Lehtimäen opiston insuliinisurma - valvojat surmaajina

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Viesti Kirjoittaja ABC »

pikkunen kirjoitti:Tuntuu että tästä insuliinista on nyt tullut "muoti murha-ase". :shock:
Ihmetyttää paljon mikä saa 35 ja 51 vuotiaat naiset tällaiseen tekoon ryhtymään.
Toivottavasti heidän motiivi tekoon paljastuu ennemmin tai myöhemmin.
Suuresta ikäerosta johtuen tulee etäisesti mieleen Antti Taskisen tapaus. Olisiko toinen voinut haluta toisen vankilaan taloudellisen hyödyn/koston takia, ja lavastanut teon? En voi ymmärtää, miten kaksi ihmistä yhdessä voisi haluta murhata jonkun vieraan, ellei tuo nuori nainen sitten osunut todistamaan jotain kaksikon tekemää rikosta.
Every ship must sail a world.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Anteeksi PIENI lisäys. Olen tavannut nimenomaan kehitysvammaisia joilla tämä CP-vamma,ilmaisin asiani huonosti tuossa ylhäällä. Myös sukulaisellani on juuri tällainen juttu. Pahoittelen epäselvää tekstiäni ylhäällä!!


ABC: Olet juuri samoilla linjoilla asiassa kuin ajattelin,eli oliko tällainen hyötymis/valta suhde tässä kyseessä.
Viimeksi muokannut Patricia C. Itämaa, To Syys 06, 2007 4:33 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Kaljukostaja
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: Su Syys 02, 2007 11:54 am

Viesti Kirjoittaja Kaljukostaja »

Patricia C. Itämaa kirjoitti:
Jäin miettimään kaljukostajan tekstiä;
Jos tunsit uhrin,tunnet varmaan myös tämän tekijät :!: jollain asteella...
Olet ilmeisesti töissä paikassa,koska osasit sanoa tarkkaan että osalla asukaista on voimakkaat rauhoittavat yöaikaan..eikös :wink:
Heh, olisipa jännää jos joku tapaukseen kuuluva kirjoittelisi tänne :wink: :shock: Mutta valitettavasti en tunne tekijöitä, uhrin kyllä (vammaistyössä kun "piirit ovat pienet", alueellisesti) Ja hänetkin olen tavannut viimeksi kolmisen vuotta sitten. Mutta siitä olen varma, että itsaria hän ei tehnyt.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

^
OK.Mutta mistäs sitä nykyään tietää kuka täällä kirjoittelee vaikka itse tekijät linnasta...en tietenkään tarkoita just tätä tapausta :oops:
Totuus on tarua ihmeellisempää
Miina
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 8:32 am
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Miina »

Iltasanomat:
Todistajat pelkäävät surmaajahoitajaa
Insuliini varmistui surma-aineeksi

6.9.2007 12:48, päivitetty 06.09. 18:13

Ylöjärven ja Kurun myrkytysjuttujen pääepäilty, 26-vuotiaan sairaanhoitaja pysyy vangittuna todennäköisin syin. Häntä epäilään kahdesta murhasta ja kahdesta murhan yrityksestä.

Tampereen käräjäoikeuden torstainen istunto käytiin epäillyn hoitajan asianajajan pyynnöstä suljetuin ovin.

Naisen asianajaja vaati hänen vapauttamistaan, koska hänen mukaansa kuulusteluissa ei ole tullut esille oleellista uutta näyttöä.

Oikeus totesi vangitsemisen jatkamisen olevan perusteltua, koska naista epäillään todennäköisin syin henkirikoksesta. Poliisin mukaan naisen pitäminen edelleen vangittuna on tarpeen tutkinnallisista syistä.

- Todistajat pelkäävät henkilöä, jota epäillään murhista, toteaa Keskusrikospoliisin rikoskomisario Paavo Tuominen.

Krp vahvisti myös torstaina, että murharikoksissa ja lapsen murhayrityksessä käytetty aine oli insuliinia.

Tuomisen mukaan on hyvin epätodennäköistä, että murha-aine olisi jokin muu lääkeaine tai myrkky.

Vainajien verinäytteitä on Tuomisen mukaan tarkoitus lähettää vielä Saksassa toimivaan laboratorioon, jossa olisi mahdollista saada selville minkämerkkisestä insuliinivalmisteesta on kyse. Tämä auttaa sen selvittämisessä, mistä insuliini on hankittu tai varastettu.

Poliisin tutkittavana on kaikkiaan 11 kuolemantapausta Nokian terveyskeskuksen vuodeosastolta alkuvuodesta.

Vuodeosastolla joulukuusta toukokuun loppuun asti työskennellyttä sairaanhoitajaa epäillään kahden kehitysvammaisen myrkyttämisestä.

Kehitysvammaiset kuolivat hoitajan työskennellessä Ylisen kuntoutuskeskuksessa Ylöjärvellä.

Hoitajaa epäillään myös kolmannen kuntoutuskeskuksen asukkaan sekä pienen lapsen murhan yrityksestä.
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
kahvitar
Jane Marple
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm

Viesti Kirjoittaja kahvitar »

Miinan lainaus tuli nyt väärään ketjuun, oikea ketju tuolle Miinan jutulle olisi "Hoitaja myrkyttäjänä" -ketju.
Miina
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 8:32 am
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Miina »

kahvitar kirjoitti:Miinan lainaus tuli nyt väärään ketjuun, oikea ketju tuolle Miinan jutulle olisi "Hoitaja myrkyttäjänä" -ketju.
Sori, keskustelen samalla viikonlopun reissusta. :oops:

Edit: Laitoin tuon oikeaan paikkaan.

Voisiko nämä poistaa täältä väärästä... en halua, että virheeni roikkuvat myöhempää spekulointia varten 8) Ei vaan, ettei aiheuta sekaannusta.
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
Libra
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Su Elo 19, 2007 4:11 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Libra »

Vanhemman naisen asianajaja kertoo siis naisen kieltävän teon ehdottomasti, ja nuoremman naisen asianajaja ei kommentoi tapausta. Olisiko siis niin, että nuorempi olisi surmaaja - kuten joku täällä taisikin jo epäillä. Tai sitten jos surmaaja on kuitenkin ollut vanhempi nainen taikka molemmat yhdessä, mutta ainoastaan nuorempi on "murtunut" ja mahdollisesti tunnustanut heidän tekonsa tai sitten vanhemman naisen syyllisyyden, jos siitä on tietoinen. Jonkinlainen tunnustushan pitää jo kaiken järjen mukaan olla olemassa, koska poliisi pitää juttua kutakuinkin selvitettynä...
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1992
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Kylli kirjoitti:Jos tuo kuntoutuja on ollut valveilla niin miten ne yövalvojat olisivat pistäneet insuliinin erehdyksessä ja vasten uhrin tahtoa?
Miten niin vasten uhrin tahtoa? En ole kuullut tästä nimenomaisesta kuntoutujasta paljoakaan, mutta noin yleensä kun tarpeeksi paljon laitoksissa on niin sitä voi tottua siihen, että lääkitään milloin milläkin, eikä paljoa enää kysele tai vastaan pullikoi.

Sairaanhoitajana elämäntyönsä tehnyt äitini kertoi Ylöjärven tapausta kommentoidessaan kerran olleensa pistää potilaan hengiltä insuliinilla: Potilaiden vuoteiden järjestystä huoneessa oli vaihdettu, eikä äidilleni ollut työvuoron vaihtuessa huomattu mainita tämmöisestä pikku seikasta. Hän sitten jakoi lääkkeet normaalin listan mukaan ja tuikkasi insuliinin väärään potilaaseen. Potilas ei ihmetellyt asiaa mitenkään. Virhe paljastui vasta seuraavassa vuorossa, kun insuliinitta jäänyt alkoi kysellä lääkkeensä perään. Kumpikin potilas sillä kertaa onneksi selvisi.

Kylli kirjoitti:Ja edelleen Kylli miettii mitä järkeä koko jutussa oli? Kyseessä ei ollut pitkäaikainen, terminaalivaiheen tms. potilas, vaan lyhyelle kurssille tullut ihminen.
Heitetäänpä ihan villi arvaus, en väitä että tässä on totuuden häivääkään: Entäs jos piikittäjä ei ollutkaan kumpikaan hoitaja, vaan joku muu (onko sinne voinut päästä muita yöaikaan hiippailemaan), ja tarkoituksena aiheuttaa hankaluuksia hoitajille? Esimerkiksi homofobia motiivina, nythän on käynyt ilmi että kyseessä oli naispari.
Vihikoira
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 112
Liittynyt: Su Heinä 22, 2007 9:52 pm

Viesti Kirjoittaja Vihikoira »

Huonekaverillakaan ei ollut diabetesta, eli en tässä tapauksessa usko vahinkoon. Useaan otteeseen on kerrottu ettei insuliini kuulunut paikan lääkevalikoimiin. Teon tekijät joko nämä kaksi tai joku kolmas osapuoli. Onkohan tutkittu kaikki ihmiset jotka tyttö tapasi ennen nukkumaan menoa. Olisi mielenkiintoista tietää, mikä on arvioitu kuolinaika? Kuoleman havaitsi vasta aamuvuorolainen.

Juoruja on ollut myös pariskunnan ulosottoveloista. Eli on esitetty hurja teoria: naiset halusivat ekaksi testata insuliinia, pääkohde olisi ollut joku varakkaampi hlö, jonka kuolemasta naiset hyötyisivät. Mutta huomautan, tämä on vain huhuilua!
Miina
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 8:32 am
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Miina »

"Insuliinisurmasta epäilty koulunkäyntiavustaja kiistää häneen kohdistetun epäillyn. Naisen asianajajan Mika Kinnusen mukaan nainen kokee epäilyn hyvin raskaana.

Toisen vangitun, 35-vuotiaan naisen, oikeusavustaja ei halunnut eilen kommentoida millään lailla tapausta."


Tämä on mun mielestä aika erikoista, että näin uutisoidaan. Siis tässähän annetaan kuva, että vanhempi nainen ei ole ollut hommassa mukana... nuoremmasta taas annetaan kuva, että jotain hämärää löytyy.

Yleisesti jotenkin surullista, siis tämmöinen tapahtuma. Karmea päätös nuoren naisen kurssille. :cry:
"Pohjimmiltaan hän oli lempeä, miellyttävä ja jopa älykäs. Taitavasti sen kätki hän kaikilta meiltä..." (Miksei täällä humppa soi? Eläkeläiset)
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Kaljukostaja kirjoitti:
Ja kyllä, tunsin uhrin :cry:
Eli uhri oli siis keskiasteisesti kehitysvammainen joka ei olisi itse osannut lääkitä itseään. Hänellä oli myös vaikea epilepsia johon kai ilman muuta annetaan pitkäaikaislääkitystä. Eli ilmeisesti nämä yövalvojat ovat saaneet tehtäväkseen tuon lääkityksen antamisen siitä huolimatta, että kummallakaan ei ole sairaanhoitoalan koulutusta.
Tälläisessä tapauksessa en ihmettelisi vaikka kouluttamattomilta olisi menneet puurot ja vellit sekaisin kun ne näämmä voi kiireessä ja stressissä mennä ammattilaisiltakin.
Oliko laitoksessa samaan aikaan joku muu kurssilainen joka tarvitsi insuliinia?

Ehkä tapahtui inhimillinen erehdys ja oikeaa lääkettä annettiin väärälle henkilölle.

Eli kysymys: Kuuluiko näiden yövalvojien toimenkuvaan lääkkeiden jakaminen?
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Jos kerran kotietsintä tehtiin siinä vaiheessa, kun pariskunta oli lomamatkalla, ja syytteet on nostettu, niin oletettavasti insuliinia yms. on löytynyt kotoa.
Erittäin varmasti poliisi asiasta tiedottaa.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3227
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

Kyllikki S kirjoitti:
Kaljukostaja kirjoitti:
Ja kyllä, tunsin uhrin :cry:
Eli uhri oli siis keskiasteisesti kehitysvammainen joka ei olisi itse osannut lääkitä itseään. Hänellä oli myös vaikea epilepsia johon kai ilman muuta annetaan pitkäaikaislääkitystä. Eli ilmeisesti nämä yövalvojat ovat saaneet tehtäväkseen tuon lääkityksen antamisen siitä huolimatta, että kummallakaan ei ole sairaanhoitoalan koulutusta.
Tälläisessä tapauksessa en ihmettelisi vaikka kouluttamattomilta olisi menneet puurot ja vellit sekaisin kun ne näämmä voi kiireessä ja stressissä mennä ammattilaisiltakin.
Nuorempi epäilty on lähihoitaja. Lähihoitajat jakavat työtehtävissään lääkkeitä, myös insuliinia. Tosin insuliinia ei ollut kuntoutuskeskuksen lääkevalikoimassa joten inhimillinen erehdys on poissuljettu. Todella hämmentävä tapaus. Olisiko uhri ollut tosiaan jonkinlainen koekaniini myöhemmin tapahtuvaa tekijöiden taloutta tasapainottavaa murhaa varten?

Katsoikohan tämä naispari Holby Cityn sairaalaa, fiktiivisiä insuliinimurhia tapahtui tuossa sarjassa hoitajattaren tekeminä? Jaksot esitettiin Suomen televisiossa joskus alkukesästä. Asiaa on spekuloitu jo Nokian tapauksen tiimoilta.
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Minney Magia
Martin Riggs
Viestit: 609
Liittynyt: To Elo 16, 2007 9:33 am
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Minney Magia »

En tiedä uhrin psyykkisestä tai fyysisestä tilasta mitään, mutta ei kai se kovin huono ole voinut olla...vai mikä tällaisten kurssien tarkoitus on...?
Tuli vaan mieleen, että ei kai kurssilaiset lukkojen takana siellä ole olleet, joten onhan mahdollista, että joku muu kurssilainen olisi teon takana?

Omat kokemukseni kurssiaikaisista pippaloista.....huh huh :D
Kaikki selviää joskus! Jos jokin ei ole selvinnyt,
kysymyksessä ei olekaan loppu.
Vastaa Viestiin