Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 1)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

miinushka kirjoitti:
Levähdyspaikkoja ei Tampereelta Huittisiin päin mennessä kovin montaa ole.
En nyt muista tarkkaa lukemaa, mutta reippaasti alle kymmenen, sivuteitä, metsäpolkuja, bussipysäkkejä.. näitä sitten kyllä riittääkin. (eli pysähtymään pääsee, vaikkei varsinaisia p-paikkoja olekaan montaa -> samoin hiljaisemmalle tielle koukkaaminen on mahdollista useaan otteeseen)
Jos aikaa ja mielenkiintoa riittää, pääsee google mapsilla kyllä katsomaan street view-toiminnolla tuota vt 12 pätkää, kun laittaa ensin reittihauksi tampere-huittinen ja sen jälkeen siirtyy katukuvatoimintoon.
Varsinaiset metsäpätkät alkaa tosin vasta nokian jälkeen.

Muutaman kerran olen mapsilla tietä ajellut, mutta en erota levähdyspaikkoja. Ei kai olisi niin työlästä jos ne kävisi tsekkaamassa siellä tiellä, jos jollakin aikaa tähän olisi. Viranomaisilla? Mutta kyllä ne jotka tietävät jotain voisivat jo vihdoin kertoa.
mipa74
Hetty Wainthropp
Viestit: 484
Liittynyt: Ke Loka 03, 2007 4:32 am

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja mipa74 »

Kieltämättä tämä Raisan tapaus herättää mielenkiintoa, kun nuori tyttö katoaa kuin tuhka tuuleen. Vaihtoehdot lienevät seuraavat: Menehtyminen joka oman käden kautta tai "avustettuna". Vaikkakaan mistään ei ole tullut ilme itsetuhoisuus, niin pikku hiprakassa teinitytöillä on taipumus tehdä pienestäkin asiasta maailmanluokan kriisi. Tällöin saattaa tulla tehtyä jotain, mitä ei muuten tekisi (vrt: Selvinpäin en menisi kännissä auton rattiin)

Toinen varteenotettava vaihtoehto onkin sitten tämä avustettu tapaus. Voisiko tässäkin olla kyse vaikkapa Mikkelin tapaukseen verrattavissa olevasta casesta: Tyttö bilevaatteissa liftaamassa, kyytiin ja sitten iskeekin uni. Kuskilla sitten iskee himot ja tapahtumat ovat Mikkelin mukaisia - ainoastaan kätkeminen on tehokkaampaa. Melko harvassa vain taitaa olla sellaiset kaverit, jotka voivat salata henkirikoksen näinkin pitkään ilman että avautuvat asiasta jollekin. Ellei sitten syyllisyys ole painanut niin paljoa, että on hoidellut itsensäkin pois päiviltä.

Tai miten olisi paleltuminen? Kosteassa nolla kelissä, vähissä vaatteissa ja päissään ei liene mahdotonta ihan paleltuminenkin? Sopiva oikoreitti, horjahdus ja unta kuulaan - ikuisesti?

Tuohon vapaaehtoiseen katoamiseen Eurooppaan en oikein tahdo uskoa.

Ja kun pohditaan, että miksei ole vielä löytynyt jos paleltunut tai itsarin tehnyt: On sitä ennenkin taajama-alueella maannut vainajia ulkona lähes 20 vuotta, ennenkuin on löytynyt.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Hieman OT. Kadonneet -sarjan esittelyjaksossa eilen oli Raisan äiti paljon äänessä. Mielestäni hyvin asiansa esittävä ja kaikin puolin fiksunoloinen nainen. Siis noin tv-ulosannin perusteella.
Nothing is quite what it seems
Florence86
Poliisikoira Rex
Viestit: 258
Liittynyt: Ke Tammi 20, 2010 5:14 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Florence86 »

Maybrick kirjoitti:Hieman OT. Kadonneet -sarjan esittelyjaksossa eilen oli Raisan äiti paljon äänessä. Mielestäni hyvin asiansa esittävä ja kaikin puolin fiksunoloinen nainen. Siis noin tv-ulosannin perusteella.
Niin oli. Mieleeni jäi erityisesti äidin kuvaus siitä, miten jo pitkään kadonneen henkilön omaiset käyvät ja kärsivät jatkuvasti läpi kaikkia niitä mahdollisia kohtaloita; itsemurhaa, tapaturmaa, henkirikosta.. ja lopulta määrittelemättömän ajan kuluttua on vain pakko valita jokin tapahtumakulku - pitäydyttävä siinä, surtava sitä.

Sain äidistä vaikutelman, että jotakin edellä mainitun kaltaista on hänkin tehnyt.

Vetoaminen niihin jotka kadonneesta jotakin tietävät oli myös tärkeää. Koskaan ei voi liikaa rohkaista ihmisiä keventämään omatuntoaan.
Clear water has no fish.
Näytöt
Hetty Wainthropp
Viestit: 462
Liittynyt: Pe Touko 22, 2009 4:11 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Näytöt »

mipa74 kirjoitti:Tyttö bilevaatteissa liftaamassa, kyytiin ja sitten iskeekin uni.
Tämä on hyvinkin mahdollinen osa tapahtumien kulkua, ja erittäin ongelmallinen siitä syystä, ettei ole mitään johtolankoja siitä mistä suunnasta etsiä.

Todennäköistä on kuitenkin se että Raisa on Tampereen keskustasta poistunut autolla, elävänä tai kuolleena. Mutta syitä sille miksi auton kuljettaja ei ole poliisille ilmoittautunut, voi olla vaikka kuinka monia. Mahdollista tietysti että on syyllistynyt henkirikokseen, mutta yhtä mahdollista myös ettei vain muista tilannetta sillä tavalla että osaisi yhdistää kyydittäväänsä Raisaan, vaikka olisikin tapauksessa jossakin vaiheessa jotenkin kuullut.

On myös voinut tapahtua jotakin pientä ja yksinkertaista, joka on tilanteessa hämännyt kuljettajaa. Raisa tuskin on kertonut olevansa 16-vuotias koripalloilija, vaan jotakin aivan muuta, todellista tai keksittyä. Pieniä asioita voi valehdella vakuuttavasti, eikä vastapuolella ole syytä epäillä niitä.

Raisa on saattanut jäädä jossakin vaiheessa pois kyydistä, esim. kertomalla asuvansa ko. paikassa. Siellä hän on kuitenkin ollut itselleen täysin vieraassa paikassa, ja eksynyt metsään/veteen.
Mikko82
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2009 4:12 pm
Paikkakunta: Turku

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Mikko82 »

Jostakin kumman syystä olen kuullut huhuja, että Apulannan Sipe Santapukki oli ollut sillä mustalla jenkkiautollaan juuri silloin Tampereen yössä kuin Raisakin?? :? Jonnekin mustaan jenkkiautoon nähtiin Raisan näköinen tyttö nousevan.

Kyllä toivois, että vaikka tiistaisin nuo Tampereen kaupungin kamerat ois huollossa, muttei perjantaisin kun perjantaisin ja ylipäätänsä viikonloppuisin saattaisi tapahtua mitä tahansa.

Itte olen vm -82 ja samaten serkkulikkani, joka on asunut suuremman osan elämästään Tampereella ja tuntenut varmaan niitä kavereita (mä taas olen asunut Satakunnassa), jotka ois voineet tuntea Raisan melko hyvin? Me ei vaan olla oltu n. 10 vuoteen väleissä serkkulikan kanssa.
Lyhennetty: "Jokainen joka sunnuntaina tekee työtä, surmattakoon" (2. Moos. 35:2). Jari Tervo: "Ketkä tekee töitä sunnuntaina, PAPIT. Mä en
millään haluaisi tappaa ketään ihmisiä, mutta kai se on jostain aloitettava"
Mikko82
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2009 4:12 pm
Paikkakunta: Turku

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Mikko82 »

Maybrick kirjoitti:Hieman OT. Kadonneet -sarjan esittelyjaksossa eilen oli Raisan äiti paljon äänessä. Mielestäni hyvin asiansa esittävä ja kaikin puolin fiksunoloinen nainen. Siis noin tv-ulosannin perusteella.
Mietin, missä on Raisan isä?
Lyhennetty: "Jokainen joka sunnuntaina tekee työtä, surmattakoon" (2. Moos. 35:2). Jari Tervo: "Ketkä tekee töitä sunnuntaina, PAPIT. Mä en
millään haluaisi tappaa ketään ihmisiä, mutta kai se on jostain aloitettava"
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja vivy »

Mikko82 kirjoitti:
Maybrick kirjoitti:Hieman OT. Kadonneet -sarjan esittelyjaksossa eilen oli Raisan äiti paljon äänessä. Mielestäni hyvin asiansa esittävä ja kaikin puolin fiksunoloinen nainen. Siis noin tv-ulosannin perusteella.
Mietin, missä on Raisan isä?
Samaa on miettinyt varmaan kymmenkunta muuta ihmistä aiemmin ketjussa. En pidä ollenkaan ihmeellisenä, etteivät kaikki kadonneiden omaiset halua välttämättä esiintyä julkisuudessa, vaikka toiset niin tekevätkin. Muistaakseni R:n isää haastateltiin jossain lehdessä vuosia sitten.
kid

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja kid »

Kuulemma Raisan isä on ollut niin järkyttynyt tapahtuneesta, ettei ole tahtonut asiaa puida julkisuudessa(kaan). Tai näin muistelisin.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Yhden kerran olen nähnyt isästä kuvan, sekä pienen haastattelun. Oli rakentanut koripallotelineen Raisalle omakotitalonsa (Käpylässä?) pihaan. Muistini mukaan R oli jo kadonnut silloin, kun kuitenkin telineen teki. Halusi uskoa Raisan vielä löytyvän?
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Lettunen
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: Ke Loka 07, 2009 9:37 pm
Paikkakunta: The Mariana Trench

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Lettunen »

Tuntuu, että monet ovat jämähtäneet tuohon katto/piipputeoriaan. Omasta mielestäni se kuulostaa kyllä kaukaa haetulta. Riippuu vähän tietysti rakennuksista mutta näille keskustan alueen rakennusten katoille on kuitenkin haastava päästä. Varsinkin yöaikaan. Ilman minkäänlaisia avaimia. Onhan toki näitäkin taloja joissa on palotikkaat ulkopuolella/sisäpihoilla, mutta myös niitä mistä pääsee ainoastaan sisäkautta katolle.

Lisäksi katoilla käy huoltomiehistä katonkorjausmiehiin ja ilmastointimiehiin ynnä muihin ihmisiin eli jos vaikkapa Raisa olisi jostakin syystä katolle kiivennyt ja syystä tai toisesta menehtynyt, niin että hänet oltaisiin jo aikoja sitten löydetty.

Piippumiehiä kun en ole niin niistä en osaa sanoa mitään, mutta kyllähän niitäkin nuohotaan ja huolletaan. Luulisi olevan helpompiakin konsteja päättää päivänsä/päästä jostakin eroon kuin piippu.

Oma veikkaus on edelleen vesistölinjalla. Aika usein näissä katoamistapauksissa se yksinkertaisin vaihtoehto on se oikea.
Mikko82
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2009 4:12 pm
Paikkakunta: Turku

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Mikko82 »

^
Kyllä nuo hämärät piippumiehet on utopiaa.

^^^
Voihan isän järkytys olla peittelyäkin ja syy sille, ettei kykene asiasta keskustelemaan...vaikka se ois suuri loukkaus häntä kohtaan, kumminkin "kaikki kivet tulee kääntää". Monissa jutuissa epäillään monesti lähiomaisia ja heidän suhdetta kadonneeseen tai jopa henkirikoksen tekijäksi. Syyllistä katoamiseen etsitään useasti aluksi liian pitkältä vaan eikös useasti löydetyn kadonneen kohtalon avainhenkilö ole ollut joku kaveri tai lähinomainen ...tai kumminkin joku entuudesta tuttu, jollei itte ole päättänyt tehdä itsemurhaa tai tehdä katoamistemppua?

Oliko Raisalla salainen poikaystävä tai muu sellainen salainen ihastus tai joku ois ollut ihastunut Raisaan.
Lyhennetty: "Jokainen joka sunnuntaina tekee työtä, surmattakoon" (2. Moos. 35:2). Jari Tervo: "Ketkä tekee töitä sunnuntaina, PAPIT. Mä en
millään haluaisi tappaa ketään ihmisiä, mutta kai se on jostain aloitettava"
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja vivy »

Mikko82 kirjoitti:^
Kyllä nuo hämärät piippumiehet on utopiaa.

^^^
Voihan isän järkytys olla peittelyäkin ja syy sille, ettei kykene asiasta keskustelemaan...vaikka se ois suuri loukkaus häntä kohtaan, kumminkin "kaikki kivet tulee kääntää". Monissa jutuissa epäillään monesti lähiomaisia ja heidän suhdetta kadonneeseen tai jopa henkirikoksen tekijäksi. Syyllistä katoamiseen etsitään useasti aluksi liian pitkältä vaan eikös useasti löydetyn kadonneen kohtalon avainhenkilö ole ollut joku kaveri tai lähinomainen ...tai kumminkin joku entuudesta tuttu, jollei itte ole päättänyt tehdä itsemurhaa tai tehdä katoamistemppua?

Oliko Raisalla salainen poikaystävä tai muu sellainen salainen ihastus tai joku ois ollut ihastunut Raisaan.
Uskon, että poliisi on kyllä ottanut omaiset huomioon ja sulkenut tämän vaihtoehdon pois jo aikoja sitten. Tosin näin uskoin Ulvilankin tapauksessa, eikä asia niin ollut. Raisan katoamisesta on kuitenkin jo niin paljon aikaa, että eiköhän ole käyty läpi.. :?

Jostain syystä minun on vaikea uskoa satunnaiseen tekijään ja ruumiin piilottamiseenkaan. Ehkä siksi, ettei näitä juuri tapahdu ja onnettomuus/itsemurha+ruumiin löytymättäjääminen on paljon todennäköisempi vaihtoehto. Tietysti voi olla, että ruumiin johonkin dumpanneella on käynyt ainostaan uskomaton tuuri! Mutta se vesistö, vesistö..
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

vivy kirjoitti:
Jostain syystä minun on vaikea uskoa satunnaiseen tekijään ja ruumiin piilottamiseenkaan. Ehkä siksi, ettei näitä juuri tapahdu ja onnettomuus/itsemurha+ruumiin löytymättäjääminen on paljon todennäköisempi vaihtoehto. Tietysti voi olla, että ruumiin johonkin dumpanneella on käynyt ainostaan uskomaton tuuri! Mutta se vesistö, vesistö..
Se vesistö ei voi olla kauempana kuin jotain 20-30 km. päässä Tampereesta siellä Tampere-Huittinen tiellä. En usko myöskään mihinkään kauemmaksi sieppaukseen, vaan tapaus on kyytiin ottaminen satunnaisesti, ehkä liftikuvioissa. Tuo museoautokin on ehkä jokin muu asia?
Kari-77
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: To Loka 29, 2009 12:24 am

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Kari-77 »

Ellei sitten RR:n ruumista ole jossain metsän kätköissä poltettu ja tekijä olisi toiminut yksin...Tapauksesta on kuitenkin sen verta kauan että mitä tahansa on voinut tapahtua..mm. Tekijä itsekkään ei ole enää elossa ja jos tosiaan olisi toiminut yksin eikä kertonut asiasta kellekkään ja polttanut RR:n ruumiin, niin voisi tämä olla yksi selistys sille miksikä tämä asia ei oikein etene mihinkään ja jos näin on, niin eipä tule tälle tapauksella koskaan mitään varmaa selkoa et mitä on tapahtunut oikeasti.
Lukittu