Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

^Paljon spekulaatiota. Onhan olemassa paljon viitteitä sieppaajasta, (tuo nyt etsitty mies) mutta mm. riittäviä havaintoja ei ole. Monesti kyllä tulee mieleen tuo laiton adoptointi tässä katoamisessa, joka liene se oikea.

Toivotaan että englantilaiset etsivät onnistuvat selvittämään.
Rigo Mort
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Loka 30, 2009 9:59 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Rigo Mort »

Onkos tämä nyt sama Madeleinen tapaus, josta tulee tänään TV-ohjelmaa klo. 21.00 Jimiltä.
Nepenthe
Neuvoja-Jack
Viestit: 544
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 4:19 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Nepenthe »

Katsoin vaihteeksi tuon tänään tulleen dokumentin, vaikka olinkin nähnyt sen jo aikaisemminkin. Silloin toivoin, että dokumentti olisi puolueettoman analysoiva, mutta koin suuren pettymyksen heti alussa, kun McCannit ilmestyivät kuvaan. Nyt ajattelin sitten katsoa dokumentin itse mahdollisimman puolueettomasti ja totta puhuen sain siitä paljon enemmän irti kuin olisin uskonut.

Olen toki heti siitä lähtien kun tutustuin tähän tapaukseen pitänyt McCanneja syyllisinä tapaukseen, joten ehkä hieman yllättäenkin huomasin tuntevani sympatiaa heitä kohtaan dokumentin aikana. Olen kuitenkin edelleen sitä mieltä, että heillä on jokin rooli Madeleinen katoamisessa, mutta ehkä tämä dokumentti syvensi hieman kuvaani heistä.

Minusta oli ilmiselvää, että McCannit kokivat suurta surua, joten jos he eivät ole molemmat kylmäsydämisiä sosiopaatteja (mikä olisi NIIN epätodennäköistä), he kaipaavat Madeleinea todella. Mutta jotenkin minusta he kuvastivat ennemminkin valtavaa syyllisyyttä kuin pelkästään puhdasta surua tai huolta. Eikä sellaista pientä syyllisyyttä, jota jokainen kunnollinen vanhempi tuntisi miettiessään, että jos olisi tehnyt jotain toisin, vaan sellaista syvää ja läpikotaista syyllisyyttä, josta he eivät pääse eroon.

Tiedän, että lapsen menettäminen (kuolemalle tai sieppaajalle) on kova pala, mutta jotenkin se, miten heidän elämänsä vieläkin keskittyi niin täysin Madeleineen pienten sieppaamattomien kaksosten sijaan, oli jotenkin kummallista. Ehkä se johtuu vain ihmisten yksilöllisyydestä, mutta luulisi, että vanhemmat kriisissäkin haluaisivat asettaa lapsensa omien tarpeidensa edelle. Eivätkä täysin surussa vellovat vanhemmat yksinkertaisesti vain pysty tyydyttämään läsnä olevien lasten tarpeita. Kyllä he sanoivat, että suru on hieman helpottanut (tarkalleen: "muuttanut muotoaan"), mutta minusta oli äärimmäisen kummallista, miten siellä nykyisessä kotitalossa Madeleine on kaikkialla. Seinällä lukee "Find Madeleine" ja Madeleinen kuvia on joka paikassa ja hänestä puhutaan jatkuvasti...

En ole kylläkään yhtään asiantuntija tällaisessa vanhempien surussa, mutta jotenkin tuntuu minusta järjettömältä, että ihan kaikkialla pidetään kuvia ja esineitä muistutuksena siitä asiasta, joka tuntuu olevan niin kauhean tuskallinen. Ymmärrän enemmän kuin hyvin sen, että kadonneen/kuolleen lapsen huone jätetään siihen kuntoon kuin se oli, mutta en vain voi käsittää, miten he kuvittelevat voivansa olla läsnä kahdelle muulle lapselleen, kun muistutuksia Madeleinesta on kaikkialla, eikä missään voi unohtaa hetkeksikään sitä surua.

Paremmin kävisi järkeen, jos Madeleinelle olisi yksi huone, jonne vanhemmat joskus menevät hetkeksi miettimään Madeleinea ja sellaista, mutta on tavatonta, että koko talo on kuin yhtä suurta Madeleinen huonetta. Yksi edes jokseenkin järkevä selitys sille olisi se, että McCannit pitäisivät erittäin tärkeänä, että yksikään hetki ei kulu ilman muistoa Madeleinesta. Enemmän kuin surua, tämä kuvaa mielestäni syyllisyyttä. Tuomalla Madeleinen joka paikkaan, McCannit voisivat minun mielestäni vallan loistavasti muistuttaa itseään siitä syyllisyydestä, joka tässä tapauksessa olisi heidän mielestään ansaittua, kun myös se tuska, joka näistä Madeleine-muistutuksista seuraa (sopisi hyvin yhteen kristilliseen käsitykseen siitä, että synnit on sovitettava).

Uskon, että jotain tapahtui Madeleinelle, mihin Kate ja Gerry ovat jollain tapaa syyllisiä. Siis jotain, joka johti Madeleinen kuolemaan. Tapaturma tai vahinko tai vastaava, ei mikään harkittu murha. Jostain syystä McCannit sitten piilottivat ruumiin ja lavastivat sieppauksen. En keksi, miksi, mutta osasyy voi olla ainakin suuri psykologinen järkkyminen, joka johti asioiden kieltämiseen. Eikä asiaa voisi kieltää, jos muut tietäisivät Madeleinen kuolleen, joten ruumis oli piilotettava. Jälkeenpäin tunnustaminen olisi tietysti ollut vaikeampaa, koska oli tullut jo valehdeltua poliisille ja johdettua tutkimuksia harhaan.

Toinen osasyy voisi olla vaikka huoli Seanin ja Amelien menettämisestä, jos kävisi ilmi, mitä Madeleinelle tapahtui. Kolmantena syynä on voinut olla Madeleinen käyttäminen keppihevosena jonkun hyvän asian puolesta. Lähinnähän Madeleine Foundin rahoja on käytetty Madeleinen etsimiseen, mutta Madeleinen myötä myös muut lasten katoamiset saivat osakseen paljon aikaisempaa enemmän mielenkiintoa. Joten McCannit voisivat järkeillä, että kun kerran hyväsydäminen Madeleine oli kuollut turhaan heidän takiaan, niin heidän täytyi kärsiä siitä, mutta siitä tulisi seurata myös jotain yleismaailmallista hyvää, jotta Madeleinen kuolema ei tuntuisi niin merkityksettömältä sattumalta (tyypillistä uskossa oleville ihmisille).

Se tuntuu myös järkevältä kun ottaa huomioon sen kotitalon, jossa Madeleine on kaikkialla. He haluavat muistuttaa itseään tapahtuneesta jatkuvasti, koska kokevat suurta syyllisyyttä, mutta luonnollisesti kenen tahansa sisällä tuollaisessa tilanteessa kytisi toivo päästä surusta edes hetkeksi. Sellaisena pakokeinona tässä teoriassa olisi toiminut media, jolle piti jatkaa näyttelyä, kun se kerran oli aloitettu. Silloin kävisi järkeen sekin, että miksi vanhemmat olisivat hakeneet niin paljon julkisuutta, jos olisivat syyllisiä: se oli ainoa sallittu pakokeino, jossa saattoi ajatella ja uskoa, että Madeleine oli elossa.

Tässä on siis tarkennettu teoriani (en väitä todeksi, vaan vain yhdeksi mahdollisuudeksi) Madeleine McCannin katoamisesta. Aikaisemmin käsittelin paljon konkreettisempia asioita, mutta totta puhuen oli äärettömän miellyttävää saada tämäkin puoli tähän juttuun. Iso ihminen käyttää lauantai-iltojansa tällaiseen yliteoreettiseen spekulointiin. :oops:
"You have robbed my revenge of sweetness, and now I must go hence in bitterness, in debt to your mercy."
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Olen kanssasi erittäin samaa mieltä.

Kaikkea tuota puoltaa myös se, miten he ovat toimineen vuosien varrella niissä tilanteissa joilloin Portugalin suunnasta on tullut vähääkään vinkkiä siitä, että tyttö olisi kuollut. Välittömästi on käynnistynyt valtaisa ''kampanjointi'' sen puolesta, että Madeleine on taas nähty jossain maailman kolkassa. Ja kaikessa siinä on järjestäin unohdettu se kylmä tosiasia, että joka kerta mukaan on sotkettu täysin viattomia ihmisiä, jotka ovat julkisuuden kautta joutuneet selittelemään omaa lastaan omakseen.

Pahimmaksi ''kampanjaksi'' koin kuitenkin sen syöpäsairaan pedofiilin, jota vainottiin saksalaisessa sairaalassa ilman viranomaisten läsnä oloa. Minua jotenkin puistatti se tapa, jolla kaikkea syytä yritettiin vierittää kuolevan harteille ja sitä kautta painaa koko kohua unholaan.

On surullista, ettei tämä tarina tule koskaan saamaan loppua. En enää jaksa uskoa, että Madeleinen kohtalo selviää. Ainoa, joka tosissaan yritti avata suutaan, hiljennettiin todennäköisesti ikuisiksi ajoiksi.
Nuotio & Äreät Tiput
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Clyde »

HUOM
Jos jotain kiinnostaa, niin Ruudun nettisivulla on katsottavissa JIM D:n jakso Kadonnut Madeleine vielä 5 tunnin ajan
http://www.ruutu.fi/video?vt=video_episode&vid=247413
Jos linkki ei toimi, niin ruutu.fi:n sivujen kautta löytää.
Nanika ga tooku matteiru to
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

Clyde kirjoitti:HUOM
Jos jotain kiinnostaa, niin Ruudun nettisivulla on katsottavissa JIM D:n jakso Kadonnut Madeleine vielä 5 tunnin ajan
http://www.ruutu.fi/video?vt=video_episode&vid=247413
Jos linkki ei toimi, niin ruutu.fi:n sivujen kautta löytää.

Katsoin ohjelman JIM'ltä viime sunnuntaina. Eipä siinä mitään radikaalia uutta tullut mieleen edellisestä katsannasta, mutta jotain kuitenkin. Lähinnä kai se, että ilmeinen sieppaus jäi heti varjoon. En usko, että oli mitenkään johdateltu se lasta kanniskeleva mies, jonka Tanner havaitsi.
brann
Nikke Knatterton
Viestit: 193
Liittynyt: Ti Helmi 16, 2010 2:00 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja brann »

Tämä tarina on niin täynnä spekua/faktaa/luuloa/uskomuksia/todisteita, ettei mistään ota selvää! :? Täytyy sanoa, että mä en hämmästyis kummastakaan ratkaisusta (jos sellainen vielä tulisi); vanhemmat aiheuttivat kuoleman ja hävittivät ruumiin tai tyttö todella siepattiin ja hälyn tullen surmattiin. Jos tyttö taas tulisi hengissä takaisin kotiin, olisin suorastaan ällikällä lyöty.
Mitä tulee vanhempien syyllisyydentuntoon, niin siihen ei vaadita mun mielestä oman lapsen vahingoittamista tai ruumiinhävitystä. Itse ainakin syyttäisin hautaan asti itseäni siitä, että jätin lapset yksin.
McCannit voisivat jatkaa ponnistelujaan kadonneiden lapsien hyväksi ihan yleisellä tasolla ja samalla pitää myös Madeleinen ihmisten mielessä. Mutta tämä sirkus saisi loppua lopullisesti. Mua huolestuttaa myös ne pienemmät lapset, toivottavasti eivät elinikäisiä traumoja saa sisarensa kohtalosta. Vaikka nyt turvattomuuden- ja riittämättömyydentunnetta. Tavallaanhan he elävät sisarensa varjossa.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Kaiken lisäksi kaksosia ainakin pidettiin uskossa, että Madeleine palaa. Varmasti psyykkisesti aika hämmentävä ja sekoittava tilanne.
Nuotio & Äreät Tiput
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Keskiviikkona on Kevin Halligenin seuraava kuuleminen, josko hänet siirretään Amerikoihin selvittämään tekemisiään siellä. Brittien varoista kuulemma maksetaan Kevinin kalliin asianajajan kustannukset, josta jotkut ovat hieman käärmeissään. Olisi kaiken huippu, jos Halligen muina miehinä vapautetaan kuulemisen jälkeen. Jotkut pelkäävät, että on odotettavissa "itsemurha". Halligen tietää jonkun osan kännien tarinasta ja se saattaa olla valttikortti tai kohtalo hänelle. Elämme mielenkiintoisia aikoja...
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Sun 1.9.2010:
"In a letter to his estranged son Wayne, he denied having anything to do with Maddie's disappearance.

But he said he knew she had been stolen to order by a gipsy gang who kidnap children for wealthy couples unable to have kids or adopt. "

Siis tässä katkelma artikkelista, jossa kerrotaan, että helvetin Reiska on jättänyt kirjeen pojalleen ensimmäisestä avioliitosta. Kirjeessä kerrotaan, että mustalaisjengi, joka ryöstelee lapsia rikkaille pariskunnille, on ryöstänyt Madeleinen. Mustalaiset ja vankkurit leirinuotioineen enää tästä tarinasta puuttuikin.

Kirjeen on toimittanut joku henkilö viikko Reiskan kuoleman jälkeen Waynelle ja Wayne uskoo kirjeen olevan totta. Tosin kirje on jo tuhottu, mutta poika Wayne on luvannut keskustella Madeleine-etsivien kanssa tiedoistaan. Kateen ja Gerryyn hän ei ottanut suoraan yhteyttä, koska pelkäsi satuttavansa heitä herättämällä mahdollisesti turhia toiveita. Mitchell on myös avannut sanaisen arkkunsa ja ilmoittanut kiitollisuutta Waynea kohtaan näistä tiedoista.

Wayne sai 15 minuuttia, mutta saako hän ponnisteluistaan myös rahaa tai jopa matkan näiden etsivien pakeille.

No, tässä sitä taas mennään. Odotammekohan nyt jotain uutisia, jotka tällä kohulla halutaan vaimentaa?
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Halligen pysyy vangittuna seuraavaan oikeuskäsittelyyn, joka on 20.9.10. Kestää, kestää.
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Joana Moraisin sivuille hetki sitten ilmestynyt uutinen:
'Dr. Douglas Skehan, clinical director in cardiology at Glenfield Hospital resigned from "Madeleine's Fund: Leaving no Stone Unturned Limited Company". '

Eli kyseessä on Gerryn pomo Moraisin otsikon mukaan, joka eroaa Fundista. Nyt sattuu ja tapahtuu.
Sherlock John Holmes
Harjunpää
Viestit: 304
Liittynyt: To Kesä 28, 2007 8:24 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Sherlock John Holmes »

Tässä vielä koko artikkeli, sen verran vapaalla kädellä lainaillut tuo edellinen postaaja;
In a letter to his estranged son Wayne, he denied having anything to do with Maddie's disappearance.

But he said he knew she had been stolen to order by a gipsy gang who kidnap children for wealthy couples unable to have kids or adopt.

Maddie
Vanished ... Maddie
Hewlett, a serial paedophile seen near the spot where Maddie was snatched in Portugal, said they had a "shopping list" of potential targets - such as a little girl with blonde hair like Maddie.

Private detectives working for Maddie's parents Kate and Gerry are "extremely interested" in Hewlett's claims.

A source close to their ongoing investigation said: "What he says fits the No1 theory, which is that she was stolen to order."

Hewlett died of throat cancer in April, aged 62, after persistently refusing to meet the McCanns' detectives.

He became a suspect because of his appalling record of rape and abduction of children.

And he was living as a nomad in Portugal with his second family when Maddie vanished from the McCanns' holiday apartment in Praia da Luz in May 2007.

Wayne Hewlett
Shocked ... son Wayne
Hewlett's letter to builder Wayne, 40, was delivered to the son by a mystery man - thought to be a solicitor or a private eye - a week after he died.

Most of it was an apology for how his vile crimes had affected his first wife Susan and Wayne.

But then he went on to write about Maddie, who was nearly four when she went missing.

Wayne, of Telford, Shropshire, said: "It was a bolt from the blue and I shook when I read it.

"He stated he didn't want to go to his grave with us thinking he had done such a horrible thing.

"He said he had had nothing to do with taking Maddie but did know who had.

"He said a very good gipsy friend he knew in Portugal had got drunk and 'let it out' that he had stolen Maddie to order as part of a gang.

"My dad said this gang had been operating for a long time and had snatched children before for couples who couldn't have children of their own.

"Maddie had been targeted. They took photos of children and sent them to the people they were acting for. And they said Yes or No.

"Dad said the man told him it was nothing to do with snatching children for a paedophile gang or for a sexual reason.

"He said there were huge sums of money involved. And he totally believed what this man was saying."

The account fits with others surrounding the Maddie mystery.

Several strange men were seen taking photos of children around the Ocean Club resort in the days before she vanished. And The Sun revealed earlier this year that a British expat thought he had seen Maddie in a white van driven by a gipsy couple the day after she was lost.

McCanns
Hope ... parents Kate and Gerry McCann
Wayne, who had no contact with Hewlett for nearly 20 years, said his father's letter seemed "very genuine".

He added: "I don't know if this is what happened to Maddie or not, but it does make sense. I can't believe he'd go to those lengths to make up some elaborate lie when he was so weak and ill."

Wayne said he considered going to Kate and Gerry with the letter but was worried it could cause them more heartache if it gave them false hope. He added: "I actually burned it because it unnerved me so much.

"To have a letter from someone you hated for so long was just mind-blowing. I couldn't deal with it."

Wayne did not contact The Sun about the message. We learned of its existence through a friend.

But now he intends to sit down with the Maddie detectives to tell them everything he knows.

The McCanns' spokesman Clarence Mitchell said last night: "We are extremely grateful to Wayne for coming forward with this information and the detective team will be interviewing him as a matter of priority."

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... addie.html
"I listen to their story, they listen to my comments, and then I pocket my fee."
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

^ heip ''sukulainen''. ;)

Minusta tuo juopuneen ystävän tunnustus on hyvin hatara, koska paljon julkisuutta saaneiden tapausten kohdalla käy aina niin: tunnustajia riittää ja niillä he mainetta yrtittää ''piireissä'' niittää.

''Tunnustaja'' puhuu ison rahan lapsikaupasta. Minä olen edelleen sitä mieltä, ettei kukaan, jolla on varaa ''ostaa'' itselleen lapsi, ota sitä riskiä, että joutuisi koko maailman silmätikuksi maailman etsityimmän lapsen ''varastajina''.

Jos Madeleine olisi myyty kovalla rahalla 'ei-seksuaaliseen' käyttöön, olisi ostaja hyvinkin pian pelästynyt valtaisaa koko euroopan mantereen kattavaa julkisuutta ja jättänyt lapsen elävänä johonkin. Tosiasiahan on, että tällaisiin laittomiin adoptioihin päätyvät usein normaalia varakkaammat ihmiset, jotka tosissaan toivovat itselleen lasta, eikä mitään kaapissa pidettävää ja piiloteltavaa, ehkä vankilaan johtavaa ''kuumaa perunaa''.
Nuotio & Äreät Tiput
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Moraisin sivulta löytyi lisää mielenkiintoisia uutisia. Myös Gerryn veli John on eronnut kesän aikana Fundin johtajistosta. Alkaako rahat huveta vai onko muista ongelmista kysymys?

Ainakin Mitchell on vielä voimissaan tästä mustalaisjutusta päätellen. Ehkäpä Madeleine todellakin lämmitelee pieniä varpaitaan jonkin leirinuotion äärellä. Niin sitä ainakin unissaan toivoisi.
Vastaa Viestiin