Esa Åkerlund - surma 1993, murha 1995, joukkosurma Porvoo 2010

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Tikkewtz
Lauri Hanhivaara
Viestit: 149
Liittynyt: Ma Tammi 07, 2008 10:21 am
Paikkakunta: Tampere

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Tikkewtz »

v-a-45 kirjoitti:Valvontakameroiden nauhat ja todistajien kertomukset paljastavat, että Porvoon kolmoissurma oli hyytävän kylmäverinen teloitus.
Ensimmäinen laukaus ammuttiin vain kahdeksan minuuttia siitä kun tekijän auto ajoi paikalle.

Kaikki kolme uhria istuivat silloin autossa.
Surmaaja ampui ensiksi etupenkillä istuvaa miestä, Å seisoi silloin aivan auton vieressä.
Sitten surmaaja poistui paikalta nauhalta näkee kuinka takapenkillä istuneet alkoivat auttamaan ystäväänsä.
Toinen auttoi takapenkiltä ja toinen siirtyi autosta ulos, kujettajan oven puolelle auttamaan, silloin surmaaja palasi takaisin.
Surmaaja nojasi autoon ja kurkotti kädellään osuakseen lähempää.
Ensin ampui takapenkillä olleen auttajan. Toinen yritti pakoon, mutta tappaja ampui hänetkin Buickin ja oman seurueensa auton väliin.
Tämän ensimmäisen ampumisen jälkeen takapenkillä ollut sanoi jotain ampujalle ja alkoi auttamaan ystäväänsä, mutta puheilla ei sitten ollut vaikutusta.
Miten tämä nyt voi mennä tappona?
Harkinta oli mahdollista ja tappaja vielä hetkeksi poistui, mutta jatkoi tekoa.

Kyllä mä vaan pahaa pelkään,että kolmena tappona menee. Tuomittaneen vaarallisena rikoksenuusijna, jolloin istuu 15 vuotta päivästä päivään. Joku tahohan kaiketi pystyy myös määräämään eristyksiin erittäin vaarallisena toisen hengelle, kaiketi oikeusturvakeskus??

Kolme laukausta, osa ammuttu päähän. Nämä eivät tee niistä erityisen julmia. Mielenkiintoinen pointti on tuo harkinta, eli haki aseen autostaan,, joka oli muutaman metrin päässä ja palasi takaisin ammuttuaan jo yhden. Jos hän olisi hakenut aseen kotoaan esim.10 kilometrin päästä, etsinyt uhrit käsiinsä ja ampunut heidät silloin, voisi olla kyse kolmesta murhasta. Miltä kuulostaa??
Fuck off, I am Clive Owen. That's mental
Lady Willows
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: To Huhti 22, 2010 10:27 am

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Lady Willows »

Iltasanomat

Porvoon ampuja: Kadun sydämestäni tapahtumaa
Perjantai 9.7.2010 klo 08.53 (päivitetty klo 09.23)

Porvoon surmista epäilty mies on myöntänyt syyllisyytensä kolmen ihmisen tappoon.
Porvoon ampumisesta epäilty Esa Åkerlund on myöntänyt syyllisyytensä kolmen ihmisen surmaan. 41-vuotiaan miehen vangitsemista käsiteltiin perjantaiaamuna Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa.
Tekijälle näytettiin oikeudessa pikaruokalan valvontakameran kuvaa, josta hän tunnisti itsensä ampujaksi.
Asianaja Heikki Lampelan mukaan Åkerlund oli silminnähden järkyttynyt tapahtumasta.
Åkerlund sanoi oikeudessa katuvansa koko sydämestään tapahtumaa. Hänen mukaansa se olisi saanut jäädä tapahtumatta.


No voi siunatkoon kun hän katuu. Jos nyt on niin kovin pahoillaan, eikä halua enää tällaisen murhenäytelmän toistuvan, niin lopettais sitten itsensä, kun ei yhteiskunta sellaista palvelua tuota pyytämälläkään. Siten vois sitten varmistaa itse, ettei tule tällaisia ”koko sydämestään katumisen” paikkoja enää.

Kyllä Gary Gilmore sentään oli kova jätkä kun ymmärsi olla anomatta kuolemanrangaistuksensa muuttamista elinkautiseksi eikä yrittänyt esittää syytöntä. Halusi, että homma hoidetaan alta pois, ettei vahingoita enää enempää ihmisiä, kun tiesi, että tulee kuitenkin niin tekemään, jos vapautuu…..

Ja miten julma tappamisen nyt sitten virkamiesten direktiivillä pitää olla, että siitä tulee murha? Pitääkö oikein kiduttaa ja irrotella osia vähitellen, että alkaa täyttää heidän kriteerinsä, mitä kammiossaan turvassa tutkivat…
2+2=5, hyvin suurilla kakkosen arvoilla.
Morrissey: "So how can anybody say
They know how I feel
The only one around here who is me
Is me"
Nepenthe
Neuvoja-Jack
Viestit: 544
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 4:19 pm

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Nepenthe »

Tuosta murha vs. tappo -mietinnästä tulee mieleen tapaus, jossa joku tuomittiin murhasta, koska katsottiin, että hakiessaan kirveen kymmenen metrin päästä, teko oli harkittu. Toivoisin kyllä, että sattuisi kohdalle samanlainen tuomari, muuten minäkin vähän pelkään, että nuo menee tappoina. Jos tuo nyt on 41-vuotias ja 15 vuotta istuisi, niin sittenhän tämä kaveri olisi 56-vuotiaana taas vapaalla jalalla, joten sittenkin jäisi todennäköisesti vielä elinvuosia jäljelle, joiden aikana voisi listiä vielä muutaman ihmisen lisää...
"You have robbed my revenge of sweetness, and now I must go hence in bitterness, in debt to your mercy."
Kukkakaali
Lauri Hanhivaara
Viestit: 126
Liittynyt: Ma Syys 01, 2008 1:31 pm

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Kukkakaali »

Kyllä kieltämättä hieman ihmetyttää jos ei murhana tuomita. Eiköhän aseen mukaan ottaminen jo kieli siitä että teko(teot) ovat harkittuja. Uhrit vain valikoituivat sattuman kautta. Samalla tavalla kuin esimerkiksi koulusurmaaja aamulla koululle lähtiessään päättää tappaa, ehkä henkilötkin on jo mielessä valikoituna, mutta yleensä uhreiksi osuvat kuitenkin sattumalla tielle osuneet, viattomat.

Murha mikä murha, ei edes Suomen "oikeusvaltio" voi sitä kiistää.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja joey »

Onko kukaan kuullut mitään huhupuheita siitä, mitä EÅ teki sen minuutin ajan, joka ensimmäisen ja toisen tapon välillä kului? Kävikö autollaan, keskusteliko tulevien uhriensa kanssa...? Minuutti on pitkä aika, eikä ainakaan kumpikaan iltapäivälehdistä tarjonnut selitystä sille, mihin surmaaja sen minuutin käytti.
Kiiski Vastaranta
Olivia Benson
Viestit: 710
Liittynyt: To Helmi 18, 2010 11:50 pm

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Kiiski Vastaranta »

Hyvinvointi- ja oikeusvaltiossa poliitkkot elinkautisvankeja silmälläpitäen antaa tälläisten mennä tappoina?

Tilanne kuvaus median julkisuuteen antamien tietojen pohjalta luotu

Klo 01.56 : Vähempitehoinen romanien vanhahko maasturi ajaa vuosia kunnostetun amerikkalaisen avo-auton taakse jonka uusi maalipinta ja kromit kiiltelevät upeasti valonsäteiden asuessa siihen.
Romani seurueella on laiton ase mukana ja seurue kateuksissaan päättää mennä haastamaan riitaa rohkeutta riittää koska he tiedostavat mukana olevan ase, jota he voivat tarpeen tullen käyttää yksi sen jäsenistä on ennenkin murhannut.
Romani/romanit alkaa mollata avo-autossa istuvien autoa ja haluaa tupakkaa, he eivät saa vaatimuksiaan läpi ja heitä kehotetaan poistumaan josta yhden murhasta tuomitun romanin päässä narahtaa ja sumenee, häntä on loukattu vankilassa ja ahdasmielisen elämänkatsomuksen mukaan opittujen koodien mukaan hän menettää kasvonsa jos jättää asian tähän, hän ei halua menettää kasvojaan nuoremman romanin ja naisen edessä se ei kerta kaikkiaan käy koodit , hän ui autossa istuvien liiveihin kiinne, avo-autosta noustaan ulos koittaen poistaa häirikköä, romani häiriköitä, virnuillen he menevät autolleen. pariskunta nousee autosta sen ulkopuolelle.

Klo 2.04: Kahdeksan minuuttia sitten romanien auto ajoi avo-auton taakse. Murhasta tuomittu ampuu apukuskin paikalla istunutta rintaan, kaksi takapenkillä ollut järkyttyy kello tikittää tiktak tiktak, romani osoittelee aseella kahta vielä autossa istuvaa ja uhoaa, 30 sekuntia kulunut tiktak tiktak, romani osoittelle edelleen aseella autossa istuvia ja uhoaa, kello tikittää tiktak, rintaan ammuttu vaikeroi etupenkillä, romani mies heiluu aseensa kanssa ja takapenkillä olijat katsovat aseen piippua vuoron perään kykenemättä tekemään mitään ystävänsä hyväksi, kello tikittää, 43,18s kulunut( Michael Johnson juoksee tässä samassa ajassa urheilukentän ympäri hän tekee ajalla uuden maailma ennätyksen 400m), romaani mies vilkaisee sivusilmällä etupenkillä kuolemaa tekevää ihmistä aika kuluu, 47,60s
kohdalla (Marita Koch juoksee naisten uuden maailman ennätyksen, M.Johnson on kaarteessa ihmiset on nousseet seisaalleen onnittelen voittajaa joka on saanut katsomosta kansallislipun haltuunsa ja rennosti hölkäten lippu heiluu tuulessa) takapenkillä kasvaa suunnaton huoli ystävänsä puolesta he liikehtivä jo hermostuneesti, romanin silmät menee viiruun hän ojentaa kättään, ase on muutaman sentin päässä toista miestä joka jähmettä miehet paikoilleen, 50,14s kulunut (Suomen Riitta Salinkin saapuu maaliin tehden uuden Suomen ennätyksen), takapenkillä olijat katsovat toisiaan tehden sanattoman sopimuksen, he päättävät ryhtyä toimeen uhasta huolimatta ystävän hätä ja tuskainen valitus on heille liikaa kaveria ei jätetä, aseen piippu osoittaa heitä koko ajan kasvoihin enään he eivät välitä ihmisen sietokyvyllä on rajansa ja se on ylitetty, he saavat kammettua uhrin takapenkille.

Klo 02.05 Romani mies on ojentanut kätensä avo-auton takapenkillä haavoittunutta kaveriaan auttamaan ryhtyneen miehen päätä tähdäten piippu on muutamien senttien päässä kun laukas kajahtaa toisen kerran, nyt auton takapenkillä on nyt yksi kuollut ja yksi todella pahasti loukkaantunut, takapenkiltä noussut yrittää vielä auttaa kahta ystäviään, kaveria ei jätetä, romani mies on päässyt verenmakuun hän alkaa osoittelemaa ystäviään auttanutta ja hän katsoo vuorostaan aseen piippua vasten, hänelle ei jää muuta vaihtoehtoa kuin kuolla siihen paikkaan, hän päättä olla kuolematta ja koittaa paeta kauemmaksi ajatellen romanimies poistuu paikalta ja hän voi mennä auttamaan ystäviään auton toiselle puolelle,
muutaman askelten jälkeen aivot käy ylikierroksilla, kaveria ei jätetä, romani mies osoittelee edelleen aseella, hetkeksi kaikki pysähtyy mikään ei tunnu enää miltään aseen kylmä piippu ei tee vaikutusta, se ei ole mitään, äänet katoavat, maailma pysähtyy, hampaat narisevat leukapielissä, kaveria ei jätetä, päättä mennä auttamaan ystäviä ottaa muutamia askeleita, uhoavan romanimiehen aseen piippu on kadonnut silmistä ja mielestä, hän kumartuu auton ulkopuolelta koittaen auttamaan ystäviään.

Klo 02.05.30: Romani mies on ripein askelin saapunut kolmannen miehen taakse käsi ojentuu jälleen senttien päähän takaraivoa kun teloittajan kuolettava laukaus kajahtaa, uhri vaipuu auton viereen, kaveria ei jätetty.

Puoli minuuttia kuluu mitä romanimies tekee tämän ajan jahtaa lisää uhreja, kopeloi uhrien taskuja etsien sieltä mahdollisesti jotain vai mitä, puoliminuuttia on pitkä aika tällaisessa tilanteessa ?

Klo 02.06 Romani seurueen maasturi ampaisee liikenteeseen ja poistuu paikalta.
Brax ajoi elinkautisvangeille helpotusta

Jokinen on eduskunnan lakivaliokunnan jäsen. Hänen mukaansa lakivaliokunnassa väännettiin elinkautisvankien vapautumisajankohtaa määrittelevää lainsäädäntöä juuri ennen kesälomia.
Asiantuntijakuuleminen jouduttiin avaamaan Jokisen mukaan uudelleen, koska lakiesityksen mukaan elinkautisesta olisi voinut päästä vapauteen aiempaa aikaisemmin. Lisäksi kiinteänä tuomittujen yhteisrangaistusten maksimia esitettiin laskettavaksi jopa viidellä vuodella.
Valiokunta joutui Jokisen mukaan muuttamaan oikeusministeri Braxin (vihr.) esitystä, jotta henkirikoksista tuomittujen rangaistukset eivät olisi lieventyneet entisestään.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?o ... a&Itemid=4
Riskitapaukset saatava syyniin
Perjantai 9.7.2010 klo 08.20
Oikeusministeri teettäisi huomattavasti laajemmat arviot vankien vaarallisuudesta.

Kova linja
Porvoon kolmoissurmaa Brax pitää järkyttävänä, mutta Suomessa hyvin poikkeuksellisena tapahtumana.
- Jos katsotaan kansainvälisiä rikostilastoja, Suomi on yhä hyvin turvallinen maa, jos ei liiku alamaailmassa tai päihdeongelmaisten jengeissä.
Teosta epäilty 41-vuotias vapautui vankilasta viime joulukuussa istuttuaan elinkautista lähes viisitoista vuotta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010070 ... 8_uu.shtml

Että tämänlaisia vatipäitä sitä on päättämässä laeista ei muuta kun kaikki murhaajat vapaaksi kaduille hillumaan vuosia lyhyemmillä tuomioilla muutosta ajetaan silmät kiiluen ja sitten kun nämä kahjot tappaa ja murhaa lisää ihmisiä ei muuta kuin taas mediaa pätemään että lakeja on tiukennettava ja vitun fiksua huutelua luutornista, “ -Suomi on turvallinen maa jos ei liiku alamaailmassa tai päihdeongelmaisten jengeissä” ?
Joo ei nää vapaana hilluvat asu Braxien naapurissa ne asuu siellä missä tavallinen kansa ja liikkuivatko nämä Porvoossa kuolleet saatana alamaailmassa ja päihdeongelmaisten jengissä? Ei liikkuneet vaan sekopäiset ELINKAUTISVANKIT liikkuvat tavallisten ihmisten joukossa ja nyt sellainen alamaailman ongelmatapaus joka oli lusinut liian kauan hyysäreiden mielestä tuli ja ampui heidät McDonaldsin jonossa.

Saatana miten kehtaakin tulla tuollaisia laukomaan näinkin pian tapauksen jälkeen ja vielä kun on ollut kiihkolla ajamassa lievempiä tuomioita kyseisille murhamiehille.

Onko tää joku saatanan aprillipäivä
Tiedelehti 27.05.2010 19:00
-Testosteroni vähentää sosiaalista sinisilmäisyyttä
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

joey kirjoitti:Onko kukaan kuullut mitään huhupuheita siitä, mitä EÅ teki sen minuutin ajan, joka ensimmäisen ja toisen tapon välillä kului? Kävikö autollaan, keskusteliko tulevien uhriensa kanssa...? Minuutti on pitkä aika, eikä ainakaan kumpikaan iltapäivälehdistä tarjonnut selitystä sille, mihin surmaaja sen minuutin käytti.
Mitä nyt lehdistä lukenut, niin ensimmäisen ampumisen jälkeen olisi jutellut jotain tämän takapenkillä istuneen kanssa ja omaan seurueeseen kuuluneet olisivat yrittäneet puhumalla estää lisäuhrien syntymisen.
Siinä kuitenkaan onnistumatta.
Tämä nuorempi manne on siis se joka meni autolle ensin ja sai sen riidan aikaiseksi, läppäsi aurinkolasit apukuskin paikalla istuneen päästä.
Vaikka on kerrottu, että siitä syntyi jonkinlainen käsirysy, niin ei, sen mukaan mitä nauhat näyttävät, pidä paikkaansa, vaan tämä EÅ on noussut autosta jo ase mukanaan ja alkanut teloittaa autossa istuneita.
Tämä riidan aloittanut kakskymppinen on sitten juossut metsään karkuun ja pariskunta ottanut hänet kyytiin läheiseltä tieltä.
Jo silloin ostoskeskuksessa ollut riita on myös ollut tämän parikymppisen ja jonkun toisen manne välinen, tämä toinen on ottanut ruuvimeisselin esiin, jolloin Å on tullut häntä puolustamaan ja ruvennut esittelemään housunkaulassa ollutta asetta.
Eli koko ilta mennyt riitaa haastaen ja tämä sekopää Å sitten ollut jonkinlainen pelastaja nuoremmalle.
On vain ihme, että Å on ottanut tämän macissa olevan riidan eritavalla kun ostarissa, koska kaikki kolme uhria istuivat autossa, mutta teloitti kuitenkin heidät.
Mikä vielä ihmeellisempää on se, että tämä koko illan kelle milloinkin riita haastanut nuorukainen, joka "tyhjensi" aseen siinä pakomatkalla, ei joudu mihinkään vastuuseen tapahtumista.
Tuo "tyhjennyskin" on varmaan tapahtunut hurmiossa ja ammuttu pää sekaisin laukauksia nauraen ilmaan, kun ollaan niin helvetin kovaa porukkaa.
:evil:
Porvoon kolmoissurmaa Brax pitää järkyttävänä, mutta Suomessa hyvin poikkeuksellisena tapahtumana.
- Jos katsotaan kansainvälisiä rikostilastoja, Suomi on yhä hyvin turvallinen maa, jos ei liiku alamaailmassa tai päihdeongelmaisten jengeissä.
Tästäkin äimistyneenä pidän kuitenkin Braxin lausuntoa - täytyy nyt tutkia mitä tämä vaarallisuuden tutkinta maksaa.
Miten ihmeessä kukaan voi mitata tällaista tutkimusta rahassa, kun rahaa menee huomattavasti enemmän siihen kun oikeutta jaetaan, otetaan esimerkiksi tämänkin taparikollisen oikeudenkäynti tai ihan vaikka mikä tahansa jonka veronmaksaja kuitenkin maksaa.
Minusta on aivan sama mitä maksaa jos sillä säästetään edes yksi ihmishenki ja en pistä yhtään vastaan jos se otetaan minun maksamista verorahoista jos sillä saadaan hullut pysymään suljetussa tilassa.
Uskomatonta mietintää oikeusministeriltä.
Raha vastaan ihmishenki :shock:
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Esa Åkerlund surmasi Liv Van Den Hoekin

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Virdon kirjoitti:No enpä kyllä ihmettele vaikka vihaakin. Toivottavasti nuorukaisesta kasvaa kunnon mies ja siis täysin isänsä vastakohta.

Sääliksi käy kyllä sekin ilmeisesti vasta tuloillaan oleva jälkikasvu tälle tekijälle. Isän malli on olematon mutta toivon mukaan tämä äiti on sitten mahdollisimman kunnollinen.

Tuskin on äiti sen kunnollisempi tulevalla jälkikasvulla, sehän sitä pakoautoa ajoiki ja muistaakseni sama henkilö joka oli mukana surmaamassa tätä Åkerlundin ensimmäistä vaimoa, ja ei siinä kaikki varmaan ole muutenkaan päässä kunnossa kun tällaisen miehen kanssa lapsia alkaa tekemään heti kun ukko on ehdonalaiseen astunut elinkautisesta.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Esa Åkerlund surmasi Liv Van Den Hoekin

Viesti Kirjoittaja joey »

^ Van den Hoekin surmassa mukana ollut naisystävä ei ilmeisesti ole tämä nyt Åkerlundille lasta odottava, McDonald'sin surmien yhteydessä autoa ajanut nainen.

Ihmettelen kyllä silti, miten yksikään nainen voi päätyä lisääntymään miehen kanssa, joka on tappanut aiemmin oman puolisonsa. Sen nyt jotenkuten ymmärrän, jos joku sattuu retkahtamaan kännitappo-murhamieheen tms., mutta uskoisin, että ihan joka murhamies ei ole kykeneväinen tappamaan lapsensa äitiä.
Trabant
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Su Tammi 11, 2009 2:35 pm

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Trabant »

Mielestäni punavihreät demlalaiset ja juuri mainittu oikeusministeri Brax ovat osasyyllisiä. Kuka vääntää nettiadressin, jossa vaaditaan Braxin eroa. Hän on monissa eri yhteyksissä, mm. aselakiin liittyvissä lausunnoissaan, olevansa täysin päättelykykyä vailla. Hän riisuisi lainkuuliaiset kansalaiset aseista ja jättäisi heidät petojen armoille tyhjentäessään vankilat. On suorastaan törkeää, että meillä voi olla tuollaisella logiikalla varustettu henkilö noinkin korkeassa virassa.

Eroa Brax!
MTee
Lauri Hanhivaara
Viestit: 134
Liittynyt: Ke Marras 04, 2009 11:17 am

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja MTee »

Trabant kirjoitti:Mielestäni punavihreät demlalaiset ja juuri mainittu oikeusministeri Brax ovat osasyyllisiä. Kuka vääntää nettiadressin, jossa vaaditaan Braxin eroa. Hän on monissa eri yhteyksissä, mm. aselakiin liittyvissä lausunnoissaan, olevansa täysin päättelykykyä vailla. Hän riisuisi lainkuuliaiset kansalaiset aseista ja jättäisi heidät petojen armoille tyhjentäessään vankilat. On suorastaan törkeää, että meillä voi olla tuollaisella logiikalla varustettu henkilö noinkin korkeassa virassa.

Eroa Brax!
Komppaan !
Avatar
Marokon Kauhu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4749
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 9:06 pm
Paikkakunta: Rio Grande

Re: Ampumavälikohtaus Porvoossa, kolme kuollutta

Viesti Kirjoittaja Marokon Kauhu »

Trabant kirjoitti:Mielestäni punavihreät demlalaiset ja juuri mainittu oikeusministeri Brax ovat osasyyllisiä. Kuka vääntää nettiadressin, jossa vaaditaan Braxin eroa. Hän on monissa eri yhteyksissä, mm. aselakiin liittyvissä lausunnoissaan, olevansa täysin päättelykykyä vailla. Hän riisuisi lainkuuliaiset kansalaiset aseista ja jättäisi heidät petojen armoille tyhjentäessään vankilat. On suorastaan törkeää, että meillä voi olla tuollaisella logiikalla varustettu henkilö noinkin korkeassa virassa.

Eroa Brax!
Kyllä braxin mukaan meillä on asiat kunnossa....

Koodi: Valitse kaikki

Pohjoismaisittain Suomi on kovan linjan maa. Baltiaksi, Venäjäksi tai USA:ksi emme halua, Brax toteaa.
Jaa, Brax on päättänyt tämän asian puolestammme ja sillä selvä :)
Tunnetusti meille matkitaan systeemejä vain Ruotsista, missä poliisi ei saa putkaan edes juoppoja teinejä.

Tämä sopii Braxille ja Thorsille, mutta onneksi kohta on vaalit.
Nukkujat herätkää! Edellämainittujen kannattavat äänestävät kyllä kaikki!
  • Väestönvaihto
  • Turhanpaikan hakijat
  • Kotoutumisteollisuus
  • VOK - business
  • Partalapset
  • Huonolaatuiset mamut
  • Islamisaatio
Tuntija
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: To Marras 22, 2007 7:14 am

Re: Esa Åkerlund surmasi Liv Van Den Hoekin

Viesti Kirjoittaja Tuntija »

joey kirjoitti:
Ihmettelen kyllä silti, miten yksikään nainen voi päätyä lisääntymään miehen kanssa, joka on tappanut aiemmin oman puolisonsa....
Ihmettelen samaa itsekin. Liekö kyseessä sitten tämä paljon julkisuudessakin joskus parjattu naisen extreme kokemuksen halu? ;)
hellämustapääfinnilä
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Su Helmi 14, 2010 7:52 pm

Re:

Viesti Kirjoittaja hellämustapääfinnilä »

Aizerbaidzan kirjoitti:Esa Åkerlund sai tuomionsa murhasta, kahdesta tapon yrityksestä, ampuma-aserikoksesta, uhkauksista, törkeästä pahoinpitelystä ja vapaudenriistosta.

Tapauksen yhteydessä tuomittiin myös Åkerlundin naisystävä Säde Svart. Svart sai Loviisan käräjillä täyttä ymmärrystä vailla olevana 10 vuotta vankeutta. Helsingin hovioikeus alensi tuomiota.
Lähde: HS arkisto
Pietarsaaren Sanomissa on ollut juttu Säde Svartista, on ilmeisesti juuri tämä Åkerlundin tuolloinen (1995) naisystävä kyseessä.

Vaikka ketjun otsake kertoo EÅ:n olleen Liv Van Den Hoekin surmaaja, ei tämä Svartkaan ihan ulkopuolinen hommassa ole ollut, niinkuin on väittänyt, siitä kertoo Hovin langettama 7 vuoden kakku (mainittu aiemmin tässä ketjussa).

PS (v. 2008?):
Säde Svart ja avartava opiskelu
Joulukuussa Keski-Pohjanmaan aikuisopistosta laitoshuoltajaksi valmistunut Säde Svart on opiston ensimmäinen romaniopiskelija.
- Olin kaksi vuotta töissä keittiöapulaisena Intek-keittiöllä Jaakonkadulla, kun Anki Sundkvistin innoittamana hain Kokkolan KPAKK:hon laitoshuoltajan linjalle. Koulutus kesti kymmenen kuukautta, eikä se niin helppoa ollut. Olin 16-17 aikoihin kotona. Päivät olivat pitkiä, ja väsymys oli koko ajan päällä, kertoo Svart.
Hän on nyt ilmeisen tyytyväinen valmistuttuaan. Valmistujaiskahvit ja kakut on nautittu koululla ja kotona.
- Tein päätöksen, että käyn koulun loppuun, vaikka se välillä voimille otti. Opiskelu kannattaa.
Kuva

Pohjanmaan Ajan Fakta, numerossa 60 Kesäkuu 2009:
Säde Svart teki samalla historiaa, sillä hän oli KPAKK.n Kokkolan Aikuisopiston ensimmäinen romaani oppilas joka on valmistunut. Säde toimii myös Pietarsaaren romaniasiain työryhmässä, jonka tarkoituksena on parantaa romanien elinolosuhteita yhteiskunnassa.
Säde Svart on iloinen ja positiivisesti elämään suhtautuva nuori nainen. Elämänrohkeutensa taustalla
hän sanoo olevan henkilökohtaisen uskon Jeesukseen Kristukseen.
- Sain armon ottaa vastaan Jumalan kutsun kolmetoista vuotta sitten Pietarsaaren Saalemissa, Irja Nylundin opastamana.
Lähde http://www.netmission.fi/srk/filebank/1 ... 60_web.pdf


Anneli1 kyseli ketjun ykkössivulla, olisiko jollain tietoa tästä muistelemastaan, mutta faktaa ei ole vielä ainakaan löytynyt:
"Säde Svart olisi ollut jotenkin osallinen myös läntisellä Uudellamaalla 90-luvun lopulla tapahtuneeseen ampumissurmaan, jossa kuoli kai kaksi tai ainakin haavoittui vakavasti. Tapaus sattui omakotitalossa ja sitä oli edeltänyt uhkailu. Olisko ollut Raaseporin käräjäoikeus, joka tuomiot antoi.
Hyvähän se on, jos tämäkin nainen on nyt kaidalla tiellä.

Pätkä Iltalehden Esa Åkerlundista kertovasta jutusta:
Tappotuomio peruttiin

Perjantai 9.7.2010 klo 19.23

Esa Åkerlund tuomittiin ennen vaimonsa murhaa taposta, mutta hovioikeus vapautti hänet.

Kolmen ihmisen ampumisesta epäilty Esa Åkerlund on surmannut ennenkin.

Vuonna 1995 hän murhasi vaimonsa, mutta jo vuonna 1993 häntä syytettiin 28-vuotiaan Veikon taposta. Orimattilan käräjäoikeus tuomitsi miehen, mutta Kouvolan hovioikeus vapautti hänet.

Moni onkin miettinyt, oliko hovioikeuden tuomiolla vaikutusta vaimon kuolemaan.

- Paljon on pohdittu, olisiko nainen saanut säilyttää henkensä tai elää pitempään, jos Åkerlund olisi tuomittu, tapauksen tunteva nainen kertoo.

Sitäkin on arveltu, joutuiko vaimo maksamaan hengellään siitä, että hän saattoi tietää Veikon surmasta enemmän kuin oikeudessa kertoi.
Tuomitsematta jäänyt tappo tapahtui lokakuussa 1993 Askolassa Kartanoravintolassa. Ravintolan järjestyksenvalvojana työskennellyt Veikko oli viettämässä vapaa-iltaa, kun hän meni selvittämään ravintolassa puhjennutta tappelua.

Nahistelussa mies sai kaksi puukoniskua selkäänsä. Hän kuoli heti. Åkerlundia epäiltiin taposta, sillä hän oli yksi tappelijoista. Åkerlundilla oli myös mukanaan puukko, minkä hän myönsi oikeudessa. Hän kiisti tapon.

Åkerlund heitti puukon pois kotimatkalla, mutta eräs mies löysi sen. Puukon tupen sisäpuolelta löytyi Veikon verta. Käräjäoikeuden mukaan surma tehtiin Åkerlundin puukolla.
Jutussa on haastateltu myös ko. Veikon isää Lauri Nurmea, koko nettiartikkeli täällä: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010070 ... 0_uu.shtml
Jos ymmärrät kaeken, oot varmasti käsittännä viärin.
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

hellämustapääfinnilä kirjoitti: Tuomitsematta jäänyt tappo tapahtui lokakuussa 1993 Askolassa Kartanoravintolassa. Ravintolan järjestyksenvalvojana työskennellyt Veikko oli viettämässä vapaa-iltaa, kun hän meni selvittämään ravintolassa puhjennutta tappelua.

Nahistelussa mies sai kaksi puukoniskua selkäänsä. Hän kuoli heti. Åkerlundia epäiltiin taposta, sillä hän oli yksi tappelijoista. Åkerlundilla oli myös mukanaan puukko, minkä hän myönsi oikeudessa. Hän kiisti tapon.

Åkerlund heitti puukon pois kotimatkalla, mutta eräs mies löysi sen. Puukon tupen sisäpuolelta löytyi Veikon verta. Käräjäoikeuden mukaan surma tehtiin Åkerlundin puukolla.
Tämä Askolan juttu pitäisi avata uudelleen nyt. En tiedä miten se tarkalleen ottaen juridisesti olisi mahdollista mutta jos kerran tuomioita voidaan purkaa, niin varmaan vapauttavakin tuomio pystytään purkamaan. Pitäisikö asian aktivoiminen lähteä oikeuskanslerilta ? Tekonahan tämä ei ole vanhentunut.

Aihetodisteitahan mielestäni on ollut jo aikoinaan riittävästi joten ihmettelen vapauttavaa tuomiota Hovioikeudelta ! Nyt jos saataisiin vielä tuo tekijä tunnustamaan tämäkin, niin tuomio voitaisiin langettaa.

Eihän tämä asioita juurikaan miksikään muuttaisi mutta olisi oikeus ja kohtuus surmatun omaisia kohtaan !
Vastaa Viestiin