Ethan Stacy 4-years, RIP

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja cyklon »

Juu, jäitä hattuun todellakin.
Tapaus herättää tunteita, se on ymmärrettävää. Mutta eiköhän kumpikin kuspää saa ansionsa mukaan vankilassa ja tulevassa oikeudenkäynnissä. Vaan että toivottavasti pääsevät oikeudenkäyntiin asti, kumpikin on nimittäin itsemurhatarkkailussa.

Tätösellä (Jane) on lähestulkoon aina tuo puunuija kädessä. Sillä hän hakkaa pöytään, kun paneelinjäsenet innostuvat puhumaan toistensa päälle.
Ja totta, Jane vöyhösi aikasten paljon, mutta se nyt vaan on aikasten monen kaupallisen kanavan tyyli tuolla valtameren takana. Katsojaluvuista taistellaan.
Muistaakseni tuossa kolmannessa linkissä on linkki kyseisen mediakanavan nettipaperiversioon. Kyseinen kanava ei halunnut uutislähetyksessä kertoa kaikkea mitä Ethanille tehtiin. Nettipaperiversiosta löytyy enemmän tietoa.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja joey »

cyklon kirjoitti:JTätösellä (Jane) on lähestulkoon aina tuo puunuija kädessä. Sillä hän hakkaa pöytään, kun paneelinjäsenet innostuvat puhumaan toistensa päälle.
Ai samperi, kyse ei siis sittenkään ollut ihan niin graafisesta rekvisiitasta kuin ensin ajattelin :D
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja cyklon »

joey kirjoitti:
cyklon kirjoitti:JTätösellä (Jane) on lähestulkoon aina tuo puunuija kädessä. Sillä hän hakkaa pöytään, kun paneelinjäsenet innostuvat puhumaan toistensa päälle.
Ai samperi, kyse ei siis sittenkään ollut ihan niin graafisesta rekvisiitasta kuin ensin ajattelin :D
Niih!! 8)
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja cyklon »

Kuspää äijältä on evätty takuumahdollisuus. Kuspää muijalla on 100000 taalan käteistakuut. Toivottavasti kukaan ei maksa muijan takuita, vapaana ollessa on helpompi päättää päivänsä, kuin putkan itsemurhatarkkailussa. Kait.
Toivottavasti oikeudenkäynnit alkaisivat mahdollisimman pian. Kuspää muija on ainakin tunnustanut osalllisuutensa Ethanin kuolemaan.
Jenkeissä oikeudenkäyntien alkaminen yleensä venyy ja venyy.
Chris Coleman, joka tappoi perheensä, on ollut vangittuna jo vuoden, oikeudenkäyntiä putkassa odottaen.
Casey Anthony, joka tappoi tyttärensä, on ollut vangittuna kohta kaksi vuotta. Ja oikeudenkäynti alkaa vasta vuoden kuluttua, jos alkaa.
Ja tietenkin kummankin tapauksen perään pitää sanoa, oletettavasti/väitetysti, tappoivat oletettavasti. Allegedly, jenkkityyliin sanoen.
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja cyklon »

Jaahas, pieni vihre tuli aamulla.
Kuspää äijän lempinimi on 47.
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Amber Alerts and missing children cases: Ethan Stacy (part 1)
http://www.examiner.com/x-32312-Amber-A ... than-Stacy

Amber Alerts and Missing children cases: Ethan Stacy found tortured, murdered (part 2, video)
http://www.examiner.com/x-32312-Amber-A ... rt-2-video

Amber Alerts and missing children cases: Ethan Stacy forced to stay with mother, murdered (part 3)
http://www.examiner.com/x-32312-Amber-A ... red-part-3

Amber Alerts and missing children cases: Read probable cause statements in Ethan Stacy case (part 4)
http://www.examiner.com/x-32312-Amber-A ... ase-part-4

Nää vetää niin sanottomaksi että ei oikein osaa sanoa mitää ja oli eilenkin tarkoitus tehdä tästä aloitus,mutta ei vaan saanut oikein kirjaimia järjesteltyä oikein järjestykseen,kun laittaa :twisted: :evil:
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
matahari
Jack Bauer
Viestit: 928
Liittynyt: Ke Tammi 07, 2009 10:29 am
Paikkakunta: Pori

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja matahari »

Juu ei tässä mitään, VoDkalle vielä sen verran että taitaa olla ns.oma lehmä ojassa kun noin haet ymmärrystä asialle jota ei normaali ihminen tee edes pahimmissa painajaisissaan.
cyklon
Theo Kojak
Viestit: 1129
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 9:41 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja cyklon »

Pressitilaisuus
http://www.youtube.com/watch?v=sPcGciy1kV8
http://www.youtube.com/watch?v=q89FucIHcMQ

Uutispätkiä
http://www.youtube.com/watch?v=xn0vLoJE2cU
http://www.youtube.com/watch?v=iiGmEvGh6GE

Mä toivon, että tässä ketjussa ei nahistella kuin lapset hiekkalaatikolla. Eikö sille nahistelulle ole ihan omat ketjunsa, esim Ulvila? 8)
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

matahari kirjoitti:Juu ei tässä mitään, VoDkalle vielä sen verran että taitaa olla ns.oma lehmä ojassa kun noin haet ymmärrystä asialle jota ei normaali ihminen tee edes pahimmissa painajaisissaan.
Lehmiä ei täällä kaupungin vilskeessä ole hetkeen näkynyt, muuta kuin lihatiskillä eri muodoissaan. Minä en hae mitään ymmärrystä yhtään kenellekään, vaan minulle se on ihan se ja sama mitä tämä herra tai rouva on touhunnut ja mihin tuloksiin oikeuslaitos heidän kohdallaan päätyy. Subjektiivisesti ajatellen vain on turha uhkailla, jos ei ole oikeasti valmis toteuttamaankin (itse). Ehkä siitä saa jotain mielihyvää ja tuntee olevansa ihan oikea ihminen, kun saa olla kova ja kertoa netissä mitä pitäisi tehdä, käyttäytyä kuin elukka ja unohtaa inhimillisen käytöksen. Vaikka joku olisi tehnytkin väärin, harvoin kannattaa laskeutua sille tasolle, vaan saada voittonsa tilanteesta jotain muuta kautta.
cyklon kirjoitti:Mä toivon, että tässä ketjussa ei nahistella kuin lapset hiekkalaatikolla. Eikö sille nahistelulle ole ihan omat ketjunsa, esim Ulvila? 8)
Minusta taas tämä ketju on oivallinen paikka huomauttaa viimeinkin Minfoa viime ajat sotkeneesta käytöksestä. Sinä olet toinen tässä ketjussa, jonka käytös on ollut sieltä jostain ja kaukaa. Helpommalla ketjussa, joka tuntuu noinkin kovasti vetoavan tunteisiin kuten sinulla tämä tapaus, pääsee kun jättää koko topikin sikseen tai suhtautuu siihen kylmän viileästi - puhuu asioista niiden omilla nimillään, kertoo mitä on tapahtunut ja missä. Vähän kuin hätäpuhelu, yhtä helppoa. Samasta syystä kuin hätäpuhelussa, myös foorumilaisia helpottaa tuollainen käytös. Ei tarvitse miettiä kuspiä ykkösen ja kuspiä kakkosen välillä, saatika jos haluaa lisätietoa aiheesta etsiä. Ei rikoskirjoissakaan anneta omien tunteiden sotkeentua tielle, koska se hämmentää ja sotkee lukijaa, eikä anna mahdollisuutta muodostaa itse omaa mielipidettään. Parhaassa tapauksessa koko teksti jää jopa kesken, koska saman toistaminen koko ajan (kuten sinun tapauksessasi) on todella puuduttavaa ja turhauttavaa.

Koko tämä ketju tietenkin on sinällänsä farssi, että jo aloitusviestistä lähtien suunta on ollut väärä; aloitusviestistä ei selvinnyt lukemalla mitä on tapahtunut, joten se ei palvele kaikkia tämän foorumin käyttäjiä. Lisäksi koko tarinan esitys on kaiken aikaa ollut tökeröä ja töksähtelevää, eikä ihan täyttä yleiskuvaa ole tainnut kuin yhdessä viestissä hieman kaapiutua kasaan, jos siinäkään.

Kuriositeettina mainittakoon, että minusta on ollut hillittömän huvittavaa se, että ensin porukka riehuu, kuspiä sitä, kuspiä tätä, sitten joku ketjun ulkopuolinen tulee mainitsemaan hillitsemisestä ja yhtäkkiä yksi kuspiäläisistä sanoo olevansa samaa mieltä, että ketju aiheuttaa tunteita, pitäisi rauhoittua - kunnes vain hetkeä myöhemmin jatkaa samalla kuspiä-linjalla.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Avatar
Sajaki
Jack Bauer
Viestit: 986
Liittynyt: Pe Maalis 19, 2010 7:53 pm
Paikkakunta: Left-hand path

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Sajaki »

^ VoDKalta asiaa, kuten yleensä. Ihme mesoamista ollut koko ketju, ei ole vieläkään tullut kunnollista yhteenvetoa tapauksesta. Täytynee itse illalla kaivella faktat esiin.

Melko ikävää kun tehdään avaus vain muutaman YouTube-linkin kanssa, kaikki ei jaksa niitä videoita kytätä :wink:
"Karkea kysymys koko kriminaalipolitiikan historian ajan on ollut, onko rikoksiin syyllistynyt (tai muuten poikkeava) henkilö paha vai hullu."
Anilè
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 116
Liittynyt: To Maalis 18, 2010 4:51 pm

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Anilè »

VoDKa kirjoitti:
matahari kirjoitti:VoDka; Kuka on sanonut että nautin siitä että tuollaiset paskiaiset kokisivat saman kohtalon? Älä vääntele ja nimettele asiassa jossa mikään rangaistus ei ole riittävä.
Tällaisesta ei kukaan nauti joten anna olla VoDka viimänen kerta kun heität noin typeriä arvioita :x
Anna olla viimeinen kerta kun sanot viimeinen kerta. :lol:

No minkä ihmeen takia sitten haluaisit tuollaisella varsin eläimellisellä ja ei-ihmismäisellä käytöksellä kostaa tapauksen, joka ei liity sinuun mitenkään? Nautintosyistä (ynnättynä kostonhaluun) olisin sen vielä joten kuten ymmärtänyt.

Minusta tuollainen käytös on aina ollut varsin noloa ja lapsekasta, kuin uhmaikäisen kostomanifesti. "Mä teen sulle niinku sä teit sille." Jos asuttaisiin Egyptissä ja vuosia mentäisiin taaksepäin aika reilusti, ymmärtäisin ehkä paremmin, mutta jos tosissaan vielä 2010 käytössä ovat samat menetelmät ja vielä raaempana kuin mitä uhri on ne kokenut (kohde ei saisi kuolla), niin minun on kyllä ihan pakko alentaa ihmiset vielä alempaan kastiin, kuin missä tähän asti heitä olen pitänyt.
Psykologissa kokeissa on todettu, että ihmisilla on halu rankaista väärintekijää, myös siinä tapauksessa, että siitä koituu itselle kustannuksia. Simpansseilta tämä halu puuttuu. Toisin sanoen halu kostaa on ihan oleellinen osa ihmisen perusluontoa.

En ymmärrä miksi kuolemanrankaistusta ja kidutusrangaistuksia vastustetaan. Jos "ihminen" käyttäytyy epäinhimillisesti, niin miksi hänet pitäisi lukea kuuluvaksi ihmisten joukkoon. Eläimiä tapetaan. Eläimiä kidutetaan eikä sitä pidetä lähimainkaan yhtä pahana asiana kuin ihmisten kiduttamista. Ihmisiä myös tapetaan sodissa. Yritän vain sanoa, että se ketä saa tappaa tai kiduttaa riippuu ihan siitä kuuluuko hän "meihin" vai "niihin". Ja mielestäni tuollaiset lasta kiduttavat sekopäät eivät kuulu "meihin" joten toivoisin, että käytössä olisi tosiaan kidutusrangaistuksia.

Vai yritätkö nyt sanoa, että koska nämä "ihmiset" ovat kasvaneet ihmisten parissa, niin he jotenkin enemmän kuuluvat "meihin" ja siksi olisimme kollektiivisessa vastuussa heidän käytöksestään? Ehkä niin on. Tai sitten he ovat psykopaatteja ja pahoja jo syntymästään lähtien.
Anile= Anilé. Unohdin salasanani siksi tämä uusi lookki.

Mieskuoro Kuuntelijat.
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

Anilè kirjoitti:Psykologissa kokeissa on todettu, että ihmisilla on halu rankaista väärintekijää, myös siinä tapauksessa, että siitä koituu itselle kustannuksia. Simpansseilta tämä halu puuttuu. Toisin sanoen halu kostaa on ihan oleellinen osa ihmisen perusluontoa.

En ymmärrä miksi kuolemanrankaistusta ja kidutusrangaistuksia vastustetaan. Jos "ihminen" käyttäytyy epäinhimillisesti, niin miksi hänet pitäisi lukea kuuluvaksi ihmisten joukkoon. Eläimiä tapetaan. Eläimiä kidutetaan eikä sitä pidetä lähimainkaan yhtä pahana asiana kuin ihmisten kiduttamista. Ihmisiä myös tapetaan sodissa. Yritän vain sanoa, että se ketä saa tappaa tai kiduttaa riippuu ihan siitä kuuluuko hän "meihin" vai "niihin". Ja mielestäni tuollaiset lasta kiduttavat sekopäät eivät kuulu "meihin" joten toivoisin, että käytössä olisi tosiaan kidutusrangaistuksia.

Vai yritätkö nyt sanoa, että koska nämä "ihmiset" ovat kasvaneet ihmisten parissa, niin he jotenkin enemmän kuuluvat "meihin" ja siksi olisimme kollektiivisessa vastuussa heidän käytöksestään? Ehkä niin on. Tai sitten he ovat psykopaatteja ja pahoja jo syntymästään lähtien.
Ehkä tämä halu kostaa tulisi sitten poistaa ihmisiltä kokonaan, sillä huomattavasti enemmänhän se on aiheuttanut tuhoa aina siitä asti kun ihminen alkoi leikkimään ihmistä. Ainahan kaikkien isojen tapahtumien takana on jonkinlainen kosto, joka heiluu puolelta toiselle loputtomiin, tuhansiakin vuosia hyvässä lykyssä.

Minä en vastusta kuolemanrangaistusta, mutta olen sitä mieltä, että jos on pakko lähteä teloittamaan ihminen, tulisi se tehdä inhimillisin keinoin, eikä alentua sille tasolle minkä kiduttaja on uhriaan kohtaan esittänyt. Ymmärrän sen, että omainen haluaa kostaa mitä raaimmalla tavalla tekijälle, mutta en ole koskaan oppinut ymmärtämään sitä, miksi täysin ulkopuolinen henkilö haluaisi kostaa niin tolkuttoman raaoilla tavoilla, mitä tältä foorumilta saa lukea jatkuvasti. Ottavatko ihmiset asian todellakin niin henkilökohtaisesti? Luulisi tuollaisen aiheuttavan vain ylimääräistä stressiä ja huolta, joka sitten purkautuu myöhemmin eri näköisinä ongelmina. Vai onko se uhkailu ja tolkuton meuhkaaminen juuri nimenomaan tämän yhteiskunnan aiheuttaman stressin ja painostuksen lopputulos, kun halutaan kostaa omia pahoja fiiliksiä ja kohteeksi kelpaa kuka tahansa, joka on tehnyt "väärin" ja sattuu osumaan arkaan paikkaan?

Siihen, että lapsi syntyisi pahana, on vaikea sanoa mitään. Uskon, että joissakin tapauksissa se hyvinkin on mahdollista komplikaatioiden ja raskausvaiheessa tulleiden vammojen seurauksena, jolloin aivojen kehittyminen on tapahtunut ehkä lähes täysin huomaamattomasti poikkeavalla tavalla. Päällisin puolin lapsi voi vaikuttaa normaalilta, mutta sisemmällä jokin on kuitenkin väärin - jokin sellainen, jota ei niin vain korjatakaan. Tämä ei sinällänsä ole ihme, sillä onhan häiriökäyttöisiä eläimiä ja ihmisiä syntynyt iät ja ajat, joten ihan täysin mahdollinen ajatus se on. Silti olen lähes varma, että suurin osa ongelmakäytöksistä sekä lapsilla, nuorilla että aikuisilla on syntynyt yhteiskunnan ja perheympäristön vaikutuksesta ja nämä ns. pahoina syntyneet ovat vain häviävän pieni osa siinä joukossa.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

Spider
Olivia Benson
Viestit: 722
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 5:31 pm

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Spider »

Koittakaas nyt keskittyä. Tuolle väännölle voisi perustaa ihan oman ketjun, niin monen keissin yhteydessä kun tuntuu toistuvan...

Eniveis. Oikeuden asiakirjat löysin ("probable cause affidavit", en osaa suomentaa)
Nathanael Warren Sloop
Stephanie Christina Sloop
mm. 6.5. pariskunta kävi Farmingtonin oikeustalolla vihkiytymässä ja sillä aikaa Ethan virui kasvot murjottuna yksin huoneessa, jonka ovesta Nathan oli poistanut kahvan.
muok. Niin tosiaan, herkemmät lukekoon omalla vastuulla.

***
Oma pakollinen avautuminen: Jotenkin lapsen vahingoittamisen tarkoitusperän voi vielä ymmärtää (huom. ei hyväksyä) kun tekijänä on osaansa väsynyt yksinhuoltaja vailla tukiverkkoa. Mutta nämä tapaukset, joissa toinenkin ratkaisu olisi ihan siinä nenän edessä jos ei lasta kerran halua nähdä silmissään. Puhdasta pahuutta vaan, ja on ihan hirveä ajatus että maailmassa on sellaista.
Helvetti on toiset ihmiset. (Jean-Paul Sartre)
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Ethan Stacyn isäpuoli Nathaniel Sloop,35, on tuomittu. Tuomio on 25 vuodesta elinkautiseen murhasta + 1-15 vuotta törkeästä pahoinpitelystä (vanginvartijan pahoinpitelystä). Äiti Stephanie Sloop,30, odottaa vielä tuomiotaan. Seuraava istunto on marraskuussa.

Nathaniel Sloop myönsi olleensa osallinen pojan kuolemaan, mutta vetosi mielisairauteen. Hän teki syyttäjän kanssa diilin ja välttyi täten kuolemantuomiolta. Asianajajat väittävät Nathaniel Sloopin olleen mileltään sairas, pojan kuoleman aikana, käyttämiensä vahvojen särkylääkkeiden ja muiden lääkkeiden vuoksi.

Ethab Stacy kuoli useiden lääkeaineiden yliannostukseen, aspiraatiopneumoniaan ja useisiin palovammoihin, jotka oli ilmeisesti aiheutettu laittamalla poika kuumalla vedellä täytettyyn kylpyammeeseen. Aspiraatiopneumonian aiheutti tod.näk. hengitetty oksennus tai uloste, jota poika pakotettiin syömään.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -food.html

Kuva
Ethan Stacy

Kuva
Stephanie Sloop, Ethanin äiti

Kuva
Nathaniel Sloop, Ethanin isäpuoli
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Avatar
Hannaaaa
Sabrina Duncan
Viestit: 356
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 8:30 am

Re: Ethan Stacy 4-years, RIP

Viesti Kirjoittaja Hannaaaa »

Ma 17.11.14
Äiti, Stephanie Sloop istuu vähintään 20 vuotta.

" Minun itsekäs käyttäytymiseni on syy miksi olen täällä tänään syytettynä. Olen Täydessä vastuussa, koska olinhan hänen äitinsä", äiti kertoo itkun seasta, ja yllättävää että Äiti vetää valttikortin, "Olin siinä kunnossa, että en voinut pitää EDES itsestäni huolta. "...tollai lyhyesti.

Tuosta voi kattua istunnon noin pääpiirteittäin
https://www.youtube.com/watch?v=UAaK4QcvnJI

Jäin vielä luukku levälleen että....
Äiti oli myös lääkeriippuvainen, ilmeisestikkin jo vuosien takaa. Tai oikeastaan lääke kierteessä (ehkä jo sen tiesittekin). Eli ei epäilystäkään mistä nämä lääkkeet lapsen suuhun olisivat menneet.
Eikö isä tiennyt tästä mitään, joten kysymys Miksi? tulee ekana mieleen. Miksi antaa poika lääkehuuruiselle äidille?

Mutta toisaalta....
Äidin paras ystävä kertoo, että Stephanie olisi muuttunut täysin eron jälkeen. Tässä ystävän haastattelu; https://www.youtube.com/watch?v=9LqcrfgVZgU



Isä Joe Stacy ja Ethan
Kuva
Kuva
Mitä sitte?
Vastaa Viestiin