sillä se muistutti paljon Fredin myöhemmin tekemiä sieppauksia. Tuohon aikaan Gloucesterin seudulla tapahtui myös kaikkiaan kahdeksan raiskausta tai raiskauksen yritystä, joissa tekijän tuntomerkit täsmäsivät Fred Westiin
_______________________________________________________________________________________
Rosemary Letts syntyi vuonna 1953 Devonissa, Englannissa. Hänen vanhempansa olivat Daisy ja Bill Letts. Bill oli skitsofreenikko sekä väkivaltainen ja sadistinen tyranni, joka haki vain syitä saadakseen piestä lapsiaan tai keksiä näille muita ankaria rangaistuksia. Daisy puolestaan kärsi masennuksesta ja sai siihen sähköshokkihoitoa odottaessaan Rosea. Pienenä Rose kärsi oudoista neurologisista oireista. Rosella oli neljä vanhempaa sisarusta sekä nuorempi veli ja Rose oli isänsä lemmikki.
Rose menestyi koulussa huonosti ja oli koulukiusattu. Murrosikäisenä hänestä tuli hyvin seksuaalisesti aktiivinen. Hän jopa ahdisteli nuorempaa veljeään. Rose ei ollut kovin suosittu ikäistensä poikien keskuudessa, eikä hänen isänsä olisi antanutkaan hänen tapailla ikäisiään poikia. Niinpä Rose päätyi suhteisiin itseään vanhempien miesten kanssa.
1969 Rose tapasi Fred Westin. Rosen isä ei hyväksynyt suhdetta, mutta huomattuaan olevansa raskaana Fredille, Rose muutti hänen kotiinsa ja ryhtyi hoitamaan Charmainea ja Anna Marieta. Fred oli tuolloin vankilassa mm. useiden varkauksien vuoksi. 1970 syntyi Fredin ja Rosen ensimmäinen yhteinen lapsi, tytär, joka sai nimekseen Heather ja myöhemmin päätyi omien vanhempiensa surmaamaksi.
1971 Charmaine katosi yllättäen eräänä päivänä ja Rose kertoi Anna Marielle, että Rena oli hakenut tytön ja vienyt tämän Glasgow´hun. Todellisuudessa Rose oli kuitenkin menettänyt malttinsa ja se koitui Charmainen kohtaloksi. Fred leikkasi Charmainen sormet ja varpaat irti ja hautasi ruumiin.
Nyt Frediä ja Rosea yhdisti yhteinen kaamea salaisuus, eikä Rose enää uskaltanut torjua Frediä, vaikka olisi ehkä halunnutkin. Lisäksi Fred ja Rose olivat kiinnostuneita samanlaisesta seksistä. S/M-leikit, sitominen ja erilaiset välineet kuuluivat molempien kiinnostuksen kohteisiin. Rose hankki suuren kokoelman mm. ruoskia, suukapuloita ja jättikokoisia dildoja. Rose ryhtyi toimimaan prostituoituna ansaitakseen lisätuloja perheelleen. Hän laittoi ilmoituksia pornolehtiin ja asiakkaat tulivat Westien kotiin.
Salatakseen Charmainen kuoleman, Fred ei keksinyt muuta keinoa, kuin tappaa Renakin. Fred juotti hänet humalaan, kuristi kuoliaaksi, leikkasi taas ruumiilta sormet ja varpaat ja hautasi sen samaan paikkaan Anna McFallin kanssa.
1972 Fred ja Rose avioituivat ja saivat toisen yhteisen tyttärensä Maen. He tarvitsivat lisää tilaa kasvavalle perheelleen ja hankkivat talon Gloucesterista, osoitteesta 25 Cromwell Street, joka sittemmin tuli kuuluisaksi Kauhujen talona. Talossa oli iso kellari, jonne Fred rakensi äänieristetyn tilan, jota kutsui Kidutuskammioksi. Westit testasivat Kidutuskammiota ensimmäistä kertaa Fredin 8-vuotiaan tyttären Anna Marien avulla. He sitoivat tytön, laittoivat hänelle suukapulan ja kertoivat, kuinka hänen tuli olla tyytyväinen, koska hänellä oli vanhemmat, jotka opettivat häntä tulevaa aviomiestään varten. Sitten Fred raiskasi tytön. Anna Marie oli raiskauksen jälkeen niin kipeä, ettei päässyt kouluun moneen päivään.
Westit palkkasivat lastenhoitajakseen 17-vuotiaan Caroline Owensin. Sekä Fred että Rose yrittivät vietellä tyttöä ja kilpailivat kumpi onnistuisi ensin. Carolinen sai pian tarpeekseen leikistä ja sanoi itsensä irti. Silloin Westit pakottivat hänet kellariin, sitoivat ja raiskasivat. Fred uhkasi tappaa Carolinen, mikäli tämä kertoisi kenellekään. Carolinen äiti kuitenkin huomasi tyttärensä mustelmat ja lopulta Caroline kertoi hänelle, mitä oli tapahtunut. He tekivät rikosilmoituksen ja Westit vietiin kuulusteltaviksi. Westit väittivät, että Caroline oli suostunut seksiin vapaaehtoisesti. Westejä uskottiin ja juttu oli siltä erää käsitelty.
1973 Westit palkkasivat lastenhoitajakseen Lynda Gough -nimisen nuoren naisen. Lynda muutti Cromwell Streetin taloon ja jonkin ajan kuluttua hän päätyi Westien surmaamaksi. Fred leikkasi tapansa mukaan ruumiilta sormet ja varpaat ja ruumis haudattiin takapihalle. Lyndan perhe huolestui tyttärensä katoamisesta ja kävi kyselemässä tätä Westeiltä. Westit kertoivat Lyndan asuneen heillä kyllä jonkin aikaa, mutta sitten yllättäen lähteneen eikä enää palanneen.
Samana vuonna syntyi Westien ensimmäinen poika, Stephen. Westit sieppasivat 15-vuotiaan Carol Ann Cooperin ja huvittivat itseään raiskaamalla ja kiduttamalla tätä kellarissaan, kunnes lopulta tappoivat tytön. Ruumis paloiteltiin ja haudattiin Westien takapihalle. Saman kohtalon koki myös Lucy Partington, jonka Westit sieppasivat bussipysäkiltä. Paloitellessaan Lucyn ruumista, Fred leikkasi ison haavan käteensä ja joutui ensiapuun tikattavaksi.
Huhtikuun 1974 ja huhtikuun 1975 välisenä aikana Westien uhreiksi joutuivat Therese Siegenthaler 21, Shirley Hubbard 15 ja Juanita Mott 18.
Fred raiskasi säännöllisesti myös vanhinta tytärtään Anna Marieta ja kaiken lisäksi luovutti tämän välillä miespuolisten tuttaviensa seksileluksi.
1977 yhteen talon huoneista muutti vuokralaiseksi Shirley Robinson, 18-vuotias entinen prostituoitu ja biseksuaali, joka ryhtyi suhteeseen sekä Fredin että Rosen kanssa. Pian Shirley tulikin raskaaksi Fredille, samaan aikaan, kun Rose odotti lasta eräälle asiakkaalleen. Shirley yritti syrjäyttää Rosen Fredin elämästä. Tämä ei tietenkään sopinut Roselle ja Shirley päätyi myös haudatuksi Westien puutarhaan.
Joulukuussa 1977 Rose synnytti Taran ja lokakuussa 1978 Louisen. Fred saattoi myös Anna Marien raskaaksi, mutta raskaus oli kohdun ulkopuolinen ja täytyi keskeyttää.
1979 Westit murhasivat Alison Chambers -nimisen teinitytön, raiskattuaan ja kidutettuaan häntä ensin kellarissaan. Alisonkin haudattiin muiden tyttöjen tapaan puutarhaan.
Anna Marie muutti kotoa pois poikaystävänsä luo ja Fred alkoi osoittaa seksuaalista kiinnostustaa seuraaviksi vanhimpiin tyttäriinsä Heatheriin ja Maehin. Heather vastusti isäänsä voimakkaasti ja tuli hakatuksi siitä hyvästä.
1980 Westit saivat toisen poikansa Barryn. 1982 syntyi Rosemary Junior ja 1983 Lucyanna. Rosemary Junior ja Lucyanna, kuten myös Tara, olivat puoliksi mustia ja Rosen asiakkaiden siittämiä. Rose oli aivan uuvuksissa monilapsisen perheen talouden pyörittämisestä ja sai usein väkivaltaisia raivokohtauksia, joiden uhreiksi joutuivat hänen omat lapsensa.
Vuonna 1986 Heather kertoi eräälle ystävättärelleen perhehelvetistään. Westit päättivät vaientaa tyttärensä lopullisesti. Stephen auttoi isäänsä kaivamaan puutarhaan kuopan, johon Heatherin ruumis myöhemmin sijoitettiin, tietämättä kuitenkaan, mitä varten kuoppa kaivettiin. Muille lapsille kerrottiin, että Heather oli lähtenyt kotoa.
1992 eräs Westien raiskaamaksi joutunut hyvin nuori tyttö uskaltautui tekemään rikosilmoituksen. 25 Cromwell Streetin taloon suoritettiin kotietsintä, jossa löytyi mm. valtavat määrät lapsipornoa ja muuta todistusaineistoa Westien tekemistä seksuaalirikoksista. Fred ja Rose pidätettiin ja Westien vielä alaikäiset lapset otettiin huostaan. Anna Marie kertoi poliiseille karmeasta lapsuudestaan ja myös Heatherin katoamista ryhdyttiin tutkimaan. Muitakin Westien lapsia puhutettiin useita kertoja ja tutkijat alkoivat yhä enemmän epäillä Westejä syyllisiksi oman tyttärensä murhaan.
Rose oli päästetty väliaikaisesti vapaalle jalalle ja hän yritti itsemurhaa ottamalla yliannoksen lääkkeitä. Stephen kuitenkin löysi hänet ja hälytti apua. Tämän jälkeen Rose keskittyi lähinnä syömään valtavat määrät karamelleja ja katselemaan Disney-videoita.
25 Cromwell Streetin puutarhaa ryhdyttiin kaivamaan auki ja sieltä löydettiinkin Heatherin ruumiin jäänteet. Toinen puutarhasta löydetty ruumis tunnistettiin pian Shirley Robinsoniksi hänestä aikoinaan tehdyn katoamisilmoituksen pohjalta. Lisää ruumiita löytyi ja Fred alkoi sitä myöten tunnustaa murhia. Lopulta hän kertoi myös, missä Renan, Charmainen ja Anna McFallin ruumiit olivat. Ainoastaan Mary Bastholmin tapausta Fred ei tunnustanut, eikä ruumista koskaan löydettykään. Rose kiisti koko ajan tappaneensa ketään ja jos todisteita häntä vastaan löytyikin, hän väitti Fredin pakottaneen häntä. Kun Fred ja Rose vielä kerran kohtasivat oikeudessa, Fred yritti koskettaa Rosea, mutta tämä torjui hänet. "Hän saa minut voimaan pahoin", Rose sanoi vieressä olevalle vartijalle.
13. 12. 1994 Fred Westiä syytettiin kahdestatoista murhasta. Uuden vuoden päivänä hän hirttäytyi sellissään Winson Greenin vankilassa Birminghamissa.
Rose kielsi edelleen tienneensä mitään murhista, vaikka Anna Marie, Caroline Owens ja lukuisat Westien kotona vierailleet prostituoidut sekä raiskausten uhrit todistivat, että Rose oli ollut hyvin aktiivisesti mukana erilaisissa seksuaalirikoksissa. Fred oli kuitenkin ennen kuolemaansa kertonut kaiken Rosen osuudesta rikoksiin, vaikka ensin olikin luvannut suojella Rosea ja ottaa syyt niskoilleen. Lopulta Rosen katsottiin olevan murhiin yhtä syyllinen kuin edesmennyt aviomiehensäkin. Charmainen ja Shirley Robinsonin murhista oli yksin vastuussa Rose. Rosemary West tuomittiin vuonna 1995 elinkautiseen vankeuteen kymmenestä murhasta. Hän on myöhemmin sanonut, ettei aio edes anoa armahdusta. Omasta mielestäänkin hän kuuluu vankilaan loppuiäkseen tekojensa tähden.
I don't wanna be buried in a Pet Sematary. I don't want to live my life again -Ramones-
- maija turjukka
- Ainesta Watsoniksi
- Viestit: 4939
- Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm
Re: Fred ja Rose West
Kerrassaan järkyttävä tarina tämäkin, kiitokset avaajalle.
Tässä vielä Fredin ja Rosemaryn kuva BBC:n Crime Case Closed -sivulta:

Kyseisen sivun lopussa uhrit ja tekovuodet lyhyesti. 20 vuotta ja 12 (tai oikeastaan neljätoista, koska kaksi uhreista oli raskaana) henkirikoksen uhria ja käsittämätön määrä muuta inhimillistä kärsimystä.
http://web.archive.org/web/200606151144 ... est1.shtml
Tässä vielä Fredin ja Rosemaryn kuva BBC:n Crime Case Closed -sivulta:

Kyseisen sivun lopussa uhrit ja tekovuodet lyhyesti. 20 vuotta ja 12 (tai oikeastaan neljätoista, koska kaksi uhreista oli raskaana) henkirikoksen uhria ja käsittämätön määrä muuta inhimillistä kärsimystä.
http://web.archive.org/web/200606151144 ... est1.shtml
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
-
Kiiski Vastaranta
- Olivia Benson
- Viestit: 710
- Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm
Re: Fred ja Rose West
Melko ällistyttävä tapaus ja erinomainen kirjoitus.Taisi olla tästä tptauksesta kun Jimiltä tuli joku aika sitten dokkari,perhana kun ei kerinnyt seuraa kun sattunalta toisella silmällä.
Nii ja taas näkee kuvistakin selvästi että tappaja ainesta tollasia hiljasen hissukan näköisiä ne on aina semmosia anteeksi mä oon olemassa.
Nii ja taas näkee kuvistakin selvästi että tappaja ainesta tollasia hiljasen hissukan näköisiä ne on aina semmosia anteeksi mä oon olemassa.
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Re: Fred ja Rose West
Kiitos avauksesta, Polar.
Sääli, että Fred pääsi liian helpolla hirttäytymällä sellissään
Sääli, että Fred pääsi liian helpolla hirttäytymällä sellissään
Re: Fred ja Rose West
Sanaton. 
-
debbie
Re: Fred ja Rose West
Ei oikein jaksa käsittää, miten tuollainen touhu pystyi jatkumaan noin pitkään.
Näin tästä joskus dokumentin ja ihmettelin jo silloin, mitä kaikkea ihmiset voivat kodeissaan tehdä ilman, että kukaan (välittää) tietää mitään.
Näin tästä joskus dokumentin ja ihmettelin jo silloin, mitä kaikkea ihmiset voivat kodeissaan tehdä ilman, että kukaan (välittää) tietää mitään.
-
Tampereen Tyttö
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5424
- Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm
Re: Fred ja Rose West
Meikäläisellä on hämärä mielikuva, että aiheesta olisi jo keskusteltu minfossa aiemmin. Mutta eihän täältä löydä ja voipa olla jonkun toisen otsikon allakin vain keskusteltu.
Tutustuin tapaukseen heti sen tultua julki. Muistorikas oli myös Fredin itemurhapäivä. -Olin synnyttämässä ja radiossa kerrottiin Kauhujen talon Fred Westin ottaneen hengen itseltään.
Tutustuin tapaukseen heti sen tultua julki. Muistorikas oli myös Fredin itemurhapäivä. -Olin synnyttämässä ja radiossa kerrottiin Kauhujen talon Fred Westin ottaneen hengen itseltään.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
-
Nannitanni
- Harjunpää
- Viestit: 292
- Liittynyt: Ma Maalis 08, 2010 2:24 pm
Re: Fred ja Rose West
Itseäni järkyttää myös kovasti juurikin tämä fakta, että näidenkin sairaiden ihmisten touhuilut saivat jatkua noinkin pitkään.. Kaikki on mitä ilmeisimmin mahdollista.debbie kirjoitti:Ei oikein jaksa käsittää, miten tuollainen touhu pystyi jatkumaan noin pitkään.
Näin tästä joskus dokumentin ja ihmettelin jo silloin, mitä kaikkea ihmiset voivat kodeissaan tehdä ilman, että kukaan (välittää) tietää mitään.
"When I'm being sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
-Barney Stinson-
-Barney Stinson-
-
Polar
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 113
- Liittynyt: To Marras 05, 2009 6:22 pm
- Paikkakunta: Pohjoisnapa
Re: Fred ja Rose West
Kyllä on keskusteltu varmaan parissakin ketjussa, mutta omaa ketjua tälle pariskunnalle en löytänyt, vaikka ovatkin mielestäni sen "arvoisia". Selasin kyllä läpi kaikki Henkirikokset ulkomaat -osion otsikot, tuohon hakuun kun ei liene luottamista.Tampereen Tyttö kirjoitti:Meikäläisellä on hämärä mielikuva, että aiheesta olisi jo keskusteltu minfossa aiemmin. Mutta eihän täältä löydä ja voipa olla jonkun toisen otsikon allakin vain keskusteltu.
Käsittääkseni suurin osa Westien uhreista oli jokseenkin epäsosiaalista elämää viettäviä ongelmanuoria tms., joita ei välttämättä kukaan pahemmin kaivannut tai ainakaan katoamisesta ei heti jaksettu/viitsitty nostaa kovin suurta meteliä. En tiedä, kuinka hyvin Britanniassa yleensäkään saadaan henkirikoksia selvitettyä. Yhdysvalloissa ainakin taisi olla huomattavan korkea prosentti selvittämättä jääneissä henkirikoksissa, tietysti hieman osavaltiokohtaisesti. Itse olen siinä käsityksessä, etteivät Fred ja Rose olleet mitään ruudinkeksijöitä, joten heillä oli ilmeisesti vain hyvää tuuria. Tuntuu tosin kummalliselta, että naapurit eivät huomanneet, kun takapihaa myllättiin tämän tästä. Westien lapset varmaan sekä pelkäsivät että häpesivät vanhempiaan, eivätkä siksi kertoneet insestistä ja muista omituisuuksista kenellekään. Sitäpaitsi, jos kotiolot ovat aina olleet noin ankeat, ei kai ole ihmekään, ettei luota ulkopuolisiin ja usko saavansa mistään apua. Perusluottamuksen ihmisiin täytyy olla aika heikolla pohjalla. Ja näissä insestiperheissä tuntuu vallitsevan joku kummallinen sisäinen lojaalisuus, jota ulkopuolisen on tietysti suhteellisen mahdoton ymmärtää.debbie kirjoitti:Ei oikein jaksa käsittää, miten tuollainen touhu pystyi jatkumaan noin pitkään.
Näin tästä joskus dokumentin ja ihmettelin jo silloin, mitä kaikkea ihmiset voivat kodeissaan tehdä ilman, että kukaan (välittää) tietää mitään.
I don't wanna be buried in a Pet Sematary. I don't want to live my life again -Ramones-
Re: Fred ja Rose West
Katsoin juuri dokumentin tästä pariskunnasta ja jäin miettimään, että onkohan tällä parilla enemmän surmia kontollaan kuin jo tiedetyt kaksitoista. Ensimmäiset uhrinsa (mm. entisen vaimonsa ja tyttöystävänsä Ann McFall:n) Fred hautasi tutulle pellolle kotiseudullaan Herefordshiressä. Tytöt jotka Fred ja Rose surmasivat vuosien 1971 - 1979 välillä kotitalonsa kellarissa Gloucesterissa haudattiin sekä talon puutarhaan että talon kellariin. Mutta mitä tapahtui vuoden 1979 jälkeen? Jatkoiko Fred ja Rose murhaamista jossain muualla?
Olisi kiva saada lukea tästä tapauksesta vähän lisää.
Olisi kiva saada lukea tästä tapauksesta vähän lisää.
Re: Fred ja Rose West
Hyvä dokumentti Fred West:stä:
Osa 1
http://video.google.com/videoplay?docid ... 2825569677#
Osa 2
http://video.google.com/videoplay?docid ... l=fi&emb=1#
Osa 3
http://video.google.com/videoplay?docid ... 7582012866
Osa 1
http://video.google.com/videoplay?docid ... 2825569677#
Osa 2
http://video.google.com/videoplay?docid ... l=fi&emb=1#
Osa 3
http://video.google.com/videoplay?docid ... 7582012866
-
inner circle
- Harjunpää
- Viestit: 296
- Liittynyt: Su Joulu 28, 2014 4:13 pm
Re: Fred ja Rose West
Nostetaanpa vanhaa ketjua. Löysin YouTubesta dokkarinpätkän suomenkielisillä teksteillä. Kaksi Fredin ja Rosen lapsista, Stephen ja Mae kertovat lapsuudestaan Cromwell Streetillä.
https://www.youtube.com/watch?v=xGFPbiuigjs
Tästä alimmasta linkistä löytyy koko dokumentti englanniksi.
https://www.youtube.com/watch?v=iEajPZA1eII
https://www.youtube.com/watch?v=xGFPbiuigjs
Tästä alimmasta linkistä löytyy koko dokumentti englanniksi.
https://www.youtube.com/watch?v=iEajPZA1eII
-
NoKillingPls
- Armas Tammelin
- Viestit: 76
- Liittynyt: Ke Helmi 26, 2014 7:51 pm
Re: Fred ja Rose West
Tässä on vaan se vaara, että Fredin sielu siirtyi lapseesi. Luonnollisesti toivon, että tältä päästiin välttymään. Tämä kannattaa muutenkin selvittää, ketä omana syntymäpäivänään on kuollut, omalla kohdalla joku Australialainen jalkapalloilija niin suht turvallisin mielen saa jatkaa.Tampereen Tyttö kirjoitti:Meikäläisellä on hämärä mielikuva, että aiheesta olisi jo keskusteltu minfossa aiemmin. Mutta eihän täältä löydä ja voipa olla jonkun toisen otsikon allakin vain keskusteltu.
Tutustuin tapaukseen heti sen tultua julki. Muistorikas oli myös Fredin itemurhapäivä. -Olin synnyttämässä ja radiossa kerrottiin Kauhujen talon Fred Westin ottaneen hengen itseltään.
-
Arlene
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1688
- Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
- Paikkakunta: Pentonville
Re: Fred ja Rose West
Tuosta dokkarista käy ilmi, että Fred oli sanonut, että hän ei pystynyt lopettamaan tappamista. Fredin mukaan uhreja oli haudattu metsään, mistä niitä ei kuulemma kukaan löydä. Lisäksi Fred ei kertonut poliisille oma-aloitteisesti mitään, vastaili ainoastaan poliisin kysymyksiin. Ja poliisi ei varmuudella tiedä kuin näistä kahdestatoista.kaia kirjoitti:Katsoin juuri dokumentin tästä pariskunnasta ja jäin miettimään, että onkohan tällä parilla enemmän surmia kontollaan kuin jo tiedetyt kaksitoista. Ensimmäiset uhrinsa (mm. entisen vaimonsa ja tyttöystävänsä Ann McFall:n) Fred hautasi tutulle pellolle kotiseudullaan Herefordshiressä. Tytöt jotka Fred ja Rose surmasivat vuosien 1971 - 1979 välillä kotitalonsa kellarissa Gloucesterissa haudattiin sekä talon puutarhaan että talon kellariin. Mutta mitä tapahtui vuoden 1979 jälkeen? Jatkoiko Fred ja Rose murhaamista jossain muualla?
Olisi kiva saada lukea tästä tapauksesta vähän lisää.