Sunnuntai 1.8.2010 klo 05.45 (päivitetty klo 06.24)
Orivedellä Ristijärventiellä on palanut kokonainen tila.
Tulessa oli navetta ja omakotitalo. Pelastuslaitoksen tietojen mukaan navetta ei ole tuotantoeläinkäytössä. Lisäksi tulessa on ollut myös kaksi pienempää piharakennusta ja kolme autoa.
Pelastuslaitoksen tietojen mukaan kukaan ei ole loukkaantunut itse palossa. Palon tarkkaa syttymissyytä ei kerrota, mutta pelastuslaitoksen mukaan palon taustalla eivät ole luonnon voimat vaan ihmisen toiminta. Poliisi tutkii tapausta.
Palot on saatu sammutettua, mutta jälkiraivausta jatketaan vielä. Omakotitalossa on palovahinkoja yhdessä huoneessa.
STT
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010080 ... 8_uu.shtmlTilapalon sytyttäjäksi epäilty isäntä kateissa Orivedellä
Sunnuntai 1.8.2010 klo 13.37
Yöllä vähän kello kahden jälkeen syttyneessä palossa tuhoutui navetta. Siellä ei ollut karjaa. Tulessa oli myös kaksi pienempää piharakennusta ja kolme autoa. Tuli uhkasi myös asuinrakennusta, mutta siihen tuli vain pieniä savuvahinkoja.
Poliisin mukaan muu perhe oli poistunut ennen palon syttymistä. Isännän auto löydettiin noin kilometrin päästä kotoa.
STT
Mikähän lie tämänkin taustalla.
Vakuutuspetoksen yritys ei tunnu oikein loogiselta, kun ilmeisesti aika selvästi on ollut merkit tahallisesta sytyttämisestä.
otsikkoa muokattu
t:mode