Selitin kai vähän huonosti mitä tarkoitin, Kuolemannaakka tässä jo täydensikin. Uskon, että lattianrajassa olleet veriroiskeet ovat tulleet Lahden päästä, kun iskut ovat osuneet siihen. Astalosta veri on lentänyt pesuhuoneen oveen heilautusvaiheessa, suurimmat roiskejäljet ovessa tulivat siinä vaiheessa kun astaloa nostettiin ylös uutta iskua varten. Muutamia vähäisempiä roiskeita lensi oven kahvan yläpuolelle astalon ollessa lakipisteessä.Kuolemannaakka kirjoitti:Kyllähän varmaan uhristakin verta saattoi lentää, ei kaikki astalosta tullut. Etenkin toisen iskun tullessa, kun kallossa jo oli pahat vammat, on iskukohdasta varmaan lentänyt verta. Tämä veri olisi sitten uhrin pään tasalla enemmän. Astalosta lentävä veri mielestäni on korkeammalla kuin astalon pää lakikorkeudessa. Ja koska yli metrissä ei verijälkiä ollut, niin voisi päätellä murhaajan olleen istumassa, jollei sitten lyönyt jollain golf-tyylillä sivuttain...Teleksi kirjoitti:No mutta silloinhan se onko uhri makuullaan vai polvillaan on ihan merkityksetöntä tämän asian kannalta. Vain lyöjän asennolla on merkitystä. Ja koko tämä keskustelu siis ihan turha.Roiskeet tulevatkin siinä vaiheessa, kun astaloa nostetaan ylös uutta iskua varten. Lakipisteessä liike pysähtyy, mutta astalossa oleva veri jatkaa matkaansa ja pisarat roiskuvat ylöspäin lakikohdasta.
Enimpien veriroiskeiden käsittäisin lentävän uhrin päähän osuneesta iskusta suurinpiirtein uhrin pään tasolle, toki roiskeita tulee muuallekin. Tässä tapauksessa uhri on ollut lähellä pystysuoria pintoja, joten roiskeet ovat selkeämmin pään kohdilla. Jos uhri olisi ollut vaikka istumassa suht lähellä seinää, kaappia, ovea, mitä siinä nyt ympärillä oli, olisivat roiskeet olleet suurimmaksi osaksi vajaan metrin korkeudella. Murhaaja ei välttämättä ole ollut matalalla, esim. istumassa uhrin päällä, mutta oletin näin siksi, että seisovilta jaloilta kumarassa ollen on lattian rajassa olleeseen kohteeseen vaikeampi saada lyöntiin voimaa, mutta onnistuuhan se lyöminen toki kumarassa seistenkin.
Verijälkivanoista ovessa on päätelty lyönnin suunnan olleen vasemmalle alaviistoon, ymmärtäisin lyöjän sijainnin olleen siten aika kohtisuoraan ovea vastaan, kasvot oveen päin, eli linja on ollut lyöjä-astalo-ovi. Oven raosta lyöminenkin on jossain vaiheessa ollut esillä, mutta roiskeet eivät tukisi sitä. Spekulaatiota kuitenkin tämä kaikki.