Eläinsuojelurikoksia

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
mikodeus
Sofia Karppi
Viestit: 436
Liittynyt: To Loka 16, 2008 10:51 pm

Re: Mies lopetti koiransa jäähdytysnesteellä

Viesti Kirjoittaja mikodeus »

huhhu eipäs sitten viitsinnyt viedä eläin lääkäriin taikka pyytää jotain tuttavaansa ampumaan!! ois aivan oikein että olisi tullut vuoden ehdoton tuomia siellä oliso llu aikaa miettiä sit että miten eläin pitäneepi lopettaa! tai noh ei varmaan sais vuotta vaikka juottas ihmisellekkin sitä!
Pinkkis
Lauri Hanhivaara
Viestit: 120
Liittynyt: Ti Huhti 22, 2008 3:31 pm
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Mies lopetti koiransa jäähdytysnesteellä

Viesti Kirjoittaja Pinkkis »

Musta eläinten rääkkääjät joutas saman kohtalon alle kuin ne rääkätyt eläimet. Ei tässä maassa kukaan vahdi mitään eläintenpito kieltoja. Niistä ei ns. ole mitään hyötyä.

Ne ihmiset jotka tekee eläimelle tai lapselle pahaa ei ole ihmisoikeuksellinen, vaikka tässä maassa sanotaankin että kaikilla on ihmisoikeudet mutta se kuka tekee väärin ei musta ole ansainnut ihmisoikeuksia.

Kukaan rikollinen ei pelkää kuolemaa joten kuolemanrangaistuskaan ei ole musta oikea ratkaisu, mutta kidutus, rääkkäys ja hylkääminen. Kuihduttaminen tai muu teko olisi niille oikein. Ei kuolema korvaa sitä mitä on menetetty ja sitä kärsimystä mitä rikollinen on jollekkin tehnyt. Miksi siis niillä on samat oikeudet kuin muillakin, meillä tavallisilla ihmisillä?
On vain yksi ja oikea Dead Unicorn Queen ja se olen minä
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Kuva
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Spider
Olivia Benson
Viestit: 722
Liittynyt: Ma Touko 28, 2007 5:31 pm

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Spider »

^kerrotko mikä tuon viestin informatiivinen sisältö on ??

Muutoin eipä mulla muuta kuin helvetin paljon kiitoksia päiväni pilaamisesta, yleensä tykkään kyllä itse arvioida haluanko katsoa videoita joissa eläimille tehdään väkivaltaa.
Helvetti on toiset ihmiset. (Jean-Paul Sartre)
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Spider kirjoitti:^kerrotko mikä tuon viestin informatiivinen sisältö on ??

Muutoin eipä mulla muuta kuin helvetin paljon kiitoksia päiväni pilaamisesta, yleensä tykkään kyllä itse arvioida haluanko katsoa videoita joissa eläimille tehdään väkivaltaa.
Mikä se nyt mahtaa olla? Olisiko jotain nykyaikaista tilataidetta? Paha mennä näin tuntemattomien ihmisten tekemistä arvioimaan,kun ihmisiä on niin moneen junaa ja vielä tälläisen tavallisen tossunkuluttajana.
Joskus aikaisemmin olisin kyllä oikopäätä yhdistänyt eläinrääkkäykseen.
Mäki tuli suuren yleisön tietoisuuteen vuonna 1988 tekemästään videoteoksesta Sex and Death, joka on väkivallan eri muotoja käsittelevä montaasi. 30 minuuttia kestävässä teoksessa on kuuden sekunnin pituinen kohtaus, jossa Mäki tappaa kissan kirveellä. Tämän jälkeen hän ejakuloi ruumiin päälle

Vuonna 1994 Valtion taidemuseo osti kokoelmiinsa 20 000 markan hintaan Mäen videoteoksen My Way, a Work in Progress, joka sisältää osia Sex and Death -teoksesta, mukaan lukien kissantappokohtauksen. Elokuvatarkastamon päätöksen takia teos oli kuitenkin käytännössä vain tutkijoiden nähtävillä. Asia palasi uudestaan mediaan vuonna 2004, jolloin keskustelu heräsi siitä, että teos oli hankittu Kiasman kokoelmiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Teemu_M%C3%A4ki
Teemu Mäki professoriksi Taideteolliseen korkeakouluun
Kuvataiteilija, tohtori Teemu Mäestä tulee Taideteolliseen korkeakoulun professori lokakuun alusta. Vuonna 1967 syntynyt Mäki valittiin professoriksi korkeakoulun visuaalisen kulttuurin osastolle viiden vuoden ajaksi.
Kuva
Hän haluaisi muuttaa koulutusohjelman nimen. "Haluan, että se keskittyy nykytaiteeseen, eikä olisi niin välinesidonnainen", Mäki sanoo.

Mäki haluaa tiivistää opetuksen koulumaisuutta ja toivoo, että Aalto-yliopistosta valmistuvat taiteilijat näkisivät myös taiteen yhteiskunnallisen tehtävän.
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Te ... 5239303230

Kettutyttö salakuvaa videon eläinrääkkäyksestä,toimittaa sen kaverilleen,kaveri toimittajakaverille,toimittajakaveri uutispäälikölle,uutispäälikkö päättää laittaa sen uutislähetykseen.Samaan aikaan maakuntamatkailulle lähtenyt kaupunkilaistyttö pöristelee kolmostietä kohti pohjoista ja pysähtyy iltauutisten aikoihin huoltamolle ja kävelee tiskiltä pöytään ja istuu kasvot kohti suurta taulutelevisiota ja suuresta taulutelevisiosta tulee kettutytön kuvaamaa eläinrääkkäys materiaalia.
Seisaallen nousten kaupunkilaistyttö kiljuu ja metelöi IIIIK APUA avarassa super isossa huolto-asemalla eikä sanoista saa muuta selvää kuin KERTOKAA MIKÄ TUON VIESTIN INFORMAATINEN SISÄLTÖ ON ! ? ! ?
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Pojat potkivat kolme siiliä hengiltä
28.07.2010 16:10


Tietä ylittämässä ollut siiliperhe joutui julman eläinrääkkäyksen uhriksi Tornion Raumossa tiistai-iltana.

Silminnäkijän mukaan alle 15-vuotiaat pojat olivat potkineet kolme siiliä kuoliaiksi.

Tapauksen nähnyt nainen teki tapauksesta ilmoituksen poliisille. Poliisi tutkii tapahtunutta ja muistuttaa siilin olevan rauhoitettu eläin, jonka tappaminen on eläinrääkkäystä ja rikos.


Sairasta :evil: Kyllä taas pistää niin vihaksi. Mitäköhän mahtoivat tästäkin hyötyä ?
Sosiaalitädit..hohoi !
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkom ... id=2241479

Piesty koira todisti kiduttajaansa vastaan - mies pysyy vankilassa


Louis Vuitton -niminen pitbull oli tähtitodistajana ehdonalaiskäsittelyssä Alabamassa Yhdysvalloissa tiistaina.

Lautakunta ei päästänyt 23-vuotiasta Juan Danielsia ehdonalaiseen vapauteen. Mies sai viime vuonna 9,5 vuoden vankeustuomion eläinsuojelurikoksesta, mikä on osavaltion historian ennätys.

Suurta huomiota saaneessa tapauksessa Daniels tuomittiin koiran valelusta sytytysnesteellä, tämän sytyttämisestä palamaan ja lyömisestä lapiolla.

Daniels voi anoa ehdonalaiseen seuraavaksi vuonna 2012.
IS-AP 25.08.2010
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Eläinrakkaana ihmisenä olen kuitenkin pöyristynyt tuomion pituudesta.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

taavetti kirjoitti:Eläinrakkaana ihmisenä olen kuitenkin pöyristynyt tuomion pituudesta.
Ihan kohtuullisen raskas tuomio jos vertaa kotoisiin miespolttoihin.

"Vannotteko kertovanne koko totuuden mitään siihen lisäämättä?"
Pitbull tassu raamatulla: "Wuh!"
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Lumienkeli
Martin Beck
Viestit: 832
Liittynyt: To Helmi 05, 2009 5:01 pm
Paikkakunta: Hells Ladder

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Lumienkeli »

Jack the Ripper kirjoitti: Mies sai viime vuonna 9,5 vuoden vankeustuomion eläinsuojelurikoksesta, mikä on osavaltion historian ennätys.
taavetti kirjoitti:Eläinrakkaana ihmisenä olen kuitenkin pöyristynyt tuomion pituudesta.
Jenkeissä sentään on ihan oikeat tuomiot eläinsuojelurikoksista. Mites täällä kotimaassa, paljonkohan olisi moisesta rapsahtanut? Pään silitys ja eläintenpitokielto vuodeksi, pariksi?
Avatar
Randal Flagg
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 9:39 am

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Randal Flagg »

Rezah kirjoitti:http://www.alueviesti.fi/alueviesti_aja ... teetPage=2

Varokaa hämärää eläintenostajaa!

Ikuiseen eläintenpitokieltoon määrätyltä naiselta takavarikoitiin Punkalaitumen Oriniemestä viime viikon maanantaina viitisenkymmentä surkeissa oloissa pidetyttyä eläintä; koiria, kissoja, kaneja ja lintuja.
Koirat olivat kiinni seinässä jopa vain puolentoista metrin pituisessa lieassa.
Koirista yksi lopetettiin.
Muut eläimet saatiin sijoitettua yksityisille, mm. tanskandogiemo pentuineen.
Kuitenkin jo perjantaina Keltaisessa Pörssissä sama nainen peräänkuulutti kahdessa ilmoituksessa ja kahdella eri puhelinnumerolla uusia eläimiä.

Toisessa hän etsi otsikolla ”Oletko pitovaikeuksissa?” kaneja, marsuja, kissoja, papukaijoja tai muita pienläimiä ja ilmoitti haluavansa ostaa niitä edullisesti maalaiskotiin, nimelliskorvauksesta.
Toisessa hän etsi koiria ”maaseutupihapiiriin kotilemmiksi”.

Yli viisikymppinen nainen on vaihtanut useasti asuinpaikkaa ja nimeään.
Nainen tuomittiin ehdottomaan vankeuteen eläinrääkkäyksestä.

Poliisi löysi Punkalaitumella ainakin 25 koiraa, 20 kissaa, 13 kania, viisi papukaijaa ja kaksi undulaattia törkyisistä rakennuksista keskeltä ulosteita.
Eläimet olivat vuosi sitten tilalla, jonka oli vuokrannut useista eläinsuojelurikoksista ja eläinsuojelurikkomuksista tuomittu nainen.
Hän oli kytkenyt eri rotuisia koiria vain runsaan metrin pituisiin hihnoihin ja tunkenut saksanseisojan liian pieneen häkkiin.
Osaa koirista ja kanit nainen säilytti pimeässä kanalassa, joka oli niin kylmä, että eläinten vesikupit jäätyivät.

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi naisen viime perjantaina puolen vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Erityisen raskauttavana käräjäoikeus piti sitä, että nainen on tuomittu jo vuonna 2002 Itä-Suomen hovioikeudessa eläintenpitokieltoon siten, että hänelle sallittiin vain kahden koiran pitäminen kerrallaan.
Nainen rikkoi päätöstä määrätietoisesti ja myönsi oikeudessa tekonsa tahallisuuden.
Syytetty myönsi syyllisyytensä vain yhteen eläinsuojelurikkomukseen. Hänen mielestään poliisin ja eläinlääkärin lausunnot perustuvat lyhytaikaisiin havaintoihin, eikä hän ollut lyönyt eläimiä laimin.
Nainen perusteli esimerkiksi koirien lyhyitä hihnoja sillä, että koirat olisivat muuten tapelleet. Hän vakuutti valvoneensa aina eläintensä hyvinvointia ja siivonneensa niiden jätökset. Vähävaraisuutensa vuoksi hän kertoi etsineensä eläimille ruokaa kauppojen roskalaatikoista. Kissoille hän tarjosi muun muassa kauravelliä.
Ennen Punkalaidunta nainen asui Jalasjärvellä syrjäisellä tilalla, jonne poliisi teki tarkastuksen viime vuoden kesäkuussa. Myös tuolloin koirat olivat lyhyissä hihnoissa tai ahtaassa ulkorakennuksessa. Naisen asunnossa oli suuri määrä kissoja, kaneja sekä undulaatteja, joiden ulosteet peittivät lattiaa.
Jalasjärven tarkastuksen tehnyt vanhempi konstaapeli Mika Kangas Etelä-Pohjanmaan poliisilaitokselta sanoo, ettei yksi ihminen pysty hoitamaan niin montaa eläintä.
- Tuollainen määrä vaatii lauman eläintenhoitajia.
Naisen asunto oli niin saastainen, ettei Kangas usko sen kelvanneen ihmisasunnoksi naisen ja eläinten jälkeen.
Nainen muutti Jalasjärveltä Punkalaitumelle heti poliisin käynnin jälkeen.
Poliisi kertoi eläinlääkärin tulevan tarkastamaan eläimet, mutta nainen ei jäänyt odottamaan häntä. Kangas ei tiedä, miten nainen pystyi siirtämään eläimet niin nopeasti uuteen osoitteeseen.
Nainen perusteli rivakkaa muuttoa sillä, että tontti oli rauhaton sen läpi kulkevan tien vuoksi. Sittemmin naisen matka jatkui eläinten kanssa Vihtiin.

Ehdottoman vankeustuomion saanut nainen on tuomittu eläinsuojelurikoksista useasti.
Vuoden 2009 alussa hänelle määrättiin 70 päivän ehdollinen rangaistus, jonka koeaika päättyi viime huhtikuussa.
Toisen tuomion, kolme kuukautta ehdollista, hän sai viime vuoden maaliskuussa. Sen koeaika päättyy vasta syyskuussa 2011.
Syyttäjä vaatikin Pirkanmaan käräjäoikeudessa rangaistuksen täytäntöönpanoa.
Nainen sai eläintenpitokiellon Kouvolan hovioikeudessa tammikuussa 2009.
Tuorein puolen vuoden tuomio ei ole vielä lainvoimainen, koska nainen vie asian hovioikeuteen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090 ... 5_uu.shtml


Onhan tuo puolen vuoden ehdotonkin jotain.
Don´t fear the reaper...
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Randal Flagg kirjoitti: Onhan tuo puolen vuoden ehdotonkin jotain.
Ikävä kyllä ei ole vielä lainvoimainen,nainen on valittanut hovioikeuteen. Toivottavasti hovioikeus osaa asiansa eikä lepsuile tuomiossa!
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
Avatar
Randal Flagg
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Ke Marras 26, 2008 9:39 am

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Randal Flagg »

Mutta jos on jo päällä ehdonalaista? Eikö ainakin se pitäisi istua heti?
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Randal Flagg kirjoitti:Mutta jos on jo päällä ehdonalaista? Eikö ainakin se pitäisi istua heti?
Ikävä kyllä mielestäni saa odotella vapaalla jalalla hovioikeuden päätöstä ehdonalaisesta huolimatta.
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Eläinsuojelurikoksia

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Tuon naisen toiminta tuskin tyssää vankilatuomioon, paitsi sen ajaksi.

Se on se kielletyn hedelmän maku ja joku sairaus. Tuskin kokee tekevänsä väärin, ainakaan tahallisesti, vaan jonkin pakon edessä korkeintaan.

Istuisiko, jos komentaisi: "Istu!"?
Vastaa Viestiin