No siellä kyseisellä Siwalla on ainakin kerran jos toisenkin käynyt puukkosankari tyhjentämässä kassan.
Kiitos vastauksista Chopper ja VoDKa.
Kauppiaiden oma keksintö, etteivät myy, jos on alkoholia. Laissa kielletään vain se yli 2,9 juomat.K-Citymarket myy alkoholittomia juomia lapsille, mutta jos niissä on vähänkään alkoholia, kassa ei myy lapselle. SSO:n Prismassa on käytäntönä, ettei oluita ja siidereitä myydä alaikäisille, vaikka niissä ei olisi alkoholia.
Menee.Sajaki kirjoitti:Tässäpä tyhmä: kun ihminen saa adrenaliinisyöksyn, meneekö se verenkiertoon?
Verenkierron mukana leviää ympäri ruumista.Wikipedia kirjoitti:Adrenaliini eli epinefriini (C9H13NO3) on katekoliamiineihin kuuluva hormoni, jota yhdessä noradrenaliinin kanssa erittyy stressitilanteissa. Sitä valmistaa lisämunuaisen ydin. Adrenaliini lisää aineenvaihduntaa, sydämen sykettä, verenpainetta, veren sokeripitoisuutta ja suorituskykyä. Adrenaliini voi hapettua adrenokromiksi.
Tod.näk joudut, valtiolta vieminen on Suomessa pahinta mitä ihminen voi tehdä. Ihmisten terveys ja hyvinvointi jää aina hopealle.Pienenpi kaapeli tulee esim. pitely , raiskaus yms.Kelju K. Kojootti kirjoitti:Mitenkähän vakava rikos lienee jos perustan toiminimen, teen hommia ja hyvänä jätkänä jätänkin arvonlisäverot tilittämättä v
altiolle? Joudunko kuritushuoneeseen?
On. Jos normaaliin elämään kuulumaton möly aiheuttaa häikkää, se on aina. Jos esim. naapurisi ammatti on saksofonisti ja hän harjoittelee joka ainoa päivä 4h saksofonin soittoa ja se kuuluu teille - edes keskellä päivää, voidaan se tulkita kotirauhan rikkomiseksi.pikku-my kirjoitti:Asutaan rivarissa. Naapurin pariskunnan (joka siis "pihatien toisella puolella") anoppi/äiti käy lähes päivittäin huutelemassa heidän ovensa takana. tämä pariskunta on soitellut aika useastikkin poliisit hänen käydessään. Heillehän se on kotirauhan rikkomista,mutta onko meille?