Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
ylälauteiden mies
Agentti Scully
Viestit: 678
Liittynyt: Su Heinä 29, 2007 11:39 pm

Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja ylälauteiden mies »

Aivan sattumoisin käydessäni Kuopiossa - tuli bongattua tälläinen ilmoitus eräässä Kuopion alueen paikallislehdessä, (Viikkosavo 15.9. 2010).

Itä-Suomen lääketiedetapahtuma:

Pohjois-Savon lääkäriyhdistys ja Suomalainen lääkäriseura Duodecim järjestävät torstaina 23.9. 2010 yleisöluennon:

Täydellinen henkirikos - onko se mahdollista?

Tilaisuus alkaa klo 17.30 maksuttomalla kahvitarjoilulla ja luento alkaa klo 18.00 Kuopion Musiikkikeskuksen kamarimusiikkisalissa.

Luennoitsijana Tampereen ja Itä-Suomen yliopiston oikeuslääketieteen professori Pekka J. Karhunen.

Tässäpä vielä löytämäni linkki ko. tapahtumaan:

http://www.kuopionmusiikkikeskus.fi/mus ... yyskuu.asp

Voipi olla käymisen väärti, mikäli paikallisia "asianharrastajia" kiinnostaa. :wink:
- Itsemurhalentäjää ei ruusuin palkita -
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

Olet oikeassa, todella mielenkiintoinen luento varmaan on. Pahus, kun ajankohta ei mulle itselle käy, on juuri tuona päivänä muut ohjelmaa. Mutta paikalle varmaan kertyy kiinnostuneita kuulijoita. Olisi kiva tietää mihin tulokseen luennoitsija päätyy pohtimassaan aiheessa.
Gods made heavy metal.
ylälauteiden mies
Agentti Scully
Viestit: 678
Liittynyt: Su Heinä 29, 2007 11:39 pm

Re: Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja ylälauteiden mies »

Onkohan kukaan palstalaisista menossa paikanpäälle?
- Itsemurhalentäjää ei ruusuin palkita -
Avatar
VoDKa
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4926
Liittynyt: Ke Marras 07, 2007 4:17 am
Paikkakunta: Better place.

Re: Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja VoDKa »

ylälauteiden mies kirjoitti:Onkohan kukaan palstalaisista menossa paikanpäälle?
Hommauduin paikalle kuuntelemaan tuota luentoa, odottaen huomattavasti enemmän siltä kuin mitä se oli lopulta. Yleisöä oli muutamia kymmeniä, suurin osa keski-iän ylittäneitä daameja, niitä jotka lainaavat kirjastosta enimmäkseen dekkareita ja herkuttelevat niillä sitten Iittalan, Marimekon ja Arabian keskellä valkoisissa hienoissa taloissaan.

Itse luennoijalla, Pekka J. Karhusella, oli silminnähden kiire ja hän pakenikin paikalta kesken kyselyhetken pahoitellen kiirettään. Luento koski täydellistä henkirikosta oikeuslääketieteen silmin ja antoi muutamia vastauksia kaiken sen pinnan keskeltä. Käsiteltyjä aiheita, mitkä jäivät äkkiseltään mieleen, olivat Bodom, Ulvila, insuliini-surmat, Kyllikki Saari, Eveliina Lappalainen, Pia-murhat, Jyväskylän ns. saatananpalvontasurma, Harold Shipman, Olof Palme ja Kuklinski. Kaikkia näitä käsiteltiin vain päällisin puolin ja nopeasti. Lisäksi Karhunen puhui siitä, mitkä ovat terä-aseella tehdyn murhan tuntomerkit joiden avulla voidaan liittää teko mahdolliseen tekijään, kertoi rivien välistä pitävänsä Gustaffsonia syyllisenä (melko vahvoin argumentein, tosin) ja kävi nopeasti läpi sitä, mitä ruumiinavauksessa etsitään ja mitä ei etsitä. Puhujana ihan mielenkiintoinen hahmo, mutta kuten jo aiemmin totesin, itse luento oli hyvin pinnallinen ja oli mielekäs varmaan lähinnä niille, jotka eivät esimerkiksi pahemmin ole Minfosta asioita lueskelleet (eli suurin osa siellä istuneista henkilöistä).

Huomattavasti pidempänä, syvennettynä ja pidennetyn kyselyhetken myötä luennosta olisi saanut paljon irti.

One day I might just disappear and you will never find me. Nobody will ever find me.

hellämustapääfinnilä
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Su Helmi 14, 2010 7:52 pm

Re: Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja hellämustapääfinnilä »

VoDKa kirjoitti:Yleisöä oli muutamia kymmeniä, suurin osa keski-iän ylittäneitä daameja, niitä jotka lainaavat kirjastosta enimmäkseen dekkareita ja herkuttelevat niillä sitten Iittalan, Marimekon ja Arabian keskellä valkoisissa hienoissa taloissaan.
Tai ehkä nämä daamit suunnittelevat hyvää tapaa, millä ukosta pääsee onnistuneesti eroon jäämättä kiinni? :wink:
Jos ymmärrät kaeken, oot varmasti käsittännä viärin.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Mielenkiintoinen yleisöluento. (23.9. Kuopio)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ihan samaa mietin.
''Kuinka tehdä Ulvilat jäämättä kiinni osa 1''

Kiitos Vodka kun vaivauduit paikalle, niin ei tarvitse pohtia mistä jäi paitsi ;)
Nuotio & Äreät Tiput
Vastaa Viestiin