Kyllikki Saari - Isojoki 1953 (ketju 1)

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
pelastusrengas
Lauri Hanhivaara
Viestit: 127
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 1:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja pelastusrengas »

..................
Ei mitään väkisin!
pelastusrengas
Lauri Hanhivaara
Viestit: 127
Liittynyt: Ti Huhti 20, 2010 1:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja pelastusrengas »

............
Ei mitään väkisin!
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Sen aikaisilla menetelmillä ja ruumiin mätenemistilan ollessa pitkällä raskauden toteaminen on kai ollut aika mahdotonta.
Ja vielä vaikeampi olisi ollut todeta oliko Kyllikki kuolessaan neitsyt.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Mutta jos on annettu ymmärtää, että K oli kuollessaan koskematon, yhtä lailla on voitu antaa ymmärtää, ettei hän ollut raskaanakaan. Miten luotettavia nämä julkisuuteen annetut tiedot sitten olivat ylipäänsäkään?
Oma käsitykseni on (siitä ollut puhetta aiemmin), että nämä julkisuuteen annetut tiedot eivät ole vähääkään luotettavia. Siihen aikaan myös kaikki asiasta tietävät tahot pystyttiin valjastamaan "hyvän asian puolesta" puhumaan mitä haluttiin. Mielestäni tuo todistus K:n a)koskemattomuudesta ja b)ei-raskaudesta voi jättää ihan huomioon ottamatta - ja en tarkoita lainkaan että nuo lausunnot eivät sinänsä voisi pitää paikkansa tällä kertaa, vaikka vahvasti epäilen sitä.

Osin samalla tavalla "todistettiin" vielä Tulilahden uhrien aikana paljon myöhemmin. Siihen aikaan kunnon tytöt olivat kunnon tyttöjä. Totuudella ei ollut niin suurta väliä. Ainoastaan tunnetusti eläväisen maineessa olevista naisista voitiin sanoa epämiellyttäviä faktoja, koska he itse joka tapauksessa olivat jo maineensa menettäneet (vrt.esim. Inga Mylläristä ilmoitetut tiedot)

Olen varma, että Kyllikin ruumiin tutkinut ansioitunut lääkäri sai selville tutkimuksessaan kaiken tarpeellisen, mutta ei hän olisi voinut kaikkea ilmaista.
Nothing is quite what it seems
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

Tai jos ilmaisi, niin perheelle. Ja perhe ei kerro, sillä ei haluta K:n mainetta, eikä perheenkään pilata. Ja juuri tuo asia voi olla hyvinkin ratkaiseva. Kun ne päiväkirjatkin poltettiin ei niistäkään vastausta saa. Ja se Kyllikin käytöksen muuttuminen jo huhtikuussa on voinut johtua raskaudesta. Kyllä se mielialaankin vaikuttaa, varsinkin jos yrittää salata asian.
Eikös joku heittänyt sellaisen villin asian ilmaan, että Kyllikille olisi yritetty tehdä aborttia ja hän olisi kuollut siihen. Ja sitten lavastettu asia surmaksi?
Tämä nyt on aika villi juttu, mutta mahdottomuudessaan voi olla mahdollinenkin. Jos ajatellaan, että elettiin 50-lukua. Tosin, en tiedä miten harvinaista tai yleistä tämä on suomessa ollut, mutta kuitenkin....
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Jos ajatellaan että Kyllikki olisi kuollut abortin tekemiseen tai itsemurhaan ketä olisi pystynyt lavastamaan henkirikoksen. Kyllikki oli saannut kovan iskun päähänsä jostakin ulkopuolisesta esineestä. Sehän olisi pitänyt käytännössä tehdä jonkun sukulaisen tai sitten henkilön joka olisi siihen pystynyt. Ei tuo lavastuskaan oikein mielestäni istu kuvioon vaikka aikaisemmin olin sitä mieltä.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Kyllikki ei ollut raskaana eikä hänelle oltu tehty aborttia. Lääninlääkärin suorittaman ruumiinavaus tyrmäsi moiset huhut.

Kyllä tässä on kyse ihan "tavallisesta" naisiin kohdistuneesta henkirikoksesta. Luulen, että tekijän aikomuksena oli raiskata, mutta homma karkasi käsistä. Ehkä Kyllikki pääsi pakoon ja tekijän täytyi hiljentää tämä.
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Aikaisemmin ketjussa joku kirjoitti että Kyllikki oli joutunut aikaisemmin raiskauksen uhriksi? Raiskauksen saattoi tietää Kyllikin lisäksi lähipiiri.
Onko tästä mitään varmaa tietoa vai epäilys?
Ilmeisesti mahdollista raiskauksen tekijää ei varmaankaan julkisuuteen paljastettaisi vaikka sillä ei olisikaan välttämättä tekemistä surman kanssa?
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

Luulis, että jos oli raiskattu aikasemmin, ei olis yksin uskaltanu liikkua, ellei olis raiskaaja saatu kiinni. Ja voihan se tietty olla ollu joku lähipiiristä.
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Kyllähän Kyllikki liikkui yksin kuten surmayönäkin erottuaan ystävästään Maijusta. Mutta kyllä hän kaikista kertomuksista ja mitä tässäkin ketjussa on kerrottu pelkäsi aika paljon. Olihan tuo hiihtokokemus jossa hän kiersi toisen kautta edellisenä talvena. Eikä uskaltanut yksin tavallista reittiä mennä. Eikö hän ystävälleenkin tälle Maijulle kertonut pelkäävänsä.
Tästä johtuen ehkä tuo aikaisempi kokemus jostain miehestä oli oluut sangen epämukava. Voi olla ettei Kyllikki joutunut raiskauksen kohteeksi mutta nämä aikaisemmat kokemukset viittaavat jotenkin epämielyttävään lähentelyyn tai
väkisinmakaamisen yritykseen.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja strangelove »

Kannattaisi hieman varoa noiden teorioiden esittämisen kanssa. Muutamat Kyllikin perheenjäsenet ovat vielä elossa ja siksi tuollaisilla raiskausteorioilla spekuloiminen on aika arveluttavaa. Sen mitä itse Kyllikin lähipiiriä tunnen, niin kyse on ihan tavallisista, uskonnollisista ihmisistä. Vaikka joku epäilikin, niin kenelläkään ei ole mitään mielenterveysongelmia. Lähipiirin osuus tutkittiin tietysti aikoinaan tarkoin, mutta ei omaisilla ollut mitään tekemistä henkirikoksen kanssa. Ja Kyllikin kohtalo on edelleenkin aika kova paikka elossa oleville lähiomaisille.

Mitä tulee tuohon hiihtoretkeen, niin on hyvin mahdollista, että Kyllikki kohtasi tulevan surmaajansa juuri tuolloin. Olisi tietysti ihan mielenkiintoista tietää ahdisteltiinko mahdollisesti muitakin nuoria naisia epätavallisen paljon Isojoella 50-luvun alussa. Nämä raiskaaja/surmaajat keskittyvät harvoin vain yhteen uhriin.
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

Teoriat ovat teorioita ja spekulaatiot spekulaatioita. Toki omaisia pitää ajatella, mutta kaikki voi olla mahdollista. Ei kukaan haluaisi, että lähipiiristä löytyisi murhaaja, vaikka rikos samalla selviäisikin. Mutta niin kauan, kuin asia on ratkaisematta riittää teorioita ja luulisin, että vaikka se ikävää ja ahdistavaa on niitä lukea, niin omaiset varmasti tajuavat tämän asian.
Jos tarkoin tietäisimme mitä tapahtui, miksi ja niin edelleen, olisi varmaan juttu jo ratkennut. Hyvin paljon mahdollista, että muitakin nuoria tyttöjä olisi ahdisteltu, siitä vaan ei kovin helposti kerrota, sillä tuohon aikaan monesti ajateltiin, että itse aiheutit sen keikailulla tai jollain muulla, esim. pukeutumisella. Pohjalaista mentaliteettia tunnen ja tiedän, että maine ja kunnia ovat tärkeitä. Siksi ei huudella vaikka tiedettäisiinkin syyllinen, jos sattuu vielä olemaan lähipiiristä. Oli mullakin suvussa yksi mies, joka oli tehnyt itsemurhan joskus 70-luvulla ja vasta muutama vuosi sitten kuulin totuuden, että hän olikin ampunut itsensä. Sitä ei vaan haluttu sanoa, puhuttiin aina onnettomuudesta. Tämä ei nyt kuulunut tähän juttuun, mutta on osoitus siitä, miten jotkut asiat vaietaan.
strangelove
Adrian Monk
Viestit: 2921
Liittynyt: To Loka 09, 2008 11:32 am

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja strangelove »

En osaa sanoa miten yleistä oli tehdä rikosilmoituksia päällekarkauksista ja raiskauksista vuonna 1953. Ei varmastikaan kovin yleistä juuri häpeän, pelon ja muiden inhimillisten seikkojen tähden.

Kyllikki Saaren henkirikos ei enää ratkea, mutta ehkä ainoa konkreettinen asia mitä Krp voi vielä tehdä on käydä läpi Isojoella tehdyt seksuaalirikokset ja koettaa "profiloida" tekijää. Tekijällä on aika varmasti seksuaalirikos tunnollaan jo ennestään. Niistä voisi etsiä yhtymäkohtia Kyllikki Saareen, sillä useimmissa tapauksissa tekijöillä on tietty "käsiala" ja heillä on tapana toimia saman kaavan mukaan. Luultavasti poliisi on nämä selvitykset jo tehnyt ja "löytänyt" sieltä sen todennäköisen tekijän.
mamma71
Neuvoja-Jack
Viestit: 568
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 10:43 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja mamma71 »

Valitettavasti tässäkin tapauksessa saattaa olla hyvinkin samankaltaisia piirteitä, kuin tuossa Heinäveden ja Onni Happosen tapauksessa. Siis tarkoitan, että tiedetään, mutta ei kerrota.
Hyvin mahdollista, että on joku, jolla on taustallaan samankaltaisia seksuaalirikoksia, mutta niistä vaietaan. Asia on hoidettu oman kylän sisällä. Tietääkö joku fiksumpi olisiko tuon tapauksen jälkeen oudosti kuollut esim. metsästysonnettomuudessa joku? Tai tehnyt vaikka itsemurhan, kun selvinnyt, että oli syyllinen?
Ei varmaankaan tuohon aikaan kovasti huudeltu, jos joutui esim. raiskauksen uhriksi. Monesti oltiin hiljaa, ajattelutapahan oli, että itse aiheutit. Mitäs keikailit. Ja sellainen nuori nainenhan ei olisi enää ollut puhtoinen. Mieluummin oltiin hiljaa ja annettiin kylän väen hoitaa ongelmat.
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Kyllikki Saari

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Ei tässä omaisia ole tarkoitus mistään syyttää. Keskustelu vaan kulkee omia polkujaan ja asioita mietitään eri kantilta mikä on minusta hyvä asia.
Tuohon Kyllikin pelkäämiseen vielä palatakseni huomionarvoista on se että päiväkirja jota hän kirjoitti oli aika lailla masentuneen ihmisen kirjoittamaa. Näin ainakin tulkitsen maalikkona.
Tietysti nuorella ihmisellä on paljon turhiakin huolia vanhemman ihmisen näkökulmasta katsottuna mutta tuo kuolemanpelko tai jopa sen hyväksyminen oli aika outoa nuorella ihmisellä. Kyllä varmasti Kyllikille oli tapahtunut jotain pahaa jo ennen tuota kohtalokasta yötä.
Lukittu