Raisa Räisäsen tapaus vuodelta 1999, Tampere (ketju 1)

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Eteläpuiston kohdilta tai Hatanpään valtatien puoleiselta rannalta, tai näiden välisellä alueella on paljon tilaa joutua veden varaan, eikä välttämättä silminnäkijöitä ole.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
kid

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja kid »

Totta turisee Tampereen Tyttö. Siinä "paskavatkaamon" kohdalla ei taida olla vesiliikennetäkään laisinkaan, eli ruumishan olisi voinut nousta pintaan kenenkään huomaamatta ja painua sitten takaisin. Eikös niin yleensä käy kun ruumis on tarpeeksi kauan vedessä?
stone
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Su Elo 08, 2010 3:14 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja stone »

Lueskelin suomi24 sivuja Raisasta ja siellä oli sit joku kirjoittanut että tietää Raisan kohtalon. Tosin mitään lopullista tietoa ei ollut ja onkohan mitään todellisuuspohjaa sillä kirjoituksella. Tuntuu vähän että kirjoittaja ei oo ollut selvimmästä päästä. Käykääpä lukemassa ja kertokaa mitä mieltä!

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9320611
Mahler
Alibin satunnaislukija
Viestit: 62
Liittynyt: La Syys 11, 2010 8:35 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Mahler »

stone kirjoitti:Lueskelin suomi24 sivuja Raisasta ja siellä oli sit joku kirjoittanut että tietää Raisan kohtalon. Tosin mitään lopullista tietoa ei ollut ja onkohan mitään todellisuuspohjaa sillä kirjoituksella. Tuntuu vähän että kirjoittaja ei oo ollut selvimmästä päästä. Käykääpä lukemassa ja kertokaa mitä mieltä!

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9320611
Trollaustahan tuo. Samaisella palstalla muuten esitetään Raisan tulleen ehkä kaapatuksi Pohjois-Koreaan:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9330461

Itse tapaukseen liittyen: tämän ilmeisen henkirikoksen ratkeamisesta ei valitettavasti taida olla toivoa. Sekavan tiedotuksen perusteella tutkijoilla ei tunnu olevan syyllisestä minkäänlaista hajua toisin kuin esim. vanhemmassa Piia Ristikankareen katoamistapauksessa.
19736
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Joulu 08, 2007 12:19 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja 19736 »

Tuo edelläoleva kaaviokuva selventää näkemystä tuosta padosta. Onkohan niin että patoaltaan jälkeen tuleva ritilä on aina paikoillaan.
Jos se ei olisi ja ruumis pääsisi tähän oliko se oikea nimitys imukuilu siis ennen turbiinia. Imukuilua pitkin turbiiniin niin ei paljon ihmisestä jäisi sen jälkeen kun turbiinin läpi on mennyt.
Varmaankin tämä ritilä on aina paikoillaan ja tällainen teoria on aika pieni mutta otinpa nyt esille. Eli onko tuo ritilä tai seula aina paikoillaan?
Magenta
Poliisikoira Rex
Viestit: 251
Liittynyt: Ke Elo 18, 2010 7:40 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Magenta »

Luulisin että niitä ritilöitä valvotaan/huolletaan aika hyvin,että ovat paikoillaan.Epäilen että noiden turbiinien korjaus on sen verran kallista hommaa,että pidetään huoli ettei sinne mene mitään romua.
metallikukko
Neuvoja-Jack
Viestit: 553
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:47 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja metallikukko »

Näistä S24 tarinoista mulle jäi mieleen semmoinen kun kirjoittaja kavereineen oli tutustunut laivalla tamperelaispoppooseen ,ja illan mittaan tarinan kääntyessä ohimennen Raisaan , oli yksi jätkistä mennyt ihan vaisuksi. Voihan olla että oli jotain sukua RR:lle tai piti puheenaihetta outona , mutta käytöksen äkillinen muuttuminen oli ollut kirjoittajan mielestä silmiinpistävää.
tempura
Nikke Knatterton
Viestit: 154
Liittynyt: Ke Elo 08, 2007 4:36 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja tempura »

metallikukko kirjoitti:Näistä S24 tarinoista mulle jäi mieleen semmoinen kun kirjoittaja kavereineen oli tutustunut laivalla tamperelaispoppooseen ,ja illan mittaan tarinan kääntyessä ohimennen Raisaan , oli yksi jätkistä mennyt ihan vaisuksi. Voihan olla että oli jotain sukua RR:lle tai piti puheenaihetta outona , mutta käytöksen äkillinen muuttuminen oli ollut kirjoittajan mielestä silmiinpistävää.
Eihän tuo nyt välttämättä ole ollenkaan ihmeellistä. Ehkä kaveri oli tosiaan tuntenut Raisan esim. koulun kautta. Käytöksen noin selkeä muuttuminen voisi ehkä keroa siitä, että tyyppi oli mahdollisesti ollut jossain määrin ihastunut Raisaan muttei ollut syystä tai toisesta (esim. oma ujous tai kunnioitus R:n seurustelusuhdetta kohtaan) ollut yrittänyt lähestyä häntä. Kenties asia oli jäänyt painamaan hänen mieltään. Pelkkä arvaus.

Mahdollista toki sekin, että suoli24:n kertomus oli pelkkää satua.
Avatar
vivy
Jack Bauer
Viestit: 914
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 12:11 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja vivy »

tempura kirjoitti:
metallikukko kirjoitti:Näistä S24 tarinoista mulle jäi mieleen semmoinen kun kirjoittaja kavereineen oli tutustunut laivalla tamperelaispoppooseen ,ja illan mittaan tarinan kääntyessä ohimennen Raisaan , oli yksi jätkistä mennyt ihan vaisuksi. Voihan olla että oli jotain sukua RR:lle tai piti puheenaihetta outona , mutta käytöksen äkillinen muuttuminen oli ollut kirjoittajan mielestä silmiinpistävää.
Eihän tuo nyt välttämättä ole ollenkaan ihmeellistä. Ehkä kaveri oli tosiaan tuntenut Raisan esim. koulun kautta. Käytöksen noin selkeä muuttuminen voisi ehkä keroa siitä, että tyyppi oli mahdollisesti ollut jossain määrin ihastunut Raisaan muttei ollut syystä tai toisesta (esim. oma ujous tai kunnioitus R:n seurustelusuhdetta kohtaan) ollut yrittänyt lähestyä häntä. Kenties asia oli jäänyt painamaan hänen mieltään. Pelkkä arvaus.

Mahdollista toki sekin, että suoli24:n kertomus oli pelkkää satua.
Niin tai ihan vaan, että oli tuntenut Raisan ja aihe oli tietysti arka kun kaveri on kerran kateissa? :roll:
Mikko82
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ke Helmi 11, 2009 4:12 pm
Paikkakunta: Turku

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Mikko82 »

Ei liity Raisaan tai muuhun kadonneeseen, mutta sikäli voisi liittyä että "Raisakin oltaisi voitu siepata" -ajatukseen?

http://yle.fi/alueet/keski-suomi/2010/0 ... 17722.html
Lyhennetty: "Jokainen joka sunnuntaina tekee työtä, surmattakoon" (2. Moos. 35:2). Jari Tervo: "Ketkä tekee töitä sunnuntaina, PAPIT. Mä en
millään haluaisi tappaa ketään ihmisiä, mutta kai se on jostain aloitettava"
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Mikko82 kirjoitti:Ei liity Raisaan tai muuhun kadonneeseen, mutta sikäli voisi liittyä että "Raisakin oltaisi voitu siepata" -ajatukseen?

http://yle.fi/alueet/keski-suomi/2010/0 ... 17722.html
Joo, miksei...

Ehkäpä Raisan tapaus - kun ei ole selvinnyt - on sellainen "ei tollasta tapahru tota noin oikeesti, ainakaan Suamessa ja Mansessa"-tapaus? Jokainenhan tietää omasta elämästään miten totuus on tarua kummoisempaa.

Tuskin UFO:t sentään...
jamiroo_04
Scooby-Doo
Viestit: 23
Liittynyt: Ke Kesä 16, 2010 9:31 am

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja jamiroo_04 »

maailmassa on erilaisia teorioita ja näkökulmia asioille tasan yhtämonta kuin on ihmistä. näinhän asian tuleekin olla ja mielikuvistahan me elämme. mutta Raisaan palatakseni, entä jos tyttö todella onkin lähtenyt kävellen kotiin, ja syksyä kun jo oli, joko liukastunut ja pyörähtänyt ojan pohjalle? tai tippunut kaduilla olevaan sadevesikaivoon?
tuonne tienpientareelle on helppo kadota, heinien ja horsmien sekaan niin, että kukaan edes huomaa. varsinkin sellaisen tien reunoihin joissa ei liikuta muutoinkaan jalkaisin. tällaisessa tapauksessa ei esim. hajoavan ruumiin haju välttämättä kulkeudu kenenkään aisteille, tai haju laitetaan vain jonkun metsäneläimen lahoavan raadon piikkiin.
silloinhan elettiin lokakuun loppua, en tiedä oliko silloin samanlaista, esim. puiden lehdet tippuivat suhteellisen myöhään, ruskanvärien ja lehtien seasta on vaikeampaa erottaa mitään ylimääräistä.pientä yöpakkasta on jo nyt, samoja lukemia eikö ollut ollut tuolloin Raisan katoamisen aikaan. toki näissä asteissa vähissä vaatteissa tulee jo kylmä, jääkaappilämpötila, eikä esim. tajuttomalla ole kovin paljon mahdollisuuksia ehkä selviytyä yön yli ulkoilmassa. vaikka nuori olisikin kaikein puolin esimerkillinen, voi jossakin ikävaiheesssa iskeä muutoksen halu normaaliin arkeen, se voidaan kokea tylsänä ym., välttämättä se ei ole kapinaa tai uhmistelua vanhemmille, mutta nuori vain haluaa kokeilla jotain erilaista. koituiko joku sellainen kokeilu Raisan kohtaloksi?
smith
Nikke Knatterton
Viestit: 193
Liittynyt: Su Elo 15, 2010 6:52 am

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja smith »

jamiroo_04 kirjoitti:maailmassa on erilaisia teorioita ja näkökulmia asioille tasan yhtämonta kuin on ihmistä. näinhän asian tuleekin olla ja mielikuvistahan me elämme. mutta Raisaan palatakseni, entä jos tyttö todella onkin lähtenyt kävellen kotiin,
nyt alkaa oleen jo samanlainen keli yöllä kun tuolloin, mee koittaan yöllä kun on nollassa et laita verkkahousut/sortsit ja t-paita päälle ja koita kävellä ulkona kato kuinka pitkälle pääset kunnes aivosi alkaa syöttää pakonomaista viestiä "hakeudu lämpöseen".

Kun estonia upposi vesi oli 13c ja vedessä selviää hyvin lyhyen aikaa. touhon aikaan kaikki lehdet oli täynnä hypotermiasta, raisan vaatetuksella alkaa hypotermia iskee 0c kelissä kohtuullisen nopeeta ulkoilmassakin.

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyski ... i=dlk00223
terveyskirjasto kirjoitti: useiden tuntien kuluessa esimerkiksi tajuttoman henkilön maatessa huoneen lämmössä ilman peitettä
INES 7
Axel Foley
Viestit: 2295
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 5:57 pm
Paikkakunta: Koiruohon kaupunki

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja INES 7 »

Veikkaisin Raisan jäänteiden tuossa tapauksessa löytyneen viim. seur. keväänä...

Kait se on noussut autoon kotimatkalla, kuollut jostakin syystä ja hävitetty polttamalla. Mietin vaan mikä ekana tulisi nyt mieleen ihan alusta kelattuna todennäköisimmin.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Raisan tapaus

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

smith kirjoitti:
Kun estonia upposi vesi oli 13c ja vedessä selviää hyvin lyhyen aikaa. touhon aikaan kaikki lehdet oli täynnä hypotermiasta, raisan vaatetuksella alkaa hypotermia iskee 0c kelissä kohtuullisen nopeeta ulkoilmassakin.
Onko käsityksesi mukaan kyse tunnista, tunneista, minuuteista...?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Lukittu