Varkauden konepajamurha

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Lady Willows
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: To Huhti 22, 2010 10:27 am

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Lady Willows »

Helsingin Sanomat
2.7.2010 14:21


Mies ampui tuttavansa keksintökiistan takia, tuomio elinkautinen

VARKAUS. Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi perjantaina elinkautiseen vankeuteen miehen, joka ampui tuttavansa hengiltä Varkaudessa viime maaliskuussa.
Käräjäoikeuden mukaan Yrjö Antero Hynninen, 58, surmasi vuonna 1961 syntyneen uhrin vakaasti harkiten sekä raa'alla ja julmalla tavalla, joten kyseessä oli murha.
Rikos tapahtui uhrin omistamalla konepajalla. Ampuja kertoi vuosikausia vihanneensa uhria, koska heillä oli kiistaa ampujan tekemän keksinnön hyödyntämisestä.
Ampuja tuli päihtyneenä konepajan työhuoneelle ja ampui tuttavaansa useaan kertaan päähän luvattomalla pienoispistoolilla.
Tekijä velvoitettiin korvaamaan uhrin kahdelle omaiselle kärsimyksestä yhteensä 25 000 euroa ja maksamaan muita kuluja lähes 13 000 euroa
2+2=5, hyvin suurilla kakkosen arvoilla.
Morrissey: "So how can anybody say
They know how I feel
The only one around here who is me
Is me"
Munch
Poliisikoira Rex
Viestit: 255
Liittynyt: Pe Loka 16, 2009 6:43 pm
Paikkakunta: Savo

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Munch »

Oikea tuomio...piste. Uhri oli pidetty mies ja huhujen mukaan hautajaisissa oli valtavasti porukkaa.
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Ei nyt vielä laiteta pistettä koko jutulle ainakaan, koska tämä on hyvin mielenkiintoinen tapaus.

Surmatyön motiivi siis liittyi Hynnisen 1990-luvulla tekemään keksintöön, jonka hyödyntämisestä syntyi tuttavan kanssa kiistaa. Vuodet kuluivat, mutta vasta nyt Hynnisen mitta tuli täyteen.
Tekijä, Yrjö Hynninen, on todellakin keksijä ja häntä on palkittukin oivalluksistaan. Hänellä itsellään ei kuitenkaan ollut taloudellisia resursseja lähteä tuotteistamaan keksintöään. Jossakin vaiheessa hänellä oli tuttavansa kanssa keskustelua osakkuudesta yrityksessä. Käsitykset, mitä sovittiin, poikkesivat matkan varrella toisistaan.
Keksijä Hynninen katkeroitui, kun yrityksistä huolimatta ei päästy häntä tyydyttävään loppuratkaisuun ja kun häntä kohdeltiin huonosti.

Syyttäjän mukaan Hynninen oli jo vuosien ajan puhunut kostosta, myös ampumisesta.

Varsinaista alkoholin kanssa läträämistä ei tähän juttuun liity, mutta Hynninen oli kuitenkin ottanut rohkaisuryyppyjä ennenkuin lähti tapaamaan uhria.
Hänellä oli mukanaan nauhuri, koska hänen tarkoituksensa oli saada nauhoitettua tunnustus aseella uhaten koskien väärinkohteluaan keksintöasiassa.

Hynninen meni avoimesta ovesta yritykseen ja nousi toiseen kerrokseen mukanaan ase. Saman tien hän apui tuttavaansa kahdesti kasvoihin tämän ollessa istuma-asennossa. Toinen luoti osui vasemman silmän alle, toinen silmän yläpuolelle. Tuttava yritti paeta, hänen oli ohitettava Hynninen lähietäisyydeltä, minkä jälkeen Hynninen ampui vielä uhria niskaan ja kun neljäs laukaus lähti, uhri oli jo lyyhistynyt eteistilan nurkkaan.
Hynnisen mukaan tuttava yritti käydä häneen käsiksi, muttei onnistunut.

Hynninen soitti itse välittömästi hätäkeskukseen ja meni odottelemaan poliisia ulos.
Uhri menehtyi myöhemmin sairaalassa.
Hynninen kiisti murhan, perusteluna ettei teko ollut harkittu. "Tilanne vain kehittyi" hänen mukaansa. Ase kuitenkin oli jo kotona ladattu.
Ase oli aikanaan anastettu jostakin. Hynninen kertoi ostaneensa sen jo 7 v aiemmin. Tähän ei saatu varmuutta.
Hynnisen rikosrekisteri oli puhdas ennen tätä tapahtumaa.
-------------------
Minusta tapaus on mielenkiintoinen siinä suhteessa, että kerrankin on (ainakin tekijällä esittää) joku todellinen syy toisen tappamiseen, eikä perinteinen "mie en muista mittään, kun siinä kännättiin" tai "mustasukkaisuus".
Tekijä on ilmiselvästi uskonut omaan asiaansa eli siihen, että toiset ovat häneltä kupanneet miljoonia hänen keksinnöllään. Harmillista, ettei tuossa Alibi 8/2010:ssä ainakaan ollut, mitä tämä keksintö koski. Onko kenelläkään tietoa siitä tarkemmin? Onko koko tuo konepaja perustettu juuri tälle keksinnölle?

Tämä muuten saisi siirtyä henkirikoksiin.
meddLe
Armas Tammelin
Viestit: 88
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 1:43 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja meddLe »

Ailar kirjoitti: Harmillista, ettei tuossa Alibi 8/2010:ssä ainakaan ollut, mitä tämä keksintö koski. Onko kenelläkään tietoa siitä tarkemmin? Onko koko tuo konepaja perustettu juuri tälle keksinnölle?
googletin..
http://patent.prh.fi/patinfo/tiedot.asp ... 5048&Inx=9

kai on ok linkittää tällaisia?
Ailar
Jessica Fletcher
Viestit: 3279
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 3:25 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Ailar »

Kiitos meddLe!
Se on siis leikkuri kiinteiden materiaalien paloitteluun.
Tuon edemmäs en kyllä päässyt tästä, mutta pitääpä tutkia tarkemmin.
Mahtaako se sitten olla joku hydraulinen leikkuri...

(Näin murhainfolaisena en ole syventynyt kuin ruumiiden paloitteluun, mutta josko nyt olisi aika googletella vähän muitakin plaatuja.)
nevermind
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 12:03 am
Paikkakunta: JKL

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja nevermind »

Hakemuksen tietoja ei löydy / No application details. Onpas nopeaa toimintaa
:wink:
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Tämäkin tapaus on jo käsitelty hovissa. Kukaan ei vaan ole ehtinyt sitä tuomaan tänne julki eikä pyytämään siirtoa Henkirikokset kotimaa - osastolle. Taitaa edelleen se aika mennä mukavammin kun kertoo muille mikä on itsellä soimassa tai pääsikö joku naimisiin jonkun kanssa...

Konepajamurhaajan elinkautinen pysyi

Itä-Suomen hovioikeus ei muuttanut tiistaina (21.12.2010) Yrjö Antero Hynnisen, 58, elinkautista vankeusrangaistusta murhasta ja ampuma-aserikoksesta.

Hynninen ampui viime maaliskuussa luvattomalla pienoispistoolilla 48-vuotiaan miehen konepajassa Varkaudessa. Hynninen ampui uhria kolmesti päähän ja kerran hartioihin.

Teon taustalla olivat vuosien takaiset erimielisyydet yhtiökumppanuudesta.

Tuomittu vaati hovioikeudessa, että teko katsottaisiin tapoksi.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... syi/629860
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

^Kaikkien minfon perheenäitien puolesta sanoisin, että joulunaluspäivät eivät ehkä ole parhaat mahdolliset ihan kaikkien rikosuutisten seuraamiseen. Varsinkaan, kun tästäkään hovioikeuden tuomiosta tuskin on ollut uutisointia valtakunnallisissa lehdissä.

BTW: Tämän tapauksen Hynninen voisi ehkä olla semmoinen elinkautisvanki, jonka soisi pääsevän normaalia aiemmin avovankilaan. Surmatyön motiivi on sen verran erikoinen, että tuskin Hynninen syyllistyy enää vastaaviin rötöksiin, joten ehkäpä häntä voisi yrittää sulauttaa/kuntouttaa takaisin normikansalaisten joukkoon.
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Caddy
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Joulu 29, 2008 7:50 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Caddy »

Kyseinen keksintö oli klapikone.

Koneen ympärille perustettiin yritys 80-luvulla YH:n ja kahden tuttavan toimesta. Kaksi tuttavaa kävivät myöhemmin ahneiksi ja perustivat toisen yhtiön, jolle möivät 1. yhtiöltä klapikoneen patentin, jonka YH oli (tyhmyyksissään) rekisteröinyt ensin perustetun yrityksen, ei itsensä, nimiin. YH jäi siis ilman mitään tuottoa hyvästä keksinnöstä ja nämä kaksi tuttavaa tekivät vuosikymmeniä hyvää tiliä toisen miehen tekemällä keksinnöllä.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

maija turjukka kirjoitti:Tämän tapauksen Hynninen voisi ehkä olla semmoinen elinkautisvanki, jonka soisi pääsevän normaalia aiemmin avovankilaan. Surmatyön motiivi on sen verran erikoinen, että tuskin Hynninen syyllistyy enää vastaaviin rötöksiin, joten ehkäpä häntä voisi yrittää sulauttaa/kuntouttaa takaisin normikansalaisten joukkoon.
Kieltämättä näin on. Hynnistä on jäänyt asia ihan syystä kaivelemaan ja kuten joskus jonnekin osioon kirjoitin, niin tässäkin tapauksessa tekijä ei ole ollut vaaraksi (todennäköisesti ei) muille kuin uhrille, mutta sattumanvaraisesti uhrinsa surmannut saa tuomion taposta ja selviää helpommalla, vaikka on taatusti vaarallisempi ympäristölleen.
Caddy kirjoitti:Kyseinen keksintö oli klapikone.

Koneen ympärille perustettiin yritys 80-luvulla YH:n ja kahden tuttavan toimesta. Kaksi tuttavaa kävivät myöhemmin ahneiksi ja perustivat toisen yhtiön, jolle möivät 1. yhtiöltä klapikoneen patentin, jonka YH oli (tyhmyyksissään) rekisteröinyt ensin perustetun yrityksen, ei itsensä, nimiin. YH jäi siis ilman mitään tuottoa hyvästä keksinnöstä ja nämä kaksi tuttavaa tekivät vuosikymmeniä hyvää tiliä toisen miehen tekemällä keksinnöllä.
Tuttavien ahneus sumensi heidän järkensä. Ehkä YH koki niin, että hänellä ei oikeastaan ole enää mitään menetettävää, mutta tuleepa anteensa muistutuksen siitä, kuinka saattaa käydä kun... No, perikunta nauttii sitten uhrin tekemistä hyvistä tileistä hyvällä omallatunnolla...
-------------------------

Laitoin ylläpidolle postia tapauksen otsikon muuttamisesta ja sen siirrosta Henkirikokset kotimaa - osastoon. Katsotaan kauanko menee...

Kummastelen samalla joidenkin kirjoittajien tapaa olla sen kummemmin yksilöimättä tapausta otsikossa tai saattamalla otsikko ajantasalle kunhan on selkiytynyt mitä oikein tapahtui. Kyllä aiheen aloittajalla - koskee siis muitakin juttuja - on velvollisuus siihen. Kuin myös ylläpidolla lukea lähetettyjä yksityisviestejä ja toimia sitten sen mukaan mikä olisi parasta sivuston luettavuuden nimissä.
kameli
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ke Elo 31, 2011 8:08 am

Re: Varkauden konepajamurha

Viesti Kirjoittaja kameli »

YH ja toinen yhtiökumppaneista oli sukua keskenään avioliiton kautta ja vuosia hyviä ystäviä joka ehkä teki petoksesta vieläkin pahemman, ja ilmeisesti tämä ei ollut ensimmäinen keksintö joka hynniseltä varastettiin. Jossain vaiheessa se raja tulee kaikilla vastaan ja kostonhimo sumentaa mutta ainakin hynninen odotti 15 vuotta ettei kenenkään lasten tarvitsisi kasvaa ilman isää.
kallesanteri
Harjunpää
Viestit: 295
Liittynyt: Pe Heinä 15, 2011 5:11 pm

Re: Varkauden konepajamurha

Viesti Kirjoittaja kallesanteri »

Mikähän on tämän klapikoneen tuotemerkki? Mitä erikoista täs koneessa oli muihin verrattuna, kun sai patentin?
Joo, oikeen tuntuu joo, kyllä, hjyvää on.
kameli
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ke Elo 31, 2011 8:08 am

Re: Varkauden konepajamurha

Viesti Kirjoittaja kameli »

bilke kone, ilmeisesti terässä on jotain erikoista jolla se patetti saatiin
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Mies ammuttiin Varkaudessa

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

maija turjukka kirjoitti: Ke Maalis 02, 2011 1:08 pm Tämän tapauksen Hynninen voisi ehkä olla semmoinen elinkautisvanki, jonka soisi pääsevän normaalia aiemmin avovankilaan.
Yrjö Hynnisellä tulee tänä vuonna ikämittariin 74. Itse murhasta tulee kesäkuussa kuluneeksi jo 16 vuotta. Jos Hynninen on elävien kirjoissa, niin avovankilassa hän varmaan on jo. Liekö edes yrittänyt ehdonalaiseen pääsyä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Varkauden konepajamurha

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

kameli kirjoitti: Pe Syys 09, 2011 9:03 am bilke kone, ilmeisesti terässä on jotain erikoista jolla se patetti saatiin
Täältähän tuo jo aikoja sitte raennut patentti löytyy:

https://patenttitietopalvelu.prh.fi/fi/patent/U950198/
Vastaa Viestiin